معماری اسلامی

ali_tavanaie

Well-Known Member
من معمار نیستم اما علاقه زیادی به کارهای هنری دارم و در این بین یک چیز برای من عجیب به نظر میرسه،چرا در حال حاضر بناهای ایرانی ، حتی بناهای دولتی با معماری ایرانی و اسلامی ساخته نمیشه؟
در صورتی که فکر می کنم مثل کشورهای دیگه بشه با کمی بهینه سازی این معماری رو وارد معماری نوین کرد.
از شما دوستان خواهش می کنم که اگر مطلبی یا عکسی از معماری اسلامی/ایرانی دارید در این جا قرار بدید تا شاید رفته رفته توسط کسانی که از این انجمن دیدن می کنند این نوع معماری دوباره وارد ذائقه ایرانی ها بشه و معماری ما از حالت غرب زده خارج بشه.
البته می دنوم خیلی ها خواهند گفت که این نوع از معماری برای دوران معاصر و مدرن مناسب نیست اما من به شخصه عقیده دارم که حداقل اینه که ما می تونیم نمای خانه ها یا موارد مشابه رو به صورت اسلامی/ایرانی طراحی کنیم.
به عنوان مثال اگر کسی از نقش ترنج اطلاعاتی داره اینجا قرار بده ، خیلی وقت هست که اسمش رو شنیدم و دنبال این نقش می گردم.

ali_tavanaie

Well-Known Member
این عکس به نظرم چیز جالبی بود
کسی درباره این سبک معماری اطلاعاتی داره؟
Islamic-Architecture.jpg

Yanon

New Member
سلام
چه بحث جالبی! گرچه نمی دونم آقایون مجیدآن لاین اصلا تمایل دارند که فضای بحث ها به این سمت ها بره یا نه؟
ببین بعضی کلمات در زمان ما معنای مشخصی ندارند یا حداقل دچار سوتفاهم هایی هستند
مثلا همین معماری اسلامی!!!
من دانشجوی معماریم و البته دوآتیشه در دفاع و دنبال معماری اسلامی
ولی واقعا منظور ما از معماری اسلامی چیه؟:-?
راستی عکسی که گفته بودی لود نشد تا شاید اگه می تونستم کمکی کنم.

آخرین ویرایش:

Sherlock_Holmes

Active Member
چرا تمایلی نباشه دوست عزیز؟
همه بچه ها دوست دارن مباحث اینچنینی رو دنبال کنند...

من از دوستان معمار سوالی که قبلا پرسیدم رو باز میپرسم... چون به جوابی نرسیدم...
اونم قضیه ی مشرفیت هست... منظورم اینه که در معماری قدیمی و اسلامی این مشرفیت خونه ها به هم دیگه چطور حل میشده؟

Yanon

New Member
سلام آقای هولمز
قبل از بحث درباره سوالتون لطفا سر فرصت تایپیک " مدلینگ حقیقی معماری " رو ببینین و نظر بدین چون اون رو برای صحبت های شما در تایپیک " ورودی به دنیای معماری" ایجاد کردم و اگه بگیره خیلی برکات داره....
از بقیه هم این تقاضا رو دارم. کار زیاد می شه انجام داد ، اگه یه تیم شیم!
اما در مورد سوالتون
اول: در قدیم عموما سازه ها ارتفاع چندانی نداشتند یعنی نهایتا تا دو طبقه - البته گفتم عموما و قدیم هم منظورم تا اواخر قاجاریه ست و باید اصلاح کنم که این قاعده در مورد بناهای عادیه نه بناهای ویژه ای مثل مساجد و کاخ ها و میل ها و...-
این مساله علاوه بر الزام سازه ای و فنی ، به دلیل دیدی بوده ست که در بشر عزیز:oops:سنتی بوده و اون هم قناعت و دید زندگی سالم و با کیفیت به جای دید سودمدارانه وکمی به زندگی ست. اضافه کنید زیادی زمین را و ارزان بودن آن را و حتی بی ارزش بودن زمین های بایر را و ...

دوم: ما در الگوی معماری گذشته - تقریبا در تمام بناهای اقلیم های گرم و خشک و هم چنین سرد کوهستانی - چیزی داریم به نام حیاط مرکزی که ویژگی خاصی به ساختار بنا می ده که از اون به ساختار درون گرا نام می برند. یعنی انسان مسلمان ایرانی تا همین صد سال پیش تمایلی به فخر فروشی بوسیله ی نمای منزلش بر عابر پیاده ی کوچه های پر از بوی خاک نم زده - چه شاعرانه شد یه دفعه!!!:paint:- نداشته پس با تعبیه ی حیاط و فضای سبز در دل منزل علاوه بر ایجاد فضای مستقل راحتی به واسطه ی امکان نورگیری از داخل ساختمان نیازی به تعبیه ی پنجره در نمای ظاهری - که عامل اصلی مشرفیت هست - نداشته و این تقریبا عمده ی جواب این سوال و درد امروز معماری ماست.
گرچه امروزه این قوانین ساخت وساز جدید هم یه استخوان لای این زخمه!!!:cry:
اگه بازم تمایل باشه در این موضوع حرف ها هفتاد من کاغذ بود....

