چرا مکس از مایا بیشتر؟

reza_1001

Well-Known Member
چرا مکس از مایا بیشتر بازدید کننده داره ؟

مثلا همین الان 50 نفر از مکس و تنها 6 نفر از بخش مایا بازدید می کنند
مگر جز این که هر دو نرم افزار حرفه ای هستند؟
واکثر کارها رو با هر دو به خوبی می توان انجام داد
لطفا اگر کسی پاسخ قانع کننده ای داره به من هم بگه

hoseini_smm

Member
به هر حال میتونه دلایل متفاوتی داشته باشه. یکی اینکه مکس از قدیم مال اتودسک بود (هرچند تحت برند kinetix و بعد discreet منتشر میشد) و سازگاری بیشتری با اتوکد داره و طبیعتا مشهورتر بوده. کمتر از آیکون توش استفاده شده. پلاگینهای آن راحتتر گیر میاد ضمن اینکه وسیعتره. منابع آموزشی بیشتری برای اون هست. نصب ورژنهای قبلی مایا خیلی سخت بود. از طرفی مکس تو بازار هم فراوانتره. ضمنا توی فرومهای خارجی هم همین حالت هست منتهی با نسبت کمتر. ضمنا قیمت برنامه مکس دو برابر مایاست که هر دو توسط یک کمپانی عرضم میشه. هرچند ممکنه قیمت دلایل دیگری جز کارایی نرم افزار داشته باشه ولی بدون ربط با کارایی اون هم نیست.
توی این لینک هم میتونید مقایسه کاملی از ابعاد مختلف هفت نرم افزار برتر سه بعدی را ببینید.
http://www.tdt3d.be/articles_viewer.php?art_id=99

.:. soroosh .:.

Active Member
من یک نظر شخصی دارم و قبلا هم داشتم .
علت اینکه مکس تو ایران بیشتر جا افتاده اول اینکه خیلی قبل تر از مایا اومد و وارد بازار شد .
و دیگری به دلیل اسم برنامه هست .
چون مکس اکثرا با نام تری دی مکس معرفی میشه همین لغت تری دی خودش تاثیر زیادی داره رو کاربری که تازه وارد هست .

اما خب بهتره وقتتون را روی این مسائل از بین نبرید .

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی
من یک نظر شخصی دارم و قبلا هم داشتم .
علت اینکه مکس تو ایران بیشتر جا افتاده اول اینکه خیلی قبل تر از مایا اومد و وارد بازار شد .
و دیگری به دلیل اسم برنامه هست .
چون مکس اکثرا با نام تری دی مکس معرفی میشه همین لغت تری دی خودش تاثیر زیادی داره رو کاربری که تازه وارد هست .

اما خب بهتره وقتتون را روی این مسائل از بین نبرید .
من کاملا با حرف سروش موافقم
من خودم اولین ورژن مکس را در ورژن 2 دیدم که تازه اون موقع که حدود 8 سال قبل میشه شایدم بیشتر آموزش زبان اصلیش هم بود
ولی مایا خیلی بعدتر در ایران شناخته شد

Miladbat

Well-Known Member
اگه بحث شناختش هم تو ایران نباشه خوب مایا 5 سال بعد از مکس منتشر شد و سابقه کمتری داره.
فکرم میکنم یکی از دلایل دیگر ui و ساختار ساده مکس و ساختار سخت وحرفه ای مایا ست که کاربر ها سریع تر مکس رو قبول می کنن.
یکی از دلایل دیگر توی ایران از لحاظ بازار کاری تقاضای مکس بیشتره.
lمکس فقط نسخه ویندوز داره .
سطح کاری که در ایران کار می شود پایین است و همین باعث می شود که با نرم افزاری که ساده تر است کاربر زود تر جواب بگیرد و به چیز دیگه نیازی نداشته باشه خیلی از تیم ها در ایران از نسخه های قدیمی استفاده می کنن مثل 8 یا 9 چون نیازی ندارن.

