کوتاه تر کردن آدرس ها

moosa2007

Member
سلام خدمت اساتید و دوستان محترم
با عرض پوزش بابت این سئوال من هر چی تو سایت جستجو کردم به نتیجه مطلوبی نرسیدم
دو تا سئوال دارم اگه با جاوا اسکریپت و یا با asp 3.0 حل میشه برای بنده حقیر کدش رو قرار بدهید
1-حتما بعضی از سایت هارو دیده اید که برای وارد کردن صفحات اصلی که در یک پوشه وجود دارند بعنوان مثال به جای اینکه آدرس سایت رو بصورت دقیق مثلا www.yahoo.com/massager/index.aspx وارد بشه با وارد کردن به این صورت هم /www.yahoo.com/massager هم وارد همین صفحه index.aspx میشه من کدش رو میخوام.

2- مخفف کردن ادرس های سایت بعنوان مثال به جای www.yahoo.com/mail آدرس سایت به این صورت هم صحیح باشه www.mail.yahoo.com

شرمنده شما دوستان هستم
با تشکر:rose:

foranyone

Well-Known Member
سلام موسی جان

جواب سوال اول :

دوست من اینکه نیاز به کد نداره!

سوالات دو بخش داره :

1) وقتی نام پوشه نوشته میشه ولی نام دقیق فایل پوشه نوشته نشه مرورگر سعی می کنه فایل پیش فرض صفحه

رو که با اسم index یا default نام گذاری شده بیاره ! اگه فایلی با این نام وجود نداشته باشه اگه وب سرور آپاچی باشه

به احتمال زیاد تمام فای های موجود در پوشه رو براتون لیست میکنه ولی اگه IIS باشه به احتمال زیاد با پیغام FORbidden

مواجه خواهید شد.

2) یه راه دیگه برای کوتاه نویسی استفاده از URL نسبی به جای URL مطلق می باشد یعنی اینکه نسبت به فایلی

که مثلا می خواین عکسی رو توش استفاده کنین مسیر عکس رو می نویسن مثلا اگه تو یه فایل با نام page.php می خواین یه

عکس که در کنار فایل page .php قرار دادره (یعنی هر دو داخل یه پوشه هستن) می تونین فقط نام عکس رو بنویسین

یعنی مثلا src="1.png"

و اگه تو پوشه های سطح بالاتر استفاده شده باشه باید از .. استفاده کنید .

پس بخش اول نیاز به کدنویسی نداشت و با HTML حل شد.

جواب سوال دوم :

سوال دوم اسمش مخفی کردن آدرس سایت نیست ! این یه زیر دامنه یا (subdomain ) !

یعنی اگه بخوام تخصصی جواب بدم تو رکوردهای NS در پایگاه داده DNS SERVER رکوردی با عنوان mail.yahoo.com ایجاد شده

که مقدار اون www.yahoo.com/mail تنظیم شده یعنی هر وقتی با نام مستعار mail.yahoo.com مواجه بشه(کی؟ DNS SERVER)

IP مقدار اون یعنی آی پی www.yahoo.com/mail رو به براوزر تحویل میده.

اینا تو بحث شبکه مطرح میشه که می تونین تو کتاب شبکه های کامپیوتری نوشته ی آقای تنن باوم مطالب جالبرتی پیدا کنیین

با تشکر

moosa2007

Member
دستت درد نکنه و ممنونم بابت اینکه یکی هم که شده هوای ما رو داره
مرسی داداشییییییییییییییی

moosa2007

Member
داداش من اومدم مورد سئوال اولم رو چک کردم با این وجود که نام فایلی که در پوشه پیش فرض قرار دادم نام های یاد شده رو گذاشتم اما باز هم صفحه رو باز نمی کنه
چرا ؟
اگه راه حلی داره لطفا بگید
ضمنا کل پروژه من asp 3.0 هستش

منتظرم
مرسی

foranyone

Well-Known Member
یعنی اسم فایل پیش فرض داخل پوشه رو index.asp یا default.asp دادین بازم نمی تونه فایل پیش فرض رو باز کنه؟

پیغام Forbidden میده؟

احتمالا از تنظیمات وب سرورتون باشه!

آخرین ویرایش:

moosa2007

Member
نه داداشی آخه من لوکال دارم این رو تست میکنم
حالا اگه پیغام Forbidden رو بده باید چی کار کرد تا مشکل حل بشه ؟
pagerror.gif

آخرین ویرایش:

foranyone

Well-Known Member
فرقی نمی کنه لوکال کار کنی یا ...

پیغام forbidden ماله وقتیه که نتونه فایل پیش فرض پوشه رو تشخیص بده در این حال برای امنیت بالاتر هیچ کدوم از

فایل ها رو نشون نمی ده تا کاربران نتونن همهی محتوای پوشه رو ببینن!

با یه مرورگر دیگه هم تست کن نتیجه رو به داداشی خبر بده:wink:

foranyone

Well-Known Member
دیگه راه حلی ندارم :d

فکرکنم یجای کار داری اشتباه می کنی!

جدیدترین ارسال ها

بالا