کابل کشی شبکه به چه معنا است؟

taraznet

New Member
کابل کشی شبکه در حالت کلی به اتصال تجهیزات شبکه به وسیله کابل تا سوییچ مورد استفاده در رک گفته می‌شود. نصب و راه اندازی یک پرینتر در شبکه، نصب دوربین مدار بسته و اتصال آن به شبکه، کابل کشی اینترنت مورد نیاز در ساختما‌ن همه و همه نمونه‌هایی از کابل کشی شبکه هستند.
نکات مهم در کابل کشی شبکه کدامند؟

مراحل انجام کابل کشی
در حالت کلی می‌توان فرآیند کابل کشی را شمال 5 مرحله اصلی در نظر گرفت.

  • تهیه نقشه کابل کشی و انتخاب مسیر مناسب
  • انتخاب کابل مناسب محیط
  • محافظ کشی کابل شبکه
  • تست نحوه نصب تجهیزات به کابل
  • لیبل گذاری کابل‌ها
کابل کشی ساخت یافته
برای آن که کابل کشی شبکه انجام شده ساخت یافته شود باید از یک مجموعه استانداردها پیروی کنید. پیروی کردن از این استانداردها برای کابل کشی دیتاسنترها، ارتباطات درون سازمانی تلفن‌ها و غیره به کار برده می‌شود.

چرا باید کابل کشی را استاندارد انجام داد؟
استفاده از روش ساخت یافته کابل کشی باعث می‌شود مزیت‌های نام برده شده در ادامه در شبکه شما وجود داشته باشد.

کابل کشی ساخت یافته سرمایه گذاری است
یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد مشکل در شبکه‌ها عموما عدم کابل کشی مناسب و اصولی است. با کابل کشی اصولی شبکه تا مدت‌های زیادی نیاز به اصلاح کابل کشی نخواهد داشت.

سگمنت بندی کردن راحت‌تر شبکه
یکی دیگر از ویژگی‌های استفاده از کابل کشی ساخت یافته آن است که شما پس از آن به راحتی می‌تواند قطعه بندی کردن شبکه را انجام دهید. در صورتی که در روش عادی کابل کشی این ویژگی فراهم نبوده است.

جا به جایی آسان تجهیزات
مورد دیگری که در این روش وجود دارد می‌توان به جا به جایی آسان تجهیزات موجود در شبکه اشاره کرد. این مورد زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود که در مجموعه‌ای که در حال پیاده سازی شبکه هستید، جا به جایی بسیار زیاد باشد.

نگهداری و رفع عیب آسان
به دلیل آن که در این روش کابل کشی استانداردهای مختلفی رعایت می‌شود، عیب یابی و تعمیر و نگهداری بسیار آسان خواهد بود.

همچنین به دلیل آن که هر عیب مربوط به قسمت خودش است، پیدا کردن محل کار مشکلی نخواهد بود. که عدم استفاده از ساختار کابل کشی شبکه ساختار یافته باعث بالا رفتن هزینه‌ها خواهد شد.

مستند سازی راحت و آسان
در این روش مستند سازی و پیاده سازی نقشه از آن بسیار راحت و آسان است. این کار باعث می‌شود که شما وابستگی زیادی به متخصص شبکه نداشته باشید و هر فرد متخصصی تنها با نگاه کردن به این نقشه کلیات مورد نظر در رابطه با شبکه را به دست آورد.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا