۩ كارهاي دوستان از نقاط مختلف ايران ۩

MezrabCHI

New Member
سلام

اول. محمد عزیز! لطفا محل را محدود به ایران نکنید تا عکسهای بیشتری را اینجا ببینیم.
دوم. مایه‌ی تأسف و تعجب است که این همه غلط املایی و تایپی در نوشته‌های دوستان دیده می‌شود!
سوم. مرزبان عزیز! عکسهای بسیار زیبایی گرفته‌اید، از توضیحات شما هم ممنون. ولی این جمله‌ی "من این تاپیک رو مهم می‌کنم" دیگه زیادی توی چشم می‌زنه!

چهارم. سوال از بلک دای گرامی:
1) عکس ساختمان اسکان را چطور گرفته‌ای که ساختمان کج است و تابلوی مقابل آن صاف؟ جالبه!
2) در عکس آسمان صبحگاهی منزلتان، از شیشه‌ی رنگی استفاده کرده‌ای یا بعد از چاپ، ویرایش شده است؟

سوال از مرزبان:
1) به احتمال، زمان عکاسی شما از مسجد شیخ لطف الله، روز بوده است؛ پس چرا از نوردهی 10 ثانیه استفاده کرده‌ای؟
2) فرق فیلمهای اسلاید و ASA با فیلمهای معمولی چیست؟

من حدود یک ماه می‌شود که دوربین خریده‌ام و هنوز از عکاسی چیزی نمی‌دانم، جز آنکه از دیگران شنیده‌ام؛ کسی از دوستان می‌تواند مرا راهنمایی کند که کتاب، جزوه یا کلاس آموزشی مفیدی پیدا کنم؟

البته تعدادی عکس برای گذاشتن در این محل دارم که به محض اسکن شدن قرار خواهم داد.
دوربین من: پنتاکس (از اون قدیمیاش ـ لنز نرمال و لنز تله 135)

با تشکر

Marzban

Well-Known Member
MezrabCHI
دوست عزيز خيلي ممنون از نظرات جالب شما
در ضمن ورود شما را به سايت مجيد آنلاين و انجمن عكاسي تبريك عرض مي كنم.
و اما در مورد سوالات شما.
نمي دونم شما در مسجد شيخ لطف الله آمديد يا نه ولي اين مسجد حتي در روز هم از روشناپي خوبي برخوردار نيست.
اگر هم بخواهيم از فلاش استفاده بكنيم نمي توان عكس خوبي در آورد چون هم نور فلاش به دليل ارتفاع گنبد كافي نيست و همينطور عكس مصنوعي خواهد شد.
به همين دليل مجيور شدم كه با 10 ثانيه نور دهي را انجام دهم.البته اشكالات زيادي اين عكي داره ها.
و اما سوال دوم شما
ببينيد ASA همان حساسیت فیلم است مثلا وقتی می گوئیم ما یک فیلم ASA 100 داریم یعنی ما یک فیلم با حساسیت 100 داریم.
هر چه قدر این عدد بیشتر باشد حساسیت فیلم به نور بیشتر است.
و ام اسلاید ببینید دوست عزیز اسلاید همان فیلمی است یعنی ASA برای اسلاید هم به کار می رود.
ولی در اسلاید بر عکس نگاتیو رنگها به صورت پزیتیو(مثبت) هستند در واقع همان رنگ واقعی در اسلاید مشاهده می شود.
قیمیت یک حلقه اسلاید از فیم معمولی بیشتر است همینطور قیمت ظهور آن مثلا هزینه ظهور تنهای اسلاید بین 3000 تا 4000 تومان است.
هزینه چاپ هم جدا می باشد.
البته معمولا اسلاید را چاپ نمی کنند چ.ن هزینه ها خیلی بالا میرود.
کیفیت اسلاید بسیار بالاتر از فیلم معمولی است همینطور حساسیت آن.
اسلاید بعد از ظهور بریده شده و در قاب های خود قرار میگیرد و توسط دستگاه Slide Show روی پرده نمایش داده می شود.
راستی بهتون تبریک می گم. دوربین خوبی انتخاب کردید با این دوربین عکس های خوبی می تونید بگیرید.
حالا لطفا مشخصات دقیق تری از دوربین در اختیار ما قرار دهید تا بیشتر با دوربین شما آشنا شویم
با تشکر از شما دوست عزیز و به امید همکاری شما با این انجمن.

MezrabCHI

New Member
سلام
پس از طرح سوال، به کتابخانه مراجعه و در 2 ساعت، کتاب آموزش مبانی عکاسی را خواندم و جواب سوالاتم را گرفتم، با این حال از جناب مرزبان متشکرم.
آقای مرزبان میشه بفرمایید اشکالات عکست چیه که ما هم بدونیم؟

دوربین رو چون از یکی از دوستان و دست دوم خریدم، لوازم جانبی هیچ چیز نداره! ولی مشخصات کلیش اینه: پنتاکس با لنز آساهی ژاپن، بدنه فلزی، نورسنج، لنز نرمال ٱساهی (شیشه) پیچی، قابلیت نصب فلاش (هر دو نوع)، ظاهرش هم بد نیست.
یک لنز تله 135 روس (شیشه) این هم از اون قدیمیاشه. دهانه 8/2.