آخرین ویرایش:

:Mohsen:

کاربر باتجربه
ضمنا قیمت برنامه مکس دو برابر مایاست که هر دو توسط یک کمپانی عرضم میشه

حسيني جان، نه بابا كجا اينجوريه؟
برادر من قيمت كاملترين ورژن مايا كمي بيشتر از كاملترين ورژنه مكسه، ولي تا اونجا كه من ميدونم قيمت كم امكانات ترين ورژن مكس بيشتر از نسخه عادي يا كم امكانات ماياست

فکرم میکنم یکی از دلایل دیگر ui و ساختار ساده مکس و ساختار سخت وحرفه ای مایا ست که کاربر ها سریع تر مکس رو قبول می کنن.

مكس كاربر پسندتر از مايا هست ولي چندان ساده هم نيست و علت همين جذب مخاطب بيشترش، محيط كاربر پسندشه نه ساده بودنش
همونطور كه تو خيلي از شركتهاي حرفه اي انيميشن و به خصوص بازي سازي زياد ازش استفاده ميشه و طرفداران زيادش تنها مختص ايران نيست

AVGHH

Member
همونطور كه تو خيلي از شركتهاي حرفه اي انيميشن و به خصوص بازي سازي زياد ازش استفاده ميشه و طرفداران زيادش تنها مختص ايران نيست
دقیقا
بدون استثنا تو هر انجمن و سایت خارجی ای من دیدم آموزشا و مطالب در مورد مکس بیشتر از مایا بوده.

سطح کاری که در ایران کار می شود پایین است و همین باعث می شود که با نرم افزاری که ساده تر است کاربر زود تر جواب بگیرد و به چیز دیگه نیازی نداشته باشه

:d

Miladbat

Well-Known Member
مكس كاربر پسندتر از مايا هست ولي چندان ساده هم نيست و علت همين جذب مخاطب بيشترش، محيط كاربر پسندشه نه ساده بودنش
بنده ساده بودنش به نسبت مایا رو گفتم.
بله من هم نگفتم مختص ایرانه علت رو از لحاظ داخلی هم بررسی کردم.
:d ؟؟؟

AVGHH

Member
منظوری نداشتم فقط یه واکنش (لبخند) ساده بود نسبت به نوشته شما.

ساده بودن یه چیز دلیل بر پیش پا افتاده بودنش نیس و همینطور برعکسش، سخت بودن یه چیزی دلیل بر حرفه ای بودنش نیست.
مثلا یه نفر تو یه حرکت ساده لقمه رو از روبرو میذاره تو دهنش، یه نفر دیگه تو یه حرکت سخت و حرفه ای (!) لقمه رو دور سرش میچرخونه و (احتمالا!) میذاره تو دهنش.

فکر کنم دوباره داره جنگ کدوم نرم افزار شروع میشه...!
cowboypistol.gif

Miladbat

Well-Known Member
ساده بودن یه چیز دلیل بر پیش پا افتاده بودنش نیس و همینطور برعکسش، سخت بودن یه چیزی دلیل بر حرفه ای بودنش نیست.
مثلا یه نفر تو یه حرکت ساده لقمه رو از روبرو میذاره تو دهنش، یه نفر دیگه تو یه حرکت سخت و حرفه ای (!) لقمه رو دور سرش میچرخونه و (احتمالا!) میذاره تو دهنش.

فکر کنم دوباره داره جنگ کدوم نرم افزار شروع میشه...!
cowboypistol.gif
جنگ چیه؟!!!موضوع بحث چرا عوض می کنید!!!
من که نگم این بهتره یا بدتره . هرکدوم موارد استفاده خودشون رو دارن.
واقعا قصد من طرف داری نیست چون اصلا اهلش نیستم.
خودم الان بیشتر روز رو مکس کار می کنم.
من کی گفتم پیش پا افتاده
ببینید اکثر نرم افزار های تخصصی و حرفه ای UI شون برای کسی که تازه می خواد یاد بگیره سخته چون برای وقتی که متخصص شد طراحی شده مثل houdini یا massive . دیگه از این ساده تر نمی تونم بگم
مثالی که زدید هم رابطش رو زیاد متوجه نشدم.

