کمک در چاپ بنــــــــــر

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mostafa_cs

Well-Known Member
بعد مد cmyk رو انتخاب نمیکنم بلکه همون rgb رو انتخاب می کنم و وقتی سند ایجاد شد با فشردن کلیدهای ctrl+y نحوه نمایش اون رو cmyk در می آرم. توجه کنید، نحوه نمایش رو. یعنی من می تونم از فیلتر هایی که در حالت cmyk کار نمی کنند استفاده کنم. وقتی طرحم نهایی شد مد کارم رو به cmyk تغییر می دم و با رمت tiff می فرستم برای چاپ.

تا اونجا که من اطلاع دارم دستگاههای چاپ بنر و فلکسی rgb هستش و نیازی نیست که شما مد رنگ رو تغییر بدید.

amir-yazdel

Member
یعنی لازم نیست در مد رنگی cmyk طراحی کنیم؟
حتی وقتی من cmyk می زنم ، طرح نهایی(چاپ شده) با طرح اولیه کلی فرق داره. شما از چه لحاظ این مد رو انتخاب می کنید؟

mostafa_cs

Well-Known Member
تفاوت طرح چاپ شده با نسخه ای که تو کامپیوتر دیده میشه یک امر بدیهی و عادی هستش.
من خودم برای کارهایی مثل بنر یا استند از همون مد رنگ rgb استفاده میکنم چون تقریبا تمام دستگاههای چاپ بنر دیجیتال هستند.
مد رنگ сmyk هم واسه کارایی استفاده میشن که قراره به صورت افست چاپ بشه مثل روزنامه, کاتالوگ, سربرگ و ...

amir-yazdel

Member
اما من چند بار تا حالا که خودم رفتم دم دست اپراتور چاپ، اول تست میکنه که طرح هایی که به دستش رسیده cmyk هست یا نه و اگر نبود خودش این کار رو میکنه و روشنایی اونها رو تنظیم می کنه.
شاید دستگاه های چاپ با هم تفاوت دارند؟

mashreghi

Member
استفاده کردیم ولی چند نکته :
72 dpi بیشتر برای بنر بی مورده و 2 لابراتوار که من باهاشون کار می کنم اصرار بر cmyk دارند حالا چرا نمیدونم چون من هم دستگاهاشون رو دیدم که rgb هستند . ودر مورد ارسال کار و اندازه اون :

1 - مثلا یک کار 300 در400 رو 30 در 40 سانت طراحی می کنم به صورت rgb و تست همزمان cmyk

2 - بعد از اتمام طراحی اونرا اول cmyk و بعد به اندازه 300 در 400 با 72dpi تبدیلمی کنم

3 - بعد از تبدیل فایل اصلی به اندازه دلخواه و dpi فوق از اون خروجی tiff بدون تغییر گزینه دیفالت درtiff option برای کارهای کوچک و با انتخاب گزینه LZW در گزینه tiff option برای کارهای بزرگ خروجی میگیرم چون حجم فایل خروجی بزرگ میشه .

درمراحل فوق تا حلا مشکلی نداشتم .

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
دوستان عزيز
اخيرا در اين تاپيك دوستان لطف كردن و مطالبي در خصوص طراحي طرح هاي لارج فرمت در مد رنگ RGB مطرح كردن. بنده لازم ديدم در اين خصوص توضيحاتي عرض كنم تا مطلب كمي روشنتر بشه.

1.دوستان توجه كنيد كه چاپگرهاي به كار رفته در اين خصوص همگي با مد CMYK و با استفاده از حداقل 4 رنگ چاپي يعني سايان، ماژنتا، زرد و سياه كار چاپ رو انجام مي دن. اما مساله فرستادن طرح بصورت RGB به فرآيند تفكيك رنگ طرح به 4 رنگ چاپي در اين چاپگرها مربوط مي شه. در واقع در اين چاپگرها مبدلي نرم افزاري وجود داره كه بصورت خودكار فرآيند تبديل طرحي كه بصورت RGB هست رو به مقادير CMYK انجام مي ده. بنابراين وجود اين مبدل دليل بر انجام چاپ بصورت RGB نيست و اينجا صرفا فرآيند تبديل بصورت خودكار توسط پرينتر انجام مي شه.

