BBS

miladmovie

Active Member
آقا شبكه هاي BBS چي هست؟
من يك بار بهش وصل شدم(به يك كشور خارجي زنگ زد) نه تنها نتيجه اي نداد پول تلفن هم بالا رفت :lol:

Majid

مدیر سایت
عضو کادر مدیریت
سلام

BBS (كه يادم نيست مخفف چي بودش) يك چيزي مثل يك سايت پروتال هستش..يك سري امكانات داره كه بصورت آماده در اختيار كاربر مذاره..مثلا دريافت برنامه ، انجمن ، چت ، مقاله و ... اما در كل الان BBS از رده خارج شده و خيلي جاهاي كمي وجود دارند كه BBS هنوز كار كنند چون اولندش كه در محيط تكست هستش و دومندش هم يك شبكه داخلي هستش و اعضاش همه توي همون عضون مثل اينترنت نيست كه بشه به هرجايي دسترسي داشت

مجيد

bagher

Member
جواب

من قبلا دو سه سال پيش مي خواستم از اين سرويس استفاده كنم ولي نتوانستم ولي اين شبكه داخلي است كه با يك شماره تلفن خاص تماس مي گيريد وبه شما امكانات زيادي مي دهد.
يافتم:
BBS چيست؟
كلمه BBS حالت اختصارى عبارت Bulletin Board System به معناى سيستم تابلوى اعلانات است كه معادل فارسى آن سيستم تبادل پيام، اطلاع رسانى و يا خبر رسانى مى‏باشد . BBS از نظر فيزيكى متشكل از يك كامپيوتر، مودم و خط تلفن است كه مى‏تواند به صورت خودكار به تماسهاى تلفنى پاسخ دهد . نرم‏افزارى كه در اين كامپيوتر در حال اجراست، اجازه مى‏دهد تا كسانى كه با سيستم تماس گرفته‏اند، بتوانند فرمانهاى خاصى را از راه دور اجرا كنند . البته BBS ابتدا براى ارتباط بين برنامه‏نويسان و علاقه‏مندان كامپيوتر براى تبادل اطلاعات ايجاد گرديد تا آنها بتوانند با سرعت و به سهولت دانش و مهارت خود را مبادله نمايند . اما امروزه BBS وسيله‏اى براى مبادله همه گونه اطلاعات خصوصى و عمومى بين افراد و سازمانها در تمام زمينه‏ها مى‏باشد .

چگونه با BBS ارتباط برقرار كنيم؟
براى ارتباط با سيستم BBS شما نياز به يك كامپيوتر، مودم، خط تلفن و يك مدلساز ترمينال، (Terminal Emulator) داريد . مدلساز ترمينال شما مى‏تواند هر يك از انواع موجود مانند TELIX ,TERMINATE ,TERM 95 و . . . باشد . به هر صورت هر كدام را كه انتخاب كنيد، ابتدا بايد پورت را از نظر شماره پورت، سرعت انتقال اطلاعات، تعداد بيتهاى ديتا و تعداد بيتهاى توقف تنظيم كنيد . حال شما بايد به عنوان يك مشترك جديد، خودتان را به سيستم معرفى نماييد و يك كد كاربرى (User-Id) و كلمه عبور، (Password) انتخاب كنيد . به اين مرحله، معرفى، (Sign Up) گفته مى‏شود . براى ورود به مرحله معرفى، كلمه NEW را تايپ نماييد . اين كار را بايد فقط زمانى كه براى اولين بار وارد سيستم مى‏شويد انجام دهيد و پس از آن هر بار كه وارد سيستم مى‏شويد به جاى تايپ NEW ، كد اشتراك و كلمه عبورتان را وارد كنيد .

در شبكه BBS نور چه اطلاعاتى موجود است؟
اطلاعات موجود در شبكه نور عبارت است از:

ولايت و رهبرى (بيانات، پيام‏ها، آثار و استفتائات مقام معظم رهبرى «مدظله العالى‏»)

بانك اطلاعات (شامل برنامه‏هاى مختلف مركز) از قبيل معجم الفاظ، بحارالانوار، مستدرك، وسائل الشيعه، كتب اربعه، شرح نهج البلاغه ابن ابى الحديد و . . .

