کلاس داغ Liquid

animeditor

Active Member
سعید وارد قصه شد ...

سلام جمیعاً
با عرض خیر مقدم حضور دوست تازه واردمون آقا سعید.
خیلی برام جالبه که توی اولین پستت به یکی از موارد حرفه ای Liquid اشاره کردی.
معلومه که کار کردی؛ بابا تا حالا کجا بودی که ما کف کردیم یه Liquid باز دیگه هم به مبحث جواب بده.
اونی که توی برنامه نود، فیلم رو عقب و جلو می برن کار Searcher دستگاه Player نوار بتاکم (Betacam) هست - به زودی در مورد نوارها و Playerها توضیح می دم -.
این موردی رو که می گی مربوط به تغییرات سرعت فیلمه که توی پریمیرها فقط یه سرعت نمایش می شه واسه فیلم تعریف کرد. Premiere Pro 2 هم روی سیستمم نصب نمی شه چون AMD هست. و اما Liquid ...
توی Liquid وقتی که می خوایم فیلم رو آهسته یا سریع نمایش بدیم، روی تایم لاین روی اون کلیک راست می کنیم و گزینه Linear TimeWarp رو انتخاب می کنیم. یه پنجره کوچیک باز می شه که عکسش رو پیوست کردم. به عکس نیگا کن تا قسمت هاش رو توضیح بدم.
1- Clip Length: اندازه فعلی فیلم روی تایم لاین.
2- Speed: سرعت کلی نمایش فیلم.
عددی که می بینی همون سرعت نمایش فیلمه.
Reverse سرعت رو معکوس می کنه.
اگه اون تیک درصد رو ورداری فقط نحوه عدد گذاری سرعت عوض می شه که عدد 1 همون 100 هست.
Fit to fill درصد رو از کار میندازه و به صورت خودکار سرعت رو کم و زیاد می کنه. یعنی این که شما می خوای مثلاً یه فیلم 7 ثانیه ای به اندازه 9 ثانیه کش بیاد. محاسبه کردن درصدش یه کم مشکله ولی واسه این کار کافیه که شما توی قسمت Resulting Clip Length طول یا همون Duration جدید فیلم رو وارد کنی؛ اون وقت خودش سرعت رو میزون می کنه.
3- Resulting Clip Length هم که گفتم طول جدید فیلمه که اگه با سرعت 100درصد، اون رو کم یا زیاد کنی، انتهای فیلمت کوتاه یا بلند می شه.
تیک Apply Clip Length هم واسه فعال یا غیر فعال کردن این بخشه.
4- Video Computation هم که مربوط به Field هاست و قبلاً توضیح دادم.
5- Audio Computation هم واسه اینه که واسه تغییر سرعت صداست.

بعد از تنظیمات کلید تایید رو می زنیم. می بینیم که لبه پایینی فیلم روی تایم لاین که سرعتش رو تغییر دادیم، راه راه شده. اگه روی اون قسمت راه راه کلیک راست کنیم سه تا گزینه می بینیم:
1- Edit Linear TimeWarp همون پنجره قبلی رو واسه انجام تغییرات جدید باز می کنه.
2- Edit dynamic TimeWarp که پنجره مورد بحثمونه.
3- Delete هم تنظیمات رو از روی فیلم پاک می کنه.
گزینه دوم رو انتخاب می کنیم و وارد پنجره تنظیمات نموداری و برداری سرعت نمایش فیلم می شیم.
الف) قسمت پایین سمت راست، نمودار تغییرات سرعت فیلمه. می تونی جوری تنظیم کنی که فیلم، یه تیکه با سرعت و یه تیکه آهسته و یا به با سرعت معکوس پخش بشه. اون خطی که وسط اون قسمت می بینی نمودار سرعت فیلم رو در هر لحظه نشون می ده و می شه با اضافه کردن نقطه (گره) مسیر اون رو تغییر داد. هر نقطه ای که قرار می دی و یا جا به جا می کنی، یه عدد نشون می ده که سرعت نمایش فیلم توی اون لحظه است. عدد 1 سرعت عادیه؛ عدد بیشتر از 1 فیلم رو سریع می کنه؛ عدد کمتر از 1 فیلم رو آهسته می کنه و اعداد منفی، فیلم رو بر می گردونن.
ب) قسمت بالای سمت راست، بردار نمایش فیلمه که بر اساس (( نمایش فریم بر مبنای زمان )) کار می کنه (هااااااااااان......!!!). اگه ریاضیت خوب باشه به خصوص بخش بردارها، توی این قسمت به مشکلی برنمی خوری.

