یه عالمه سوال در مورد V-ray !!! اساتید لطفا راهنمایی کنید

siavash_titanic

New Member
سلام به همه دوستان گل

من تازه کار با V-ray رو شروع کردم . چند تا سوال دارم که اگه بتونین راهنماییم کنین ممنونتون میشم

1 . بعضی وقتا که یک فایل رو که با V-ray نور پردازی شده باز میکنم و میخوام با رندر معمولی رندر بگیرم صحنه رو سیاه رندر میکنه . حتی با گذاشتن نور توی صحنه ، باز هم رندر کاملا سیاه است ؟؟؟

2 . چطوری میشه به متریال یک جسم دسترسی پیدا کرد ؟ ( جسم رو با متریال رندر میکنه ولی متریالش توی Material Editor نیست !!! )

3 . آیا در اختصاص یک عکس به یک Plane نوع متریال معمولی باشه یا V-ray در رندر فرقی بوجود می آید؟

4 . وقتی کامپیوتر در حال رندر است صد در صد سی پی یو مشغول است . آیا ممکنه رندرهای طولانی باعث ضعف یا سوختن سی پی یو یا دیگر قطعات سیستم شود ؟

5 . دوربین V-ray با دوربین معمولی تفاوتش در چیست ؟

6 . سرعت رندر در V-ray به چه عواملی بستگی دارد ( چه عواملی باعث کند شدن سرعت رندر میشود ) ؟

7 . چگونه میتوان رندر با سرعت بالاتر ولی بدون افت کیفیت گرفت ؟ ( اصلا آیا میشود یا خیر )

8 . چگونه میتوان رندر آزمایشی با کیفیت پایین تر ولی با سرعت بالا گرفت ؟

9 . در بعضی رندر ها زمان رندر حتی تا بیش از 20 ساعت صول میکشد . این حالت طبیعی است یا مشکل از کار من است ؟

10 . آیا میتوان در بین عملیات رندر گیری ، عملیات را متوقف کرد و ( پس از خاموش و روشن کردن دوباره سیستم ) دوباره عملیات را از جایی که متوقف شده بود ادامه داد ؟

11 . چرا در بعضی از فایلهای ساخته شده با V-ray در هنگام رندر ابتدا صحنه به صورت نقطه به نقطه شروع به روشن شدن میکند و سپس رندر گرفته میشود ولی در بعضی از فایلها این طور نیست ؟ ( آیا این دو نوع رندر در سرعت با هم تفاوتی دارند یا خیر ؟ )

12 . چگونه میتوان در یک فایل طوری نور پردازی کرد که همه جای صحنه به یک میزان روشنایی معمولی داشته باشند ( یک جا تاریک و یک جا خیلی روشن نباشد ) ؟

خیلی سوال پرسیدم ؟؟؟!!!!!
شرمنده دوستان :rose:
بقیه سوالا باشه واسه بعد :D

منتظر راهنمایی های قشنگتون هستم ...

:Mohsen:

کاربر باتجربه
سلام سياوش جان
من سعي ميكنم تا اونجا كه بلدم جوابتو بدم:)

1- اگه تو صحنت از متريال vray استفاده شده باشه و يا نور vray ، صحنه با رندر خطي مكس يا سياه ميشه و يا نور vray تو اون بي تاثير ميشه

2- يه متريال خامو انتخاب كن و بعد علامت قطره چكان رو انتخاب كن و روي آبجكت مورد نظر يه دونه كليك ناقابل كن

3- اگه متريال ساده باشه و فقط يه عكس معمولي رو به اون اختصاص بدي، فكر مي كنم تفاوتي نكنه، اكه هم بكنه محسوس نيست

4- بعيد مي دونم، مگه چقدر ميخواي رندر كني، معمولا بيشتر از اينكه رندر طولاني يا 24 ساعته روشن بودن كامپيوتر به اون آسيب بزنه نوسان برق بهش آسيب ميزنه، نميخواد به اين خيلي فكر كني، كه نكنه cpu زياد رندر كنه يه دفه بتركه، مگه بادكنكه!؟ :D

5- خيلي باهاش كار نكردم، ولي امكانات بيشتري داره و نوع لنز و تنظيمات اون رو نور صحنه هم تاثير ميزاره

6- اين خيلي مفصله، تو سايت هم زياد در موردش بحث شده، توصيه مي كنم يه جست و جويي كني، فقط يه چيزي رو بدون بعضي وقتا يه صحنه اي رو با يه سري تنظيمات رندر ميكني 1 ساعت طول ميكشه، بعضي وقتا با يه تنظيمات ديگه اي رندر ميكني 10 ساعت طول ميكشه و از ديد بيننده تفاوت محسوسي هم نميكنه

7- پاسخش شبيه به قبليه!
8- اينجارو يه نگا بندازي بد نيست(پست 71#)، بازم پستاي بدر بخور vray تو سايت هست، جست و جو كن

9 - خوب بستگي داره به تنظيماتت، مثلا اگه subdivs نور vray رو 20 قرار بدي كيفيت قابل قبول با سرعت رندر نسبتا قابل قبولي بهت ميده، ولي اگه اونو بزاري 1000 شايد كيفيتش از ديد بيننده يكم بهتر بشه، ولي زمان رندرت يه دو سه ماهي طول ميكشه!

10- بعيد ميدونم، شايدم بشه، اگه فهميدي به منم بگو!

11- vray تنظيمات زيادي براي رندر داره، به عنوان مثال در قسمت Renderer\v-ray::Irradiance map زدن تيك كنارshow calc. phase , show direct light در قسمت option عمليات رندر سازي نقطه نقطه يا رندر كردنsample هارو هم نشون ميده و ...