انجمن‏هاى مختلف: قرآن و تفسير، حديث، انقلاب اسلامى، اطلاع رسانى و شبكه‏ها، عمومى و . . .

در اين انجمن‏ها مشتركان سؤالات خود را در هر بخش مطرح مى‏كنند و رئيس انجمن به اين سؤالات پاسخ مى‏دهد، علاوه بر آنكه هر كس مى‏تواند پاسخ ديگرى را نيز بدهد .

گفتگو از راه دور: از اين طريق پيام‏هاى افراد به طور همزمان روى مانيتور ظاهر مى‏شود و يك گفتگوى مكتوب اما مستقيم شكل مى‏گيرد .

پست الكترونيك: افراد مى‏توانند براى يكديگر پيام گذاشته و نامه‏ها و اطلاعات خود را رد و بدل كنند .

بانك نرم‏افزار: در بانك نرم‏افزار، ليستى از انواع نرم‏افزارهاى كاربردى موجود است كه شما مى‏توانيد از آنها براى خود كپى بردارى كنيد و در كامپيوتر خود اجرا كنيد .

اطلاعات و اخبار (اخبار روزنامه‏ها، اخبار استان قم، نماز جمعه‏هاى قم و تهران، تقويم هفته، گزيده مقالات، تازه‏ها - بخش ويژه‏ها)

قرآن و عترت (شامل مطالب و احاديث مختلف در زمينه قرآن و عترت)

جمهورى اسلامى (متن كامل قانون اساسى - مطالبى پيرامون خبرگان و) . . .

قابليت‏هاى ويژه (راه‏يابى به ساير شبكه‏هاى داخل كشور) از قبيل شبكه مجلس شارع، كرس، پيك يزد از طريق خط . x.25 و . . .

مجموعه مقالات (مجموعه مقالاتى به دو زبان فارسى و انگليسى) در موضوعات مختلف سياسى، اجتماعى، مذهبى، فرهنگى، اقتصادى و . . .

معرفى مركز تحقيقات (شامل برنامه‏ها، ديسك‏ها، معرفى اجمالى برنامه‏ها، ديدگاه‏هاى ارائه شده پيرامون مركز و) . . .

پاسخ به سؤالات (سؤالات پاسخ داده شده و سؤالات شما) هر سؤال از شبكه، نحوه اشتراك و اتصال و . . .

مجلات و نشريات (شامل 11 عدد مجله حوزوى و اسلامى)

ويژه‏نامه ايام و مناسبتها مانند: ماههاى مبارك شعبان، رجب، رمضان و . . .

تفاوت اساسى شبكه BBS و WEB در چيست؟
تفاوت عمده‏اى كه شبكه BBS با شبكه جهانى WEB دارد در اين است كه در شبكه BBS تنها امكان مشاهده داده‏ها در سطح متن ممكن است اما از طريق WEB شما مى‏توانيد نوشتارها را در قالب صفحات گرافيكى، صوت، تصوير و فيلم نيز دريافت كرده و از صفحات گرافيكى جذاب براى ديدن انواع اطلاعات بهره ببريد . البته ممكن است كه نرم‏افزارهاى چند رسانه‏اى را از طريق BBS در قالب فايل‏هاى گوناگون به سيستم خود منتقل كرده و در كامپيوتر خود اجرا نماييد . اگر چه BBS نيز در سطح بين‏المللى قابل دسترسى است اما به علت‏بالا بودن هزينه ارتباط، كمتر از آن استفاده مى‏شود .

مزيتى كه اكنون شبكه BBS دارد هزينه پايين ارتباط با آن در سطح داخلى و سهولت دريافت كد كاربرى است .

شبكه نور در حال حاضر 832 كاربر دارد كه از سراسر كشور به اين شبكه متصل بوده و از امكانات شبكه استفاده مى‏كنند .

چگونه عضو شبكه BBS شويم؟
با تكميل فرم اشتراك، ارسال يك قطعه عكس و يك عدد رونوشت‏شناسنامه به نشانى شبكه . شما به راحتى عضو BBS مى‏شويد و كد كاربرى مخصوص به خود را دريافت مى‏داريد .

