Wpf

mamad.noise

کاربر فعال انجمن فتوشاپ
سلام
wpf چیه ؟
چه ربطی به c# داره؟
چطوری باهاش کار میکنن؟

+Mohammad+

Well-Known Member
WPF یک فریمورک برای طراحی رابط کاربری گرافیکی نرم افزارهای نوشته شده به زبان دات نت هستش که شما به کمک زبان XAML و نرم افزار Microsoft Expression Blend می تونید برای نرم افزارهای دات نتی خودتون رابط کاربری جذاب و قدرتمند طراحی کنید
قدرت این فریمورک بالاست و شما برای طراحی انواع فرم های شیشه ای و ... دستتون کاملا بازه ...
برای کار با WPF همونطور که گفتم شما بوسیله ی نرم افزار Blend که توی اینترنت موجوده می تونید فرم هاتون رو طراحی کنید و ببرید تو محیط Visual Studio کدهاتون رو توش پیاده کنید.
ساختار این رابط کاربری هم با زبان XAML پیاده میشه که مث HTML هستش و اگه شما XAML رو یاد بگیرید خیلی راحت تر می تونید فرم هاتون رو طراحی کنید.
لازم به ذکر هست که بگم قدرت WPF در انمیشین سازی هم خوبه ... باهاش می تونید انیمیت توی فرم رو هم انجام بدید... انیمیت های دوبعدی و سه بعدی ...
آلبوم های تصاویر ... ساعت های آنالوگ و...

موفق باشید.

the_king

مدیرکل انجمن
سلام
wpf چیه ؟
چه ربطی به c# داره؟
چطوری باهاش کار میکنن؟

WPF یا Windows Presentation Foundation یک سیستم گرافیکی ئه، مثل GDI که برنامه های عادی ویندوز ازش استفاده می کنند.
فرق عمده اش با GDI اینه که ذاتا برداری ئه، مثل Flash . در WPF همه اجزاء فرم رو میشه بزرگ و کوچیک و زوم کرد، بدون اینکه
کیفیت شون کاهش پیدا کنه. از نظر امکانات گرافیکی و ویژوال مجهز تر از GDI ئه، محیط خود 2010 Visual Studio با WPF طراحی شده بود.
در GDI اغلب فشار در موتور گرافیکی روی پردازنده کامپیوتره اما موتور گرافیکی WPF مثل بازی ها از DirectX استفاده می کنه
که طبیعتا اگه کارت گرافیکی قوی ای داشته باشید فشار روی پردازنده کامپیوتر کم میشه.
بزرگترین مزیت اش زمانی خودش رو نشون میده که بخواهید از محتویات فرم همانطور که هست پرینت بگیرید، چون از اجزاء داخل فرم تماما برداری اند،
کیفیت چاپ به مراتب بهتر از چاپ یک Windows Form معمولی است.

اگه موقع ساختن پروژه جدید از Net Framework نسخه 3.0 به بعد استفاده کنید WPF Application هم مثل Windows Forms Application یکی از انواع پروژه هایی
است که میشه انتخاب کرد. برای طراحی نرم افزار های فانتزی و Autorun سازی و گرافیک های خاص و جذاب ... مناسبه. متاسفانه محیط طراحی فرم اش
در حد Windows Form ساده و روان نیست، به نسبت هم کند ئه و هم ریز کاری و کد نویسی خاصی لازم داره.

mamad.noise

کاربر فعال انجمن فتوشاپ
ممنون بابات توضیحات کاملتون هم از محمد عزیز هم از سعید جان
من یه تعبیر میگم ببنید درست برداشت کردم یا نه!
WPF یک پلتفورمه(پلتفورم نمیدونم چیه؟! دی: اگه میشه اینم توضیح بدین) که برای کارهای بصری وگرافیکی برنامه ها استفاده میشه
مثل Windows Form Application که استایل های خیلی زیبا تر و جالب تری نسبت به Windows Form داره!
و همینطور میشه طراحیش رو داخل Blend انجام داد و از نظر چاپ هم به خاطر برداری بودنش از Windows Form برتری داره!
و حالا سوالاتم:
چجوری میشه از توی Blend به Visual Studio انتقالش داد تا بشه ازش استفاده کرد؟
یه گزینه که توی Visual Studio فعال هست WPF Application هست این همون WPF هست که بالا گفتم؟
این زبانی که محمد گفت XAML چیه ؟ برای کد نویسی استایل های WPF استفاده میشه؟
این که مثل HTML هست یعنی خوده HTML ؟ یا شبیه به اون ؟
پیشاپشی ممنون:rose:

+Mohammad+

Well-Known Member
WPF یک پلتفورمه(پلتفورم نمیدونم چیه؟! دی: اگه میشه اینم توضیح بدین) که برای کارهای بصری وگرافیکی برنامه ها استفاده میشه
بهتره بگیم چارچوب یا فریمورک
چجوری میشه از توی Blend به Visual Studio انتقالش داد تا بشه ازش استفاده کرد؟
فکر کنم وقتی فایل رو توی Blend می سازید .. بعد از ذخیره سازی یه فایل sln هم تولید میکنه که اون رو با VS میشه باز کرد و کدنویسی رو انجام داد
یه گزینه که توی Visual Studio فعال هست WPF Application هست این همون WPF هست که بالا گفتم؟
بله
این زبانی که محمد گفت XAML چیه ؟ برای کد نویسی استایل های WPF استفاده میشه؟
این که مثل HTML هست یعنی خوده HTML ؟ یا شبیه به اون ؟
ببینید ، XAML یک نوع Markup Language یا زبان نشانه گذاری هست .. سینتکس یا نحو اون شبیه HTML - XML و ... هستش .. ولی نه این که خوده HTML باشه ... مثلا شما برای تعریف دکمه کدی شبیه به کد زیر رو استفاده می کنی :
<button> ... </button>

جدیدترین ارسال ها

بالا