corel یا illustrator ؟

judaki

Member
سلام دوستان
به نظرتون برای کار با تصاویر وکتور کرل رو یاد بگیرم بهتره یا ایلاسترتور؟
تو کدوم آدم دستش بیشتر بازتره مخصوصا توی تایپو گرافی؟
البته به نظر خورم ایلاستریتور باید جذاب تر باشه.درسته؟

ممنون

CG-Student

Member
طبق تجربه من ایل از کورل قوی تر هستش . در ایران کورل کاربران بیشتری داره .
اما اگه می خواید تایپوگرافی کار کنید و برای این کار هم باید با فتوشاپ هم کار کنید بهتره ایل بخونید
وقتی فتوشاپ باد باشید به ایل هم سریعتر مسلط میشید چون هر دو نرم افزار یک شرکت هستند
دیر جواب دادم ! اما دوست نداشتم تاپیک بدون جواب باشه

nima_dsnr

کاربر VIP
بحث های زیادی در این مورد شده
یک امر سلیقه ای هست
باید با هردو کار کنید ببینید کدوم بیشتر به کارتون میاد
کرل بیشتر برای طراحی آرم هست و کلا خلق لوگو و موارد مشابه توش راحت هست
ایل بقول دوستمون بیشتر فتوشاپ کارا باهاش حال میکنن
ضمن اینکه بنظر من ایجاد تصاویر رویایی و منحنی وار و اینجور چیزا با ایل راحت تره.

abbas16b

Member
سلام دوستان

ممنون
باعرض سلام و ادب
در مورد سوالتون بايد عرض کنم که هر دو نرم افزار کارآيي بالايي در امور وکتور دارند و بطور تخصصي کارشون وکتور هست.
کورل دراو توي ايران بيشتر شناخته شده است و ايلوستريتور در حال شناخته شدن.
يه نرم افزار قوي ديگه هم بود بنام فري هند که سال 2005 ديگه آخرين ورژنش ارائه شد و بعد از اينکه شرکت ماکرومديا توسط شرکت آدوبي خريداري شد در واقع فري هند عملا منسوخ شد. به نظر من ايلوستريتور هم خوش دست تره و هم فراگيرتر و جهاني تر و بسياري از نرم افزارهاي ديگه چه دوبعدي چه سه بعدي با فرمت اون تعامل دارند و اگه شما با نرم افزارهاي آدوبي مثل فتوشاپ کار کرده باشيد متوجه مي شين که بيشتر ميانبُرها و رابط کاربري اون با نرم افزارهاي اين شرکت يکي هست. تازه اگه دقت کرده باشيد وقتي شماره ي نسخه CS اون مياد شرکت کورل به همراه اون شماره ي نسخه نرم افزار خودش رو با نسخه x ارائه ميکنه در واقع از سر خير اون يه تبليغي هم براي کورل دراو شده باشه مثلا نسخه CS5 با نسخه X5 تقريبا همزمان بود.
فکر ميکنم براي تمامي کارهاي متصور از يک نرم افزار برداري هر دوي اينها خوب هستند ولي به نظرم ايلوستريتور خوش دست تره و تازه وقتي جايي بگي ايلوستريتور بلدم باکلاس تر هم هست.:paint:
يک اصل مهم که بهش رسيدم اينه که زودتر شروع به يادگيري اصولي، از نرم افزار منتخب کنيد. و وقت تونو تلف نکنيد چون يه وقت مي بينيد چند سال گذشت ولي شما هنوز دنبال انتخاب اين يا اون در جا زديد.
کلام آخر ايلوستريتور گزينه بسيار قوي ، خوش دست، با کلاس و جامعي براي کارهاي برداري هست. شک نکن!
ياعلي:)

nima_dsnr

کاربر VIP
دوست عزیز لطفا تاپیکهای قدیمی رو بالا نیار
این تاپیک مال پارسال هست و صاحبش مطمئنا دیگه سر نمیزنه.

tarhe8

Well-Known Member
کرل آدمو محدود میکنه ولی
ایلوستریتور هم بهتره ، هم راحتره ، امکاناتشم بیشتره :wink:

tuchak

Active Member
سلام دوستان. امیدورام که خوب خوب باشید. این تایپیک قدیمی هست ولی شاید سوال خیلی از دوستانمون باشه که در انتخاب بین این دو نرم افزار مشکل داشته باشند! خود من قبلا یه کرل کار خیلی حرفه ای بودم تا اونجایی که حتی با کرل هر کار غیر ممکنی رو انجام می دادم! حتی قبل از اینکه فتوشاپ هم کار کنم کرل کار می کردم از ورژن 8 کرل!! ولی الآن 6 ماه هست که کرل رو پیش خودم منسوخ کردم چون نرم افزار ایلستریتور از چندین لحاظ هم بهتر هم سریعتر و هم رابط کاربری بالاتری داره! چون تخصصی اینا رو کار کردم تفاوت ها و مزیت هایی که ایلستریتور داره رو کی می گم! :)

