پارتيشن بندي

psi

Member
با سلام.
نحوه پارتيشن بندي هارد رو مي خواستم .آيا راهاي گوناگون وجوددارد براي اين كار يا نه؟

با تشكر.
 

Parham

Active Member
بطورکلی سه نوع پارتیشن بندی رایج وجود دارد : Fat 16 ، Fat 32 و NTFS
در سیستم Fat16 اطلاعات بصورت 16 بیتی مورد ذخیره سازی و پردازش قرارمی گیرد . که این سیستم درقدیم که از سیستم عامل DOS استفاده می شد وجود داشته است . که این سیستم محدودیت حداکثر 2 گیگ فضا را دارد.
پس از آن با گسترش سیستم عامل ها کم کم برنامه های حجیم و سیستم عامل هایی که برای نصب و همچنین پردازش اولیه اطلاعات نیاز به فضای بیشتری داشتند باعث به وجود آوردن سیستم های 32 بیتی شدند . که همان پارتیشن بندی Fat 32 که تقریبا همه شما با آن آشنا هستید دارند. با به وجود آمدن شبکه ها و مسئله امنیت و رمزگذاری کردن اطلاعات کم کم نیاز به نوعی دیگر از پارتیشن بندی احساس شد. که امروزه پارتیشن بندی NTFS پاسخگوی این نیاز است . تا اینجا سعی کردم درحد کوتاهی به معرفی انواع پارتیشن بندی ها که لازم است بپردازم . باید بخاطر داشته باشید که انواع دیگری از پارتیشن بندی ها که مختص سیستم عامل های دیگر هستند مانند UNIX و Linux و FreeBSD و ... می باشند . که اگر بخواهم همه آنها را به جزء توضیح دهم از بحث دور می شویم . اگر نیازی بود درآینده بطور مفصل درمورد این سیستم ها صحبت می شود.
تقریبا همه شماها با نصب ویندوز آشنایی دارید. کافی است bootable CD خودرا درون کامپیوتر بگذارید و کامپیوتر را Reset کنید . وقتی که کامپیوتر بالا می آید با زدن کلید Enter وارد صفحه ای می شوید که درآنجا برای توافق کردن License ویندوز شما باید کلید F8 را بزنید . در مرحله بعد از سیستم به دنبال نسخه قبلی ویندوز برروی سیستم عامل شما می گردد. که اگر باشد به شما می گوید که آیا می خواهید آنرا Repair کنید یا Clean install داشته باشید. بسته به نوع انتخاب شما سیستم عامل فعالیت خود را ادامه می دهد . که ما حالت دوم را درنظر می گیریم . سپس در پنجره ای که قرارمی گیرید پارتیشن های مختلف سیستم خود را می بینید . اما اگر هارددیسک خود را تازه خریداری کرده اید با زدن کلید C صفحه جدیدی برای شما باز می شود.
که درآنجا بسته به نوع هارد شما از شما می خواهد مقدار حافظه انتخابی خود را برای Primary Disk خود انتخاب کنید. که پیشنهاد می شود اگر هارد دیسک شما دارای ظرفیت است و میخواهید ویندوز XP نصب کنید حداقل فضای 3 گیگ به بالا را انتخاب کنید و سپس در پنجره ای که باز است OK کنید. تا بدینجا شما Table پارتیشن خودرا برروی MBR یا Master Boot Records ذخیره کرده اید. حالا باید به وسیله فرمت کردن محل و اندازه Sector های پارتیش خودرا دراین Table ها مشخص کنید. با OK کردن شما وارد پنجره ای میشوید که درآنجا از شما نوع پارتیشن بندی سیستم را می خواهد . اگر از سیستم عامل دیگری برروی کامپیوتر خود میخواهید استفاده می کنید که ویندوز XP مکمل آن باشد باید حتما پارتیشن خود را با Fat 32 پارتیشن بندی کنید زیرا درایوهایی که با NTFS پارتیشن بندی شده اند در ویندوزهای 9X شناخته نمی شوند. به شما پیشنهاد می شود که حتما دراین مرحله ازگزینه Quick Format استفاده نکنید. چون دراین حالت فقط اطلاعات از روی هارد پاک می شود و Table بندی از ابتداصورت نمی گیرد. اما اگر از سیستم عامل دیگری غیراز ویندوز XP نمی خواهید استفاده کنید پیشنهاد می کنم که پارتیشن بندی NTFS را انتخاب کنید.
پس از نصب ویندوز و وارد شدن به محیط ویندوز XP برروی My Computer خود کلیک سمت راست کنید و از پنجره باز شده گزینه manage را انتخاب کنید. سپس در پانل سمت چپ گزینهDisk Management را از بخش Storage انتخاب کنید . و درپنجره ای که درسمت راست باز می شود مشاهده می کنید که برای هر وضعیتی در سیستم یک رنگ مشخص شده است . فضاهایی که در نوار پایین به رنگ سبز وجود دارد فضای خالی می باشد. ابتدا برروی یک فضای خالی کلیک سمت راست کنید و از پنجره ای که باز می شود گزینه New Extended Partition انتخاب نمایید و سایزآنرا کل فضای باقیمانده انتخاب کنید . و مراحل را بدون هیچگونه تغییردیگری ادامه دهید و به پایان برسانید. پس از آن برروی Extended Partition کلیک سمت راست کنید و گزینه New Logical Drive را انتخاب کنید . در پنجره ای که باز می شود شما می توانید مقدار فضایی را که میخواهید به درایو بعدی خود اختصاص دهید انتخاب نمایید . مثلا 20 گیگ ، 30 گیگ و یا هرمقدار که دوست دارید. سپس اسم آن پارتیشن یا لیبل آنرا انتخاب کنید و در پنجره بعدی نوع فرمت آنرا انتخاب کنید. و مراحل را به پایان برسانید. پس از فرمت کردن سیستم درایو انتخابی می توانید همین مراحل را برای ایجاد درایو دیگر تکرار کنید. و پس از آنکه عمل فرمت کردن به اتمام رسید عبارت Healty مشخص می شود . و بهتراست پس از به پایان رسیدن مراحل و پارتیشن بندی هارد دیسک خود ویندوز را یکبار Restart کنید. اکنون کامپیوتر شما برای استفاده آماده می باشد. امیدوارم که توانسته باشم بطورکامل برایتان توضیح داده باشم .

منبع مقاله : دنیای IT
 

psi

Member
از توضيحات جامع و روان شما در كمك به بنده واقعا متشكرم همچنين اطلاعات شما راتحسين مي كنم
 

Parham

Active Member
ممنون دوست عزیز ، خوشحالم که برات مفید بود ... اگر باز هم مشکلی‌ داشتی‌ مطرح کن ...
 

جدیدترین ارسال ها

بالا