چگونه می توانیم روند اتصال کامپیوتر به تجهیزات سیسکو را سریعتر کنیم ؟

شروع موضوع توسط saeed54 ‏11 آگوست 2015 در انجمن شبکه‌های کامپیوتری

 1. saeed54

  saeed54 Member

  ارسال‌ها:
  32
  تشکر شده:
  2
  امتیاز دستاورد:
  8
  [​IMG]

  زمانی که یک کامپیوتر به یک سویچ سیسکو متصل میشود تقریباً ۳۰ ثانیه زمان لازم است که دستگاه با شبکه ارتباط برقرار نماید، البته تنها در چند مرحله ساده شما قادر خواهید بود این زمان را به حد اقل ممکن برسانید .
  ● آماده سازی پورت سویچ
  معمولاً زمانی که ما منتظر انجام شدن کاری هستیم ۳۰ ثانیه زمان پایان ناپذیری به نظر می آید ، به طور کل آماده سازی یک پورت شامل چهار مرحله کلی میشود که در متن زیر نگاهی اجمالی به این مراحل خواهیم داشت .
  مرحله STP ( Spanning Tree Protocol )
  STP یکی از پروتوکل های انجمن IEEE که تحت عنوان IEEE ۸۰۲.۱d ارائه شده است و از ایجاد حلقه در شبکه جلوگیری به عمل می آورد .تست STP در شبکه بسیار واجد اهمیت میباشد چراکه بوجود آمدن حلقه کارکرد و راندمان شبکه را دچار اختلال میکند ، این تست به خصوص زمانی که یک HUB ، Switch و یا Router به پورت مورد نظر متصل میشود اهمیت بسیار دارد و در صورتی که دستگاهی غیر از موارد فوق به پورت متصل باشد به پروتوکل STP نیازی نیست .انجام این تست شامل پنج مرحله است که به ترتیب زیر میباشند :
  ۱) Blocking :
  در این مرحله که بلافاصله بعد از اتصال صورت میگیرد پورت دستگاه بسته شده و منتظر نتایج بعدی می ماند .
  ۲) Listening :
  در این مرحله دستگاه اقدام به بر رسی درخواست های وارد شده به پورت مینماید .
  ۳) Learning :
  در این مرحله دستگاه به دخیره سازی وضعیت دستگاه در حال ارتباط به پورت مشغول است .
  ۴) Forwarding :
  در این مرحله دستگاه پاسخ درخواست را به دستگاه در حال ارتباط ارسال میکند .
  ۵) Disabled/Enabled :
  در این مرحله دستگاه مبنی بر اینکه حلقه STP در حال شکل گیری باشد یا خیر اقدام به فعال و یا از کار انداختن پورت مینماید .
  این بخش از کار حدوداً ۱۵ ثانیه به طول می انجامد که در صورت تمایل قادر به غیر فعال نمودن آن می باشید .
  ● مرحله تست Ether Channel
  کانال های تبادل داده ( Ether Channel ) به مسیر هایی اطلاق می شود که تبادل اطلاعات را در داخل دستگاه پردازش و مدیریت می کنند .در این مرحله دستگاه مشغول بررسی کانال های داخلی تبادل اطلاعت می باشد و تنظیمات مورد نیاز جهت تراکم هرچه بیشتر داده های در حال انتقال را انجام میدهد ، با استفاده از این تکنولوژی همچنین امکان جایگزینی ( Redundancy ) کانال ها نیز فراهم میشود بدین معنی که در صورت از کار افتادن هر کانال ، کانال آزاد بعدی جایگزین میشود .
  ● مرحله تست Trunk
  در این مرحله مشخص میشود که پورت ، Trunk است یا خیر . اصولاً Trunk ها به عنوان مسیر های اصلی تبادل داده ها در شبکه به کار میروند ، در صورتی که یک پورت به صورت Trunk کاربرد ندارد شما میتوانید با غیر فعال کردن این روند کمی در وقت صرفه جوئی کنید .
  ● تنظیم خودکار ظرفیت و سرعت پورت
  در پایان ، پورت سویچ وارد مرحله تنظیم خودکار سرعت و ظرفیت می شود .به عنوان مثال این امکان وجود دارد که پورت سویچ سرعت ۱ Gb/s را در حالت Full Duplex پشتیبانی کند ولی سیستم کاربر سرعت ۱۰۰ Mb/s را در حالت Half Duplex پشتیبانی کند . این تکنولوژی سبب می شود که سویچ و سیستم کاربر بالاترین سرعتی را که هردو پشتیبانی مینمایند انتخاب کرده و آغاز به کار نمایند ، البته از کار انداختن این مرحله توصیه نمیشود چراکه ممکن است راندمان کار را کاهش دهد .
  در این قسمت به ارائه راهکار های عملی جهت کاهش زمان میپردازیم