( راستی ما معماری قدیمی برون گرا هم داریم ها که مساله ی مشرفیت توش کمتر مورد توجه باشه!!)

Yanon

New Member
چرا تمایلی نباشه دوست عزیز؟
همه بچه ها دوست دارن مباحث اینچنینی رو دنبال کنند...

اینو برا این گفتم که دیدم سایت حول محور گرافیک و کاربرد و رابطه ش با دیگر چیزاست و گرنه که خیلی مناسبه درباره ی مفاهیم و معانی هم بحث بشه!

DIMO

Active Member
واسطه ی امکان نورگیری از داخل ساختمان نیازی به تعبیه ی پنجره در نمای ظاهری - که عامل اصلی مشرفیت هست - نداشته و این تقریبا عمده ی جواب این سوال و درد امروز معماری ماست.
گرچه امروزه این قوانین ساخت وساز جدید هم یه استخوان لای این زخمه!!!
اگه بازم تمایل باشه در این موضوع حرف ها هفتاد من کاغذ بود....

سلام به شما دوست عزیز و خیلی ممنون بابت مطالبتون...میشه منبعی خواصی در این مورد معرفی بکنین...همون موضوع مشرف بودن خونه ها به هم دیگه رو میگم.....

Yanon

New Member
سلام به تو دیمو و به همه ی رفقای مجیدآن لاینی!!!
راستش من خیلی اینترنتی نیستم که از اینترنت مرجع بدم اما اگه با کتاب متاب میونه ی خوبی داشته باشی کتاب در این باره ها زیاد هست حداقل هست حتی اگه زیاد نباشه !!!
چند تا کتاب :
_ خانه های ایرانی : وحید قبادیان
_ معماری ایرانی : استاد کریم پیرنیا ، بخش 8 : خانه
_ آشنایی با معماری اسلامی ایران :استاد کریم پیرنیا ، بخش 5 : خانه
_ مقالات مربوط به خانه در سری مجلات معماری خیال: انتشارات فرهنگستان هنر
_ساختمان سازی با مردم : معمار مصری حسن فتحی: انتشارات دانشگاه هنر تهران

امیدوارم کمکتون کنه!!:rose:

animations

Active Member
شرمنده من این وسط پست می دم. معلوماتم فقط در حد دو سه تا درس تاریخ هنره.

در قدیم یه حیاط وسط خونه بوده که همه پنجره های خونه به اون باز می شده. همه خانواده با زن و بچه و نوه و نتیجه و پدر و مادر و اجداد بزرگوار توی اون خونه زندگی می کردن (کل خونه، دورتادور حیاط، بصورت اتاق اتاق بوده). از بیرون ساختمان یا فقط دیوار دیده می شد، یا اگه پنجره ای بوده، مربوط به قسمت بیرونی بوده که برای پذیرایی از مهمونهای غیرخانوادگی ساخته بودن. افراد خانواده در قسمت اندرونی زندگی می کردند که به جایی دید نداشت.

بعدها (یعنی همین اواخر) باز یه حیاط بزرگ بوده که دورتادورش دیوار ساخته بودن و یه خونه ویلایی وسطش بوده. اینم باز به جایی دید نداشت.

نظر شخصی من اینه که با ریز شدن توی معماری سنتیمون می تونیم ریشه یه سری از خصوصیات فرهنگیمون رو پیدا کنیم. از جمله: تبعیض گذاشتن بین آدمها، پنهان کاری، تلاش برای فضولی توی کار همدیگه، ترس از نظریات مردم، خاله زنک بازی، غیبت، دروغ، تعارف و...

..........

یه موضوع دیگه هم راجع به "معماری اسلامی" بگم.
یه استادی داشتیم که همیشه می گفت: درسته که یک نوع خاصی از معماری، به "معماری اسلامی" معروف شده، ولی در واقع معماری ای به نام "معماری اسلامی" وجود نداره. دین اسلام با خودش بینش آورد، مکتب آورد، ولی معماری نیاورد. اولین مسجدی که پیامبر ساخت، از چهار ستون و یک سقف تشکیل شده بود. این که در هر جا یا در هر زمانی مثلا مسجد رو به شکل خاصی می سازند، ناشی از فرهنگ جاری مردمه. در مورد اون نوع خاص معماری، بهتره بگیم: معماری سنتی ایرانی.

