کمک برای ساخت یک پروژه و چند سوال؟؟

سلام
من با مقدمات mmb تاحدی آشنا هستم اما هنوز اسکریپت نویسی و کد نویسی برای پروژه های دلخواهم رو نمی تونم بنویسم. ممنون میشم اگه دوستان کمک و راهنمایی ام کنند. در مورد پروژه ی زیر چند سوال داشتم:

1-اول اینکه وقتی یک صفحه ی 600*800 باز میکنم اندازه ی نمایش اون خیلی بزرگ میشه چطور صفحه رو zoom out کنم تا تمام اون رو بینم؟

2-من یه برنامه ی اموزش یادگیری ساعت به بچه ها می خوام درست کنم که درآن خواسته میشه عقربه های ساعت را روی ساعت خواسته شده تنظیم کنند. مثلا برای ساعت 2:10 نوک عقربه ها رو با موس چرخونده و روی 2:10 تنظیم کنند.

3-بعد از تنظیم درست عقربه ها یه صدای کوچک مثل کلیک شنیده بشه؟ ( و کلا این جور صدا ها رو مثل صدای تایپ کیبورد، ماشین های تایپ قدیمی و ... رو از کجا میشه دانلود کرد؟)

4-همچنین پس از تنظیم درست عقربه ها و شنیده شده صدای کلیک دیگه عقربه ها از جاشون تکون نخورده و قابل جابجا شدن نباشند؟

5-در صورت امکان موقع تنظیم شدن درست عقربه ها سرجاشون یه افکت تصویری مثل نور یا افکت تصویری که موقع بشکن زدن توی کارتون ها ایجاد میشه، دور عقربه ها ایجاد بشه؟ (آیا این افکت ها در mmb هستند یا باید دانلود بشن و کلا اسم خاصی دارند؟)

6-در آخر اینکه برای یادگیری کد نویسی برای پروژهای دلخواه چکار باید کرد؟ از کجا بدونم کد های پروژه ی دلخواهم رو چه جوری بنویسم؟ نوشتن و ترتیب مراحل مثلا پروژه ی بالا چه جوری باید باشه؟ و کد نویسی رو از کجا باید شروع کرد؟ ( البته لیست بلند بالایی از اسکریپت ها و کدهای mmb دارم)

ببخشید اگه یه کم طولانی شد؟؟
ممنون

silvercover

کاربر متخصص
6-در آخر اینکه برای یادگیری کد نویسی برای پروژهای دلخواه چکار باید کرد؟ از کجا بدونم کد های پروژه ی دلخواهم رو چه جوری بنویسم؟ نوشتن و ترتیب مراحل مثلا پروژه ی بالا چه جوری باید باشه؟ و کد نویسی رو از کجا باید شروع کرد؟ ( البته لیست بلند بالایی از اسکریپت ها و کدهای mmb دارم)

http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=123477

evil_gates

اين نيز بگذرد ...
سلام
من با مقدمات mmb تاحدی آشنا هستم اما هنوز اسکریپت نویسی و کد نویسی برای پروژه های دلخواهم رو نمی تونم بنویسم. ممنون میشم اگه دوستان کمک و راهنمایی ام کنند. در مورد پروژه ی زیر چند سوال داشتم:

1-اول اینکه وقتی یک صفحه ی 600*800 باز میکنم اندازه ی نمایش اون خیلی بزرگ میشه چطور صفحه رو zoom out کنم تا تمام اون رو بینم؟

2-من یه برنامه ی اموزش یادگیری ساعت به بچه ها می خوام درست کنم که درآن خواسته میشه عقربه های ساعت را روی ساعت خواسته شده تنظیم کنند. مثلا برای ساعت 2:10 نوک عقربه ها رو با موس چرخونده و روی 2:10 تنظیم کنند.

3-بعد از تنظیم درست عقربه ها یه صدای کوچک مثل کلیک شنیده بشه؟ ( و کلا این جور صدا ها رو مثل صدای تایپ کیبورد، ماشین های تایپ قدیمی و ... رو از کجا میشه دانلود کرد؟)

4-همچنین پس از تنظیم درست عقربه ها و شنیده شده صدای کلیک دیگه عقربه ها از جاشون تکون نخورده و قابل جابجا شدن نباشند؟

5-در صورت امکان موقع تنظیم شدن درست عقربه ها سرجاشون یه افکت تصویری مثل نور یا افکت تصویری که موقع بشکن زدن توی کارتون ها ایجاد میشه، دور عقربه ها ایجاد بشه؟ (آیا این افکت ها در mmb هستند یا باید دانلود بشن و کلا اسم خاصی دارند؟)

ببخشید اگه یه کم طولانی شد؟؟
ممنون

دوست عزيز
براي سوال 1 در زمان ويرايش شما چنين امكاني رو mmb نداريد. براي اينكه بتونيد تمام ابزارها و محيط پروژتون رو ببينيد بايد رزولوشن مانيتور خودتون رو بيشتر كنيد. بعنوان مثال اگه اندازه پروژه شما 600*800 هست بايد رزولوشن مانيتورتون رو حداقل 1024*1280 قرار بديد تا بتونيد تمامي فضا و ابزارها رو با هم ببينيد.