  طی انجام مراحل زیر ، شما قادر هستید به میزان حدوداً ۳۰ ثانیه در آماده سازی پورت سویچ مورد استفاده به لحاظ زمانی صرفه جوئی نمائید ، شایان ذکر است که این مقاله و فرمان های ارائه شده مربوط به سری نکات تجهیزات سیسکو میباشند و عملکرد آن ها در مورد تجهیزات غیره قابل تضمین نمی باشد .روش اتصال به اینترنت پرسرعت (DSL)برای استفاده اینترنت از روش های متفاوتی استفاده می گردد . استفاده از مودم های معمولی ، مودم کابلی ، شبکه و یا خط DSL (Digital subscriber line) نمونه هایی از روشهای موجود برای اتصال به اینترنت می باشد . یکی دیگر از روشهای دسترسی به اینترنت با سرعت بالا سرویس خط مشترک DSL می باشد . که دو نوع می باشد . DSL نا متقارن (ADSL) و DSL متقارن (SDSL) . DSL نا متقارن سرعت Uplink و Downlink در آن متفاوت است معمولاٌ سرعت بیشتر برای دریافت (Downlod) کردن محتویات اینترنت استفاده می کنیم تخصیص داده می شود DSL متقارن پهنای باند در هر دو طرف یعنی Downlink و Uplink یکسان است .
  ● مزایای DSL
  ۱) نیاز به کابل کشی جدید ندارد اگر تلفن دومی در منزل برای دسترسی به اینترنت دارید از آن صرف نظر کنید زیرا از خط DSL می توان به عنوان تلفن حتی وقتی در اینترنت هستید استفاده نمایید این کار باعث پایین آمدن هزینه ها می شود .
  ۲) سرعت DSL بمراتب بالاتر از مودم های معمولی (Dial_up) است . اگر یک بار به آن وصل شوید هرگز دوست نخواهید داشت از سرویس (Dial_up) که سرعت بالایی ندارد استفاده نمایید .
  ۳) DSL دسترسی به اینترنت به طور تمام وقت می باشد یعنی هر زمان که کامپیوتر را روشن کنیم به اینترنت متصل است .
  ● معایب DSL
  ۱) یک اتصال DSL هر اندازه که به شرکت ارائه دهند سرویس فوق نزدیکتر باشد دارای کیفیت بهتری است .
  ۲) سرعت دریافت داده نسبت به ارسال داده بمراتب بیشتر است . (عدم وجود توازن منطقی)
  ۳) سرویس DSL در هر محل قابل دسترسی نمی باشد .
  در قسمت Connection آیکونهای مربوط به ارتباط با ISP تنظیم میشوند. برای ساختن آیکون Connections روی گزینه Add کلیک کنید. سپس پنجره مربوط به ساختن Connections که در قسمت Dial up networking کامل توضیح داده شد نمایان می گردد ،در اینجا کلیه مراحل عینا مانند قبل می باشد. هر تعداد Connection که بسازید در قسمت Dial up sittings ظاهر میشود. برای تنظیم هر یک روی منوی مورد نظر کلیک کرده وارد گزینه Setting میشویم . در قسمت Proxy server ( اگر احیانا ISP ها از Proxy استفــاده میگردد) با فعال کردن گزینه Proxy,Use proxy ای را که توسط ISP داده شده ، وارد می نماییم، سپس در قسمت Advanced از همین پنجره میتوانیم تعداد دفعات شماره گیری را تعیین کنیم .
  ▪ Try to connect
  عدد مورد نظر را وارد می کنیم بسته به عددی که در اینجا وارد شده شماره گیری انجام می گیرد که ماگزیمم آن ۹۹ است .
  ● مدیریت سایتهای مورد علاقه -Favorite
  چنانچه پس از بازدید یک سایت تمایل به بازدید مجدد آن سایت داشتید ، دیگر لازم نیست برای دسترسی به آن ، آدرس URL را تایپ کنید. زیرا Internet Explorer امکان ذخیره سازی سایتهای مورد علاقه را در اختیارتان قرار میدهد.
  ▪ افزودن یک آدرس وب به لیست سایتهای مورد علاقه Favorites :
  ابتدا به صفحه ای که میخواهید آن را به لیست Favorites اضافه کنید میروید. سپس از Toolbars گزینه Favorites را انتخاب نموده صفحه به دو قسمت تقسیم میشود. از قسمت چپ صفحه گزینه Add را کلیک نموده ، سپس نامی را به دلخواه برای سایت انتخاب کنید و سپس با کلید OK موارد را تائید نمایید.
  تذکر :
  بطور کلی Favorites دارای فولدرهای زیر است :
  Soft ware up dates, Media, Links, Chanel شما میتوانید سایتها را به روش بالا مستقیماً داخل Favorites ذخیره کنید. یا اگر خواستید به منظور سامان دهی بهتر آنها را داخل فولدر ذخیره نمایید.
  برای اینکار کافی است پس از انتخاب گزینه Add روی دکمه Creat in کلیک کرده فولدر مورد نظر را انتخاب و موارد را تائید کنید . همچنین میتوانید فولدرهایی اضافه کنید که در زیر به شرح آن می پردازیم.
  بعد از انتخاب گزینه Favorites از Toolbar به منظور سازماندهی فولدرها روی گزینه Organize کلیک کنید تا پنجره ای ظاهر شود.
