کمک:فیلمبرداری 360 درجه حول یک شی ثابت

arash.111

Member
سلام خدمت همگی.
من در مورد یکی از تکنیک های جلوه های ویژه اطلاعاتی می خواستم.این تکنیک که خیلی هم دیدینش همون تکنیکی هست که دوربین حول یک جسم ثابت می چرخه،یه جور مثل اینه که زمان متوقف شده.مثلا یه نفر می پره هوا(مثل فیلم ماتریکس...) و در همون حالی که تو هواست زمان متوقف میشه و تو هوا معلق می مونه و دوربین دورش می چرخه.
در ضمن من شنیدم این تکنیک با استفاده از نرم افزارهای خاصی صورت میگیره و یه تکنیک عکسبرداریه.اما هر چی تو اینترنت سرچ زدم نتونستم چیزه زیادتری بفمم.اگه کمکم کنین خیلی ممنون میشم.

www_3d_boy3

Well-Known Member
ببین اینها همه نرم افزاری هستن اما تکنیک اصلی اینکه مثلا 100 دوربین عکاسی به فاصله کم از هم می کارن و اینها مثل یک دوربین نگاتیو 24 فریم در ثانیه عکسبرداری میکنند . اگه بخوان تصویر فیکس بشه هم همه باهم عکس برداری می کنند بعد آخرین دوبین دوباره به فیلم وصل میشه/
005LUB-13282684.jpg

اینجا هم یک فیلم نمایشی هست می تونی ببینی
http://www.amazon.com/Ultimate-Matrix-Collection-HD-DVD/dp/B000OONTFU

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
دوستان اطلاعات بسیار مفیدی دادند . من هم یکم به ادامه حرف دوستان اضافه میکنم :

این تکنیک با استفاده از یک آرایه از دوربین های عکاسی که حول سوژه چیده شده اند شروع به عکس برداری با هم یا با فاصله زمانی خیلی کم میکنند ...

مشکل بزرگ تصحیح تصاویر در فایل ویدئو خروجیه . به دو دلیل این کار یکم زمان بر و سنگینه :

1- فاصله دوربین ها از هم در توالی عکسهای گرفته شده کاملا خودشو نشون میده و اصطلاحا میپره . برای رفع این مشکل در فیلم ماتریکس پروسه ی زمان بر و سنگین ساخت تصاویر میانی بین هر فریم اجرا شد

2- دوربین ها هر چقدر هم تنظیم شده باشند در توالی فریم ها کمی جابجا میشن . اصلاح این مشکل هم کمی زمان بر است

خلاصه تکنیک بسیار جالب و جذابی است اما نسبتا هزینه بالایی میخواد

موفق باشین

www_3d_boy3

Well-Known Member
اما بنظرم ديگه خيلي دمده شده !خيييييييييييييييييييييييييلييييييييييييييييييييي. بعد از ماتريكس ديگه اينكارو توي فيلمهاي كمدي هم ميدييم

Iman3D1982

Active Member
جتی تو شرک 2 هم این صحنه رو دیدم
ولی خب تو محیط 3dو ویژوال خیلی دستتون باز تره...

arash.111

Member
از همه دوستان صمیمانه تشکر دارم ، اطلاعاتتون خیلی مفید بود.اما اینایی که گفتین منو ناامید کرد چون با این تفاسیر من نمی تونم با هزینه و وقت کم این تکنیکو انجام بدم،حالا اگه کسی فکر خلاقانه ایی داره بازم من ممنونش میشم

www_3d_boy3

Well-Known Member
بابا جان اگه میخوای اینکارو انجام بدی اندور کریمیر با افتر انجام داده می تونی همونی که لینک گذاشتن بری و ببینی

m3d

کاربر VIP
دوستان توضیحات خوبی دادند ولی یه نکته رو فکر کنم اشتباه گفتند اونم اینه که اصلا فاصله زمانی ای وجود نداره همه دوربینها در یک لحظه واحد با هم عکس میگیرن . بعد اون عکسها به کامپیوتر منتقل شده و با سرعت سی قاب در ثانیه نشون داده میشه .همین . نرم افزار خاصی هم نداره با پریمیر هم میشه ساخت.:paint:

آخرین ویرایش:

wild-mans

Member
سلام
منم دوست داشتن در این مورد اطلاعات کسب کنم و از دوستان تشکر میکنم.
ولی من خودم برای گرفتن این صحنه ها یه کار دیگه میکنم که هزینش فوق العاده کمتره.
البته کیفیتش به پای اون نمیرسه ولی یه ترفند واسه گول زدنه بینندست دیگه اگه بیننده خیلی باهوش باشه میفهمه ولی همه که باهوش نیستن. خوب تکنیک اینه که شما با ریل دایره ای یا با استفاده از چیزی مثل اربیت دالی یه محیط دایره ای میسازی بازیگر رو در وسط قرار میدید
دور تا دور بازیگر میشه پرده سبز خوب حالا از بازیگر می خواهید بپره و شما یک نیم دور را در هوا ازش میگیرید زمانی که بازیگرتون افتاد بدون تغییر در زاویه دوربین فقط دوربین را بالا تر میبرید به طوری که زمین معلوم نباشد حالا با خیال راحت دور سوژه بچرخید بعد از این کار در نرم افزار محیط مورد نظر را به اون صحنه اضافه کنید بعدش با اسفاده از فوکوس اشتباهاتتان رو پوشش بدهید در نهایت هم یا اضافه کردن افکت کشیدن موضوع تمام میشود.
یا حق