2.بهترين مرجع براي تعيين مد رنگي كه طراحي بايد در اون حالت صورت بگيره خود چاپحانه هست. چون اونها قاعدتا مي دونن كه دستگاه داراي مبدل مربوطه هست يا نه. ( البته بنده بعيد مي دونم با دادن طرح در حالت CMYK دستگاه قادر به تشخيص نبوده و دوباره اون رو تبديل كنه).

موفق باشيد
امين زردوزي
[email protected]

newdelta

Member
توضیحاتی زیادی داده شده ولی این نکته فراموش نشه که طرحی که چاپ میشه حدود 10 درصد تیره تر از اونی که تو کامپیوتر میبینی چاپ میشه. و شما میتونی با 50dpi هم کارتو طراحی کنی و مهم کیفیت عکسهایی هست که توی طرحت میاری. من یه آشنا دارم تو این کار که به من توصیه کرد با همین 50 dpi طراحی کنم چون عملا بهترین کیفیت چاپ بنره. و چاپ حونه ها خودشون از dpi کار کم میکنن چون تاثیری تو چاپ نداره.

با سلام خدمت دوستان و عذر خواهي از اساتيد
درباره رزلوشن بنر 2 تا راه وجود داره
1- سايز بنر رو در اندازه واقعي بگيريد مثلا 2متر در 3 متر و رزلوشن رو 72
2- سايز بنر رو يك دهم اندازه واقعي بگيريد و رزولوشن رو 450 به بالا يعني 2متر در 3 متر رو 20*30cm بگيريد با dpi:400
من خودم براي بنر هاي كوچك روش اول و براي بنر هاي بزرگتر (1 متر مربع به بالا) از روش دوم استفاده مي كنم و خروجي كار هم با كيفيت عالي درمياد (حتي بنر هايي با اندازه 3.2 در 10 متر).

simatak

New Member
سلام دوستان
هد های دستگاه چاپ بنر 4 یا 6 یا 8 رنگه که اگر جایی که کار برای چاپ می دید 8 هد باشه کیفیت کارتون بیشتر میشه
مد رنگ باید cmyk باشه
رزولیشن هم 72 تا 100 که هد نهایت چاپ با رزولیشن 100 با رزولیشن 300 یکی هست چون شما نمی خواهید که از نزدیک به بنر نگاه کنید . بنر برای نصب توی فاصله های زیاده . البته زیاد منظور اینه که بنر یه کارت پستال نیست که شما از فاصله 30 سانتی بهش نگاه کنید . حداقل فاصله 1 متری که خود این فاصله زیاد محسوب میشه و برای دیدن پیکسل ها زیاده.
ثانیا جنس بنر براق و مات داره که براق کیفیت کار شما رو بیشتر میکنه
ثالثا بافت ریز کره ای و بافت درشت چینی که قطعا چینی ارزونتر و بی کیفیت تره
اگر قراه کار شما مدت زیادی نصب باشه از کره ای بافت ریز براق استفاده کنید چرا که مدت زیادی می خواد نصب باشه و شما می خواهید لذت ببرید ولی اگر می خواهید برای تبلیغات ساده و معمولی برای چند روز استفاده کنید بهتره زیاد هزینه نکنید به چینی رضایت بدید.
بحث فلکس که فرق می کنه و برای تابلو ها استفاده میشه به خاطر ابریشمی که در لایه های آن به کار رفته استقامت بیشتری در برابر کشش و یا نور آفتاب داره و شما می تونید از پشت به او نور بتابونید که اگر خوب طراحی کنید می تونید کارتون رو تمیز دربیاورید
و نکته آخر اینکه کارهایی که توی نرم افزارهای برداری مانند کرل طراحی میشه کیفیت بهتری داره
البته اگر توانایی های نرم افزار فتوشاپ رو کامل بدونید می تونید این کار رو تو فتوشاپ انجام بدید

