کد رنگ

ali_modern

New Member
سلام

من می خواستم یه کارت ویزیت طراحی کنم ولی با رنگ های cmyk مشکل دارم و نمی دونم که چطوری موقع چاپ در میان.
از یکی شنیدم که باید کد رنگ داشته باشی

حالا این کد رنگ رو از کجا باید پیدا کنم؟ از چاپخونه ها میشه گرفت؟

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
سلام دوست من .
برای اینکه بدونی رنگهای Cmyk چی هستن باید به دور و بره خودت یه نیگاه بندازی! درسته اطراف ما پر از رنگها ست و البته رنگهایی که ما اونها رو با چشم می بینیم . حالا سر راست می رم سراغه اصل مطلب ما برای اینکه این رنکها رو در چاپ بوجود بیاریم از 4 تا رنگ استفاده می کنیم . یعنی آدما فهمیدن که برایه بدست آوردن اغلب رنگها باید یه ترکیبی از این 4 تا رنگ رو با هم مخلوط کرد حالا یا همشون یا یکی دوتا شون . این 4 تا رنگ سایان و ماژنتا و زرد و مشکی هستن . ( حالا اینکه از کجا فهمیدن داستانش طولانیه ) هر محصول چاپی هم که از این طریق بدست می یاد بهش می گن رنگی ! حالا باید بگم که برایه ساخت رنگها به وسیله این 4 تا روش های چاپی از تکنیکهای مختلفی استفاده می کنن . ولی اونچه که موضوع من وشماست اینه که آیا این رنگها بعد از چاپ همونی هست که ما می خوایم یا نه ؟ در جواب باید بگم که تکنولوژی در این زمینه خیلی پیشرفت داشته و می تونیم بگیم که با در صدهای خیلی زیادی این نزدیکی ممکنه و لی کلا باید این کار با در نظر گرفتن یه سری استاندارهای خاص انجام بشه تا بتونیم به نتیجه برسیم . عوامل زیادی هستن که باعث اختلاف میشن و محدوه اونها از خطاهای انسانی تا خطاهای دستگاههای بسته به نوع سیستم چاپ کم نیست. تازه اینم باید در نظر گرفت که این سیستم 4 رنگی هم با محدودیت هایی روبه رو هست و نمیشه گفت همه رنگها قطعا با این سیستم می تونن ساخته باشن. خوب پس راه حل چیه ؟ راه حل جواب شماست. یعنی در بعضی مواقع می شه به جای ساختن رنگها با سیستم مذکور از رنگهای از پیش آماده شده و حاضری استفاده کرد . حالا اینا چیه ؟ می گم خدمتت .
این رنگها در کارخونه ساخته می شه و آماده است یعنی دیگه احتیاج نیست بیایم حتما رنگه رو تفکیک کنیم و بسازیم . مثلا اگه 100 جور رنگ قرمز داشته باشیم در این قضیه صد جور رنگ قرمز در کارخونه ساخته می شه و تویه قوطی عرضه می شه . اما در روش اول همه این صد جور با یه ترکیبه خاص از 4 رنگ بدست میاد. خوب حالا باید بگم که این کارخونه واسه اینکه محصولاتشون رو عرضه کنن و شما بتونین خریداری کنین یه سری کد به محصولاتشون می دن و رنگ نمونه چاپ شده رو به همراه سایر موارد در یک کاتالوگ منتشر می کنن. این سیستم کدهی بسته به نظر هر کارخونه است مثلا شرکت پنتون یه سری کدها داره و حتی یه سری رنگها . شما باید از مرکب فروشی یا چاپخونه این کاتالوگ رو بگیری و سفارش مرکب خاصه خودت رو بدی . اما نکته اساسی !
راستش نمی شه هر کاری رو با این مرکب ها چاپ کرد :
1 . فقط کارهای که رنگها در اون محدوده به دوسه رنگه مشخصه می شه چاپ کرد
2. همیشه رنگهای مورد نظر ما در بازار پیدا نمی شن
3. بازهم ممکنه با درصدی خطایه رنگ دیده بشه ( بسته به سیستم چاپ و سطح چاپ شونده و هزار تا چیزه دیگه )ختم کلام ...
با استفاده از نظارت دقیق و سپردن کار به چاپخونه خوب میشه با درصد نزدیک به صد درصد امیدوار بود که اتفاقی نمی افته !
موفق باشی

آخرین ویرایش:

logical_82

Member
ببین در کل از رنگهای اصلی تر استفاده کن مثلا اگه مشکی می خوای باید دقیقا مشکی باشه و کد رنگ مشکی #00000 . بطور کلی مثلا نیای 10 تا رنگ آبی رو با 50 تا رنگ زرد قاطی کنی خوب معلومه این وسط 10 تا رنگ آبی اصلا به چشم نمی آد و رنگ دلخواه چاپ نمی شه.

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
برای اینکار هم میتونی کتاب پنتن رو بخری که کد تمام رنگها همراه با سمپل های هر رنگ رو داره و هم از چاپخونه ها نمونه رنگ چاپ شده رو همراه با کد رنگ بگیری.

logical_82

Member
با کمی کسب تجربه می تونی رنگها رو خوب باهم ترکیب کنی و رنگ دلخواه رو بگیری .

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
آخه بحث اینجاست که اگر مانیتور و فتوشاپ کالیبره نباشن حتی تجربه هم نمیتونه به تشخیص رنگ درست کمکی کنه. در اینجور مواقع فقط و فقط کد رنگها میتونه کمک کنه.

logical_82

Member
سارا خانم منظور من تجربه درست استفاده کردن از کدها بود (همون کد رنگها) یعنی اینکه بدونی چطوری رنگها رو ترکیب کنی که رنگ مورد نظر تو چاپ خوب در بیاد.

sprants

Member
سلام

دوستان من تویی بیشتر چاپ های دیجیتال دسا گاههایی رو دیدم که از همون رنگ های RGB استفاده می کردن اگه میشه در مورد این هم 1 توضیح بدین و بعد اینکه سارا خانوم آخه مساله اینه که ما مانیتورمون رو با چی کالیبره کنیم ؟! با کدام دستگاه ؟! برای چه کاری ؟! راستش من 1 مدت پیش که رفتم کد رنگ های 1 چاپ خونه دیجیتال رو بگیرم مسئولش می گفت آخه مساله تجربه هم هست کسی که کار رو چاپ می کنه یا پای دستگاه می ایسته باید بدونه مثلا چه قدر cyan بریزه و .... نظرتون چیه ؟

جدیدترین ارسال ها

بالا