پایین‌ترین هزینه برای آکوستیک‌کردن یک اتاق (؟)

mbf

Member
با چه روشی می‌شه یک اتاق دوازده‌متری توی یک آپارتمانو فول‌آکوستیک کرد؟

جدن اگر روشی با هزینه‌ی پایین سراغ دارید بگید ممنون می‌شم. دارم دیوونه می‌شم. همیشه از صبح تا آخر شب اصلن حس و فاز ساززدن و خوندن ندارم. یعنی واقعن هر کار می‌کنم انگار کرختم. ولی درست مثل الان ساعت یکو دوی شب جنون میاد سراغم و باید بخونم و ساز بزنم و هزارتا ایده دیوونم می‌کنه. ولی متاسفانه واقعن نمی‌شه کاری کرد چون صداش هم خانواده و هم همسایه‌هارو از خواب بیدار خواهد کرد. اگر فقط ساز بود با هدفون یه کاریش می‌کردم ولی نمی‌شه واقعن.

شنیدم با شونه‌تخم‌مرغو پشم‌شیشه و پتو و این چیزا می‌شه یه کارایی کرد ولی بعید می‌دونم اینقدر صدارو بگیره که صدا بیرون نره.

لازم دارم کف و سقف و در و دیوارها و پنجره همه صداگیر بشن و هیچ صدایی بیرون نره. با روش‌های معمول فکر کنم حدود چندمیلیونی هزینه بخواد. کلی فکروخیال کردم به نتیجه نرسیدم هنوز که چه کاری کنم. اگر همین‌طور پیش بره مجبورم از خانواده جدا بشم و بزنم برم شهرستانی جایی که با هزینه‌ی کم بشه یه خونه توی یه جای خلوت گیر بیارم و بتونم کار کنم.

اگر کسی بتونه پیشنهادی بده که مشکلم حل بشه واقعن خفن‌ترین کار ممکنه رو کرده. می‌دونم که بعیده ولی گفتم یه تیری بندازم چون اینجا بچه‌ها اکثرن گویا تجربیاتی دارن شاید یه پیشنهادی بدن که نجات پیدا کنم.

آخرین ویرایش:

mbf

Member
هیچی هنوز در مورد مقدار هزینه در نظر نگرفتم. ولی پایین‌ترین چیزی که ممکن باشه و جواب بده.
چون کارت صدا و چیزایی که توی اون یکی تاپیک گفتم هم هست. می‌خوام همه‌ی هزینه‌هارو سرجمع حساب کنم تا کل هزینه مشخص بشه و بتونم برای تهیه‌اش فکری بکنم.

آخرین ویرایش:

Ardalan-Xenon

Active Member
خب ، شما میخوای کلّ اتاقت رو آکوستیک کنی !

واسه اینکه صدا بیرون نره ، پشم سنگ و ورق آکوستیک رو باید بزنی به دیوار ها !

چوب کشی دیوار هم هست !

درِ اتاقت هم باید به نجار سفارش بدی تو پُر درست کنه و روش چرم پلاستیک بکوبه !

اگه بخوای این کار رو انجام بدی ، حدود 1 میلیون به بالا باید هزینه کنی !

• Like
Reactions: mbf

Ardalan-Xenon

Active Member
بنده یه اتاق 16 متری رو آکوستیک کردم ، حدوداً 2.5 پام آب خورد ؛ الان بمب هم منفجر کنم کسی متوجه نمیشه !!!

البته یه سری ریزه کاری ها هم هست که رعایت بشه بهتره .

شیشه های پنجره ها رو دوجداره کردم.

ساعت عقربه ای رو برداشتم.

مهتابی ها رو عوض کردم.

فن کامپیوتر رو عوض کردم.

,...

این ها میتونه تاثیر گذار باشه.

• Like

mbf

Member
واسه اینکه صدا بیرون نره ، پشم سنگ و ورق آکوستیک رو باید بزنی به دیوار ها !
اینارو از کجا می‌شه تهیه کرد؟

چوب کشی دیوار هم هست !
چوب‌کشی دیوار دیگه چیه؟

واسه یک اتق 30 متری تقریبآ 1.5 میشه .
اتاق من دوازده متره!

بنده یه اتاق 16 متری رو آکوستیک کردم ، حدوداً 2.5 پام آب خورد ؛ الان بمب هم منفجر کنم کسی متوجه نمیشه !!!
برای کف اتاق و سقف چی کار کردی که صدا به طبقات پایین و بالا نره؟

Ardalan-Xenon

Active Member
اینارو از کجا می‌شه تهیه کرد؟
فروشگاههایی که لوازم موسیقی الکترونیک دارند ، پروژه های آکوستیک کردن هم قبول میکن!

یه سری تایل (tile) ها و فوم ها هم هستن که میتونید تهیه کنید.