در مورد شماره 2 دقيقا متوجه نشدم اين يك سوال بود يا توضيحي براي شماره 3
اگه سوال بود و منظورتون اين بوده كه چطور چنين امكاني رو براي عقربه هاتون ايجاد كنيد بايد بگم كه كاري نسبتا سخت و پيچيده اي هست.
اما به طور كلي شما بايد اول موقعيت x,y عقربه همينطور اندازه اون رو بدست بياريد. بعد موقعيت مكاني كه موس اونجا كليك ميكنه رو بدست بياريد. بعد دستوراتي بنويسيد كه در زماني كه موس در حال درگ كردن هست موقعيت فعلي موس رو نسبت به موقعيت قبليش محاسبه كنه و در صورتي كه موقعيت مورد نظر در محدوده مورد نظر شما بود عقربه شما رو بچرخونه و جابجا كنه تا به منطقه مورد نظر برسيد و باز موقعيت جديد رو بدست بياريد. و در پايان درگ موس چك كنيد كه آيا موقعيتي كه عقربه قرار داره با متغيرهايي كه براي ساعت و دقيقه و ثانيه در نظر گفته بوديد همخواني داره يا نه كه در صورت منفي بودن مجددا عقربه به جاي اولش برگرده و درخواست تكرار عمليات كنه.

عمليات بالا به همين سادگي كه گفتم نيست و بايد كلي دستور براي اجراش بنويسيد.

در مورد سوال 3 ميتونيد يه جستجو تو google انجام بديد يا اينكه اگه بازي رو سيستمتون نصب كرديد به پوشه بازي بريد و به دنبال ريشه فايلهاي صوتي داخل بازي بگرديد و اونا رو استخراج كنيد (گرچه اين كار يه جور كپي برداري غير قانوني ميشه و اصلا توصيه نميكنم)
يا اينكه به پوشه media ويندوزتون بريد و بعضي صداهاي پيشفرض ويندوز رو از اونجا استخراج كنيد.

پاسخ سوال 4 شما در ادامه همون گزينه شماره 2 هست كه توضيح دادم. اگه تونستيد اون كد رو بنويسيد ميتونيد در ابتداي اون دستورات كدي رو بنويسيد كه اول چك كنه موقعيت عقربه با موقعيت زمان شما برابر هست يا نه در صورت صحيح بودن اين شرط اون اسكريپتي كه عقربه رو جابجا ميكنه رو غير فعال كنه.

براي سوال 5 بايد بگم كه چنين امكاني به طور مستقيم تو mmb وجود نداره و بايد از فلش استفاده كنيد. البته ايجاد چنين افكتهايي تو فلش هم به همين سادگي نيست و بايد علاوه بر تسلط كامل به محيط فلش زبان Action Script هم بدونيد.
من نرم افزار Swish Max رو پيشنهاد ميكنم كه كمي ساده تر از فلش هست و افكتهايي كه ساختنش تو فلش وقت زيادي ميبره رو راحت تر در اختيارتون قرار ميده. البته امكاناتش نسبت به فلش كمتره اما از Action Script پشتيباني ميكنه.

براي سوال 6 هم به كتابي كه جناب SilverCover نوشتن براي mmb مراجعه كنيد. منبع بسياري خوبي براتون ميتونه باشه

موفق باشيد

دوست عزیز یه دنیا ممنون به خاطر وقتی که گذاشتید . کتاب آقای سیلور رو هم دارم ان شاا... بتونم با راهنمایی شما و این کتاب این کار رو انجام بدم.
بازهم ممنون
در ضمن من پیوست کارم که شامل تصویر ساعت و عقربه هاشه میگذارم تا دوستان دیگه هم اگه تونستن کمکی بکنند

پیوست ها

• saat.rar
    32.4 کیلوبایت · بازدیدها: 13
آخرین ویرایش:

evil_gates

اين نيز بگذرد ...
دوست عزيز

با توجه به تصاويري كه فرستاده بوديد براتون يك نمونه درست كردم كه ميتونيد با كليك و درگ كردن روي عقربه ها، اونا رو بچرخونيد و ساعتتون رو تنظيم كنيد.

فكر ميكنم براي شروع بتونه كارتون رو راه بندازه.

سعي كردم دستورات رو تا جايي كه ممكنه ساده بنويسم و يادداشت هم براشون گذاشتم تا منظور از دستورات رو بهتر درك كنيد.

توصيه ميكنم منابع آموزشي نرم افزار mmb رو بيشتر مطالعه كنيد تا بتونيد پروژتون رو تكميل كنيد

موفق باشيد.

پیوست ها

• Clock.zip
    68 کیلوبایت · بازدیدها: 17
دوست عزیز بازهم تشکر بسیار و بینهایت به خاطر زحمتی که کشیدید
ان شاء ا... همیشه موفق باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا