_ -_-_- رنگ چاپ -_-_-_

smartie7

Member
سلام ...

چطور میشه رنگ چاپ ایجاد کرد؟!

گاهی حتی وقتی مُد رنگ رو cmyk میزاریم تو چاپ رنگ ها اونی که باید باشن، نیستن و تغییر میکنن! (تیره و یا روشن میشن)

دوست عزیز اگر چاپت تیره یا روشن میشه مشکل از نور دهی تو به طرحت قبل از چاپه.
اینم با تجربه و تست زیاد زدن درست میشه همون مشکلی که من در اوایل تا همین چند وقت پیش داشتم:).معمولا چاپی که میزنی از طرحی که توی کامپیوتر میبینی پر رنگتر چاپ میشه.
با یهCtrl+Mزدن به طرحت کم رنگش کن بعد درصد رنگاتو زیاد بالا نزار.حالا من نمی دونم دستگاه چاپت چیه.
امیدوارم مشکلت حل بشه.

mohammadbasri

کاربر فعال
شما باید مانیتورتون رو کالیبره کنین،
من قبلا تو کار چاپ بودم و برای اینکار میرفتم توی کنترل پنل و از ادوب گاما استفاده میکردم،به اینصورت که یکی از کارهای چاپ شده رو که مطمئن بودم خوب چاپ شده را کنار مانیتور میذاشتم و فایل همون کار رو باز میکردم و رنگها رو یکسان سازی میکردم.
اما الان نمیدونم در ویندوز 7 از کجا میشه این کار رو کرد
امیدوارم دوستان دیگه بتونن کمک کنن
اگه اینجا به نتیجه نرسیدین میتونین از یک چاپخونه دار یا یک شرکت گرافیک و یا شرکت تهیه فیلم و زینک بپرسین.

Amin.Z

New Member
دوست عزیز اگر چاپت تیره یا روشن میشه مشکل از نور دهی تو به طرحت قبل از چاپه.
اینم با تجربه و تست زیاد زدن درست میشه همون مشکلی که من در اوایل تا همین چند وقت پیش داشتم:).معمولا چاپی که میزنی از طرحی که توی کامپیوتر میبینی پر رنگتر چاپ میشه.
با یهctrl+mزدن به طرحت کم رنگش کن بعد درصد رنگاتو زیاد بالا نزار.حالا من نمی دونم دستگاه چاپت چیه.
امیدوارم مشکلت حل بشه.

اين كار واسه چاض عكس خوبه ولي متن و رنگ رو زيادي روشن ميكنه
عكس رو حتما بايد يكم روشن تر كنيد تو فتوشاپ

masoudco

Member
تا جایی که من چک کردم باید روشن بگیرید تا توی چاپ یکم تیره در بیاد و رنگ مورد نظر بدست بیاد البته به مرور زمان با چند تا کار زدن به دست می یاری

General Tito

New Member
با اجازه دوستان...
داستان غريبيه اين تفاوت تصوير و چاپ...
شرحانه يا profile رنگي هم در نمايش و هم در چاپ تاثير زيادي داره. اين همون چيزيه كه وقتي از اساتيد راجبش مي پرسيد، مي گن: به اون اصلا دست نزن.
بعضي از چاپ خونه ها كه اهل دل باشن پروفايلي براي نصب روي سيستم طراح در نظر مي گيرن.
پروفايل بايد با توجه به دستگاه چاپ انتخاب بشه.
عوامل زيادي در اين داستان دخلين، مثل انتخاب شكل ترام، توجه به ميزان رشد ترام، استفاده از نمايشگرهاي مخصوص چاپ، كاليبره بودن نمايشگر و ...
در سري جديد نرم افزارهاي گرافيكي امكانات جديدي براي شبيه سازي رنگ روي كاغذ در نظر گرفتن...
3سال تو چاپ خونه ها در مورد جزئيات چاپ تحقيق كردم نهايتا به اين نتيجه رسيدم كه زياد نبايد سخت گرفت اونم اينجا...:-<

چطور میشه رنگ چاپ ایجاد کرد؟!