تلفن و نشانى BBS شماره تماس (مستقيم) 7743006 (0251)

شماره تماس (تلفنخانه) 7743413 (0251)

شماره شبكه 7743411 (0251)

شماره (NUA) خط 25131109 (NUA

كسانى كه مى‏خواهند از خارج از قم با شبكه BBS نور تماس برقرار كنند براى آنكه هزينه تماس تلفنى آنها به صورت شهرى محاسبه شود و با اندك هزينه‏اى اطلاعات مورد نياز خود را دريافت كنند; لازم است نخست‏با استفاده از نرم‏افزار ارتباطى مودم، به مركز ديتاى مخابرات محل سكونت‏خود متصل شده، شماره NUA را وارد نمايند . به اين ترتيب به صورت مستقيم به شبكه BBS نور متصل شده و هزينه ارتباط آن شهرستان با قم معادل هزينه شهرى محاسبه مى‏شود .

من خودم اين را از اينترنت پيدا كردم و براي همين كليه مقاله را گذاشتم .

xnux

Member
يادش بخير

يه روزهايي توي همين BBS ها بود كه حال ميكرديم
اونموقه جوون بوديم و بي تجربه
كلي رفيق داشتيم كه هم خوب توشون بود و هم بد
كلي سر هكش كار ميكرديم
كلي بقيه را اذيت ميكرديم

كلي با هم قرار عمومي ميرفتيم
كلي كلاس برا هم ميزاشتيم
كلي چاخان مي گفتيم ، بعدم توش ميمونديم
كلي بيمزه گيري

كلي هم اطلاعات جالب و آموزنده ازش ياد ميگرفتيم

نه بابا
يادش بخير
دوارن جالبي بود

( به نقل از : عمو XNUX :roll: )

Annex

Member
جالبه براتون بگم كه من sysop يك bbs بودم و تمام ماژولهاشو كرك كردم...
بهترين روزهاي عمر من كنار ميز PC زماني بود كه توي BBS ها بودم...

همه مثل خواهر و برادر بوديم... يك دنيا خاطره... غم و شادي...

يادش بخير...

bagher

Member
خوش بحالتون

آقا شماها خيلي بهتون خوش ميگذره . شهرهاي شما بزرگ و همه اماكاناتي دارد.و همه كار مي تونيد بكنيد.من الان دارم با اينترنت يكي از شركتهاي خدمات اينترنت سبزوار دارم كار مي كنم . الا كه حدود 15 دقيقه است استفاده مي كنم.byte recevived حدود 300000 است.
يعني به اين آشغالي حدود 400 تومان هم پول دادم. لاقل هك هم بلد نيستيم كه از شبكه شون مفت استفاده كنم.دلم خنك شه كه هر وقت مي روم بهشون مي گم سرعت پايين است مي گويند از خطوط تلفن است. و به من كه رشته كامپيوتر است مسخره مي كنند و مي گويند آخه تو از كجا مي دوني سرعت پايينه. :oops:

R_chizari

Active Member
سلام
با اين حرفها من رو هم ياد خاطرات گذشته ام انداختيد :eek: من همزمان 7-8 تا BBS عضو بودم. از اطلس هم شروع كردم و به مجلس (خانه ملت) تمام شد. تو froumها همه خبري بود. شوخي ،دعوا،مسابقه،مشاعره،چيستان، بحث سياسي اساسي ميكردم در شبكه مجلس 8O خامي ديگه :wink: قرار شبكه :) پارك ملت كنار مجسمه مادر جاي قرار همه شبكه ها بود :lol: يادش به خير جوون بوديم ديگه اون دوران گذشت :wink:

شاد باشيد

R_chizari

Active Member
درود
دوست گرامي ×bagher× در صورت امكان منبع اطلاعات خود را پيرامون bbs درج بفرماييد.

شاد باشيد
چيذري

senjed

New Member
سلام

يادش بخير . ما هم يه عمري توي BBS ها ول ميگشتيم :D

واقعا چه دوران خوبي بود ...

جووني كجايي كه يادت بخير .....

پ.ن: Xnux من تو را نميشناسم ؟!! :wink:

جدیدترین ارسال ها

بالا