پروژه دلفی با sql server 2005

fatemeh_rose

New Member
سلام. من مي خوام نرم افزار كتابخانه بنويسم با دلفي كه بانكش با sql server 2005 كار كنه. مي توني كمكم كني؟ به شدت درمونده شدم. وقت پروژم داره تموم ميشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!

fatemeh_rose

New Member
سلام آقا فرهاد. من همونيم كه مي خواد نرم افزار كتابخانه بنويسه. مشكلم اينه كه تالاري پيدا نكردم تا به يه تازه كار بگه چه الگوريتمي رو بايد طي كنه تا بتونه پروژشو تكميل كنه.
من بانك ها مو درباره كتاب و اعضا گرفتم و جداولشم مشخص كردم و طراحي كردم تو Sql server 2005. حالا مي خوام بدونم بايد فرم هايي با همين فيلدهاي جداول بانكم در دلفيم طراحي كنم يا نه؟ اگه آره چه جوري بين فيلدهاي فرم طراحي شده در دلفي با ركودهاي جدولم تو sql ارتباط برقرار كنم؟ ممنون ميشم جواب بديد.

farhad110

Member
سلام آقا فرهاد. من همونيم كه مي خواد نرم افزار كتابخانه بنويسه. مشكلم اينه كه تالاري پيدا نكردم تا به يه تازه كار بگه چه الگوريتمي رو بايد طي كنه تا بتونه پروژشو تكميل كنه.
جاي درستي اومديد. انشاالله كه با همكاري دوستان مشكلتون حل ميشه
من بانك ها مو درباره كتاب و اعضا گرفتم و جداولشم مشخص كردم و طراحي كردم تو Sql server 2005. حالا مي خوام بدونم بايد فرم هايي با همين فيلدهاي جداول بانكم در دلفيم طراحي كنم يا نه؟ اگه آره چه جوري بين فيلدهاي فرم طراحي شده در دلفي با ركودهاي جدولم تو sql ارتباط برقرار كنم؟ ممنون ميشم جواب بديد.
يعني يك ديتابيس براي كتاب و يك ديتابيس براي اعضا؟ يا منظور از بانك همون جدول هست؟
به هر حال بهتره كلمات رو در جاي درست به كار ببريد. يك ديتابيس درست كنيد و جدولهاي مرتبط با موضوع رو در اون ايجاد كنيد.
براي ارتباط بين فيلدهاي جدول و دلفي بايد از كامپوننت هاي ADO استفاده كنيد كه در تب كامپوننت ها با همين نام قرار داره.
بعد از تب DataControl هم ابزار رو انتخاب ميكنيد. براي ارتباط ado با ديتابيس هم همين امروز ديدم Saleek عزيز آموزشهايي رو گذاشته بودند. فعلا تا اينجاي كار پيش بريد و مشكلات بعدي رو مطرح كنيد

fatemeh_rose

New Member
يعني يك ديتابيس براي كتاب و يك ديتابيس براي اعضا؟ يا منظور از بانك همون جدول هست؟

سلام ممنون كه كمك مي كنيد. من فكر كردم كه بايد دو بانك مجزا طراحي كنم. يكي براي اعضا و يكي براي كتاب. آيا اين اشتباست؟ اگه آره يعني فقط يه بانك طراحي كنم و در آن جداول اعضا و كتاب را قرار بدم؟ من بايد فرم هاي دريافت كتاب، رزرو و ليست امانات را هم به صورت جدول طراحي كنم؟
من نرم افزار پارس آذرخش رو كاتالوگشو مطالعه كردم. اما امكانات اون نرم افزار براي كتابخانه هاي مركزي است كه داراي چندين client باشد. يعني گسترده است اما اونم با دلفي نوشته شده ولي بانكش فرق مي كنه. عكس اعضا را كجا قرار بدم. مي خوام وقتي با سرچ اطلاعات يك عضو درخواست ميشه عكسشم باهاش بياد.

Sampro

Member
فرهاد جان كامل توضيح دادي

سلام ممنون كه كمك مي كنيد. من فكر كردم كه بايد دو بانك مجزا طراحي كنم. يكي براي اعضا و يكي براي كتاب. آيا اين اشتباست؟ اگه آره يعني فقط يه بانك طراحي كنم و در آن جداول اعضا و كتاب را قرار بدم؟ من بايد فرم هاي دريافت كتاب، رزرو و ليست امانات را هم به صورت جدول طراحي كنم؟
من نرم افزار پارس آذرخش رو كاتالوگشو مطالعه كردم. اما امكانات اون نرم افزار براي كتابخانه هاي مركزي است كه داراي چندين client باشد. يعني گسترده است اما اونم با دلفي نوشته شده ولي بانكش فرق مي كنه. عكس اعضا را كجا قرار بدم. مي خوام وقتي با سرچ اطلاعات يك عضو درخواست ميشه عكسشم باهاش بياد.

دو بانك هم مي تونيد ولي كارتون بيشتر مي شه و در ضمن جالب هم نيست . (ممكنه اصلا نشه هم)
با دو جدول بهتر مي تونيد كار كنيد .
شما يك پايگاه داده داريد براي كل پروژه
يك جدول داريد كه ليست اعضا رو داخلش ذخيره كرديد (همچنين اين جدول براي هر عضو يك ID منحصر به فرد داره)
يك جدول داريد مخصصو كتاب ها (چند فيلد براي معرفي كتاب ها شامل نام و مولف و چند فيلد هم براي نگه داري كسي كه كتاب رو به امانت گرفته و زمان برگشت كتاب).

در مورد عكس اعضا مي تونيد از همون ID كه گفتم استفاده كنيد . در ضمن قرار دادن عكس داخل پايگاه داده خيلي بده (حجمش بالا مي ره و سرعتش كم) . مي تونيد در مسيري كه فايل اجرايي پروژتون قرار داره يك پوشه با نام Picture بزنيد و عكس هر عضو رو با نام ID كه قبلا به هش داديد (جدول اعضا) داخل اين پوشه بريزيد . در هنگاميكه نياز به فراخواني اين عكس داريد با استفاده از تابع
[FONT=&quot]ExtractFilePath(Application.ExeName)[/FONT]​
مسير اجرايي برنامتون رو بگيريد و سپس با استفاده از اون و ID اون فرد ، عكسش رو لود كنيد.
اين بهترين راه حليه كه به ذهنم رسيده .

من يه فايل pdf مربوط به مفاهيم مرتبط با SQL دارم اينو آپلاد كردم و لينكشو اينجا گذاشتم تا اين نوع اشتباهات صورت نگيره .
http://iranbin-iranbin.persiangig.com/SQL Concept.zip
فكر كنم خيلي توضيح دادم :)
با تشكر .

fatemeh_rose

New Member
بسيار خوب. من همين كارهارو انجام ميدم. احتمالاً بازم به مشكل بر ميخورم. تا اينجا خيلي متشكرم. از راهنمايي تون استفاده كردم

جدیدترین ارسال ها

بالا