کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس

شروع موضوع توسط [email protected]@t ‏2 فوریه 2019 در انجمن مقالات و آموزش‌ها و ترفندها

 1. t@mir@t

  [email protected]@t New Member

  ارسال‌ها:
  22
  تشکر شده:
  2
  امتیاز دستاورد:
  1
  کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس یکی از مشکلاتی است که کاربران را هرازگاهی درگیر خود می کند. تاچ پد قطعه ای مستطیل شکل در قسمت پایینی لپ تاپ است که نقش موس را بازی می کند. حساسیت های بسیار بالایی دارد. همه تاچ پد ها در همه لپ تاپ ها با پشتیبانی از مولتی تاچ، با سطحی صاف و دکمه هایی نرم طراحی می شوند. کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس ، اختلال و ایرادی است که کاربر را به سمت یک مرکز تعمیر لپ تاپ ایسوس هدایت می کند. در ادامه این بحث برخی از دلایل عدم عملکرد صحیح تاچ پد لپ تاپ ایسوس را شرح می دهیم.


  کار کردن یا کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس چه اهمیتی دارد؟
  تاچ پد در واقع یک حسگر لمسی مسطح در لپ تاپ ایسوس است که حرکت و موقعیت انگشت کاربر را به موقعیت نسبی صفحه ‌نمایش تبدیل می‌کند. تاچ پد رابط کاربری کاربر و پل ارتباطی با دستگاه است. اگر خراب شود یا به هر دلیلی کار نکند، امکان انتخاب فایل، کلیک کردن، بستن و باز کردن پنجره و بسیاری موارد دیگر که به نشانه گر موس وابسته اند، از بین خواهد رفت.

  کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس می تواند هم دلیل نرم افزاری داشته باشد و هم سخت افزاری. در حوزه تعمیر لپ تاپ ها، تعمیر تاچ پد سختی ها و پیچیدگی های زیادی دارد، زیرا کمترین و کوچکترین بی احتیاطی می تواند منجر به خرابی صد در صدی این بخش از لپ تاپ شود.

  دلایل خرابی تاچ پد لپ تاپ ایسوس
  کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس می تواند معلول علت های مختلفی باشد. علت هایی که ریشه در بخش نرم افزار یا سخت افزار دستگاه داشته باشند. در ادامه این بحث می خواهیم به پاره ای از این علت ها اشاره کنیم. اما از همین ابتدا می گوییم خرابی های شدید و عمیق سخت افزاری تاچ پد معمولا امکان تعمیر و تعویض ندارند و تنها راه چاره استفاده همیشگی از موس یا تعویض لپ تاپ است.

  Hard Boot
  گاهی اجرای برنامه ها و فرآیندهایی که آنها را مداوم روی پردازنده لپ تاپ اجرا می کنیم، بیشترین مصرف پردازنده را دارند. در این شرایط ممکن است تاچ پد فضای لازم برای اجرای دستورات کاربر را نداشته باشد و در نتیجه با کشیدن انگشت روی تاچ پد، تفاوتی در حرکت نمایه ماوس روی صفحه نمایش ایجاد نشود. در این وضعیت برای حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس ، دستگاه را shut down کنید. با شات دان کردن لپ تاپ بوت خالی می شود و سیستم عامل می تواند مقداری از ظرفیت پردازنده را برای تاچ پد و وظایف محوله به این سخت افزار اختصاص دهد.
  کثیفی و گرد غبار
  کثیفی و گرد غبار می تواند از دلایل کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس باشد. پس هموراه این قطعه حساس را تمیز و عاری از هر گونه گرد و غبار نگه دارید. برای این کار می توانید از دمنده های هوا مانند بلوئرها استفاده کنید. با استفاده از این روش مشکلاتی مانند عمل نکردن کلیدهای تاچ پد و مسائل این چنینی را می توانید رفع کنید.

  شاید تاچ پد غیر فعال است
  گاهی دلیل کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس ، Disable شدن کلید گرم تاچ پد است. به کلیدهای F که در نوار بالایی کیبورد شما است، نگاهی بیندازید. روی یکی از این کلیدها تصویری از تاچ پد قرار دارد. عموما آیکن تاچ پد روی کیبورد به فرم یک صفحه ابریشمی است. کلید Fn را نگه داشته و کلید تاچ پدی را که از بالای کیبورد آن را یافته اید، فشار دهید. با این کار تاچ پد فعال می شود.

  حساسیت Touchpad را تنظیم کنید
  برای تنظیم حساسیت تاچ پد باید ماوس USB را به لپ تاپ متصل کنید. از بخش تنظیمات دستگاه وارد Control Panel شوید و روی گزینه Hardware and Printers کلیک کنید. سپس روی Mouse کلیک کنید. در پنجره مشخصات نشان داده شده برای ماوس، روی Buttons کلیک کنید. حال در ادامه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس ، روی فلشی که به سمت هدر Devices اشاره می کند، کلیک کنید. اکنون روی Double-click Speed کلیک کنید تا میزان سرعت پاسخ به تماس انگشت با تاچ پد را تنظیم کنید؛

  برای تنظیم کردن میزان حساسیت تاچ پد باید از مسیر زیر بروید:

  Device Setting/ Sensitivity Setting / touch Sensitivity

  برای تنظیم درجه میزان حساسیت تاچ پد اسلایدر را از کم تا زیاد تغییر دهید و Apply کنید.

  درایور را بروز رسانی و نصب کنید

  درایور هم می تواند در کار نکردن تاچ پد لپتاپ ایسوس دخیل باشد، ممکن است درایور تاچ پد لپ تاپ شما به درستی نصب نشده باشد یا دچار مشکل شده باشد؛ این مورد را نیز چک کنید.

  منبع : نمایندگی ایسوس | نمایندگی تعمیرات ایسوس | مرکز تعمیرات لپ تاپ ایسوس
   
  نوشته شده توسط [email protected]@t در ‏2 فوریه 2019

به اشتراک بگذارید