dpi تابلو فلکس چی باشه؟

omidsas

Member
دوستان عزیز لطفا به من درباره dpi تابلو فلکس، بنر توضیح بدهید.
ممنون

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
navid rahimi rad گفت:
برای هیچ کار چاپی نمیشه از RGB استفاده کرد !! باید CMYK باشه .

تائید میشه و اینکه مد RGB فقط و فقط برای کارهایی که داخل خود مانیتور قصد دارید نمایش بدید و کلیه کارهای چاپی باید CMYK باشن

sibsabz

Member
سلام
بسته به ابعاد کار شما دارد.
مثلا برای یک کار سه متر در بیست متر 20dpi هم کافی است ولی مثلا برای یک کار یک متر در چهار متر معمولا 50 تا 60 dpi استفاده میشود. به هر حال در هیچ شرایطی بالاتر از 72 dpi نیاز نخواهد شد.
کار شما حتما باید cmyk باشد نه فقط برای فلکسی و بنر بلکه برای هرنوع کارچاپی فقط و فقط CMYK .
برای نوع ذخیره آن با پسوند Tif و با فشرده سازی Lzw comprstion استفاده بفرمائید.
جهت اطلاعات بیشتر: WWW.SIBSABZ.COM

ACTIVE

Active Member
نه Rgb چاپ میشه...
به تازه گی سیستمهای چاپ Rgb هم از حدود یکسال پیش وارد ایران شده (یا حداقل راه اندازی شده) نمونه اش هم موجوده واقعاً کیفیت چاپ و خروجی رنگ جالبی داره.
درضمن در سیستمهای چاپی که از روزت استفاده نمیشه ارسال Rgb بلامانع است. مثل پرینترها و امثال آن

در رابطه با Dpi هم باید بگم 100 کافیه اگه خواستین زیاد مایه بزارین 150 بفرستین البته اگه مرکز چاپتون دوباره تبدیل به 100 نکنه!!!
موفق باشید.

sibsabz

Member
سلام
بالاترین کیفیت چاپ روی فلکس در دنیا ( چاپ out door ) توسط هد های Spectra Nova 256 چاپ میشود که بر روی دستگاههای Mutoh Toucan و انواع دستگاههای VUTeck نصب میشود. و پس از آن Spectra Nova 128 است که بر روی دستگاههای JETi نصب می شود و سپس انواع هد های Xaar است که برروی انواع دستگاههای کره ای و چینی نصب می شود. و به هر حال تحت هر شرطی بصورت CMYK چاپ می شود و حداکثر Dpi مورد اتفاده هم 72 است . اگر هم شما یک فایل 150 dpi و RGB ببرید آنها خودشان آن را تبدیل به CMYK - 72dpi می کنند.
اصولا چاپ بصورت RGB مفهومی ندارد و بجز چند نفر ایرانی که در چاپ افست مدعی آن بودند و به دلیل لو نرفتن کارشان ! به کسی نمی گفتند . کمپانی های بزرگ چاپ در دنیا در این میان ادعیی ندارند.
چاپ RGB مثل این است که شما بخواهید با نور چاپ کنید. و این غیر ممکن است در دنیای واقعی چاپ با رنگ انجام میشود نه با نور!

ACTIVE

Active Member
دوست عزیز سلام
مطالب جالبی بودند اما دستگاه چاپ Rgb یا حالا سیستم چاپ Rgb رو من از ماهنامه صنعت چاپ دیدم. و خودم هم ندیدم این نشریه تقریباً دارای اعتبار خوبی هستش برای تثبیت و آشنایی بهتر میتونم صفحات مربوط به این نوع چاپ رو براتون اسکن و ارسال بکنم البته اگه تو شرکت بتونم نشریه مربوطه رو پیدا کنم.
موفق باشید

ACTIVE

Active Member
اینم مطالبش؛
رپورتاژ به همراه نمونه چاپی هرچند نمونه بصورت واضح مشخص نیست:

موفق باشید

sibsabz

Member
سلام
همانگونه در رپتاژ ارسالی شما نوشته شده این کاری انجام شده Cmykrgb و هفت رنگ است یعنی اینکه از رنگهای
Cmyk یعنی سایان - مژنتا - یلو - بلک استفاده شده و برای چاپ بعضی رنگها ( مثل رنگ لاجوردی جلد) از رنگهای تکمیلی Rgb یعنی رد - گریین - بلو - استفاده شده است که رنگهای آخر بصورت پنتون به کار اضافه می شوند و نه ترکیبی. و همانطوری که در پست قبلی ام اشاره کردم این را فقط در چاپ افست ادعا یا اختراع کرده اند و مسائل فوق هیچ ربطی به چاپ Rgb ندارد. بخصوص به چاپ Rgb با دستگاههای لارج فورمت.
نکته ای را باید توجه داشته باشید که در مانیتور و در سیستم Rgb برای تولید رنگ زرد دو نور آبی و سبز را با هم مخلوط میکنند و زرد را بوجود می آورند در حالیکه اگر دو جوهر آبی و سبز را باهم مخلوط کنیم اگر کیمیاگر هم باشیم رنگ زرد بوجود نمی آید.

ACTIVE

Active Member
با سلام
دوست عزیز من هم به گفته های شما واقفم اما این چیزی که در مقاله و تصاویر رو براتون ارسال کردم هم تقریبا گویا بود حالا راست و دروغش گردن خودشون. به هرحال سیستمهای چاپ RGB به نظر من با دستگاههای چهار رنگ CMYK چاپ میخورن ولی مرکب آنها میتونه به قول شما ترکیبی دستی یا از رنگهای Panthone باشه.
موفق باشید

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
safir عزیز برای تابلوهای فلکسی 300 زیاده همون 100 تا 150 کافیه.

عزیزان کارهای indoor رو می شه RGB زد ولی outdoor باید CMYK باشه

DPI هم بسته به بزرگی کار از 40 تا 72 از 72 بیشتر نباشه ولی indoor از 100 تا 150 خوبه ولی همون 100 کافیه

sibsabz

Member
البته منظور دوستمون از اینکه میشه rgb زد حتما اینه که میتوان فایل را بصورت rgb برای پرینتر ارسال کرد.
ولی در عمل خود پرینتر بصورت cmyk چاپ خواهد کرد.

بله دوست عزیز

حتی طبق تجربه می گم ولی فایل رو خود دستگاه Cmkyk می کنه نتیجه بهتره خصوصا تو پرینتر های 6 رنگ

جدیدترین ارسال ها

بالا