پس از چند روز عکاسی، به این نتیجه رسیدم که احتیاج مبرم به یک پایه‌ی دوربین دارم. ولو بسیار ابتدایی و معمولی، از طرفی هر چی پول داشتم دادم برای دوربین و لنز.
کسی می‌تونه راهنمایی کنه که چیکار کنم؟ چون بدون فلاش کار می‌کنم، احتیاج به نوردهی زیاد دارم و دستم هنوز نمی‌تونه دوربین رو ثابت نگه داره. ممنون میشم.

منتظر معرفی کتاب راهنمای مناسب و پاسخهای بلک دای عزیز هم هستم.

Marzban

Well-Known Member
دوست عزيز خيلي خوشحال هستم كه مسكا شما به خوبي حل شد.
دوست عزيز من خودم در عكس خودم دو اشكال ديدم
مشكل اول مشكل نوري و مشكل دم كادر بندي آن است.
خب شمت دوربين خوبي انتخاب كرديد فقط حيف كه لنزش پيچي است
چون الان ديگه اكثر لنز ها به صورت خاري شده است حالا شما بايد ببينيد كه لنر چه دوربين هائی به دوربین شما وصل می شود.
اما در مورد سه پایه
دوست عزیز سه پایه:
سه پایه بر خلاف تصور بسیاری از مردم جز یکی از مهمترین وسائیل عکاسی می باشد.
مخصوصا برای استفاده از نوردهی های بالا و لنز های زوم با فاصله کانونی بالا.
به این ترتیب بهتر اس شما یک سه پایه خوب بخرید فکر کنم قیمت یک سه ضایه خوب حدود 35 هزیر تومان است.
البته من در مشهدقیمت های بسیار کمتری هم دیده ام.
اگر بخواهید می توانم آدرسش را به صورت پیغام خصوصی بهش ما بدهم.
البته اگر شما میخواهید نوردهی بالا انجام ئهید باید یک عدد دکلانشور هم داشته باشید.
راستی یک سوال آیا شما قصد دارید عکاسی نجومی انجام دهید؟
یک خواهش وچک دوست عزیز اگر باز هم برای شما سوال و یا مشکلی پیش امد آن ها را در یم تاپیک جدید مطرح نمائید
با تشکر

black-die

Active Member
MezrabCHI گفت:
سوال از بلک دای گرامی:
1) عکس ساختمان اسکان را چطور گرفته‌ای که ساختمان کج است و تابلوی مقابل آن صاف؟ جالبه!
2) در عکس آسمان صبحگاهی منزلتان، از شیشه‌ی رنگی استفاده کرده‌ای یا بعد از چاپ، ویرایش شده است؟

MezrabCHI عزيز ممنون از توجهت به عكسهام ( شرمنده نميتونم مصله شما تايپ كنم :wink: )
در مورد سوال اولت بگم كه خدا ميدونه كي بهم ياد داد اينجوري ياد بگيرم :lol:
در مورد سوال دوم هم نه از شيشه رنگي استفاده كردم نه به جز كپي‌رايت زيرش ويرايش ديگه‌اي انجام دادم ... عكس كاملا طبيعي افتاده
طبيعي يعني من دست بهش نزدم خودش اينجوري افتاد

موفق باشي و به انجمن عكاسي هم خوش اومدي :wink:

MezrabCHI

New Member
ممنون
چشم
مرزبان جان! پيغام خصوصى رو محبت كن.
نوردهى هم كه خوبه!؟
باى

Marzban

Well-Known Member
من براي شما ميفرستم
راست اين يعني چي؟
"نوردهی خوبه!؟"

Marzban

Well-Known Member
اوه اوه چقدر اين عكس ها خشگل بود مخصوصا عكس اولي.
فقط كاشكي يك اطلاعاتي در مورد وضعيت عكسبرداري مي داديد.مثلا سرعت شاتر و...
خیلی ممنون دستت درد نکنه

ﭘل خاچو

سلام
من اين عكس رو از ﭘل خاچو در اصفهان گرفتم
ببينيد حرفه اي شدم يا هنوز كار دارم
:wink:

پیوست ها

• dsc02589.jpg
    dsc02589.jpg
    90.7 کیلوبایت · بازدیدها: 151

Marzban

Well-Known Member
دوست عزيز عكس خوبي گرقتي.
فقط يه كمي ميتونستي كادرت را بهتر مي كردي.
در ضمن اگر عمق ميدان را كاهش مي دادي و فوكاس را برو روي قسمت هاي ژاپيني انجام مي دادي بهتر مي شد.
در مورد مسئله حرفه اي شدن هم بايد عرض كنم كه اين قضيه يك امر نسبي است.
يعني ممكت است عكس شما نسبت كه به خلي از عكس ها حرفه اي باشد ولي ممكن است نسبت به خيلي هاي ديگر آماتور.
ولي به طور كلي كه عكاسي وقتي مي تواند ادعا كن كه من عكاس خيلي خوبي هستم كه انواع شيوه هاي مختلف عكاسي و دوربين هاي گوناگون عكاسي اعم از ديجيتال و يا مكانيكي آشنا باشد و و بتواند آر ان ها استفاده ببرد

Marzban

Well-Known Member
من قبلا يكي دوتا عكس از كار هاي خودم اينجا گداشته بودم.مي تونيد بريد ببينيد.
ولي چشم چند تا عكس ديگه هم خواهم گداشت

جدیدترین ارسال ها

بالا