نمی خوام کلاس ریاضی بذارم و خودم هم اصلاً علاقه ای به ریاضیات ندارم؛ بیشتر از این هم نمی تونم توضیح بدم و الباقیش رو خودت باهاس کار کنی که روون بشی.
راستش با اون که خیلی به Liquid علاقه مندم ولی چون دردسر این قسمت زیاده، عطایش را به لقایش بخشیدم و این جور کارها رو به همون صورت عادی (سرعت کلی) انجام می دم.
آقا حالا که جوابت رو گرفتی یه وقت نری غیبت بزنه. من هم کلی سوال ازت می خوام بپرسم. ولی چون الان دیر وقته و خوااااااااااااابم میاد، می ذارم واسه بعد.
یا علی

پیوست ها

• Timewarp.JPG
    Timewarp.JPG
    21 کیلوبایت · بازدیدها: 58
  • Dynamic.JPG
    Dynamic.JPG
    61.8 کیلوبایت · بازدیدها: 49
آخرین ویرایش:

saeed50

Member
تشکر فراوان
خیلی دوست داشتم شبها بشینم پای کامپیوتر تا ارتباطموم بیشتر شه ولی حیف که فقط صبحها وقت دارم به هر حال متشکرم. من شخصا با premiere خیلی کار کردم ولی تازگی با یکی از بچه های صدا و سیما آشنا شدم اون liquid رو پیشنهاد داد واردش که شدم احساس کردم مثل premiere پروفشنال نیست ولی تا بخوای عامه پسند و خوش دسته. من چون دو ال مانیتور کار می کنم می خوام ببینم چطوری میشه پلت های liquid رو جا به جا کرد به قول امروزیا کاستمایز کرد؟ از اینکه حوصله می کنی و جواب میدی بی نهایت سپاسگزارم امری باشه در خدمتیم. راستی من اصلا با betacam سرو کار ندارم فقط با mini dv کار می کنم.
از توضحیات راجع به speed و reverse خیلی ممنون ولی باید قبول کنیم قدرتی که پریمیر تو کی فریم ها داره liquid نداره البته با توجه به اطلاعات محدود من.

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً
در این که Premiere خوش دست تر و فراگیرتره که شکی نیست.
اما:
1- هر گلی یه بویی داره...
2- گل بی خار خداست...
من به این خاطر از Liquid خوشم اومده که همه کارهاش رو خودش انجام می ده و نیازی به برنامه دیگه نداره و یه رقیب و یه مکمل برای پریمیره. تنظیمات کیبوردش حرف نداره.
تغییرات پالت ها توی همون چشمیه که پایین سمت راست برنامه کنار ساعته.
واسه تنظیمات بهتر، Avid Liquid 7 رو نصب کن.
یه نگاه هم به شکل Q که روی تولبار وسط برنامه هست بنداز.
یا علی

saeed50

Member
یک مطلب/ یک سوال

:) سلام و احوالپرسی
توی liquid اگه فایل های تصویری رو به صورت ترنسپرنت و با فرمت png ذخیره کنی می تونی اونا رو تو محیط liquid باز کنی.
راستی یه سوال:
وقتی توی محیط title deko فارسی تایپ می کنم کلمات از چپ به راست سورت می شن که مجبور می شم از آخر تایپ کنم آیا این راهی داره یا نه البته به جز مریم یا IPT?
با آرزوی سلامتی