اول از همه اینکه کرل دراو هسته اولیه اش از IE است و اگه اینترنت اکسپلررتون مشکل پیدا کنه تو کار با کرل هم مشکل پیدا می کنید!
دوم اینکه کرل در بازخوانی بسیاری از فایل های Ai و Eps ضعف داره و تو بسیاری از موارد اگه بخواهید این فایل ها رو باز کنید و سیستم پایینی باشه نرم افزار یا هنگ میکنه یا بطور خودکار بسته می شه!
سوم اینکه نرم افزار کرل در از نظر مدیریت رنگ ها بسیار پایین بوده و همچنین اگه بخواهید مثلا از دو رنگ اسپات استفاده کنید قابلیت مرج کردن این دو رنگ و ایجاد رنگ های تازه رو به صورت قوی نخواهد داشت ولی در ایلیستروتور حتی با سه رنگ اسپات می تونید بیش از 5-6 هزار رنگ تازه رو ایجاد کنید که این در مواقعی که محدودیت رنگ دارین خیلی کمک می کنه!
چهارم نرم افزار کرل دراو در تصحیح و ویرایش متون و همچنین در مواقعی که شما از بسیاری از فونت ها استفاده کنین و یا آرشیو فونت های زیادی داخل سیستمتون داشته باشین دچار مشکل می شین و هر دفعه که بخواین فونتی رو عوض کنین کرل باید کل فونت ها رو از نوع باید ریویو کنه که تو بعضی موارد 2-3 دقیقه این کار طول خواهد کشید!
پنجم در کرل دراو قابلیت های تریس Trace کردن بسیار پایین بوده همچنین مواردی که وجود دارد با وقت بیشتری و سرعت کمتری این قابلیت وجود دارد در حالی که نسبت به ایلستروتور کیفیت trace بسیار پایین تری داره! در حالی که در ایلستریتور می تونید گزینه های بسیار زیاد و همچنین متنوع و باکیفیتی واسه تریس داشته باشین! و نکته مهمتر این که تو زمان کمتری و استفاده از سیستم پایین تری!
ششم در نرم افزار ایلیستروتور شما قابلیت ایجاد چند لایه رنگ،استروک، پترن و... در یک شکل و تغییر قابلیت نمایش هرکدام به صورت جدا گانه رو داره در حالی که اگر بخواهید از کرل استفاده کنید برای هر مورد از رنگ و ... باید از شکل کپی گرفته و این باعث افزونگی و بازده کمتر می شود!
هفتم اگر شما جت تصویرسازی های برداری از نرم افزار ایلیستریتور استفاده کنید قبلیت هایی در گرادینت مپ ها و همچنین استفاده از مش دارین که این قابلیت در کرل دراو وجود ندارد!
هشتم در اکثر کشور ها و همچنین مسابقات معتبر گرافیکی (همچون world skill و ... ) نرم افزار کرل منسوخ شده و شما حق استفاده از این نرم افزار را در مسابقات عملی نخواهید داشت...
نهم اینکه شما اگه از نرم افزار فتوشاپ استفاده می کنید که بهترین نرم افزار پیکسلی هست با ایلستریتور رابط خیلی قوی داشته ولی در کرل دراو برای انتقال اجزا باید از اکسپورت استفاده کنید که این هم وقتگیر و هم کند هست در حالی که با ایلستریتور فقط با یه ctrl+c و ctrl + v امکانپزیره!
و موارد خیلی زید دیگری هست که متاسفانه الآن حضور ذهن ندارم واستون بگم! :shock:

واسه نمونه کار هم چند تا از تصویر سازی و لوگو های که با ایلستریتو کار کردم رو واستون می زارم :paint:

i86ovorml31jpugjv15.jpg

zdq1hbrck36uxa8hc37b.jpg

q9oejm6l4zyvxjtmveja.jpg

vrbdlur4109u81sxs4zp.jpg

اینم یه سری لوگوهای ایلیستریتوریم! :)

srapq7zg79lcobvgmok3.jpg

ytjp0p2k246ixdy28gut.jpg

mq5sme1ddc8inonefxio.jpg

دم کرل گرم

کرل خیلی راحت تر و یوزرفرندلی تر از ايلوستريتوره! مدیریت لایه‌هاش و آبجکت‌هاش حرف نداره! به خوبی فایل‌های اتوکد رو اینپورت میکنه و اصولاً تعداد بیشتری از فورمت‌ها رو توی اینپورت و اکسپورت کردن ساپورت میکنه! خیلی سبک تره و کمتر از رم و سی پیو و هارد استفاده میکنه! ابزارهاش دم دست تره! امکانات چاپی و خروجیش فوق العاده است! و مهمتر از همه اینکه فارسی رو راحت ساپورت میکنه.

دوستانی که فکر می‌کنن کرل فقط برای آرمه!!! باید بدونن خیلی از مجله‌ها و مخصوصاً شیت‌های گرافیکی و معماری در ایران توسط همین نرم افزار ساخته می‌شه و من به شخصه (با بیش از 12 سال سابقه طراحی برداری و آموزش بیش از 1000 ساعت نرم‌افزارهای گرافیکی) اون رو برای اینکار به همه نرم افزارهای مشابه ترجیح می‌دم.