bonjour

New Member
salam
man mikham taarahie ye baner bokonam,ke be ghole dustemuun goftanii:man ta hala az dame dare chapkhuneh ham rad nashodam che berese be baner
mikham baneram colectione akse shohada bashe ye chizi tu mayehaye basiij,mishe raje be tarhesh ye kam komakam konid?ke chetoori ye tarhe khub ba keifiate bala dar biaram?mamnuun misham.
ya hagh

amir-yazdel

Member
همین طور که simatak فرمودند، برای کیفیت بیشتر باید به اونجایی رجوع کنید که قراره بنرتون چاپ بشه. من خودم شخصاً با چند تا از موسساتی که کارای چاپ بنرو و فلکس دارند صحبت کردم. دوستمون درست فرمودند. دو جنس چینی و ژاپنی وجود داره که همیجوری هم اگه اسم چینی بیاد باید متوجه موضوع بشید. جنس ژاپنی خیلی بهتره و حدود قیمتش سه تا سه هزار و پانصد تومان بیشتر از چینی هست و بیشتر برای کارهای خارج از ساختمان و برای مدت زمان های طولانی هست. از اون طرف اگه خودتون کارهای اولی هست که انجام می دید، دو حالت برای انتخاب اندازه پرده و رزولوشن وجود داره. یکی اینکه اگر از لحاظ سخت افزاری سیستمت پایینه، اندازه کار رو یک دهم بگیر و رزولوشن رو بالا(مثلاً 200تا250)بگیر. یک دهم یعنی اگه پرده ات سه در چهار متر هستش شما باید به جای 300سانتی متر و چهارصد سانتی متر، سی و چهل سانتی متر رو وارد کنید. حالت دوم اینه که اندازه های واقعی رو بدی و رزولوشن رو 50تا نهایتاً 100بدید. من حتی یک جایی دیدم یک دوستی رزولوشن رو 20 داده بود. البته بنر خیلی خیلی بزرگی بود. راجع به رنگ هم اگه شما تو خونه این کار رو می کنید، بهتره میزان روشنایی محیط رو تنظیم کنید. نه زیاد روشن و نه زیاد تاریک. البته یک معیارهایی برای این تنظیم وجود داره که بهتره اگه کارهای زیادی برای چاپ دارید مانیتور خودتون رو کالیبره کنید که خودش بحث مفصلی داره. اما در کل همیشه رنگ ها بعد از چاپ تیره تر از طراحی بیرون می آیند. پس از هنگام طراحی، به فکر این مطلب باشید. اگر چاپخونتون کیفیت چاپش پایینه(همون بحث هدهای چاپ4و6و8که دوستمون در پست قبلی گفتن) بهتره از شیب رنگ کمتری استفاده کنید و از رنگ های روشن استفاده نکنید. راجع به این کارتون هم که در رابطه باشهدا است، پیشنهاد می کنم یه جورایی از چفیه، ابر، گل لاله، تصاویر امام و مقام معظم رهبری، خاکریز، پلاک و... استفاده کنید. من طرح هایی در این زمینه خودم دارم که اگه دوست داشتید آپلودشون می کنم. هر چی به ذهنم می رسید گفتم. اگه باز سوالی بود در خدمتیم.