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً
ممنون از مطلبت.
واسه تایپ مستقیم فارسی، از Title Deko Pro استفاده کن که بهت چیدمان راست به چپ و انتخاب زبان نصب شده روی ویندوز هم می ده. این برنامه معمولاً با Avid Liquid 7 همراهه.
باز هم بیا! خوشحال می شم.
یا علی

raham

New Member
سلام به همه من میخوام کار میکس انجام بدم می خوام واسه این کار یه سیستم جمع کنم که حول وحوش 600تا650 تمام بشه راستی
این نرم افزار لیکوید احتیاج به کارت لیکوید ادیشن داره یا نه؟
من کار میکس فیلم های عروسی وتبلیغی رو می خوام انجام بدم به من کمک کنید که منم بتونم از شما ادمای خبره استفاده کنم و از دانش شما استفاده کنم
راستی برای انتقال تصاویر )کپچر(از dc10استفاده میکنم

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً
خیر مقدم به دوست جدیدمون.
با 650 تومن هم هیییییییی.......!!!!! می شه یه سیستم مناسب مونتاژ عروسی راه انداخت.
نرم افزار Liquid واسه کار کردن نیازی به کارت (پانل) نداره و فقط از طریق اون می شه ورود و خروج صدا و تصویر انجام داد.
بدون کارت هم به وسیله ILink می شه باهاش کار کرد.
هر امری باشه در خدمتیم.
التماس دعا.
یا علی

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً

به به rayansat عزیز!
چه عجب از این ورا؟!
کم پیدایی!
یه چند وقتیه که مبحث خلوت شده.

پس اساسی رفتی توی نخ Liquid.
منظورت از تاپیک بالا چیه؟

التماس دعا
یا علی

saeed50

Member
سلام و پرسش

سلام دوستان
به ویژ ه animeditor عزیز که همیشه راهنمای ما بوده
یک سوال: در لیکوید چطوری میشه pivot رو در پالت سه بعدی دقیقا تنظیم کرد؟ ( منظورم محور چرخش x g , z l می باشد) مثلا بخوایم یک ساعت عقربه ای پایین صفحه داشته باشیم؟ البته می دونم که اینچور کارای ظریف رو باید با 3dmax کار کرد ولی حالا؟...

آخرین ویرایش:

rayansat

Member
سلام
شرمنده فرمان Duplicate برای افتر افکته

اشتباهی برای لیکوئید جواب دادم

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی
سلام دوست خوبم animedito
می خواستم بدونم میشه یه تصویر روز را به شب تبدیل کرد ؟؟؟
و یا در یک فیلم برداری از صحنه شب نورپردازی کانل باشه ولی با اعمال تنظیماتی آن صحنه را به شبی مهتابی تبدیل نمود ؟؟؟ ( مانند فیلم صاحبدلان )

animeditor

Active Member
سلام دوستان
به ویژه animeditor عزیز که همیشه راهنمای ما بوده
یک سوال: در لیکوید چطوری میشه pivot رو در پالت سه بعدی دقیقا تنظیم کرد؟ ( منظورم محور چرخش x g , z l می باشد) مثلا بخوایم یک ساعت عقربه ای پایین صفحه داشته باشیم؟ البته می دونم که اینچور کارای ظریف رو باید با 3dmax کار کرد ولی حالا؟...

سلام جمیعاً

خدمت آقا سعید (( کم پیدا )) عرض کنم که...
واسه این کار باهاس چند تا فیلتر Motion روی تصویر بندازی و هر تغییر رو توی یه فیلتر اجام بدی.
یعنی چی؟!
اول با یه Motion میای چرخش (دوران) رو به عقربه های ساعت میدی؛ بعدش دوباره یه Motion دیگه روی اون میندازی و جای عقربه های ساعت رو توی کادر مشخص می کنی.

التماس دعا
یا علی

animeditor

Active Member
سلام دوست خوبم animedito
می خواستم بدونم میشه یه تصویر روز را به شب تبدیل کرد ؟؟؟
و یا در یک فیلم برداری از صحنه شب نورپردازی کانل باشه ولی با اعمال تنظیماتی آن صحنه را به شبی مهتابی تبدیل نمود ؟؟؟ ( مانند فیلم صاحبدلان )

حمید جون!
این جور تغییرات زمان رو باهاس همون موقع فیلم برداری و سر صحنه انجام داد؛ با برنامه های مونتاژ، کار خاصی نمی شه کرد.
واسه همینه که نورپردازی سر صحنه، یکی از مهمترین عوامل فیلم برداریه.
اگه یه نرم افزار می تونست این کار رو انجام بده، دیگه کسی این همه هزینه نور واسه فیلمش نمی کرد.