برای همین من با وجود قدرت ساختاری موجود در ایلوستریتور اون رو به خدا می‌سپرم! و می‌رم دنبال کرل!

:)

پیوست ها

• CorelLogo.jpg
    CorelLogo.jpg
    134.6 کیلوبایت · بازدیدها: 10
  • FB0170501-F.jpg
    FB0170501-F.jpg
    39.5 کیلوبایت · بازدیدها: 14
  • TC0170101-F.jpg
    TC0170101-F.jpg
    35.9 کیلوبایت · بازدیدها: 10
  • NP0022301-F.jpg
    NP0022301-F.jpg
    46.2 کیلوبایت · بازدیدها: 11
  • free-sample-flyer-ad-template-F.jpg
    free-sample-flyer-ad-template-F.jpg
    39.4 کیلوبایت · بازدیدها: 11
آخرین ویرایش:
با سلام خدمت دوستان

هر دو نرم افزار بسیار قدرتمندی هستند

من تو هر جفتش تجربه بسیار زیادی دارم و با هر دو آثار زیادی خلق ولی به جرات می تونم بگم که CorelDraw توی ترسیمات قوی تره ولی تو افکت Illustrator قوی تره

مثلا برای خلق 1/4 یک دایره تو ایل جونتون بال میاد ولی تو کرل با یک حرکت می شه انجام داد

با سلام خدمت دوستان

هر دو نرم افزار بسیار قدرتمندی هستند

من تو هر جفتش تجربه بسیار زیادی دارم و با هر دو آثار زیادی خلق ولی به جرات می تونم بگم که CorelDraw توی ترسیمات قوی تره ولی تو افکت Illustrator قوی تره

مثلا برای خلق 1/4 یک دایره تو ایل جونتون بالا میاد ولی تو کرل با یک حرکت می شه انجام داد

laxer

New Member
سلام
یه سوال کوچیک دارم امیدوارم دوستان پاسخ بدن:
من در حال حاظر روی ساخت بازی های دو بعدی کار میکنم.
یکی از دغدغه های من طراحی اسپرات (فایل های تصویری بازی(عناصر)) است.
سوالم اینکه واسه طراحی اسپرایت رو کدومشون کار کنم؟ ایلوستریتور یا کورل دراو؟
امکانش هست که عناصر رو توی کورل دارو بکشیم بعدش واسه رنگ آمیزی ببریم تو ایل؟
ممنونم

sajad.5067

New Member
سلام دوستان

ممنون
سلام دوستان من حدودا از 15 سال پیش با نرم افزار کورل دراو آشنایی دارم در دوره دانشجویی من تو درس کامپیوترگرافیک برای نرم افزار برداری(وکتور) کورل رو آموزش می دادند کتاب های آموزشی فنی حرفه ای و کار دانش هم کورل دراو بود و اصلا اون زمان ها حرف ایلاستریتور نبود و جزء نرم‌افزار های درجه دوم بود ولی خوب با گذشت زمان نرم‌افزار ایلاستریتور آمریکایی با تبلیغات و آموزش های گستره و از همه مهمتر با استفاده از نام برند آدوبی و شاید به لطف آمریکایی بودنش تونست نرم افزار کانادایی کورل رو شکست بده(البته فقط در میزان جذب کاربر) وگرنه اونایی که با کورل دراو کار کردن میدونن از بسیاری جهات دراو از ایلاستریتور بهتره مثلاً تو ابزار طراحی که مهمترین ابزار نرم افزارهای برداریه کورل 7 تا داره ولی ایلاستریتور یک ابزار اونم همونی که تو فتوشاپ بود رو تکرار کرده که بسیار هم نامأنوس به نظر میاد در راحتی استفاده در سرعت کار در اعمال افکت ها در خروجی گرفتن در شخصی سازی ها و.. اونایی که هم با کورل دراو و هم با ایلاستریتور کارکردن اگر انصاف داشته باشن تأیید می کنند که کورل دراو بهتره ولی چه میشه کرد که در دنیای امروز شیوه های بازاریابی برای موفقیت حرف اول رو میزنه نه کیفیت شرکت کورل دراو هم هیچ کاری برای مقابله با شرکت آدوبی نکرد بلکه از اول هم انگار کمکش هم کرد مثلاً اونایی که با کورل دراو کار کردن میدون که دراو محیط کاری ایلاستریتور رو هم داره یعنی محیط کاری تو میتونی شبیه ایلاستریتور کنی و یا اینکه فرمت های فتوشاپ و ایلاستریتور رو تو لیست فرمت هاش داره واقعا جالبه(رقیبشه مثلاً) بعد هم اینکه وقتی شرکت آدوبی برای کنار زدن نرم‌افزار برداری شرکت کورل برنامه ریزی میکنه کورل هیچ کاری برای مقابله با فتوشاپ آدوبی نکرد کورل دراو فتوپینت داره که مثل برنامه فتوشاپ بیت مپی است ولی خوب حتی تصور مقابله با فتوشاپ رو هم نداره بله وقتی ی شرکتی قدرت مبارزه رو نداره کارش به اینجا میکشه

جدیدترین ارسال ها

بالا