آخرین ویرایش:

reza_1001

Well-Known Member
با تشکر از همه دوستان:rose:

خوم به این جواب رسیدم:

تفاوت مکس و مایا مثل تفاوت ویندوز و لینوکس از لحاظ مزایا و عیوب

با ویندوز میشه حرفه ای کار کرد ولی لینوکس مخصوص حرفه ای هاست

HOMAYOON.F

Member
عزیزان دل شما هر کاری رو که بتونید با یکی از این نرم افزارا انجام بدید با اون یکی هم میشه.
همیشه گفته شده که این برنامه ها فقط ابزار هستن و خروجی که ما از اونا به دست میاریم بستگی به خودمون داره!
مطمئن باشید اگه یکی از این برنامه ها از اون یکی ضعیفتر بود از دور خارج میشد و کاربراش میرفتن دنبال اون یکی...!!
با این بحثها خودتون رو اذیت میکنید.
به نظرم تو این سایت هم باید بحث درباره ی مقایسه ی نرم افزارها خلاف قوانین اعلام بشه!
البته این فقط نظر شخصی من بود و من هم تابع نظرات بزرگان سایتم...

AVGHH

Member
معلومه نگرفتی!
ببین، لپ کلام اینه که هر نرم افزاری کاربرد خودشو داره و هیچ نرم افزار قوی ئی حرفه ای تر از نرم افزار دیگه ای نیس (خیلی بد گفتم)

Mahdi_Rashed

Well-Known Member

قبول ندارم . شما میتونی 2 تا نرم افزار در حد maya و max تو سیستم عامل لینوکس بگی که این همه انعطاف پذیری داشته باشه و شرکتهای مختلف بیان و براش پلاگین بسازن . به نظر من لینوکس فقط برای برنامه نویسی خویه :D

Mahdi_Rashed

Well-Known Member
عزیزان دل شما هر کاری رو که بتونید با یکی از این نرم افزارا انجام بدید با اون یکی هم میشه.
همیشه گفته شده که این برنامه ها فقط ابزار هستن و خروجی که ما از اونا به دست میاریم بستگی به خودمون داره!
مطمئن باشید اگه یکی از این برنامه ها از اون یکی ضعیفتر بود از دور خارج میشد و کاربراش میرفتن دنبال اون یکی...!!
با این بحثها خودتون رو اذیت میکنید.
به نظرم تو این سایت هم باید بحث درباره ی مقایسه ی نرم افزارها خلاف قوانین اعلام بشه!
البته این فقط نظر شخصی من بود و من هم تابع نظرات بزرگان سایتم...

مقایسه ی نرم افزار ها با هم فقط باعث دعوا بین کاربرهای اون نرم افزارها میشه . من هم موافق آقا هومایون هستم .

ali_118

کاربر VIP
والا اون اولا ما که رفتیم شروع کنیم پرسیدیم که آقا این چیزای قشنگ قشنگ رو با چی میسازن !؟ گفتن که الان دوتا برنامه هست ! یک تری دی مکسه ، یکی دیگه مایاست که مکس آسونتره !
و اولین چیزی هم که اونها رو از کار با مایا منصرف میکرد ظاهرا نصب برنامه بود و اما بدون شک بارز ترین قابلیت مکس راحت تر بودن مدلینگ در اون بود ! ( همون قضیه چرخوندن لقمه ! در مقایسه بین مکس 4 یا 5 و احتمالا مایا 3 )
وقتی استارت کار سه بعدی توی یکی آسون تر باشه خب معمولا هر کسی باشه به اون سمت میره !

و اما برتری هایی که مایا نسبت به مکس داشت قدرت بیشتر در انیمیت کردن بود که فکر کنم هنوز هم از مکس بیشتر برای مدلینگ و از مایا بیشتر برای انیمیشن استفاده میشه ! ( از وقتی من یادم میاد از همون زمان همه دنبال انتقال آبجکت از مکس به مایا بودن برای انیمیت کردن ! )
اون زمان کارهایی که در مکس با پلاگین انجام میشده با کیفیت بیشتر از اون و بدون پلاگین در مایا هم انجام میشده که در بیشتر اوقات خود مکس نیاز کاربر رو بر طرف میکرده !

در کل محیط مکس از اول User Friendly تر از مایا و سایر نرم افزار ها بوده و برای اونایی که بهش عادت کردن هنوز هم همینطوره !