التماس دعا
یا علی

ab2005ir

New Member
آموزش

آقا اگر ممكنه بعد از آموزش نصب Liquid حالا كمي در مورد آموزش اين نرم افزار توضيح دهيد يا اگر منبعي جهت اين مورد هست معرفي كنيد . متشكرم

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً

ای به روی چشم.
یه مدت اوضاعم میزون نبود که بتونم بیام بحث رو کامل کنم. ان شاءالله جبران می شه.
واسه منبع هم اگه Help خود برنامه رو بخونی (خارجکیه) عالیه. من خودم خیلی چیزها ازش یاد گرفتم.

التماس دعا
یا علی

carino0

New Member
سلام به همه دوستای خوب

واقعا از این بحث لذت بردم و اصلا به همین خاطر اینجا عضو شدم (تو سایت)
البته قبلا از مجید آنلاین تو photoshop استفاده کرده بودم.
از animeditor خیلی ممنون واقعا اطلاعات کاملی دارن ایشون.
من تمام صفحات رو خوندم.
میخواستم برای کار خودم یه باکس خوب ادیت جور کنم.

منم فکر میکنم لیکوید واسه ادیت خیلی عالیه.

لطفا راهنمایی کنید به نظرتون با حدود 1 میلیون میتونم یه باکس خوب جمع کنم؟؟؟

AM2 - ATHLON 64 Bit X2 Dual Core 3800+
+
پنل liquid
+
main board ) در مورد مینبورد چیز خاصی مد نظرم نیست شما پیشنهاد بدید. قیمت؟؟؟
+
ram
+
graphic card چی بگیرم؟؟؟ قیمیت؟؟

player هم برای مار لازم دارم چه جوریاس اسن پلایر ها ؟؟؟
داریم پلایری که هم dv هم Mini dv یا مثلا hdv اینا رو با هم داشته باشه؟؟ قیمتاش چه طوریه؟؟

کارت صدا چی؟؟ الزامیه؟؟

(کار موزیک ویدئو انجام میدم)

خیلی شرمنده که این همه سوال داشتم
اگه لطف کنید یه چیز خوب معرفی کنید, من یه کم گیج شدم.

مرسی

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً

عرض خیر مقدم به دوست جدید و عزیزمون carino0.
چوب کاری می فرمایید.
از این که به مونتاژ علاقه مندید واقعاً خوشحالم.
منم فکر میکنم لیکوید واسه ادیت خیلی عالیه.
عالیه؛ ولی خیلی هم راحت نیست. نگفتید که قبلاً تا چه حد کار کردید؛ ولی ظاهراً کار شما همینه. پس بسم الله...

به نظرتون با حدود 1 میلیون میتونم یه باکس خوب جمع کنم؟
خوبه ولی مشکل این جاست که باکس لیکوئید (تقریباً) 750.000 تومنه. البته قیمیتم واسه تابستونه، الان رو نمی دونم.

AM2 - ATHLON 64 Bit X2 Dual Core 3800
نه تنها لیکوئید، بلکه اکثر نرم افزارها و سخت افزارهای مونتاژ، با chip set Intel بهتر کار می کنن. یعنی بهتره برید سراغ Pentium. از طرفی، Dual Coreها خوب جواب ندادن (شاید بعداً بهتر بشه). اگر هم تاثیر کمی بذارن، نمی صرفه که واسش هزینه کنید.

