چاپ چند رنگ

corel

Active Member
با سلام

من سالهاست که طراحی گرافیکی با رایانه انجام می دهم.

با این حال مفهموم چاپ چهار رنگ یا هشت رنگ و غیره را نمی دانم و روش تشخیص آن را روی یک کار انجام شده مثلا
تابلو یا پوستر نیز بلد نیستم.

دوستانی که می دانند در صورت امکان توضیحی اجمالی به من بدهند(در همین تاپیک)

با تشکر

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
سلام دوست عزیز
از شما تقاضا می کنم برای مقدمه ، پست مربوط به روش های بازآفرینی رنگ در لینک زیر مطالعه کنید:

http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=86510

بعد از مطالعه این بخش و رفع اشکالات احتمالی شما در این جا خدمت می رسم تا به امید خدا به جواب سوالتون برسیم.
(ببخشید که مقدمه در همین تاپیک نشد!!!)

texile

New Member
با سلام

من سالهاست که طراحی گرافیکی با رایانه انجام می دهم.

با این حال مفهموم چاپ چهار رنگ یا هشت رنگ و غیره را نمی دانم و روش تشخیص آن را روی یک کار انجام شده مثلا
تابلو یا پوستر نیز بلد نیستم.

دوستانی که می دانند در صورت امکان توضیحی اجمالی به من بدهند(در همین تاپیک)

با تشکر

يه توضيح كوچيك
قبلش بگم اين توضيحات مربوط به چاپگرهاي جوهر افشانه كه سيستم half tone رو براي ايجاد رنگ استفاده ميكنن
كلا در سيستم هاي اختلاط كاهشي رنگها كه در چاپگر ها استفاده ميشه 3 اوليه كافيه : فيروزه اي زرد سرخابي
اين شد 3 تا رنگ
رنگ مشكي هم به دلايل مختلف اضافه ميشه كه چندتا از دلايلش ايناس:
1 - براي ساخت رنگهاي خنثي (مثلا خاكستري) لازم نيست سه تا رنگ گران قيمت را با هم مخلوط كرد جاش از رنگ مشكي كه معمولا ارزان تر هست استفاده ميشه
2 - مصرف رنگ كمتر خشك شدن سريعتر
3- افزايش محدوده رنگي در طيف هاي تيره

اين شد 4 رنگ يا همون CMYK
بعضي وقتا براي به دست اوردن محدوده رنگي بزرگتر در روشناييهاي بالاتر 3 تا رنگ CMY ديگه ( يا يعضي جاها رنگهاي سبز و ابي و قرمز) هم به مجموعه رنگ ها اضافه ميشه
اين شد 7 رنگ
رنگ هشنم معمولا يه رنگ فلورسنته كه براي ايجاد سفيد فلورسنت بكار ميره

تشخيص اينكه يه تصوير 8 رنگ چاپ شده يا 4 رنگ ساده نيست به خصوص اگه تصوير با resoluation بالا چاپ شده باشه

جدیدترین ارسال ها

بالا