گفت‌وگو با حميد نيكدل، مدير روابط عمومي نوكيا در ايران

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6
nikdel.jpg

پروژه راه‌اندازي نقشه و سيستم مسيرياب روي گوشي‌هاي نوکيا به عنوان اولين پروژه ارائه راه‌حل‌هاي اين شرکت در ايران از اهميت بسيار زيادي برخوردار بوده است و انرژي بسياري توسط تيم نوکياي ايران را به خود اختصاص داده است. اين پروژه فازهاي مختلف را طي يک برنامه زمان‌بندي طي کرده و اکنون به مرحله بهره‌برداري رسيده است.


نوكيا زندگي را براي مصرف‌كنندگان راحت‌تر و جذاب‌تر مي‌كند
گفت‌وگو با حميد نيكدل، مدير روابط عمومي نوكيا در ايران
هومن كبيري پرويزي- دنياي كامپيوتر و ارتباطات
اهميت راه‌اندازي سرويس مسيريابي نوکيا و نقشه نوکيا براي تهران را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
سؤال بسيار خوبي براي شروع گفت‌وگوست! همان طور که مي‌دانيد نوکيا ديگر يک شرکت صرفاً توليد کننده گوشي موبايل نيست بلکه خود را به عنوان يک شرکت بزرگ بين‌المللي ارائه راه‌حل (Solution Company) معرفي کرده است. هر راه حل برآيند يک گوشي عالي و يک سرويس منحصربه‌فرد است. نوکيا با در اختيار داشتن مجموعه متنوع و کاملي از گوشي‌ها و با معرفي سرويس‌هاي منحصربه‌فرد نيازهاي مصرف کنندگان را به طريقي فراهم مي‌کند تا جنبه‌هاي مختلف زندگي آنها، راحت‌تر و جذاب‌تر گردد. امروزه ديگر نيازهاي مصرف کنندگان گوشي‌هاي موبايل از سطح تماس‌هاي معمولي فراتر رفته و گوشي‌هاي موبايل با ضريب نفوذ بسيار بالايي که در جهان دارند ابزاري جهت دريافت سرويس‌هاي پيشرفته دنياي امروز مي‌باشند.

يکي از اين سرويس‌ها سرويس‌هاي مبتني بر موقعيت (Location-based services) هستند. مسيريابي نيز در همين دسته قرار دارد. نقشه يک پايگاه داده، تصويري است که زماني که به سيگنال GPS که در بسياري از گوشي‌هاي نوکيا مهياست متصل شود، مي‌توان به کمک آن موقعيت‌يابي نموده و همچنين فواصل کليه مکان‌هايي مانند پمپ بنزين‌ها، رستوران‌ها، مراکز خريد و غيره را نسبت به موقعيت موجود به دست آورد. با فعال‌سازي سيستم مسيريابي، مي‌توان نزديک‌ترين مسير را تا يک مقصد مشخص در دست داشت و به صورت تصويري و شنيداري تا مقصد هدايت شد. اين سرويس به عنوان اولين گام ارائه راه حل براي مصرف کنندگان ايراني از اهميت بسياري براي ما برخوردار است و مفتخريم که طبق برنامه زمان‌بندي ابتدا براي تهراني‌ها و سپس براي ساير شهرها راه‌اندازي مي‌شود.

• نحوه به‌روزرساني نقشه‌ها توسط شرکت شما چگونه است؟ (منظور شيوه و عملياتي است که شما براي به‌روزرساني مداوم نقشه‌ها انجام مي‌دهيد نه دانلود کاربران.)
پروژه راه‌اندازي نقشه و سيستم مسيرياب روي گوشي‌هاي نوکيا به عنوان اولين پروژه ارائه راه حل‌هاي اين شرکت در ايران از اهميت بسيار زيادي برخوردار بوده است و انرژي بسياري توسط تيم نوکياي ايران را به خود اختصاص داده است. اين پروژه فازهاي مختلف را طي يک برنامه زمان‌بندي طي کرده و اکنون به مرحله بهره‌برداري رسيده است. بديهي است که تهيه نقشه تهران توسط يک شرکت ايراني معتبر در اين زمينه، انجام شده است و مطابق با يک برنامه زماني مشخص به‌روزرساني مي‌شود تا آخرين تغييرات مانند جهت‌هاي خيابان‌ها، مکان‌هاي مهم جديد و يا تغيير نامگذاري‌ها در آن لحاظ گردد. دامنه اين پروژه به تدريج گسترش يافته و در فاز بعدي ظرف ماه‌هاي آتي چند شهر مهم ديگر کشور را نيز در بر خواهد گرفت.