مثل اینها :

60512795562883984195.jpg

تایل ، از جنس ابر و پشم سنگ

ابعاد : 20*20 - 30*30 - 60*60 سانتی متر

مخصوص جذب صدا و غیر قابل نفوذ

قیمت : از 7 تا 12 هزار تومان

70406870083088170745.jpg

اینم یه نمونه فوم یا همون ابر

قیمت : 4 الی 6 هزار تومان

چوب‌کشی دیوار دیگه چیه؟
شما بعد از اینکه ورق های آکوستیک رو نصب کردی ، برای زیباتر شدن جلوه محیط ، میتونی بر روی اونها چوب بزنی .

مثلاً MDF ، حالا چون MDF قیمت بالایی داره ، میتونی از " لترون " که روکش MDF داره استفاده کنی که به صرفه ست.

یا میتونید از مدل های گوناگون کاغذ دیواری استفاده کنید که طرح های خیلی متنوع و شیکی دارن.

بنده جایی که کار میکنم ، یه خونه 1 طبقه مستقله !

ولی برای سقف ، قبل از نصب ورق های آکوستیک یک لایه گونی کنفی استفاده کردم.

واسهء کف اتاق هم به همون کف پوش ، موکت و یا فرش بسنده کنید.

موفق باشید.

• Like
چوب‌کشی دیوار دیگه چیه؟
شما قبل از نصب ورق های آکوستیک باید روی پشم سنگ یا فوم یا هر چیزی که استفاده میکنید از چوب های عمودی استفاده کنید
چون آکوستیک جنس نرم ( شبیه خمیر کاغذ ) داره که نمیشه روش پیچ کرد باید از میخ های ترجیهآ ریز استفاده کرد و شما نمیتونید میخ رو مستقیمآ برنید روی فوم چون آکوستیکو نگه نمیداره !

برای کف از موکت پرز بلند استفاده کنید ، کارتونو به خوبی راه میندازه

ولی برای سقف باید ریل کشی کنید
یعنی قطعه های لبه دار فلزی بذارید و طوری بچینید که اندازه ی ورق های آکوستیک باشه تا ورق ها روش قرار بگیره
و با فاصله ای که با سقف قرار میگیره یک فضای خالی رو ایجاد میکنه و حود این فضا باعث عایق شدن میشه

برای ویزور ( همون شیشه های دو جداره ) هم پیشنهاد میکنم برای هم پایین اوردن هزینه تا حدودی و هم به دلیل ریوربی که خوده شیشه ایجاد میکنه ازش استفاده نکنید
بهترین جایگزین براش میتونه مانیتور باشه!! شما دو تا مانیتور دو طرف میذارید و هر دو طرف هم دوربین های کوچیک مداربسته میذارید ( و حتی میتونید وبکم بذارید!! ) و تصویرو برقرار میکنید!!

• Like

mbf

Member
برای کف از موکت پرز بلند استفاده کنید ، کارتونو به خوبی راه میندازه
مشکل با کف بیشتر به خاطر لرزش فکر کنم باشه و با موکت حل نشه.

فکر می‌کنید خود من بتونم همه‌ی این کارهای اکوستیک‌کردنو به تنهایی انجام بدم؟

مشکل با کف بیشتر به خاطر لرزش فکر کنم باشه و با موکت حل نشه.
چرا لرزش؟؟
فکر می‌کنید خود من بتونم همه‌ی این کارهای اکوستیک‌کردنو به تنهایی انجام بدم؟
بله ، چرا که نه؟؟
فقط کافیه یه ذره فنی باشید! یعنی شما اگه بتونید میخ بزنید و دریل کنید و رول پلاک و پیچ کنید میتونید کارارو انجام بدید!!

آخرین ویرایش:
  • Like

mbf

Member
نمی‌دونم. لرزش اسپیکرها اگر صداشون زیاد باشه و یا لرزش ساز چون روی زمین قرار دارند اگر صدا زیاد باشه لرزششونه که صدارو به پایین می‌بره.
این‌طوری فکر می‌کنم شایدم اشتباه کنم.

بله ، چرا که نه؟؟
فقط کافیه یه ذره فنی باشید! یعنی شما اگه بتونید میخ بزنید و دریل کنید و رول پلاک و پیچ کنید میتونید کارارو انجام بدید!!
در این حد البته که می‌تونم.

شما کار رو به کاردان بسپار ؛ بعد نتیجه رو ببین !
منظورم کم‌کردن هزینه‌ها بود. مسلمه که نصاب و کاردون بهتر می‌تونه این کارو انجام بده ولی خب تصور می‌کنم هزینه‌ی انجام کار توسط ایشون باید زیاد باشه.

جدیدترین ارسال ها

بالا