در مجموع این برداشت شخصی من از این قضیه بود !
دعوا هم این وسط بی معنیه ! هر نرم افزاری که کار من رو بهتر و سریعتر و بدون دردسر راه بندازه همون از همه بهتره :D

Mahdi_Rashed

Well-Known Member
مکس بیشتر برای مدلینگ و از مایا بیشتر برای انیمیشن استفاده میشه

اینو من هم تجربه کردم و باهاش موافقم . مکس بیشتر برای مدلینگ و از مایا بیشتر برای انیمیشن استفاده میشه :cool:

.:. soroosh .:.

Active Member
دوستان عزیز :
هیچ وقت نمیتونیم این دو برنامه را با هم مقایسه کنیم .
هر دو مثل هم هستن .
باور کنید هر کاری که شما با مکس انجام میدید با مایا هم میشه انجام داد و بالعکس .
چه از نظر رندر و چه مدلینگ و چه ...
من خودم دقیق نمیدونم . اما یکی از دوستانم هست که ۶ سال مایا کار کرده .
اما الان برای انیمیشن سازی از مکس استفاده میکنه . برای تمام پروژه‌های سفارشی .
ازش پرسیدم چرا این کار را میکنی .
بهم گفت مثل برای ساخت فلان صحنه یا فلان انیمیت من تو مایا باید مثلا ۶ ساعت وقت صرف کنم .
اما همین کار را تو مکس میتونم به ۲ ساعت انجام بدم ( البته با جزئیات یه مقداری کمتر اما نه نسبت به اختلاف زمانیشون )
یعنی اینکه برای کارهای سفارشی در ایران که واقعا پولی بهش نمیدن و عجله هم دارن مکس راحت‌تر و سریع‌تر جواب میده .
اون اوایل که اتودسک مایا را خرید یادتونه .
چند روز بعد از اینکه این خرید انجام شد من یه ایمیل زدم به اتودسک و ازش پرسیدم که به نظر شما من که میخوام شروع کنم مکس را یاد بگیرم بهتر و حرفه‌ای تره یا مایا .
خب اون موقع چون هر دو برنامه دیگه ماله یک شرکت بود میدونستم که جواب درست و حسابی میدن .
بهم این جواب و دادن که :
شما اگه میخواید کارهای شبیه‌سازی صنعتی مثل موتور ماشین یا موتور هواپیما یا ... را انجام بدید که بتونید میزان سرعت و فشار و ... را مشخص کنید از مکس استفاده کنید . ( مثل شرکت BMW و یا بویینگ یا که برای شبیه‌سازی‌هاشون از این برنامه استفاده میکنن )
اما اگه میخواید کار انیمیشن سازی حرفه‌ای و ویژوال افکت یا فیلم‌سازی انجام بدید از مایا استفاده کنید .
من هم همینجا بود که شروع کردم به یادگیری مایا .
اینا را گفتن نه اینکه بخوام بگم ... .
فقط برای اینکه شما هم در جریان باشید و شاید رو انتخابتون تاثیر بزاره .
اما بازم میگم و خودتون هم میدونید و دارید میبینید که تو سایت‌های خارجی یه نمونه کار که میبینید اصلا متوجه نمیشید که با چه برنامه‌ای کار شده . چون هم مکس میتونه حرفه‌ای کار ایجاد کنه هم مایا و هم XSi و حتی C4D ، بلندر هم نمیدونم اما کار حرفه‌ای ازش دیدم اما نه در حد مکس یا مایا یا ...
با آرزوی موفقیت و بهروزی .

reza_1001

Well-Known Member
یادمون نره که مکس فقط روی ویندوز نصب میشه وبرای بقیه سیستم عاملها ورژنی نداره
مطمئنم اگه در خارج از ایران قیمت مکس ومایا یکی بود همه مایا رو انتخاب می کردند
+ در پیت تر از ویندوز که هر روز یه جاش ایراد پیدا میکنه ندیدم .
تغییراتی که در ویستا به وجود امد چند سال پیش در لینوکس موجود بود

من هم میدونم که مکس و مایا هر دو حرفه ائی هستند ولی اینکه
تقریبا همه ی حرفه ای های هالیوود از مایا استفاده می کنن ادم رو به شک میندازه :-?

جدیدترین ارسال ها

بالا