• کاربران از چه زماني مي‌توانند نقشه تهران را از سايت OVI بارگذاري کنند؟
همان طور که در مراسم کنفرانس مطبوعاتي گفته شد، آغاز به کار عملي اين پروژه تا نيمه آذر ماه انجام خواهد شد که اين مورد را نيز در بر مي‌گيرد.
• پس از تهران چه شهرهايي تحت پوشش نقشه‌هاي نوکيا قرار خواهند گرفت؟ زمان‌بندي شما براي تحت پوشش گرفتن کليه شهرها و راه‌هاي ارتباطي ايران چگونه است؟
در شش ماه آينده شهرهاي شيراز، مشهد، تبريز و اصفهان نيز تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
• آيا سرويس‌هايي مانند اطلاعات ترافيک، اطلاعات آنلاين رويدادها در هر منطقه (Events) و يا وضعيت آب و هوا و ... هم بر روي نقشه فعلي شهر تهران قرار داده شده است؟ و اگر پاسخ منفي است چه زماني براي برقراري اين سرويس‌ها در نظر گرفته‌ايد؟
اصولاً براي برخي از اطلاعات محلي نام برده زيرساخت‌هاي محلي مورد نياز، نه تنها در کشور ما بلکه در ساير کشورهاي منطقه نيز موجود نيست و اين دليل قرار نداشتن آنها روي نقشه در حال حاضر است. ولي ما گام به گام به پيش رفته و نسبت به امکان استفاده ار آنها در آينده خوشيبن هستيم.
• خدمات ناوبري (Navigation) از چه زماني در اختيار کاربران ايراني قرار مي‌گيرد؟
همان طور که در مراسم کنفرانس مطبوعاتي گفته شد، آغاز به کار عملي اين پروژه تا نيمه آذر ماه انجام خواهد شد.
• تعرفه ارائه خدمات ناوبري چگونه است؟
اين تعرفه از تعرفه خاورميانه‌اي اين سرويس تبعيت مي‌کند که بسته به زمان دوره خريداري شده متفاوت مي‌باشد. طبعاً هر چه طول دوره بيشتر باشد، قيمت متوسط اين سرويس کاهش مي‌يابد. به طوري که تعرفه سي روز استفاده در حدود ده هزار تومان؛ حال آنکه براي يک سال حدود هفتاد و پنج هزار تومان خواهد بود. ضمناً گوشي‌هايي که با اين سرويس مطابقت دارند در هنگام خريداري داراي امکان استفاده از سيستم مسيريابي با زمان از پيش مشخص به طور رايگان هستند و تنها پس از پايان اين زمان نياز به خريداري برگه فعال‌سازي voucher)) سرويس است.
• برگه فعال‌سازي ((voucher سيستم ناوبري از چه طريق در اختيار کاربران قرار خواهند گرفت؟
در حال حاضر فقط امکان خريد از طريق همان برگه‌هاي فعال‌سازي (Voucher) است که در مراکز خريد گوشي‌هاي موبايل در دسترس خواهد بود.
• با توجه به سياست شرکت نوکيا در خصوص تمرکز کليه فعاليت‌ها و سرويس‌هاي ويژه کاربران در سايت OVI، آيا برنامه‌اي براي استفاده مؤثر کاربران ايراني از سرويس‌هاي اين سايت به ويژه سرويس‌هاي خريد آنلاين محتوا (اعم از برنامه‌هاي کاربردي، موسيقي، حق امتياز سيستم ناوبري، فيلم و ...) با استفاده از کارت‌هاي بانکي رايج در ايران، داريد؟
نوکيا همواره خدمات و سرويس‌هاي خود را مطابق با مقررات، ضوابط و فرهنگ کشورها در اختيار مصرف‌کنندگان قرار مي‌دهد. به همين دليل طي اولين گام بخش نقشه‌هايOvi يعني Maps.Ovi.com هم‌زمان با آغاز به کار نقشه و سرويس مسيريابي براي کاربران ايراني فعال خواهد بود. در مورد ساير سرويس‌ها نيز نوکيا ايران در حال برنامه‌ريزي جهت بومي‌سازي آن سرويس‌ها مطابق با ضوابط و امکانات موجود است که در زمان مقتضي در مورد آن اطلاع‌رساني خواهد شد.


منبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا