یکی به من بفهمونه فرق آیدی با کلاس چیه؟

pro_man

Active Member
اول بگم توی انجمن سرچ کردم چیزی گیرم نیومد:mad:
به عکسی که پیوست کردم نگاه کنید
هرجا من مطلب خوندم میگن که از آیدی فقط برای یک المنت میشه استفاده کرد.اونجوری که من متوجه شدم منظور از المنت اینه( Div یه المنت میشه..p المنت میشه یا h1 یه المنت میشه).حالا اون چیزی که من فهمیدم اینه:
-------------------------------------------
تصویر فایل پیوست رو نگاه کنید
ما اومدیم با سلکتور آیدی رنگ رو قرمز کردیم و وسط چین کردیم.اسمش هم گذاشتیم para1
حالا اون چیزی که من خوندم اینه که میگن مثلا این خصوصیات رو اگه واسه ی پاراگراف استفاده کنیم دیگه نمیشه اینو واسه div استفاده کرد.ولی من اونو هم واسه h1 و هم واسه div استفاده کردم و جواب داد و این خصوصیات به همه تگهای div , p ,h1 نسبت داده شد.
خوب حالا چه فرقی داره ما از کلاس استفاده کنیم یا از آیدی؟در هر حالت جواب میده.از دوستانی که میخوان بهم کمک کنن دوست دارم با مثال و کد توضیح بدن:rose:اگه بخوان توضیح فارسی بدن بازم فکر نکم چیزی بفهمم.دوست دارم این مطلب رو درست درک کنم
با تشکر از همه دوستان

پیوست ها

• Capture.JPG
    Capture.JPG
    59.6 کیلوبایت · بازدیدها: 14

rightsum

New Member
تو Styleدادن که فرقی ندارن، عملا فرق اساسیشون اینه که وقتی یه id رو سلکت میکنیو و براش CSS می نویسی فقط برای همون المنت می تونی ازش استفاده کنی ولی اگه با class سلکت کنیش می تونی برای هر المنتی ازش استفاده و فقط کافیه که به اون المنت اون کلاس رو assign کنی ...

reza202

New Member
اول بحث اینه که ID با # مشخص میشه و کلاس با .
بعد اگه بخواین فرق ID رو با کلاس بدونین در اینکه
ID حالت شاخصی داره و unique هست
یعنی هر المنت فقط میتونه یک ID داشته باشه
هر صفحه می تونه فقط یک المنت با همون ID داشته باشه
ولی کلاس unique نیست
یعنی میتونید یک کلاس برای چند المنت استفاده بشه
چند کلاس روی همون المنت استفاده بشه

pro_man

Active Member
دوستان ممنون..بالاخره فهمیدم :cool:

اما شاید توضیحات دوستان جنبه تئوری داشته باشه.چون وقتی این توضیحات رو خوندم اولش بازم منظورتون رو دقیق نفهمیدم.:shock:
خوب حالا خودم یه توضیح با مثال میدم که همه متوجه بشن.آخه این فرق کلاس با آیدی سوال خیلی از دوستانه.خیلی جاها دیدم که این سوال رو پرسیدن.میریم سر اصل مطلب.همه چیز رو با کد توضیح میدم.
فرض کنید یه فایل css داریم که کدهای اون به شرح زیر است:
کد:
#green{
    background-color:#0F0;

}
#red{
    margin-left:20%;
    width:120px;
    height:120px;
}
حالا یه فایل HTML داریم که کدهای اون به شرح زیر است:
کد:
<body>
<div id="green">
<p>Green Div</p>
</div>
</body>
همانطور که میبیند Div ما تحت آیدی Green قرار گرفته و رنگ بکگراند اون سبز میشه.
حالا فرض کنید که ما میخایم آیدی Red رو هم به div اعمال کنیم.یعنی کدهای HTML به صورت زیر تغییر میکند(به قسمت ID توجه کنید به بهش Red رو اضافه کردیم)
کد:
<body>
<div id="green red">
<p>Green Div</p>
</div>
</body>
خوب دوستان جواب سوال مشخص شد.الان دیگه Div نه تنها خاصیت آیدی Red رو به دست نیاورد،بلکه خاصیت سبز بودن بک گراند رو هم از دست داد:lol:
حالا اگه به جای آیدی از کلاس استفاده میکردیم این اتفاق نمی افتاد.یعنی فقط کافیه به جای # در فایل CSS از . استفاده کنیم و در کدهای HTML به جای ID بنویسیم Class.
توضیحات دوستان رو به صورت عملی آموزش دادم.امیدوارم که واضح توضیح داده باشم واسه دوستانی که میخوان فرق آیدی رو با کلاس بدونن.:cool:

آخرین ویرایش:

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
درود بر شما
ID = Block-level هستند
Class= inline-level هستند
داخل id می توان از class استفاده کرد، اما در Class نمی توان از ID استفاده کرد
معمولا از ID برای تعیین کلی المان های صفحه استفاده میشه
از CLass برای دادن Style به المان های صفحه استفاده می شود
موفق باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا