چند تا سوال در مورد # Visual C

prince_Persia_7

Well-Known Member
سلام
من تازه دارم با نرم افزار ویژوال سی شارپ کار میکنم. چند تا سوال داشتم :
1- چجوری باید Scroll Bar رو توی فرم فعالش کنم. یعنی میارمش توی فرم ولی کار نمیکنه
2- من میخوام یک Combo Box ایجاد کنم ولی نشه چیزی توش تایپ کرد یعنی فقط گزینه هاش انتخاب بشه. و این که توی ComboBox میخوام Collection هام برچسب یا اندیس داشته باشن تا مجبور نشم برای اینکه معلوم بشه کاربر کدوم گزینه رو انتخاب کرده متن اونا رو بررسی کنم ( یعنی به جای متن از اندیسشون استفاده کنم مثل آرایه ها)
3- میخوام از فرمی که ایجاد کردم یک خروجی بگیرم به طوری که بدون احتیاج به برنامه VIsual بشه به طور مستقل ازش استفاده کرد. مثلا یه خروجی EXE بگیرم.

ببخشید اگه طولانی شد :green: . ممنون میشم اگه کمکم کنید.:rose:

the_king

مدیرکل انجمن
سلام
من تازه دارم با نرم افزار ویژوال سی شارپ کار میکنم. چند تا سوال داشتم :
1- چجوری باید Scroll Bar رو توی فرم فعالش کنم. یعنی میارمش توی فرم ولی کار نمیکنه
چیزی روی فرم نمی آورید، فقط مشخصه AutoScroll فرم را True کنید. حالا اگر کنترل هایی روی فرم باشند که در کادر فرم جا نشوند، بصورت خودکار
Scroll Bar ها نشان داده خواهند شد.

2- من میخوام یک Combo Box ایجاد کنم ولی نشه چیزی توش تایپ کرد یعنی فقط گزینه هاش انتخاب بشه. و این که توی ComboBox میخوام Collection هام برچسب یا اندیس داشته باشن تا مجبور نشم برای اینکه معلوم بشه کاربر کدوم گزینه رو انتخاب کرده متن اونا رو بررسی کنم ( یعنی به جای متن از اندیسشون استفاده کنم مثل آرایه ها)
ComboBox یک مشخصه DropDownStyle داره، روی DropDownList قرارش دهید. برای مشخص کردن اندیس انتخاب شده از مشخصه SelectedIndex استفاده کنید.

3- میخوام از فرمی که ایجاد کردم یک خروجی بگیرم به طوری که بدون احتیاج به برنامه VIsual بشه به طور مستقل ازش استفاده کرد. مثلا یه خروجی EXE بگیرم.

ببخشید اگه طولانی شد :green: . ممنون میشم اگه کمکم کنید.:rose:
زمانی که پروژه را اجرا یا کامپایل می کنید، در پوشه ای که پروژه ذخیره شده زیر پوشه bin\Debug یا bin\Release را باز کنید. فایل اجرایی exe پروژه اونجا هست (اونی که
در اسم اش vshost.exe هست مربوط به Debug کردن در ویژوال استدیو است، کاری با آن نداشته باشید)

prince_Persia_7

Well-Known Member
آقا یه دنیا ممنون توضیحاتتو کاملا متوجه شدم. :rose: چند تا سوال دیگه هم داشتم که همون موقع یادم رفت بگم :
1- چجوری باید یه Page جدید توی یک فرم ایجاد کنم. منظورم اینه که مثلا شما موقعی که میخواین یه برنامه نصب کنید یک فرم باز میشه و روی دکمه ی Next کلیک میکنید و وارد یه پیج جدید توی همون فرم میشه.
2- چطور باید کل اطلاعات توی فرم رو سیو کرد. مثلا توی یه نرم افزار وقتی روی دکمه ی Save کلیک کنیم با یه فرمت خاص سیو میشه. حالا من میخوام کلیه اطلاعات مربوط به هر مشتری (یک فرم) با زدن یک دکمه یه جا ذخیره بشه. آیا باید این کارو با SaveDialog انجام بدم؟ (کار با دکمه ها رو بلدم فقط سیو کردن نمیدونم چجوریه؟)
3- میخوام یه TextBox داشته باشم به طوری که کاربر فقط بتونه عدد توش بنویسه و اعدای که وارد میشه از نوع عددی باشن نه کاراکتری. مثل NumericUpDown که توش عدد صحیح میشه وارد کرد. ولی میخوام اعدادم مثبت ، منفی و اعشاری باشه.
4- من یه متغیر Float تعریف میکنم ولی نمیشه بهش مقدار اولیه مثلا ( 1.8 ) داد. و فقط عدد صحیح قبول میکنه.

