چند نکته از تجربه کار با المنت تری دی

massomeh1

Member
باسلام خدمت همه دوستان عزیز در این انجمن
من از زمان آمدن المنت تری دی دوست داشتم بتونم با اون لوگوهای فارسی رو سه بعدی کنم و در کارم استفاده کنم که هرموقع اقدام می کردم موفق نمی شدم تا اینکه با پشتکاری که بکار بردم بالاخره بعد از مدتها موفق شدم حالا در اینجا می خوام آنچه رو به زحمت فراوان و وقت زیادی که صرف کردم تجربه کردم برای دوستان بیان کنم که اگر کسی با مشکل من درگیرهست گره کارش بازشود.

نکته اول : اینکه همیشه پلاگینها و از جمله المنت تری دی را حتما به سالید نسبت دهید نه به لایه متن یا چیز دیگری و اینکه برای حرکت اون در در صحنه یا تغییر سایز لوگو حتما از پوزیشنهای داخل grop و برای اندازه پارمتر سایز در بخش پارتیکل لوک در پارامترهای آن استفاده کنید نه از محورهای داخل پریویو.

نکته بعد اینکه شما می تونید به راحتی هر لوگو یا متنی که می خواهید سه بعدی کنید(فارسی) مثلا یک نوشته نستعلیق رو ابتدا در فتوشاپ تایپ کنید بصورت فونت بعد لایه پی اس دی رو در افترافکت وارد کنید اما نکته مهم این هست که حتما در پنجره ایمپورت که باز میشه گزینه دوم یعنی لایه انتخابی لایه ایی که متن رو تایپ کردی و حاوی فونت است رو انتخاب کنید بعد لایه ایمپورت شده را وارد تایم لاین کرده و روی آن راست کلیک کرده حالا می بینید که گزینه کانورت تو ادیتیبل تکست فعال شده انتخابش کنید حالا فونت فتوشاپی که در لایه شما هست تبدیل به فونت مخصوص افترافکت شد و حالابه راحتی هم می تونید در سی اس 6 آن را بوسیله قابلیت ray traced سه بعدی کنید و یا به راحتی با المنت تری دی سه بعدی کنید یعنی ابتدا همانظور که گفتم یک سالید ایجاد کرده و المنت تری دی را به آن نسبت داده و بعد لایه متن رو در بخش کاستوم لایر پارامترهای المنت انتخاب کنید و در پنجره المنت تری دی اکسترود را بزنید و بعد هم متریال دلخواه رو بدین.

و یک نکته مهم دیگه اینکه بعضیها برای اینکه لوگوی دلخواه خود را در افترافکت وارد کرده و با المنت تری دی سه بعدی کنند میان اونو بصورت ماسک و یا مسیر وارد افتر می کنند و زمان زیادی صرف می کنند تا آن لوگوی پیچیده را در فتوشاپ با ابزار ترسیم مسیر به مسیر تبدیل کنند برای خلاصی از این کار وقتگیر بهترین راه اینه که شما لوگو را در فتوشاپ با رزولوشن بالا حداقل 300 dpi وارد کنید بعد آنرا بصورت سیاه و سفید خالص با فرمت bmp ذخیره کنید هرچقدر کیفیت لوگو بیشتر باشد نتیجه بهتر خواهد بود سپس در نرم افزار high logic font creator که می توانید در اینترنت سرچ کرده و یا از سایتhttp://persianfont.blogfa.com/
دانلود کنید.و بعد از طریق منوی فایل گزینه New و همه را ok بعد در هر خانه از پنجره باز شده راست کلیک کنید و گزینه ایمپورت ایمیج را بزنید فایلهای بیت مپی که ذخیره کردید را وارد کنید و دکمه جنریت را بزنید وقتی برای همه خانه ها این کار را انجام دادید و لوگوها را وارد کردی حالا با گزینه سیو فونت را با اسم دلخواه ذخیره کنید.

نکته دیگر اینکه کسانی که برای کار مذهبی می خوان لوگوها و اسامی ائمه رو داشته باشند با اجازه مدیران این قسمت من چندتا فونت که خودم برای کارم درست کردم اینجا قرار دادم خواهش می کنم حذفش نکیند چون این فونتها در اینترنت نبود و من برای کارم مجبور شدم خودم ایجاد کنم شاید به در د دوستان هم بخورد.
فونتها اسامی گرافیکی چند تا از ائمه هست: امام موسی کاظم که شهادتش هم نزدیکه - حضرت زینب - امام هادی که در اینترنت هست و من کاملش کردم - امام جواد - و امام علی که فونتی جدا از فونتهای موجود در اینترنت هست یعنی کاملتره.
http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=1065b4e9e494648bce2d56a49a568060

آخرین ویرایش:

Shahryar Mirbozorgi

Well-Known Member
ممنون که تجربه ت رو در اختیار دوستان قرار میدی، ولی شما خیلی کار خودت رو سخت کردی.فقط کافیه عکسی رو که میخوای وارد کنی و از منوی

Layer ---Auto Trace رو بزنی تا به صورت اتوماتیک واست ماسک درست کنه.البته اگه عکس دارای کانال آلفا باشه یا دارای تضاد رنگی باشه بهتر

عمل میکنه.بعد هم که ماسک رو وارد Element 3D می کنی و Extrude ش میکنی

massomeh1

Member
ممنون که تجربه ت رو در اختیار دوستان قرار میدی، ولی شما خیلی کار خودت رو سخت کردی.فقط کافیه عکسی رو که میخوای وارد کنی و از منوی

Layer ---Auto Trace رو بزنی تا به صورت اتوماتیک واست ماسک درست کنه.البته اگه عکس دارای کانال آلفا باشه یا دارای تضاد رنگی باشه بهتر

عمل میکنه.بعد هم که ماسک رو وارد Element 3D می کنی و Extrude ش میکنی

بله این هم یک راه هست که من می دونستم اما موقعی که از این روش در مورد لوگوهای فارسی استفاده می کردم ایراد بزرگی وجود داشت اونهم اینکه چون در روش اتوتریس ماسک پر از گره درلبه های ماسک میشه که وقتی اکسترود می دی ظاهر حجم از کنارها و لبها یکدست و صاف درنمیاد یعنی پله پله و یا ناصاف در میاد (به همین علت هم دنبال یک روشی بودم که این مشکلات کمتر بشه یا اصلا نباشه که الحمدالله راه بهتر رو پیدا کردم که در بالا هم برای شما بیان کردم) البته در بعضی جاها هم روش اتوتریس خوب جواب میده دیگه بستگی داره این هم یک روش هست که به هرحال ما باید امتحان کنیم هر روشی که نتیجه زیباتر و بهتری داره همون رو اجرا کنیم.

آخرین ویرایش:

Shahryar Mirbozorgi

Well-Known Member
خب تنظیمات داره،میتونی کاری کنی که ماسک با vertex های کمی ایجاد بشه. باید چک باکس blur رو فعال کنی و گزینه ی pixels before auto-trace رو هر چی بیشتر کنی ورتکس ها کمتر میشه

massomeh1

Member
راستش رو بخواهی هرچی با تنظیماتش کار کردم تا به نتیجه بهتری برسم نشد که نشد حالا این روشی که گفتی رو دوباره در یک فرصت مناسب امتحان می کنم با گزینه هایی که گفتی اما بازهم معتقدم که روش فونت خیلی بهتره من که به اون عادت کردم و فعلا با اون راحت کار می کنم .

جدیدترین ارسال ها

بالا