پارتیشن بندی لپ تاپ!! کمک!!!

mahin.m

New Member
سلام دوستان

بعد از عمری تصمیم گرفتم که خودمو از دست دوتا پارتیشن لپ تاپ خلاص کنم و از این رو به نرم افزار EASEUS partion master رو اوردم!
خیلی خلاصه میگم : بعد از انتخاب درایو c گزینه ی resize رو زدم و تقریبا 200 گیگ از فضای این درایو رو کم کردم؛ به خیال اینکه یه درایو دیگه با این 200 گیگ بسازم!
اما بعد از ری استارت شدن سیستم از فضای درایو c کم شده ولی بهم اجازه نمیده به اون 200 گیگ دسترسی داشته باشم!!

حالا چیکار کنم؟؟
فقط نگید که باید از ابتدا پارتیشن بندی کنم
اینم عکسی از صفحه

15080911078603216333.png

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
سلام دوستان

بعد از عمری تصمیم گرفتم که خودمو از دست دوتا پارتیشن لپ تاپ خلاص کنم و از این رو به نرم افزار EASEUS partion master رو اوردم!
خیلی خلاصه میگم : بعد از انتخاب درایو c گزینه ی resize رو زدم و تقریبا 200 گیگ از فضای این درایو رو کم کردم؛ به خیال اینکه یه درایو دیگه با این 200 گیگ بسازم!
اما بعد از ری استارت شدن سیستم از فضای درایو c کم شده ولی بهم اجازه نمیده به اون 200 گیگ دسترسی داشته باشم!!

حالا چیکار کنم؟؟
فقط نگید که باید از ابتدا پارتیشن بندی کنم
اینم عکسی از صفحه

15080911078603216333.png

جدول اولیه پارتیشن ها بصورت معمول مثل عقد دائم جای چهار تا رکورد داره، یعنی جا برای ثبت کردن چهار
پارتیشن بیشتر نیست. شما همین الان هم 4 تا پارتیشن Primary دارید که سقفشه، اگر بخواهید پارتیشن دیگری
اضافه کنید باید یکی از اون پارتیشن های موجود رو از Primary به Extended تغییر دهید که خودش پارتیشن نیست
ولی مثل حرمسرا جا برای ذخیره کردن پارتیشن های دیگه ای باز می کنه، و پارتیشن های جدید (صیغه) رو داخل اون
پارتیشن Extended ایجاد کنید که محدودیت تعداد هم نداره. پارتیشن Extended خودش مثل یک محفظه می مونه،
و این قابلیت رو ارائه میده که داخلش هر چند تا پارتیشن که ظرفیت اش اجازه بده اضافه کنید، اسم پارتیشن هایی
که داخل پارتیشن Extended قرار می گیره Logical ئه. هر درایو هم حداکثر یک پارتیشن Extended خواهد داشت.

رجوع شود به :
پارتیشن بندی ویندوز 7 اورجینال لپ تاپ
پاک کردن سکتور صفر

mahin.m

New Member
اگر بخواهید پارتیشن دیگری
اضافه کنید باید یکی از اون پارتیشن های موجود رو از Primary به Extended تغییر دهید

چطور میتونم اینکارو انجام بدم؟ نرم افزار خاصی میشناسید؟

مسئله ی دیگه اینه که من دوتا درایو دارم C برای ویندوز و D برای recovery . به نظرتون کدوم یکی رو به extended تبدیل کنم و با این کار مشکلی برای ویندوزم بوجود نمیاد؟

the_king

مدیرکل انجمن
چطور میتونم اینکارو انجام بدم؟ نرم افزار خاصی میشناسید؟

مسئله ی دیگه اینه که من دوتا درایو دارم C برای ویندوز و D برای recovery . به نظرتون کدوم یکی رو به extended تبدیل کنم و با این کار مشکلی برای ویندوزم بوجود نمیاد؟
حتی اگه با یک ابزار مدرن اینکار رو انجام بدهید قبلش از اطلاعات مهم تون نسخه پشتیبان بگیرید.

هدف اینه که اون فضای خالی ایجاد شده پارتیشن بندی بشه، پارتیشن Primary که نمیشه داخلش ایجاد کرد، پس
باید Logical بشه. پارتیشن Logical هم نیاز به یک فضای Extended داره. ناچارید که HP_TOOLS یا Recovery رو
Logical کنید چون تا مادامی که آنها Primary هستند چهار رکورد پر هستند و پارتیشن Exteneded رو نمیشه ایجاد کرد.
البته این احتمال هست که وقتی Logical شدند دیگه قابل بوت شدن نباشند، پس بین HP_TOOLS یا Recovery
موردی رو انتخاب کنید که کمتر احتمال استفاده اش هست.

اون پارتیشن :C داخلش ویندوز تون نصب شده تغییر ندهید چون کمکی نمی کنه، فاصله زیادی با فضای خالی داره.
حتی اگه پارتیشن :C تان Logical بشه مادامی که RECOVERY همانطور Primary اونجا بین شون قرار گرفته فضای
خالی نمی تونه برای پارتیشن Logical استفاده بشه. بین دو پارتیشن Logical نمی تونه یک پارتیشن Primary
قرار بگیره.

بهترین ابزاری که می توانم بهتون پیشنهاد کنم Paragon Partition Manager است که در یک مرحله می تونه درایو
Primary تون رو به Logical یا بالعکس تبدیل کنه و برای ساختن پارتیشن Extended نیازی به فضای خالی و یا
حذف کردن پارتیشن نداره. روی پارتیشن مورد نظرتان راست کلیک کرده و گزینه Make Partition Logical را انتخاب کنید.
اگر پارتیشنی رو به Logical تبدیل کنید بصورت خودکار داخل یک پارتیشن Extended قرار می گیره.
اگر پارتیشن های مجاورش رو هم Logical کنید حجم اش بصورت خودکار به حجم پارتیشن Extended مجاور اضافه میشه.

جدیدترین ارسال ها

بالا