چطوری کد مشتری غیر تکراری بسازم؟

سلام دوستان ، من یک اسکریپت برای خودم نوشتم و مشخصات مشتری های خودم را در اون ذخیره میکنم، من میخوام برنامم طوری باشه که وقتی یک مشتری جدید میخوام تعریف کنم بهش یک کد بده ، یک کد غیر تکراری که تاحالا به هیچ مشتری دیگه ای اختصاص پیدا نکرده ، و همینطور برای سفارشات که برای مشتری هام ذخیره میکنم ، میخوام که وقتی سفارش جدید ذخیره میکنم اون سفارش برای خودش یک کد اختصاصی داشته باشه و تا حالا هیچ سفارشی هم همچین کدی را به خودش اختصاص نداده باشه.
در عین حال میخوام در فرمی که دارم مشتری یا سفارش جدید معرفی میکنم ، کده این مشتری یا سفارش جدید رو هم بهم نشون بده که بفهمم این مشتری یا سفارش جدیدی که دارم ثبت میکنم چیه.

همه چیزه برنامم درست شده و فقط اینجا گیردارم.

ممنون میشم یکی از دوستان کمکم کنه ، که چطوری میتونم یک همچین کاری بکنم.
شاید مفید باشه این توضیح : میدونین قضیه ای که بالا گفتم مثل چی میمونه ، مثل وقتی که شما یک اطلاعات جدید در دیتابیس ذخیره میکنین و اون ردیف جدیدی که در دیتابیس ذخیره میشه به خودش یک ( مثلا" id ) جدید میگیره و هیچوقت هم تکراری نمیشه.

و اینکه دوستان چطوری میتونم دقیقا" اطلاعات آخرین ردیفی که در دیتابیسم ذخیره شده را بکشم بیرون؟

ممنون از همگی

sharktech

کاربر فعال
توسط این کد یه عدد 10 رقمی تولید میکنی :

PHP:
rand(1000000000,9999999999);
بعد میتونی با یه کوئری ساده بفهمی که این کد قبلا تولید شده و توی دیتابیس هست یا نه.

ajomehri

Member
و اینکه دوستان چطوری میتونم دقیقا" اطلاعات آخرین ردیفی که در دیتابیسم ذخیره شده را بکشم بیرون؟
کد:
$sql=mysql_query("SELECT * FROM tablenamecomeshere ORDER BY useridoranyotherprimarykey[B] DESC LIMIT 1[/B]");

sharktech

کاربر فعال
PHP:
$code = rand(1000000000,9999999999);
$sql=mysql_query("SELECT * FROM tablename where 'code' = '$code'");

Mohammadreza

Well-Known Member
بهترين كار اينه كه يه جدول مشتري بسازي و فيلد customerid رو ، auto_increment و primary key كني !
( البته اينطوري شماره ي مشتري هات به ترتيب پشت سر هم هستند ! )
اينطوري ديگه نياز نيست كوئري بگيري موقع ساختن !

جدیدترین ارسال ها

بالا