گاهی حتی وقتی مُد رنگ رو cmyk میزاریم تو چاپ رنگ ها اونی که باید باشن، نیستن و تغییر میکنن! (تیره و یا روشن میشن)

هر چند که تاپیک قدیمه ولی یک موضوعی من همینجا بهش رسیدم ببینید درسته یا نه ، این دوستمون سوال کردن چرا هر چقدر هم تلاش میکنیم در نهایت رنگهایی که چاپ میشن اونی نیستن که میخواستیم ، به نظر من این بر میگرده به تفاوت سیستم مانیتور و پرینتر و یا هر دستگاه چاپ دیگه ای ، چون ما در هر مدل رنگی باشیم ( CMYK,Grayscale, ...) در نهایت مانیتور از ترکیب سه رنگ یعنی RGB تصویر رو به چشم ما میرسونه یعنی با انتخاب مدل رنگ CMYK فقط امکانات و ابزارهای فتوشاپ برای این مد مهیا میشن (مثلا بعضی فیلتر ها غیر فعال میشن و ...) و هیچ کار دیگه ای انجام نمیده و در نهایت چیزی که میبینیم چیزی نیست جز خروجی تصویر تحت مدل رنگی RGB که اون هم در مانیتور های مختلف تا حدی متفاوته و ما با کالیبره کردن مانیتور هم فقط نتیجه اون چیزی که مانیتور به ما نمایش میده رو تنظیم میکنیم نه چیز دیگه ای ، حتی اگر رنگ ها شبیه هم باشه باز هم اون چیزی که تحت بازتاب نور طبیعی روی کاغذ میبینیم با تصویری که در مانیتور دیده میشه تفاوت ظریفی خواهد داشت و برای مشکل عدم تطبیق چاپ با تصویری که در مانیتور میبینیم هم فکر کنم روشی به جز آزمایش و خطا و تجریه وجود نداشته باشه ، چیز هایی که گفتم درسته به نظر شما ؟

rezajalalii

Member
سلام خمت دوستان عزیز
2 راهکار برای دوستانی که با چاپ سرو کار دارن وجود داره
راستش شما هرچه با مانیتور بخواهید کار چاپتون رو با رنگ RGB که از نور ساخته میشه تتبیق بدید نمیشه چرا؟ چونکه سیستم رنگ CMYK & RGB به کل با هم فرق دارند یکی از نور و دیگری از مواد تولید میشوند، و روشن بودن و تیره بودن رنگ چاپ شده بسته به کنتراست مانیتور دارد پس نمیشه با مانیتور بگیم رنگ همون رنگ اصلییه فکر نمیکنم تو این چند ساله راهی رو برای دیدن رنگ صحیح بر روی مانیتور درست کرده باشند.
راه های دانستن صحت تتابق رنگ بندی در موقع طراحی:
1- برای آنان که هر روز برای چاپ کلی فایل باید به چاخانه بفرستند:
یک دفترچه تیف رنگ CMYK تهیه کنید این دفترچه حداقال اگر نور آفتاب به آن نتابد دو سال برای شما کار میکند.
2-دوستانی که در دسترس ندارند هم میتوانند این رنگ ها را در فوتوشاپ یا هر برنامه دیگری بر روی یک کاغذ آچهار گذاشته و آن را پرینت کنید البته با پرینتر جوهر افشان که رنگها زیاد با هم تفاوت نداشته باشند
برای راحتی شما عزیزان این عکس رو میزارم تا دانلود کرده تا آن را پرینت کنید
NoodlersCMYKchart100.jpg

رنگ های پنتن هم هر از چند گاهی آپدیت میشوند معمولا سالی یک بار از آنها هم میتوان استفاده نمود.

smartie7

Member
برای راحتی شما عزیزان این عکس رو میزارم تا دانلود کرده تا آن را پرینت کنید
noodlerscmykchart100.jpg

رنگ های پنتن هم هر از چند گاهی آپدیت میشوند معمولا سالی یک بار از آنها هم میتوان استفاده نمود.

ببخشید شما عکس رو گذاشتید یا میخواید بزارید ؟!!

من عکسی نمیبینم ... :-?

جدیدترین ارسال ها

بالا