گنگی مفاهیم مربوط به چاپ

Mocha

Banned
سلام .
من سالهاست کار گرافیک وب رو انجام میدم و تا این لحظه سر و کارم با RGB بوده و بس :)
اما به دلیل سفارشاتی که از این به بعد قرار بگیرم بایستی با اصول چاپ ه آشنا باشم .
مقالاتی که تو بخش چاپ این فروم هست رو خوندم و خیلی اطلاعات خوبی رو کسب کردم اما به واقع برای کسی که تجربه نداشته درک بعضی موارد خیلی مشکله .
مثلا اینکه من چطور باید رنگ رو انتخاب کنم ؟
میدونم که شیوه صحیح استفاده از درصد ها و اعداد هست اما من یک توضیح دقیق پیدا نکردم .
یه جا نوشته برای مشکی c فلان باشه و K فلان اما نمیدونم چرا هر جا یه چی نوشتن !
یکی نوشته k رو 100 بزار باقیش 0 و اون یکی نوشته k 100 درصد و c 80درصد و ....
اما خب جدای این چند رنگ خاص من مثلا اگه بخوام یک رنگ صورتی روشن رو انتخاب کنم چطور باید کد رو بزنم که رنگ چاپی خیلی نزدیک باشه به طرح من ؟
کلا میدونم که اصول زیادی هست برای اینکه یک طرح چاپی به طرح اصلی نزدیک باشه اما انقدر مطالب زیاد هست که آدم گیج میشه و نمیدونه که چیو باید بخونه و چه چیزی در ابتدای کار ضرورتی نداره ؟
متاسفانه من چند جا تماس گرفتم که حتی شده به حالت کارآموز برم واسه یادگیری به چاپ خانه اما امکانش میسر نشد .
لطفا من و راهنمایی کنید ممنون .

با سلام و عرض تبریک برای ورودتون به دنیای چاپ
ترکیب رنگ ها برای دستیابی به رنگ مورد نیازتون در دنیای دیجیتال با دنیای حقیقی اندکی متفاوت یا بهتره بگیم برعکسه
در شیوه ی rgb اگر شدت رنگ ها را در نهایت قرار بدیم (255 255 255) به رنگ سفید دست پیدا می کنیم.
اما در شیوه ی cmyk اگر بالاترین درصدهای رنگی را انتخاب کنیم به مشکی (در اصطلاح مشکی چهار رنگ یا پرکلاغی) دست می کنیم.
یعنی هرچه درصد رنگ ها بالاتر بره رنگ ها تیره تر شده و هرچه پایین تر بیاد سطح سفید کاغذ نمایان تر میشه و کار رو به روشنی میره (درست برعکس سیستم rgb)

اصولا رنگ مشکی به دو مدل تقسیم میشه (البته در سیتم چاپ افست که بنده اطلاع دارم):
- مشکی چهار رنگ
- مشکی تک رنگ

شما برای دستیابی به کیفیت مطلوب در چاپ باید خروجی با کیفیت به چاپحانه تحویل بدی.
از مشکی تک رنگ (c:0 m:0 y:0 k:100) معمولا در رنگ دهی به خطوط ریز و فونت ها با سایز کوچک استفاده می کنند. دلیل این انتخاب این است که اگر شما از پالت نرم افزار گرافیکیت یا از مشکی چهار رنگ یه رنگ مشکی رو انتخاب کنی "اگر رنگ ها در اثر تنظیم نبودن ماشین چاپ مقداری جابجا بخوره (در اصطلاح رجیستر نباشه) دچار تاری و سایه افتادگی به روی فونت ها میشه
اما استفاده از مشکی تک در چاپ سطوح و طرح ها به دلیل نداشتن میزان لازم ترام برای پوشش سطح و همچنین روشن بودنش نسبت به مشکی چهار رنگ باعث بوری و به اصطلاح کچلی در چاپ میشه که در این مواقع معمولا کار باطل محسوب میشه.
بهترین درصد پیشنهادی برای رنگ مشکی چهار رنگ (c:80 m:60 y:30 k:100) هستش که به دلیل پایین بودن رنگ زرد و ارغوانی (ماژنتا) کارت دچاره کشش رو به این دورنگ نمیشه و به دلیل بالا بودن درصدهای سایان و مشکی کار کاملا تیره میشه.

این در مورد رنگ مشکی.
اگر بد توضیح دادم معذرت می خوام.
جایی سوالی بود در خدمتم.

Mocha

Banned
ممنون ولنتاین جان :) خیلی هم خوب بود .
فقط سئوالی که واسم پیش میاد اینه که در ترکیب (c:80 m:60 y:30 k:100) چرا مقدار رنگ زرد و ارغوانی رو کلا 0 در نظر نمیگیرید ؟

بنده بهتون پیشنهاد میکنم برای دستیابی به رنگ مشکی پر کلاغی از ترکیب چهار رنگ استفاده کنید.
اگر مقداری اطلاعات در مورد زوایای ترام در لیتوگرافی پیدا کنید متوجه خیلی چیزا میشیین
از اونجایی که رنگ زرد دارای کمترین دید و ضعیف ترین پوشش در بین چهار رنگ چاپ هستش برای اینکه بهترین دید رو داشته باشه زاویه ی ۹۰ درجه در هنگام پلیت گرفتن بهش تعلق میگیره
بعد از اون نزدیک ترین زاویه به ماژنتا و بعد به سایان و مشکی که در ۴۵ درجه و سخت ترین زاویه ی دید انسانه تعلق میگیره
یکی از دلایل بوری و رو به زرد و قرمز رفتن به خاطر همین دلیل بینایی انسانه.
برای جلوگیری از بوری و رو به زرد رفتن کار کافیه مقدار ماژنتا و زرد رو پایین بگیرید.
اما حذف کردنش شاید بهتون رنگ مشکی ایده آل رو نده
در حال حاضر دسترسی به کامپیوتر ندارم
اما آخر شب براتون مقایسه هاشو به صورت تصثیری میزارم.

برای درک تفاوت رنگ های مشکی در چاپ کافیه این فایل رو دانلود کرده و در نرم افزار فتوشاپ بازش کنید.
سپس پنجره ی Chanal رو از منوی Window باز کرده یا از میانبرهای Ctrl + 1,2,2,4 (در فتوشاپ های CS3 به قبل) و Ctrl + 3,4,5,6 (در ورژن های بالاتر از CS4) استفاده کرده و به ترتیب کانال های CMYK رو مشاهده کنید.
مشاهده خواهید نمود که چه فرقی بین این چهار رنگ بوده.
سپس با چشم به مقایسه ی چهار بخش بپردازید.
مشاهده خواهید نمود که در رنگ انتخابی از پالت نرم افزار قرمزی کار کاملا مشهوده، در مشکی تک رنگ پوشش کافی وجود نداشته و در مشکی چهار صد اندکی لبه های فونت دارای مشکل شده.
اما در رنگ انتخاب شده توسط اینجانب که درصدهایی برابر با C:80 M:50 Y:25 K:100 هیچ یک از این مشکلات وجود نداشته.
حال اگر این تصویر رو با یکی از سیستم های افست یا پرینتر جوهر افشان پرینت بگیرید این اشکالات نام برده به طور بهتری قابل مشاهدست.

http://s5.picofile.com/file/8138609800/Range_Meshki_dar_Tarrahi_va_Moshkelate_aan_dar_Chap.rar.html

جدیدترین ارسال ها

بالا