کمک درباره صفحه آرایی و جلد یک کتاب قطع رقعی

siddhartha

New Member
با سلام
میخوام طرح جلد برای یک کتاب در قطع رقعی و به تعداد صفحات 64 صفحه طراحی کنم.
سایز رو چند بگیرم؟ عطف رو چقدر بزارم.
برای صفحه آرایی همین کتاب آیا میتونم از برنامه word استفاده کنم؟ حاشیه های راست و چپ و بالا و پایین صفحه رو چقدر قرار بدم؟ و فاصله بین خط ها رو؟
در ضمن موضوع این کتاب غزل پست مدرن هست. چه فونتی برای متن مناسبه و چه سایزی؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

absoonoo

New Member
من نمیفهمم؟

چرا فکر نمیکنید این پرسش شما مثل اینه:
من چطور میتونم یه کلیه چرکی را از بدن یه بیمار خارج کنم ؟ در ضمن ایشان آپاندیس هم دارند . آیا راهی برای در آوردن اون با چاقوی آشپزخانه سراغ دارید؟

دوست عزیز
هر کاری باید آموخته بشه و در نهایت اون فرد تبدیل بشه به یه فرد حرفه ای برای شغل مربوطه . ما شغلی داریم به نام صفحه آرا . ما رشته ای در دانشگاه داریم به اسم گرافیک که خروجی اش افراد حرفه ای هستند . اگر در گرافیک تازه کار هستید نخست باید پایه های آن را بیاموزید بعد کار را ادامه دهید . پیشنهاد میکنم یا این کار را به فردی متخصص بسپرید و یا این که بروید به صورت ساده از نرم افزار ورد و تمپلت های آماده آن استفاده کنید.

siddhartha

New Member
خیلی پیچیده ش کردی دوست من
اول که من اونقدرا هم ناوارد نیستم یعنی کارم گرافیک وبه و البته کارهای چاپی زیادی هم داشتم
سایز رو هم فقط کافی بود می گفتید 15 در 22 که البته اینم می دونستم فقط می خواستم بدونم جا برا برش چقدر بزارم. فرمول ساده بدست آوردن عطف رو بدونم که فکر می کنم یه چیزایی شبیه تقسیم تعداد برگ یا صفحه بر 200 باشه. و در ضمن این کتاب یه کار شخصیه و ترجیح میدم سلیقه خودم رو توش اعمال کنم. و باز هم در ضمن وقتی کاری از خودم بربیاد اونم با چند سوال ساده بهتره که خودم انجام بدم. نه؟

آخرین ویرایش:
شکی نیست اما چند سوال ساده ی شما اساس طرح رو ایجاد می کنه
و اگه قرار به گفتن چی و کجا در اینجا باشه فک نکنم به غیر از رنگ شما سلیقه ی دیگه ایی رو اعمال کنید

اگر هم گرافیستن واقعا که شک دارم بسیار واقعا براتون متاسفم
برنامه ورد برای تایپ هست نه طراحی گرافیک لطفا ادعای بیجا نفرمایین

siddhartha

New Member
شکی نیست اما چند سوال ساده ی شما اساس طرح رو ایجاد می کنه
و اگه قرار به گفتن چی و کجا در اینجا باشه فک نکنم به غیر از رنگ شما سلیقه ی دیگه ایی رو اعمال کنید

اگر هم گرافیستن واقعا که شک دارم بسیار واقعا براتون متاسفم
برنامه ورد برای تایپ هست نه طراحی گرافیک لطفا ادعای بیجا نفرمایین

ببخشینا، معذرت می خواما! اول سوال های من کامل روشن و کوتاه بود و جوابشم به همین صورت.
دوم سلیقه رو بنده در مورد صفحه آرایی پرسیدم نه در مورد کار گرافیکی!
سوم ورد رو هم برای صفحه آرایی می خواستم نه طراحی!!

شما هم لطفا از این به بعد اول سوال های به این سادگی رو متوجه بشین بعد اقدام به پاسخگویی کنین!!!
براتون دعا میکنم و ممنون می شم شما به سوالای من پاسخ ندین.
در ضمن من تمروز انقلاب بودم پیش صفحه آرای ناشرم. ایشون فرمودن که برای کتاب اونم کتابهای ساده فقط از ورد استفاده میکنن. و از ایندیزاین اصولا برای مجلات و کارای تمام رنگی و عکس دار استفاده میشه.
امیدوارم حداقل اینو بفهمین که تو کتاب شعر از تصویر استفاده نمیشه، البته منظورم کتاب شعر گروه سنی الف نیستا!

askarifar

Member
ببخشینا، معذرت می خواما! اول سوال های من کامل روشن و کوتاه بود و جوابشم به همین صورت.
دوم سلیقه رو بنده در مورد صفحه آرایی پرسیدم نه در مورد کار گرافیکی!
سوم ورد رو هم برای صفحه آرایی می خواستم نه طراحی!!