12- يكم تجربه ميخواد رفيق، كه انشاااله به دست مياري
چند تا نكته مهمه، اول اينكه از نورهاي محيطي مثل Skylight (رندر غير از vray) و ... درست استفاده كني
مثلا اگه يه صحنه آفتابي ميخواي ايجاد كني، يه نور Direct يا ... استفاده كني برا خورشيد و يه نور محيطي هم حتما براي شبيه سازي نور آسمان داشته باشي، كه تاثير اين دو نور بايد بيشتر از بقيه باشه و اگه ميخواي نور ديگه اي مثل نور هاي لامپ يا ... ايجاد كني بايد حواست باشه كه شدت اونا مناسب باشه
از تنظيمات render Elements هم استفاده كن چون خيلي اوقات كه بعد از يه رندر طولاني ميبيني كه كارت اون نتيجه اي كه بايد رو نداشته ميتوني با نرم افزار هايي مثل افتر افكتز يا فوتوشاپ و لايه هاي مختلفي مثل سايه، انعكاس و ... كه توسط render Elements رندري گرفتي تا حدي كارو بهبود ببخشي

ياد گرفتن اين چيزا خيلي مفصله، خودمم هنوز توشون يكم مشكل دارم، ولي تجربه چيز خيلي موثريه، تا مي توني كار كن
ببخشيد اگه خيلي مفصل بود، ديگه بيشتر بلد نبودم
موفق باشي

آخرین ویرایش:

siavash_titanic

New Member
در ضمن من تو بازار کتاب مشهد گشتم ، هیچ کتابی که در مورد پلاگین وی ری باشه پیدا نکردم . از دوستان کسی هست که کتابی در این مورد تو بازار کتاب دیده باشه ؟؟؟ ( شیطونه میگه خودم برم چاپ کنم :) )

hosienmax100

3D Artist
در ضمن من تو بازار کتاب مشهد گشتم ، هیچ کتابی که در مورد پلاگین وی ری باشه پیدا نکردم . از دوستان کسی هست که کتابی در این مورد تو بازار کتاب دیده باشه ؟؟؟ ( شیطونه میگه خودم برم چاپ کنم :) )

دوست عزیز کلا رف فارسی برا vray خیلی کم پیدا میشه _جز محدود مقالاتی مثلا مثه ماله ایمان !

ضمنه اینکه اگه خوب دقت کنی میبینی بچه های انجمن سه بعدی اکثرا وی ری کار میکنن و خداییش خوبم

پیش رفتن تا حالا ...اطلاعاته جامعی دارن که حتمآ میتونی ازشون یاد بگیری _همینطور ما از شما !

هر دفعه مشکلی داشتی با این انیجن همین جا تو انجمن مطرح کن

موفق باشی

AREF

مدیر انجمن های <A href="http://forum.majidonline.c
بیین گفتی دوربین چیکار میکنه.دوربین یه وسیله ایه که با اون عسک ببخشید عکس میگیرن:lol:
من دیروز با دوربین وی ری آشنا شدم.قابلیت های دوربینش اینه
1 - عکس میگیره:paint:
2- مشکل Expouse رو بر طرف کرده.آخه نور مخصوص وی ری شدتش خیلی بالاست.تو منتال ری mr Expouse داده که تا حدی مشکل رو برطرف کرده.ولی دوربین وی ری معرکس
2 - ببخشید 3 - قابلیت فوکوس داره
4- یه بخش روانی کننده داره به نام Guass vertical shift.فرض کن زوم لنزی میکنی.مثلا فضای اتاقت کوچیکه نمیتونی دوربین رو بیرون ببری.زوم اپتیکال بکنی کار به جوری جمع مشه.در اصطلاح میره تو پرسپکتیو.با این کار خطهای کج رو راست میکنه
5- سلامتی.

w13rasol

New Member
من متن آموزش ويري رو دارم البته انگليسي كسي است اون رو ترجمه كنيد ************ ميل بزنين

ویرایش شد...
Sherlock_Holmes

آخرین ویرایش توسط مدیر:

w13rasol

New Member
چگونه ويري رو مي شه نصب مي شه بعد از نصب ، از كجا مطمئن مي شم كه نصب مي شده،

آخرین ویرایش:

ali_tavanaie

Well-Known Member
چگونه ويري رو مي شه نصب مي شه بعد از نصب ، از كجا مطمئن مي شم كه نصب مي شده،

برای ورژن 1.5 اول باید فایل فشرده رو باز کنی
بعد فایل exe مربوطه رو اجرا کنی و وقتی به گزینه workstation (full) رسیدی اون رو انتخاب کنی در مرحله بعد مسیر فولدر 3dsmax و pluginds و یک فولدر هم برای خود برنامه رو بدی رو بدی - در قسمت بعد local رو انتخاب می کنی - در مرحله بعد تیک install wibu رو بر میداری و بعد تا آخر میری
بعد از اینکه فایل ها کپی شد باید فولدر crack رو باز کنی و فایل vray2009.dll رو در فولدر مکس و فایل vrender2009.dlr رو در فولدر plugins بریزی و overwrite کنی
برای اینکه مطمئن شی نصب شده باید بری توی render setup مکس و در پایین tab ِ common و assign renderer کنار production اون مربعی که سه نقطه داره رو بزنی ، اگر vray رو دیدی یعنی میتونی انتخابش کنی و نصب شده.

آخرین ویرایش:

amirrrrrrrr

New Member
سلام ببخشید میشه بهم راهنمایی کنید چرا موقع رندر گیری
رندرم وقتی که به اخرش میرسه ارور میده و عملیات رندر کامل انجام نمیشه و یه رندر ضعیف تر از رندر اصلی که میخوام بهم میده؟؟؟کجای کار اشکال داره؟

جدیدترین ارسال ها

بالا