گرامر آلمانی

saalek110

Well-Known Member
این ناپیک خودش یک تاپیک مادر است ، برای همین چند پست خالی می گذارم تا لینک انشعابات را پست بزنم.

saalek110

Well-Known Member

زمان‌های فعل در آلمانی​

در آلمانی 6 زمان برای افعال وجود دارد: 4 زمان با افعال کمکی می‌آیند و 2 زمان بدون آن‌ها. شاید به نظر پیچیده بیاید اما خوشبختانه، این زمان‌ها بسیار واضح و روشن هستند و با انگلیسی مشابهت فراوانی دارند. دو فعل اسنادی (افعالی که فقط از یک فعل تنها ساخته شده‌اند) حال (Präsens) و گذشته ساده (imperfekt) هستند.

• حال: ich laufe (من می‌دوم/راه می‌روم) [در اصل استمراری نیست]
  • گذشته ساده: ich lief (من دویدم/راه رفتم)
آینده (Futur)، حال کامل (Perfekt)، گذشته کامل (Plusquamperfekt)، و آینده کامل (Futurperfekt) چهار زمانی هستند که با فعل کمکی می‌آیند و بدین صورت ساخته می‌شوند:

آینده :

• Werden + مصدر (حالت پایه) فعل اصلی مثال: Ich werde Basketball spielen. – من بسکتبال بازی خواهم کرد.
حال کامل :

• زمان حال افعال haben یا sein + حالت سوم (past participle) فعل اصلی مثال‌ها: Ich habe Fußball gespielt. – من فوتبال بازی کردم. Ich bin um 7 Uhr nach Hause gekommen. – من ساعت هفت به خانه آمدم.
گذشته کامل:

• زمان گذشته افعال haben یا sein + حالت سوم فعل اصلی مثال‌ها: Ich hatte meine Hausaufgaben gemacht. – من تکالیفم را انجام داده‌ام. Als ich an der Bushaltestelle ankam, war der Bus schon losgefahren. – وقتی به ایستگاه رسیدم اتوبوس رفته بود.
آینده کامل:

• Werden + حالت سوم فعل اصلی + مصدر افعال haben یا sein مثال: Ich werde gelaufen sein. – من خواهم دوید.
چنان که مشاهده می‌کنید، هر زمان الگویی مشخص و ساختاری مشابه با زبان انگلیسی دارد. تنها کاری که باید بکنید یاد گرفتن صرف افعال آلمانی و وجوه وصفی (Participles) است که کار دشواری نیست. طول می‌کشد تا به این ساختارها عادت کنید، اما اگر مفهوم کلی آن را دریابید تمرین کردن بسیار آسان می‌شود. فعلا به جای نگرانی در مورد دشواری حفظ کردن همه زمان‌ها، بر شناسایی آن‌ها هنگام خواندن یا شنیدن جملات آلمانی تمرکز کنید.

saalek110

Well-Known Member

صرف کردن افعال‌ آلمانی

در انگلیسی، فعل‌ها با اضافه کردن یک پسوند در افعال باقاعده، یا تغییر دادن فعل در افعال بی‌قاعده صرف می‌شوند.

برای مثال، فعل‌های to be انگلیسی این گونه صرف می‌شوند:

• I am
  • You are
  • He/she/it is
  • We are
  • You are (جمع)
  • They are
آلمانی‌ها هم افعال را صرف می‌کنند، و صرف فعل Sein (to be) هم مشابه انگلیسی است:

• Ich bin من هستم
  • Du bist (you are – تو هستی)
  • Er/sie/es ist (he/she/it is – او/آن است)
  • Wir sind (we are ما هستیم)
  • Ihr seid (you are(جمع) – شما هستید)
  • Sie sind (they are – آن‌ها هستند)

جدیدترین ارسال ها

بالا