واكنش چين عليه سخنان كلينتون درباره اينترنت

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6


سخنان هيلاري كلينتون وزير امور خارجه آمريكا درباره اينترنت به روابط چين و آمريكا صدمه مي‌زند


به گزارش آسوشيتدپرس از پكن، چين درخواست هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا را از اين كشور و ديگر كشورها براي حذف محدويت‌هاي استفاده از اينترنت رد كرد و گفت چنين درخواستي به روابط دو كشور صدمه مي‌زند.


بيانيه منتشر شده در وب سايت وزارت امور خارجه چين، ضمن انكه سخنان كلينتون را مضر دانسته، از آمريكا خواسته است تا به حقايق احترام گذاشته و بيش از اين با حربه ي آزادي استفاده از اينترنت به چين اتهام‌هاي دروغين نزند.


كلينتون در سخنان روز پنجشنبه خود به گونه‌اي بي‌سابقه اهميت آزادي استفاده از اينترنت را به مثابه رعايت موازين اصلي حقوق بشر دانست.


او همچنين از چين خواست تا در مورد پارازيت‌هاي اينترنتي كه باعث شده گوگل تهديد كند كه چين را از پوشش سايت خود خارج مي‌كند؟ تحقيقات مفصلي انجام داده و يافته‌هاي خود را در اين زمينه در اختيار جهانيان قرار دهد.


اظهارات هيلاري کلينتون درباره اينترنت
وزير امور خارجه آمريکا گفته بود: ما طرفدار اينترنتي هستيم که همه انسان‌ها به طور يکسان به اطلاعات و نظرات در ان دسترسي داشته باشندبه گزارش واحد مركزي خبر به نقل از شبکه تلويزيوني بي بي سي هيلاري کلينتون در کنفرانس آزادی اينترنت در واشنگتن گفته بود گسترش شبکه هاي اطلاعاتي سيستم عصبي جديدي را براي سياره زمين ايجاد کرده است و از طريق آن مي‌توان بلافاصله از حوادثي که در جهان رخ مي‌دهد مطلع شد.


به گفته وی تا کنون جريان اطلاعات تا اين حد آزاد و سريع نبوده است؛ جريان آزاد اطلاعات و شبکه‌هاي اينترنتي به مردم کمک مي‌کند تا حقايق جديدي را کشف کنند و دولت‌ها را هم مسئوليت پذير و پاسخگوتر مي‌کنند؛ در واقع هرچه جريان اطلاعات ازادتر باشد جوامع قويتر مي‌شوند.


وزير خارجه امريکا تاکيد کرده بود با وجود همه منافع و خوبي‌هايي که اين مسئله دارد، چنين ابزاري ممکن است مورد سوء استفاده قرار گيرد و مانع پيشرفت انسانها و توسعه حقوق سياسي انها شود. همانطوريکه از فولاد مي‌توان هم بيمارستان ساخت هم اسلحه، از انرژي اتمي مي‌توان بمب اتم توليد کرد و شهري را خراب کرد يا از ان برق توليد و شهر را روشن کرد. چنين فن اوري‌هايي هم کاربرد خوب دارد هم کاربرد بد. چنين شبکه‌هاي اينترنتي و اطلاعاتي که باعث تشکيل جنبش‌هاي ازاديخواهانه مي‌شود مي‌تواند به عنوان ابزاري در دست القاعده براي پاشيدن بذر تنفر و خشونت باشد. چنين فن اوري که مي تواند باعث پاسخگويي دولت‌ها شود همچنين مي‌تواند توسط دولتها براي سرکوب مخالفان و نقض حقوق بشر استفاده شود.


وی گفته بود: سال گذشته ما شاهد افزايش تهديد عليه جريان ازاد اطلاعات بوديم. چين، تونس، ازبکستان سانسور اينترنت را افزايش داده‌اند. در ويتنام دسترسي مردم به سايت‌هاي اجتماعي حذف شده است. جمعه گذشته در مصر سي وبلاگ نويس و فعال اينترنتي بازداشت شدند. در حالي که گسترش چنين فن‌اوريهايي باعث تغيير جهان ما مي‌شود، روشن نيست که اين تغييرات چه تاثيري بر حقوق بشر و رفاه انسان‌ها دارد.


وي تاکيد کرده بود: هم اکنون ضرورت دارد که از ازاديهاي انسان در جبهه ديجيتالي در قرن بيست و يکم محافظت کنيم.
منبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا