چرا چاپ در صنعت بسته بندی مفید واقع شد و باعث رونق صادرات گشت؟

avin pack

New Member
صنعت چاپ و بسته بندی، در زندگی امروزی به دلیل افزایش جمعیت ، نیاز به انواع صنایع و کارخانجات تولیدی برای رفع نیازهای انسانها افزایش یافته است در نتیجه با تولید کالا و محصولات ، نیاز زیادی به بسته بندی مناسب آن محصول احساس میشود که این مرحله (بسته بندی) باید با ظرافت و دقت خاصی انجام گیرد زیرا باعث حفظ کیفیت و ماندگاری بالا و در نتیجه معرفی کالا به مشتری و جذب آن میگردد.

در بسته بندی ها نوع بسته بندی در بازار رقابتی نقش مهمی دارد و با توجه به نوع محصول ، جنس و طرح بسته بندی متفاوت خواهد بود که میتوان به نوع های طلقی، مقوایی و لمینتی اشاره کرد. در صنعت بسته بندی نوع مقوایی بیشتر کاربرد دارد و با توجه به محصول یا کالای که درون جعبه قرار میگیرد جنس مقوا انتخاب میشود مانند جعبه مواد غذایی ، جعبه دستمال کاغذی ، جعبه دارو ، جعبه لوازم آرایشی و غیره، که پس از گذشت این مراحل وارد مقوله چاپ و بسته بندی میشود.

انواع چاپ در بسته بندی کارتنی و مقوایی

چاپ انواع مختلفی دارد مانند چاپ افست، چاپ فلکسو، چاپ سیلک، چاپ لترپرس

چاپ افست:

حتما کارتن های رنگی و زیبا رو که عکس های مختلف با ترکیب رنگ های مختلف رو مشاهده کرده اید، به این نوع چاپ، چاپ افست می گویند. چاپ افست نیازمند ابزارهای مخصوص چاپ افست که فیلم و زینک چاپ می باشد، است.

چاپ فلکسو:

این نوع چاپ بیشتر برای بسته بندی کاربرد دارد و دارای یک صفحه انعطاف پذیر و برجسته که از جنس ژلاتین یا پلاستیک است که به آن کلیشه میگویند در واقع به وسیله سیلندر دستگاه چاپ، چسبانده میشود. قیمت چاپ فلکسو با توجه به مقدار ژلاتین مصرفی تعیین می شود که این را مقدار چاپ و طرح روی جعبه نشان می دهد.

چاپ سیلک:

در این نوع چاپ از پارچه با توری سوراخ های بسیار ریز استفاده میشه. توری در یک قالب ثابت میمونه این قالب طوری شابلن یا کلیشه نامیده میشود. چاپ سیلک انواع مختفی دارد که شامل: چاپ معمولی ، چاپ با لاک حساس برجسته آبی ، چاپ ترام ، چاپ پلاستی زول میباشد.

چاپ لترپرس:

این نوع که میتواند با چاپ های دیگر تلفیقی به کار گرفته کار اصلی آن چاپ طرح یا حروف به صورت برجسته بر روی کاغذ و مقوا و یا هر چیزی که قابلیت دریافت مرکب و چاپ را داشته باشد.

به طورکلی میتوان گفت برای کاهش ضایعات بسته بندی باید به طراحی و چاپ و نوع بسته بندی محصول توجه کرد و حجم آن را محدود نماییم همچنین طراحی و چاپ بسته بندی های امروزه سبب افزایش میزان ضایعات و زباله های جامد و غیر بازیافت شده است به همین دلیل باید به دنبال بسته بندی مناسب جهت حفظ محیط زیست بوده و قابل بازیافت باشند.

تاثیر در رونق صادرات

چاپ به طور کامل جایگاهش را زمانی پیدا کرد که به بسته بندی جدا و جذابیت بخشید اگر بسته بندی چاپ مناسبی داشته باشد نگاه اشخاص بیشتری را به سمت خود خیره می کند و این موضوع بی شک باعث افزایش فروش خواهد شد و اگر محصول بسته بندی صادراتی باشد و جنس بسته بندی از کارتن و مقوا به علت بازیافت پذیر بودن باشد و طرح و چاپ مناسبی هم داشته باشد مطمئنن بر فروش محصول در کشورهای مختلف تاثیر خواهد گذاشت و همین موضوع در تکرار می تواند بر رونق صادرات تاثیر قابل توجهی بگذارد.

منبع : کارتن سازی و جعبه سازی آوین پک - avinpack.com
 

جدیدترین ارسال ها

بالا