..........

راستی، راجع به معماری خانه ایرانی، aref3dsmax قبلا یه مطلب گذاشته بود.

آخرین ویرایش:

ali_tavanaie

Well-Known Member
متاسفانه لینک اون عکس خراب شده.
درباره معماری اسلامی من فکر میکنم چیزی فراتر از خود اسلام باشه
منظور من تاثیری هست که اسلام بر مردم گذاشت و باعث شد معماری متفاوت از گذشته باشه و معمار ها به سمت خدا و آسمان سوق داده بشن.
منظور من بیشتر این هست که بتونیم نوع جدیدی از معماری رو در ایران بوجود بیاریم که مطابق با معماری اسلامی/ایرانی باشه و همچنین با معیارهای جدید هم همخوانی داشته باشه.

Yanon

New Member
بتونیم نوع جدیدی از معماری رو در ایران بوجود بیاریم که مطابق با معماری اسلامی/ایرانی باشه و همچنین با معیارهای جدید هم همخوانی داشته باشه.

علی آقا این مساله بسیار تابع متغیرهای بالایی هستش به طوری که اگه بخواد لیست بشه شاید حالا حالا ها باید پایین بریم:shock:
از بین اون ها البته از مهم ترین هاشون میشه به این ها اشاره کرد:
_کمبود سواد معمارها -خودزنی می کنم!!!!- در زمینه ی معماری اسلامی ایرانی خودمون
_قوانین دردسرساز و سود محور شهری
_آموزش غلط و تقلیدی دانشگاهی - که نه معماری درست غربی رو آموزش می ده و نه به معماری والای ایرانی می پردازه-
_ ساخت بد : مصالح ضعیف و کاربرد اشتباه مسایل
_ عدم آشنایی معمارها با روش های جدید و بهینه ی سازه ای
_و......
_ البته به کار نبردن درست تکنولوژی هم هست که در مورد تکنولوژی شبیه سازی رایانه ای یه تاپیک توی همین بخش معماری راه انداخته شده که اگه رشد کنه شاید کمکی هر چند اندک به این مورد آخر بشه.:D
http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=117464
یاعلی!

ali_tavanaie

Well-Known Member
خوب به نظر شما نمیشه مجموعه از معمارهایی که در اینجا فعالیت میکنند هر داشته ای که دارند رو در اینجا به اشتراک بگذارند تا شاید بشه کاری کرد که آیندگان ما به ما افتخار کنند؟

Yanon

New Member
دقیقا حرف همینه!!!
اون تاپیک هم حداقل با همین قصد ایجاد شد.
من که امیدوارم. البته سعی می کنم از دوستان هم که می دونم تب این چیزها رو دارن بخوام بیان و کار رو دست بگیرن!!
شما هم از دوستان بخواین!!!

برا شروع - از اون جا که حال و هوای این تاپیک تئوریه! - اگه کسی خوشایندی ویا حتی انتقادی حس کرده در مواجهه با یک بنای قدیمی ایرانی مطرح کنه تا بحث پا بگیره !!!!

من شروع می کنم:( البته با یه انتقاد!:mad:)

:1::nokte:تا حالا دقت کردین پله های خونه های قدیمی ایرانی چقدر بلند و نافرمند: به طوری که حتی در بالا رفتن دچار مشکل می شی و درد زانو می گیری!!! البته اگه برسی به بالا!!!( شوخی کردما!)

ali_tavanaie

Well-Known Member
درسته،شاید به این خاطره که قدیمی ها نسبت به ما بنیه بیشتری داشتند.شاید اون موقع ها یک پیرمرد هم بهتر از یک جوون امروزی میتونسته از این پله ها بالا بره! شاید هم یک اشتباه بوده که از اون کورکورانه پیروی می شده.
البته فکر میکنم از یک زاویه دیگه اگه به این مقوله نگاه کنیم بهتر باشه ، یعنی این که معیارهایی رو که یک بنای مدرن به اونها نیاز داره رو در نظر بگیریم و بعد روی یک بنای سنتی پیاده سازی کنیم ، به صورتی که بنا خصوصیات مورد نیاز یک بنای مدرن رو بدست بیاره ، بدون این که هویت خودش رو از دست بده.
مثلاً برای من عجیبه که چرا اکثر پنجره ها در بناهای مدرن مستطیل شکل هست ، در حالی که در بناهای سنتی شکل پنجره ها بسیار پیچیده تر بوده، نمیشه پنجره ها رو بگونه ای در بیاریم که با هر دو نوع معماری سازگار باشه؟

جدیدترین ارسال ها

بالا