bitaroos

Member
جواب سوالات شما

سلام دوست عزیز
اگر برای هر سوال یه تاپیک جدید ایجاد کنید خیلی بهتره، چون ممکنه کسی جواب 2 تا از سوالات شما رو بدونه ولی جواب بقیه رو ندونه،
که باعث میشه یا شما به جواب تون نرسید و یا فقط به بعضی از جواب هاتون دست پیدا کنید

1- چجوری باید یه Page جدید توی یک فرم ایجاد کنم. منظورم اینه که مثلا شما موقعی که میخواین یه برنامه نصب کنید یک فرم باز میشه و روی دکمه ی Next کلیک میکنید و وارد یه پیج جدید توی همون فرم میشه.
بهتره از user control ها استفاده کنید. به ازای هر صفحه که می خواید داشته باشید، یک User Control درست میکنید و با فشردن دگمه Next
به ترتیب User Control قبلی محو میشه و بعدی نشون داده میشه، برا اینکار می تونید از یک شمارش گر و یک ساختار Switch/Case استفاده کنید
برای نمایش دادن و یا محو کردن فرم ها هم می تونید از خصوصیت visible استفاده کنید که مقدار true یا false میگیره

2- چطور باید کل اطلاعات توی فرم رو سیو کرد. مثلا توی یه نرم افزار وقتی روی دکمه ی Save کلیک کنیم با یه فرمت خاص سیو میشه. حالا من میخوام کلیه اطلاعات مربوط به هر مشتری (یک فرم) با زدن یک دکمه یه جا ذخیره بشه. آیا باید این کارو با SaveDialog انجام بدم؟ (کار با دکمه ها رو بلدم فقط سیو کردن نمیدونم چجوریه؟)

به لینک زیر مراجعه کنید
http://forum.majidonline.com/showpos...73&postcount=3

و برای آشنایی بیشتر با فایل ها به لینک زیر مراجعه کنید
http://forum.majidonline.com/showpos...6&postcount=47

3- میخوام یه TextBox داشته باشم به طوری که کاربر فقط بتونه عدد توش بنویسه و اعدای که وارد میشه از نوع عددی باشن نه کاراکتری. مثل NumericUpDown که توش عدد صحیح میشه وارد کرد. ولی میخوام اعدادم مثبت ، منفی و اعشاری باشه.
شما می تونید از کد های اسکی کمک بگیرید و چک کنید وقتی متنی وارد تکست باکس میشه جزو اعداد هست یا نه، و برای کاراکتر های منفی و ممیز هم باید اجازه تایپ بدید
به پیوست نگاه کنید این یه برنامه است که قبلا برا کسی نوشته بودم، اعداد اعشاری رو قبول میکنه ولی عبارت منفی رو نه، یه دستور if می تو نید اضافه کنید تا عدد منفی رو
هم قبول کنه ولی باید حواستون باشه طوری کد نویسی کنید که عدد منفی رو فقط در ابتدای عبارت قبول کنه و همچنین فقط یک بار عدد منفی رو قبول کنه، درست مثل ممیز
مشاهده پیوست CheckInputs.rar

4- من یه متغیر Float تعریف میکنم ولی نمیشه بهش مقدار اولیه مثلا ( 1.8 ) داد. و فقط عدد صحیح قبول میکنه.
به این شکل باید مقدار دهیش کنید
کد:
float a =1.8f;
یعنی آخر عدد باید حرف f قرار بدید

موفق باشید

prince_Persia_7

Well-Known Member
ممنونم از bitaroos . فقط من User Control رو هرچی گشتم توی #C پیدا نکردم. چجوری باید ازش استفاده کنم؟ میشه بیشتر توضیح بدین؟

bitaroos

Member

پیوست ها

• UserControlCSCode.rar
    47.9 کیلوبایت · بازدیدها: 6
  • UCVideo.part1.rar
    1.6 مگایابت · بازدیدها: 13
  • UCVideo.part2.rar
    1.2 مگایابت · بازدیدها: 12

prince_Persia_7

Well-Known Member
واقعا ممنون از راهنماییت خیلی بدردم خورد. فقط یه مشکل وجود داره. چطور باید مقادیر رو از توی یک User Controrl به یک User Control دیگه نسبت داد؟ مثلا با کلیک یه دکمه توی UC1 مقدار تکست باکس UC1 به تکست باکس UC2 منتقل بشه؟ آیا باید نوع کلاس User Control ها رو Public کنم؟ چون بعضی از آبجکت های موجود در UC ها هم نامند.

جدیدترین ارسال ها

بالا