احمد رضا جان
به نظر من بهتره که طرحت رو با اندازه ی واقعی بزنی و رزولیشن اونم بذار رو 72 پیکسل اینچ .
جنس بنر ها هم متفاوته ولی اگه حتما می خوای که رو بنر چاپ بشه کارت به نظر من روی بنر استار بگو چاپ کنن برات .

jivara

New Member
همین طور که simatak فرمودند، برای کیفیت بیشتر باید به اونجایی رجوع کنید که قراره بنرتون چاپ بشه. من خودم شخصاً با چند تا از موسساتی که کارای چاپ بنرو و فلکس دارند صحبت کردم. دوستمون درست فرمودند. دو جنس چینی و ژاپنی وجود داره که همیجوری هم اگه اسم چینی بیاد باید متوجه موضوع بشید. جنس ژاپنی خیلی بهتره و حدود قیمتش سه تا سه هزار و پانصد تومان بیشتر از چینی هست و بیشتر برای کارهای خارج از ساختمان و برای مدت زمان های طولانی هست. از اون طرف اگه خودتون کارهای اولی هست که انجام می دید، دو حالت برای انتخاب اندازه پرده و رزولوشن وجود داره. یکی اینکه اگر از لحاظ سخت افزاری سیستمت پایینه، اندازه کار رو یک دهم بگیر و رزولوشن رو بالا(مثلاً 200تا250)بگیر. یک دهم یعنی اگه پرده ات سه در چهار متر هستش شما باید به جای 300سانتی متر و چهارصد سانتی متر، سی و چهل سانتی متر رو وارد کنید. حالت دوم اینه که اندازه های واقعی رو بدی و رزولوشن رو 50تا نهایتاً 100بدید. من حتی یک جایی دیدم یک دوستی رزولوشن رو 20 داده بود. البته بنر خیلی خیلی بزرگی بود. راجع به رنگ هم اگه شما تو خونه این کار رو می کنید، بهتره میزان روشنایی محیط رو تنظیم کنید. نه زیاد روشن و نه زیاد تاریک. البته یک معیارهایی برای این تنظیم وجود داره که بهتره اگه کارهای زیادی برای چاپ دارید مانیتور خودتون رو کالیبره کنید که خودش بحث مفصلی داره. اما در کل همیشه رنگ ها بعد از چاپ تیره تر از طراحی بیرون می آیند. پس از هنگام طراحی، به فکر این مطلب باشید. اگر چاپخونتون کیفیت چاپش پایینه(همون بحث هدهای چاپ4و6و8که دوستمون در پست قبلی گفتن) بهتره از شیب رنگ کمتری استفاده کنید و از رنگ های روشن استفاده نکنید. راجع به این کارتون هم که در رابطه باشهدا است، پیشنهاد می کنم یه جورایی از چفیه، ابر، گل لاله، تصاویر امام و مقام معظم رهبری، خاکریز، پلاک و... استفاده کنید. من طرح هایی در این زمینه خودم دارم که اگه دوست داشتید آپلودشون می کنم. هر چی به ذهنم می رسید گفتم. اگه باز سوالی بود در خدمتیم.
دوست عزیز amir-yazde فلکسی و بنر (( ژاپنی )) جدیدا اومده شاید منظورتون جنس کره ای هست !
یه نمونه جنس آلمانی هم داریم که اصلا مقرون به صرفه نیست ...

amir-yazdel

Member
والا من که توی کار چاپ نیستم. یعنی چاپ خونه که ندارم. ما فقط طراحی می کنیم و می فرستیم برای چاپ. اپراتور چاپ یکی از چاپخونه این رو گفت. شاید حرف شما درست باشه. یا شاید من اشتباه شنیدم. در هر صورت مقصد کلی چند جنسه بودن و متفاوت بودن جنس کار چاپی هست که دوستان باید بدونند.
jivara عزیز ، از حسن نیتتون ممنون.

jivara

New Member
دوست عزیز امیدوارم یه موقع جسارت نشده باشه .من خودم چاپ خونه دارم و تخصصم چاپ بنر و فلکس هست هر موقع از این نمونه کارا داشتی میتونی روی من حساب کنی.

وضعیت
موضوع بسته شده است.

جدیدترین ارسال ها

بالا