چگونه برنامه ها می توانند به context menu ی سیستم عامل آیتم اضافه کنند؟؟

rudehen

Member
چگونه برنامه ها می توانند به context menu ی سیستم عامل آیتم اضافه کنند؟؟

omid sarmad

Active Member
سلام.
آیتمها از دو طریق به منوهای ویندوز اضافه می شوند:
1) روش غیر معمول : هک کردن فایل shell32.dll موجود در System32
2) روش معمول : اضافه کردن آیتمها و رفتارها به رجیستری
در روش دوم یک کلید در مکانی خاص و با نام موردنظر (که در منو نمایش داده می شود) ساخته و فرمانهای دلخواه را در زیر کلیدهای Command و یا open ویا Shell ایجاد می کنند.

آخرین ویرایش:

rudehen

Member
مرسی دوست خوبم
می شه اگه دستورای مربوط به این - رجستری - چیزی داری می شه مثال بزنی؟

راستی
تو اون فایل shell فقط آیکن هستش
یعنی آیکون اضافه کنم؟؟؟

منتظرم

omid sarmad

Active Member
سلام.اضافه کردن آیتم به منوها از طریق رجیستری بسته نوع منو متفاوت است.
مثلا منوهای کلیک راست پوشه های خاص مثل My Computer و Recycle Bin در زیر کلیدHKEY_CLASSES_ROOT\CLSID هست و برای اضافه کردن منو به هر آیتم باید آیتمها را به زیر کلید آن اضافه کنی.
مثلا برای اضافه کردن یک آیتم به منوی کلیک راست My Computer باید موارد ذکر شده رو به کلید
{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} اضافه کنی.یه نمونه فایل registry به نام خودت ضمیمه می کنم.
مشاهده پیوست rudehen.txt
فایل بالا رو دانلود کن بعد پسوندش رو به reg تغییر بده،بعد روش دوبار کلیک کن و بعد هم روی کامپیوتر من (یعنی My Computer خودت) راست کلیک کن.این گزینه برنامه Windows Media Player رو اجرا می کنه.
البته اینکار یه کار advanced هست و ریزه کاریهای فراوونی داره.مثلا می تونی تعیین کنی آیتم مورد نظر به منوی Shift و کلیک راست اضافه بشه.برای اینکار باید یک مقدار string تهی با نام Extended تو زیر کلید نام آیتم ایجاد کنی.
منوهای درایوها ، پوشه ها و فایلهای مختلف نیز روش مخصوص به خودشان را دارند.

در مورد راهکار اول :
تو اون فایل shell فقط آیکن هستش
یعنی آیکون اضافه کنم؟؟؟
فایل Shell32 حاوی تمام منوها،زیر منوها،آیکنها،پنجره ها و تصاویر ویندوز هست و به راحتی می تونی اونارو عوض کنی.
با چه برنامه ای فایل رو باز کردی که فقط آیکن بهت داده؟!!!!!!!!!!!!!!!:razz:
ضمن اینکه تعویض فایل ویرایش شده یه کار کاملا حرفه ای است و به راحتی نمیشه فایل تغییر داده شده را جایگزین فایل اصلی کنی.مگه اینکه دو تا ویندوز داشته بشی و فایل دستکاری شده ی ویندوز A رو از طریق ویندوز B تغییر بدی.
برنامه هایی که فایل Shell32 رو هک می کنن از طریق restart ویندوز (بدون اینکه ویندوز در ظاهر Restart شود) فایل shell32 رو تغییر می دن.
موفق باشی.

جدیدترین ارسال ها

بالا