در مورد مینبورد چیز خاصی مد نظرم نیست شما پیشنهاد بدید.
واسه محل کارمون، Asus GD1 Pro گرفتیم که انصافاً خوب جواب داد. مدل های جدیدترش هم می گن از اون بهتره.

graphic card چی بگیرم؟
هر چی قوی تر، بهتر. Geforce و یا Lead teak بهتره. خودم با Geforce 6600 128 MB کار کردم؛ نسبت به هزینش خوب بود.

player هم برای کار لازم دارم چه جوریاس اسن پلایر ها ؟؟؟
داریم پلایری که هم dv هم Mini dv یا مثلا hdv اینا رو با هم داشته باشه؟؟ قیمتاش چه طوریه؟؟
اگه پلیر بگیرید که عالیه. هزینه های بعدیتون میاد پایین و سودتون هم بهتر می شه.
پلیر Sony DSR 11 حدود 1.5 میلیونه. هم DV و هم Mini DV می خوره.
بحث HDV یه چیز دیگه هست؛ مربوط به سیستم های تصویری می شه. سیستم تصویری ایران، PAL هستش.

کارت صدا چی؟؟ الزامیه؟؟
نرم افزار لیکوئید، صدا رو از پانل خودش می گیره و می ده؛ با کارت صدا کار نمی کنه.
البته هنوز امتحان نکردم که بدون کارت صدا کار می کنه یا نه.

لطف کنید یه چیز خوب معرفی کنید
سیستم خوب، سیستمیه که خوب جواب بده.
ما واسه یه جا یه سیستم برای کار با لیکوئید جمع کردیم 800.000 تومن. انصافاً خوب کار می کنه.
یه بنده خدا هم رفت حدود 3 میلیون فقط واسه سیستم هزینه کرد؛ ولی اصلاً مثل قبلیه کار نکرد.
منظور این که اسم و قیمت بالا، نمی تونه ملاک یه سیستم خوب باشه.
بحث سخت افزار، خیلی گسترده هست و بنده هم یه چند وقتیه ازش بی خبرم.
اگه درست هزینه کنید، هم خرجتون کم می شه و هم جواب می گیرید.

خیلی خوشحال شدم که زیارتتون کردم.
امیدوارم باز هم توی انجمن ببینمتون.

التماس دعا
یا علی

carino0

New Member
سلام
راستش فکر نمیکردم به این سرعت جواب بدید خیلی ممنون.

راستش تا اونجایی که من از قبل میدونم معمولا از cpu های amd برای کارهای گرافیکی استفاده میکنن ولی باز نظر شما چون بیشتر کار کردید فکر میکنم دقیق تر باشه.

راستش من گیرم سر این قضیه باکس خود لیکوید هست.
درست متوجه نیستم گر چه مطلبای قبلی رو هم خوندم ولی دقیقا نفهمیدم این باکس تا چه حد میتونه کمک کنه؟؟
امکانات خاصی داره؟؟
بهتر نیست من جاش روی cpu و VGA هم کار کنم؟؟
یه کم اینو برام باز کنید.

من این قطعات رو میگم شما ببینید خوبه؟؟؟
ASUS - P5B قیمتش 130

Pentium D , Dual Core 64 bit - 3.0 GHz قیمتش 122
Core 2 Duo , Dual Core 64 bit - 1.8 GHz قیمتش 168 (نفهمیدم چرا گرون تره تازه کشش هم 2 هست ولی قبلیه 4 ) هر چی هست باید سر DUo باشه نه؟؟

ASUS - EN7900GS قیمتش 215
NVIDIA GeForce-256MB DDR-TV OUT+DVI-DDR3 - 256bit
یا
ASUS - EN7600GS SILENT قیمتش 158
NVIDIA GeForce-512MB DDR-TV OUT+DVI
یا
Sparkle - GeForce 7600 GS - AGP قیمتش 150
SP-AG76SDH U2
512MB DDR2-TV OUT+DVI
اینا هر 3 تاشون PCI express هستن.

رم چی بگیرک؟؟ مال خودم 512 کروشل هست البته فکر کنم اگه این main رو بگیرم مجبورم DDR 2 بگیرم.
اگه رم ا گیگ کینک بگیرم چه طوره؟؟؟

میخوام از external hard استفاده کنم بهتر نیست؟؟ یعنی راحت تر نیست؟؟

حالا نمیدونم این وسط میشه این باکس لیکوید رو دور زد یا نه؟؟؟
رو خروجی گرفتن خیلی تاثیر داره؟؟؟

راستی نیاز به کارتی شبیه مایرو دارم یا نه اصلا؟؟

جدیدترین ارسال ها

بالا