• Like
Reactions: m3d

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
سلام
منم دوست داشتن در این مورد اطلاعات کسب کنم و از دوستان تشکر میکنم.
ولی من خودم برای گرفتن این صحنه ها یه کار دیگه میکنم که هزینش فوق العاده کمتره.
البته کیفیتش به پای اون نمیرسه ولی یه ترفند واسه گول زدنه بینندست دیگه اگه بیننده خیلی باهوش باشه میفهمه ولی همه که باهوش نیستن. خوب تکنیک اینه که شما با ریل دایره ای یا با استفاده از چیزی مثل اربیت دالی یه محیط دایره ای میسازی بازیگر رو در وسط قرار میدید
دور تا دور بازیگر میشه پرده سبز خوب حالا از بازیگر می خواهید بپره و شما یک نیم دور را در هوا ازش میگیرید زمانی که بازیگرتون افتاد بدون تغییر در زاویه دوربین فقط دوربین را بالا تر میبرید به طوری که زمین معلوم نباشد حالا با خیال راحت دور سوژه بچرخید بعد از این کار در نرم افزار محیط مورد نظر را به اون صحنه اضافه کنید بعدش با اسفاده از فوکوس اشتباهاتتان رو پوشش بدهید در نهایت هم یا اضافه کردن افکت کشیدن موضوع تمام میشود.
یا حق

فقط یک سوال این کسی که می پره تا بیاد زمین چند ثانیه طول میکشه بعد دوربین شما میتونه دور اون بزنه تو این مدت:shock:

m3d

کاربر VIP
منظور دوستمون اینه که وقتی افتاد زمین, دوربین دورش میچرخیه منتها ما بعدا زمینه سبز یا آبی رو حذف میکنیم و مثلا فیلم اتاق یا هر بکگراند دیگه رو به جاش میذاریم . منتها یه اشکال هست : اونوقت بعد از چرخش دوربین فرد باید بیفته دیگه؟ ولی قبلا به زمین رسیده؟

wild-mans

Member
سلام
آره آقای شیرانی حرکت دوربین فقط برای گمراه کردن بینندست که فکر کنه طرف توی هواست البته توی استودیو هایی هم مثل اونی که بچه های جاسوس رو ساختن از تونل هوا و طنابهای مخصوص برای نگه داشتن بازیگر درحالت دلخواه استفاده میشد.
یا حق

shirani

میشه ولی باید از طنابهای بانجی استفاده کرد مثل ماتریکس و ... ( البته نه اونی که میپرند باش)

pclord

کاربر متخصص
میشه ولی باید از طنابهای بانجی استفاده کرد مثل ماتریکس و ... ( البته نه اونی که میپرند باش)

ایمان جان میتونی در مورد این طنابها بیشتر توضیح بدی.جنس و رنگش باید چی باشه . کجا میشه گیرش آورد.

ممنون.

shirani

کجا گیر اوردنش نمی دونم رنگش هم فکر کنم مشکی یا سبز باشه تو بیشتر فیلم های رزمی از اونها استفاده میشه جنسشه انعطاف پذیر حالت لاستیک دار فکر کنم متین اطلاعات دقیق تری داشته باشه

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
سُلام به همگی و شرمنده بابت تاخیرم ...

در مورد سوال دوستان در مورد طناب والا من زیاد اطلاعاتی در موردش ندارم چون تا حالا این کارو انجام ندادم اما یه سری قاعده استفاده رو میدونم :

رنگ طناب بستگی داره به رنگهای که در صحنه وجود داره ... چون باید در نظر بگیرین که بعد این طنابها در مرحله post production حذف بشن برای همین رنگش رو باید بر اساس صحنه مورد نظر انتخاب کرد

هرچی طنابها نازکتر باشن بهتره ... چون راحتتر میتونین حذفشون کنید

نحوه بستن طناب ها هم به بدن تقریبا یه جورایی واسه خودش یه تخصصه ... مثلا یراق هایی که بازیگر میپوشه و طناب به اونا وصل میشه باعث میشه فشاری به بدن بازیگر نیاد ... توی ماتریکس در بیشتر موارد که قرار بوده صحنه های پر تحرک داشته باشند بازیگر یراقهایی رو میپوشید که قسمت متصل شدن طناب در اونها در طرفین بدن و در قسمت بالای لگن بود . دو تا طناب به قسمت مربوطه در یراق وصل میشد و باعث میشد بازیگر بتونه حرکات چرخشی هم انجام بده .

امیدوارم کمکی کرده باشم
موفق باشین

meysam.max

New Member
نه سیم ها رنگی یا نازک نیست. تویپشت صحنه های یه فیلم بود دیدم که مسئول اون قسمت میگفت یه جنس خاصی داره (که البته یادم نیست چیه) که دوربین اونارو نمیبینه.اگه دقت کنی توی تموم فیلمای جکی چان از اون استفاده شده.
سینما پشت پرده شبکه سه رو دنبال کنید (هرچند از بس حذف شده کسی چیزی نمی فهمه :-?ولی بعضی وقتا مفیده:wink:).

جدیدترین ارسال ها

بالا