XAMP, WAMP, DAMP, MAMP, UniformServer, EasyPHP...

Y.P.Y

Well-Known Member
اینها چیزی نیستند جز software bundle! که توسط شرکت ها و گروه های نرم افزاری برای یک هدف جمع آوری شدن. و اون هم فراهم کردن بستری سریع و آسون برای برنامه نویسی.

XAMP برگرفته از X-OS, Apache, MySQL, PHP/PERL
WAMP برگرفته از Windows, Apache, MySQL, PHP
MAMP برگرفته از Mac, Apache, MySQL, PHP/Python/PERL
DAMP برگرفته از Darwin, Apache, MySQL, PHP
EasyPHP هم که تا چند سال پیش برگرفته از Windows, Apache, MySQL, PHP بوده که حالا شامل PostgreSQL, Ruby, Python, MongoDb و... هم هست.

XAMP قابلیت اجرا در Mac, Windows, Linux, Solaris رو داره.
WAMP فقط در Windows قابل اجراست.
UniformServer فقط در Windows قابل اجراست.
MAMP در Mac و Windows قابل اجراست.
DAMP فقط در Darwin os قابل اجراست.
EasyPHP هم فقط در Windows قابل اجراست.

XAMP شامل PHP, Apache, MySQL, PERL, Tomcat web server, FileZilla FTP, Mercury Mail, phpMyAdmin, OpenSSL, Webalizer هستش.
WAMP شامل Apache, PHP, MySQL, phpMyAdmin/SQLBuddy, xDebug هستش.
UniformServer شامل Apache, PHP, MySQL, phpMyAdmin هستش.
MAMP شامل Apache, MySQL, phpMyAdmin/SquelPro/SQLiteManager/PHPLiteAdmin, eAccelerator, OpenSSL, PHP, Python, PERL هستش.
DAMP شامل Apache, MySQL, phpMyAdmin, PHP هستش.
EasyPHP هم که شامل Apache, MySQL/PostgreSQL, phpMyAdmin, PHP, Ruby, Python, MongoDb و... هست.

XAMP قابلیت اجرا در چندین سیستم عامل رو داره، ولی بقیه فقط در یک سیستم عامل اجرا میشن.
سرعت load شدن صفحات در XAMP کمی کندتر از بقیه هستش.
WAMP مموری بیشتری نسبت به XAMP اشغال می کنه.
XAMP و MAMP و EasyPHP بیشتر از بقیه ابزار و امکانات برای برنامه نویس فراهم کردن.
UniformServer رو میشه گفت به ثانیه بروز میشه.
سویچ کردن نسخه های PHP/MySQL/Apache در EasyPHP و WAMP بسیار راحت تر از بقیه هستش.
XAMP و MAMP امکان اجرای SSL رو فراهم می کنن.
EasyPHP پرتابل هست و نیاز به اجرای سرویس نداره.
و غیره...

ولی پیشنهاد من: نصب و تنظیم Apache/nginX, PHP, MySQL/PostgreSQL بصورت دستی و مستقل هستش.

mohammadali007

New Member
من که از xamp استفاده میکنم، خیلی خوب و بی دردسره. نصب تک تکشون یه جورایی سر درد محسوب میشه برام. :wink:

جدیدترین ارسال ها

بالا