یکم راجب Free Software و نتایج اینجور برنامه ها

overcrash

Active Member
تو یکی از این انجمنها درمورد Free Software توضیح داده شده بود که منم این متن بهش اضافه کردم. حالا با فرض آشنایی خواننده با Free Software اینجا نوشتم گرچه اگه سوالی بود درحد معلوماتم جواب میدم)
میخوام چیزی رو بگم که باعث شده درجه Free Software خونم یا همون Open Source بودن بیاد پایین.
چرا ما همه این برنامه های آزاد Free Sotware رو (لا اقل برترینهاشو) با شرکت یا گروه شروع کننده اشون میشناسیم؟
مثالهایی از نرم‌افزارهای آزاد کاربردی
پروژه‌های سیسنم عامل گنو مانند gnome desktop
هسته‌ی سیستم‌عامل گنو/لینوکس، داروین (سیستم‌عامل) و بی‌اس‌دی.
کامپایلر جی‌سی‌سی، کتابخانه‌ی زبان برنامه‌نویسی سی.
پایگاه‌داده‌های رابطه‌ای مانند : MYSQL،PostgreSQL
زبان‌های برنامه‌نویسی مانند : تی‌سی‌ال، روبی، پیتون، پرل و پی‌‌اچ‌پی.
مرورگر وب فایرفاکس
اُپن آفیس
برنامه‌های حروف چینی مانند تک، لاتک و فارسی تک

مثلا همین فایرفاکس (چون خودم خیلی از Open Source بودنش استفاده کردم) درسته که License اون Free هست ولی چه موقع شروع به انتشار کرد و اونهم با چه سطحی.
بنظرمن این دو مورد : ملحق شدن اسم یک شرکت با برنامه و حجم وسیع گسترش اولیه برنامه
است که باعث میشه یک شرکت برنامشو آزاد کنه چون فقط و فقط باعث: 1. تبلیغات و 2. تکمیل شدنه برنامه اش میشه. و این نه تنها بد نیست بلکه قویترین راه تبلیغات همه گیر هست.
و اضافه کنم که هدف اصلی این شرکتها این جمله نیست:
The millions of open minds cannot' be wrong

بلکه هدف اصلی تبلیغات هست و این جمله هدف بعدی است که ظاهری قشنگتر و جذب کننده ای داره :)
و این همون موضوعی هست که مایکروسافت رو به لرزه درآورده تبلیغات
چون هر قدمی که مایکروسافت به سمت Free Software و بالطبع Open Source برداره قویترین تبلیغ برای اینگونه شرکتها است که ضربه اون برای مایکروسافت غیرقابل جبران هست. و این پدیده تبلیغاتی چیزی هست که با قدرت داره پیش میره.....
(خیلی حرف بود که بزنم ولی فکر کنم همینم واسه شروع کافی باشه. گرچه من ازوسط شروع کردم :wink: )

ولی همیشه واژه Free Sotware همراه با تبلیغات میاد که نتیجه میده :)

اما چرا اینهارو گفتم؟
من و شما نمیتونیم یک برنامه Free Software درست کنیم مگه اینکه اون دو زمینه رو فراهم کرده باشیم و و و و ....

حمید

NabiKAZ

Well-Known Member
سلام
یه سوال سخت !
چرا از نظر شما Free Sotware همون Open Source است ؟!
چون ما هم برنامه Free Sotware داریم که Open Source هست یا نیست !
و همینطور برنامه Open Source داریم که Free Sotware هست یا نیست !
مقصودتون برنامه خاصی بوده شاید.
فقط خواستم بحث باز بشه
نبی

overcrash

Active Member
منظور من برنامه های Open Source بودند که free License عرضه شدند.
و بیشتر دقتم رو Firefox بود چون محبوبیت و کاربرهای زیادی داره و مثال خوبی بود واسه این بحث
مرسی از توجهت

دوستان اگه اطلاعاتی دارید بنویسید همه استفاده کنیم ;)

جدیدترین ارسال ها

بالا