  انتخاب Creat Folder باعث بوجود آمدن فولدر جدید میشود . با کلیک بر روی فولدرهای جاری و انتخاب Rename میتوانیم نام آنها را عوض کنیم با کلیک روی فولدر مورد نظر و انتخاب Delete فولدر پاک میشود و همچنین با انتخاب سایت مورد نظر قسمت راست و کلیک بر روی Move to Folder لیستی از اسامی بقیه فولدرها ظاهر میشود که با کلیک روی فولدر مورد نظر و انتخاب گزینه ی OK سایت مورد علاقه به فولدر انتخاب شده انتقال پیدا میکند.
  ● مشخص کردن صفحات وب برای مشاهده در حالت Offline :
  برای مشاهده یک صفحه در حالت Offline به هنگام ایجاد یک ورودی برای لیست Favorites پس از اینکه کادر Add باز شد گزینه Make Availble Offline را فعال کنید.
  به این ترتیب روی سایت مورد نظر کلیک کنید و بعد از آن پنجره را ببندید. این روش فقط برای به روز رسانی یک صفحه است .
  ▪ به روز رسانی همه صفحات Offline :
  برای این کار در منوی Tool روی Synchronize کلیک نمائید به این ترتیب مندرجات Favorites بارگیری میشود.
  فرایند بروز رسانی اطلاعات در فایلها به معنی حذف اطلاعات قدیمی نیست، مرورگر اینترنت اطلاعات جدید را یافته و آنها را بارگیری میکند.
  ● چاپ و ذخیره اطلاعات صفحه
  ۱) ذخیره صفحه کامل وب :
  از آنجایی که یک صفحه وب میتواند حاوی تعدادی فایل تعبیه شده مانند عکس و صوت و …. باشد ، بــــرای ذخیره آن و بطور کلی ذخیره کلیه فایلهای HTML و فایلهای گرافیکی و ... بایـد گــزینه Web page complete را انتخاب نماییم. IE بطور خودکار پوشه ای را با نام فایل ذخیره میکند پوشه در همان محلی که فایل وجود دارد ذخیره می گردد.
  ۲) Archive :
  باعث ذخیره صفحه وب میشود ولی فولدر جداگانه از فایلهای تعبیه شده به وجود نمی آورد. بنابراین غیر قابل ویرایش است و نیز امکان دسترسی به اجزاء صفحه وجود ندارد.
  ۳) HTML Files :
  فقط سند HTML ذخیره میشود (HTML files) در قسمت Save as type عناصر گرافیکی و تعبیه شده در فایل وجود نخواهد داشت.
  ۴) فقط متنی که روی صفحه وب وجود دارد ذخیره شود.
  متن بدون برچسب های HTML ذخیره میشود. تفاوت حالت ۳ و ۴ در آن است که در حالت ۳ متن فرمت شده را در دسترس دارید و تصویری را مشاهده نمی کنید ولی در حالت ۴ متن ذخیره شده شامل هیچ فرمت ، تصویر گرافیکی و ... نمی باشد . بطور کلی برای ذخیره صفحات وب وارد منوی File شده و گزینهSave را انتخاب می کنیم در قسمت Save as type یکی از ۴ گزینه بالا را بر حسب دلخواه انتخاب میکنیم و در قسمت File name نامی را برای صفحه در نظر می گیریم.
  ● چاپ اطلاعات صفحه :
  Browser امکان چاپ صفحات وب را در اختیار ما میگذارد. برای چاپ صفحه کافی است روی دکمه Print در نوارابزار کلیک کنید یا از منوی File گزینه Print را انتخاب نمائید.
  در وضعیت پیش فرض ، پیش زمینه صفحه چاپ نمیشود. Internet Explorerنه تنها به شما امکان چاپ صفحه جاری و نیز صفحات پیوندی را میدهد،بلکه با در نظر گرفتن این نکته که تعداد پیوند ها در یک صفحه متفاوت میباشد، ممکن است تعداد صفحات زیر چاپ از نظر شما بیشتر باشد .برای چاپ یک صفحه وب بعد از انتخاب Print در منطقه Printframes گزینه As laid out on screen را کلیک کرده و کلید OK را بزنید و موارد را تائید نمایید.
  برای چاپ موارد انتخاب شده در منطقه Print Range روی گزینه Selection کلیک کنید با انتخاب OK متن انتخابی چاپ می گردد.
  به منظور چاپ فریم ها در صفحات جداگانه، در قسمت Print Range روی گزینه All frames Individually کلیک کرده و سپس کلید OK را زده و تائید میکنیم. هر فریم جداگانه چاپ میشود. برای چاپ یک فریم تنها در ناحیه Print Frames روی گزینه Only the selected frame کلیک کنید وبعد OK کنید تا فریم انتخابی چاپ گردد.
  برای چاپ اسناد و پیوند آنها گزینه Print All linked Documents را کلیک نمائید و سپس OK کنید تا فریم انتخابی با تمامی اسناد پیوندیش چاپ گردد
   
  نوشته شده توسط saeed54 در ‏11 آگوست 2015

به اشتراک بگذارید