شما هم لطفا از این به بعد اول سوال های به این سادگی رو متوجه بشین بعد اقدام به پاسخگویی کنین!!!
براتون دعا میکنم و ممنون می شم شما به سوالای من پاسخ ندین.
در ضمن من تمروز انقلاب بودم پیش صفحه آرای ناشرم. ایشون فرمودن که برای کتاب اونم کتابهای ساده فقط از ورد استفاده میکنن. و از ایندیزاین اصولا برای مجلات و کارای تمام رنگی و عکس دار استفاده میشه.
امیدوارم حداقل اینو بفهمین که تو کتاب شعر از تصویر استفاده نمیشه، البته منظورم کتاب شعر گروه سنی الف نیستا!
ای بابا دوستان اومدید کمک همدیگه بکنیم یا با همدیگه شاخ جنگی؟
مثلا همه گی اهل فرهنگ و هنر هستید. بهتر نیست بجای جنگ و دعوا
به همدیگه کمک کنیم ؟
دوست عزیز سوالتون رو از بنده بپرسید در اسرع وقت جواب کامل دریافت
کنید .
با احترام
سید محمد هادی عسکری فر

siddhartha

New Member
دارم یه کتاب در قطع رقعی با ورد صفحه آرایی میکنم.
6 صفحه اول رو که مقدمه و فهرست است نمیخوام
شماره صفحه و سرصفحه داشته باشه.
سر صفحه ای که گذاشتم روی کل سند اعمال شده و من نمیدونم چطور باید
سرصفحه 6 صفحه اول رو از بین ببرم.
از دوستان در اینترنت پرسیدیم و گفتند باید
section
بندی کنی.
اما از توضیحاتشون من متوجه نشدم و هرچی سعی کردم نفمیدم چیکار باید کرد.
از ورد 2007 استفاده میکنم.
آیا شما میتونید راهنمایی کنید.

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
من یک راهنمایی در حد خودم

من به شخصه یک کتاب چه 2 صفحه باشه چه 100000 صفحه با فوتوشاپ انجام می دم

با ورد هم به نظر من اشتباه توش زیاده برای این کار ایندیزاین بهترین کار شما تو ورد تایپ انجام بده ولی صفحه بندی را تو اینیدیزاین انجام بده اگه استایل صفحه دارید

برای عطف کتاب معمولاً صحافی میگه چقدر عطف بگیریرد چون بستگی به جنس کاغذ و تعداد صفحه داره معمولاً برای کاغذ گلاسه 135 گرمی و 200 برگ حدود 2سانت میگیرند ولی اگه جلد شما ناخنی داشته باشه حدود 2 سانت برای ناخنی کتاب باید در نظر بگیری

برای برش هم 1 سانت بگیر بازم این مربوط به صحافی اگه سیستم های دیجیتالی مدل بالا دارند 1 سانت مناسب

siddhartha

New Member
ممنون از نظرتون
با ایندیزاین بلد نیستم کار کنم و کار هم یه کار ساده ست که تو ورد مشکلی نداشت
عطف رو نمیگمها. منظورم حاشیه دور خود کاغذه
بهرحال تشکر

chipaunt

Member
سلام خوبین؟ دست همهتون درد نکنه. من یه سوال داشتم
وقتی از یه جایی مثل ورد توی این دیزاین کپی می کنم و می خوام تعداد ستون هام رو از 1 افزایش بدم شروع می کنه از آخرین ستون ( چپ) به اولین ستون چیدمان کنه با وجود این که من تمام دکمه های مربوط به راست چین کردن را می زنم و جالیه که راست چین داخل ستون رو رعایت میکنه اما ستون به ستون نه!!!!
ممنونم که راهنمایی می کنید ...مرسی:)

chipaunt

Member
سلام جناب عسگری فر
در مورد این دیزاین هم شما واردین دیگه ؟ فکر کنم illustrator رو از شما یه جورایی یاد گرفتم.

Y@sser

New Member
با سلام
میخوام طرح جلد برای یک کتاب در قطع رقعی و به تعداد صفحات 64 صفحه طراحی کنم.
سایز رو چند بگیرم؟ عطف رو چقدر بزارم.
برای صفحه آرایی همین کتاب آیا میتونم از برنامه word استفاده کنم؟ حاشیه های راست و چپ و بالا و پایین صفحه رو چقدر قرار بدم؟ و فاصله بین خط ها رو؟
در ضمن موضوع این کتاب غزل پست مدرن هست. چه فونتی برای متن مناسبه و چه سایزی؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

دوست عزیزم اگه جوابات رو پیدا نکردی شاید چند نکته ادامه بدردت بخوره:

همونطور که گفتی سایز رقعی 15 در 22 هست، برای پیدا کردن عطف یه سری نکات ظریف رو باید بدونی،
مثلا گرماژ کاغذ مصرفیت چیه؟ خوب حتما می دونی که ضخامت 50 برگ کاغذ 100 گرم از 50 برگ کاغذ 70 گرم بیشتره. جنس کاغذ از لحاظ گلاسه بودن یا تحریر بودن مهمه. حتا گاهی سازنده کاغذ تو کارهایی که قرار خیلی نفیس و دقیق باشه بهش توجه میشه. مثلا کاغذ خوزستان خیلی ضخیم تر از مشابه اندونزی یا چینیشه.
در نهایت یکی از کارهایی که می تونی بکنی اینه که یه کتاب با مشخصات مشابه کار خودت ورداری و ضخامت مثلا 64 صفحش رو اندازه گیری کنی تا عطف رو بدست بیاری. مثلا با تحریر 80 گرم کره ای میشه 3.5 میلیمتر که بهتره 5 میلیمتر حسابش کنی، اما برای جلو گیری از هر گونه خطا می تونی رنگ و شکل عطف رو با رو و پشت جلد یکی کنی تا مشکل بوجود نیاد.

امیدوارم که تونسته باشم کمکی بهت کنم.

جدیدترین ارسال ها

بالا