نگاهي به فناوري اطلاعات و ارتباطات ايراني در سال 2009

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6
پايان سال 2008 با عزم جدي مديران دولتي ايران براي برداشتن گامهاي بلند در زمينه فناوري اطلاعات و ارتباطات، همراه بود. پيشرفتهاي روزافزون جهاني در اين زمينه به گونهاي است که اگر کشوري اندکي دير به فکر رشد بيفتد، از قافله عقب خواهد افتاد. شايد به همين علت بود که مديران ايراني هر روز وعدههاي جديد ميدادند و مناقصهها و مزايدههاي نويي برگزار ميکردند تا در پايان سال 2009 ايران نيز به جمع کشورهاي ديگر بپيوندد.


چند ماه بعد، در روزهاي پاياني سال شمسي، اميدها قوت گرفته بودند و مديران به خود مي‌باليدند اما بهار پرخروش و تابستان ناآرام گذشتند و وقتي پاييز رسيد، چيز زيادي براي برداشت نبود. حالا زمستان آمده و مديران دولتي چاره‌اي ندارند جز آن‌که باز وعده براي بهار بدهند. در حالي که سال 2009 با کم‌تر دستاوردي به پايان رسيد.


مزرع سبز فلک و داس مه نو


درست در روزهاي آغازين سال 2009، تکليف مزايده بين‌المللي اپراتور سوم تلفن‌همراه ايران مشخص شد. پس از تمديد‌هاي مکرر زمان شرکت در مزايده و اعطال تسهيلات متعدد به شرکت‌کنندگان، در دي ماه سال گذشته، کنسرسيوم تامين اتصالات به‌عنوان برنده مزايده اپراتور سوم تلفن‌همراه ايران اعلام شد تا بعد از 45 روز کاري اسناد را نهايي و با پرداخت حق پروانه، عمليات اجرايي را آغاز کند و ايران هم به جمع دارندگان 3G بپيوندد.


در همان روزها، سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي با تلاش فراوان، اولين پروانه اين سازمان در دولت نهم را به چهار شرکت اعطا کرد تا در 30 استان ايران خدمات WiMAX بدهند. مبين‌نت، ايرانسل، اسپادان و مجتمع رايانه دانش گلستان از 30 تا يک استان پروانه گرفتند و مقرر شد 9 ماه بعد، خدمات وايمکس را حداقل در 80 درصد مراکز استان‌هايي که پروانه گرفته بودند، ارايه دهند. اپراتورهاي وايمکس به ارايه خدمات ثابت محدود شدند تا پروانه اپراتور سوم تلفن‌همراه نقض نشود و رقابت طرفداران 3G و WiMAX همچنان ادامه داشته باشد.


همزمان با فناوري اطلاعات و ارتباطات، در حوزه‌هاي دولت و تجارت الکترونيکي نيز پروژه‌هايي در دست انجام بود.


بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران به تمامي بانک‌ها دستور داد به سامانه ساتنا (سامانه تصويه ناخالص آني) متصل شوند. در اين سامانه مشتريان مي‌توانند از هر حساب در هر بانک به بانک ديگر پول واريز کنند و در حقيقت نيازي به حمل و نقل اسکناس نيست. ساتنا نسبت به حواله اين مزيت را دارد که آني است و زمان نقل و انتقال پول را تقريبا به صفر مي‌رساند.


همزمان با ساتنا، سامانه ديگري در جريان اجرا قرار گرفت که هنوز معادلي براي آن يافت نشده است. ACH قرار بود سامانه‌اي باشد مانند ساتنا و براي پرداخت‌هاي خورد. بدين صورت که لازم نباشد هر شهروند براي انجام کارهاي روزمره، چندين کارت بانکي داشته باشد و با يک کارت بتواند هم حقوق ماهيانه دريافت و هم اقساط خود را در بانک‌هاي مختلف پرداخت کند.


در حوزه دولت اکترونيکي، بعد از حدود 4 سال، بالاخره آيين‌نامه لازم براي امضاي الکترونيکي نوشته شد و مرکز دولتي صدور گواهي الکترونيکي ريشه توانست OID (شناسه يکتاي جهاني) را از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي بگيرد. در همين ماه‌ها، سامانه iran.ir از دبيرخانه شوراي عالي فناوري اطلاعات به شرکت فناوري اطلاعات منتقل شد تا اين شرکت زيرمجموعه وزارت ICT هم پورتال را سر و ساماني بدهد و هم ايميل ملي عرضه کند.


کشته خويش و هنگام درو


اما موعد انجام وعده‌ها مانند سررسيد چک‌هاي بانکي خيلي زود فرا رسيد.


45 روز پس از اعلام برنده شدن کنسرسيوم تامين اتصالات، خبري از اعطاي پروانه نشد و با اندکي تاخير، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات وقت اعلام کرد اتصالات از اين پروژه کنار گذاشته شده است. مشخص نشد کنار رفتن اتصالات به‌خاطر اماراتي بودن اين اپراتور بود يا به دليل عدم پرداخت به موقع حق پروانه که خود مي‌توانست ناشي از بدقولي اماراتي‌ها يا عدم ثبات مديريتي در طرف ايراني کنسرسيوم (شستا) باشد. به هر صورت در شرايطي که اپراتورهاي تلفن‌همراه در جهان کم کم طعم LTE‌ را مي‌چشند، مشترکان تلفن‌همراه ايران همچنان اصلي‌ترين مشکل‌شان برقراري يک ارتباط صوتي عادي و بدون قطعي‌هاي مکرر است و کسي به خدمات ارزش افزوده فکر نمي‌کند؛ چه رسد به نسل 3 تلفن‌همراه.


اپراتور سوم که به نتيجه نرسيد و هنوز هم بلاتکليف است، بيش از همه برندگان مزايده وايمکس خوشحال شدند که شايد بتوانند مجوز موبيليتي (mobiliti) را نيز دريافت کنند. اما زمان براي وايمکسي‌ها نيز به سرعت طي شد و تقويم 12 آذر ماه را نشان داد؛ روزي که بايد ارايه خدمات آغاز مي‌شد ولي هيچکدام از شرکت‌ها سرويسي ارايه ندادند. رگولاتوري نيز ترجيح داد موضوع را به سکوت برگزار کند و چند ماهي بيشتر به اين شرکت‌ها فرصت بدهد؛ شايد از کار فروبسته اينترنت ايران گرهي باز شود. وايمکسي‌ها اما دست از تبليغ بر نداشته‌اند و همچنان به کار افزودن بر عطش بازار مشغولند؛ بدون آن‌که جايي براي پاسخگويي به نياز مردم باشد. وضعيت اينترنت در ايران در پايان سال 2009 همچنان نامناسب است. حداکثر پهناي باندي که در اختيار مشترکان خانگي قرار مي‌گيرد (128k) از حداقل‌هاي دنيا (256k) کم‌تر است. ضريب نفوذ اينترنت پرسرعت در ايران کم‌تر از يک درصد است؛ آن هم با مشکلات فراوان. خلاصه آن‌که پروژه وايمکس گرچه مانند 3G شکست نخورد، اما هنوز به نتيجه ملموسي نرسيده است.


در حوزه بانکداري الکترونيکي، عليرغم وعده‌هاي قبلي، سامانه ACH به بهره‌برداري نرسيد. هرچند گفته شده اين سامانه تا پشت شعب بانک‌ها رسيده، اما هنوز مشتريان نمي‌توانند از امکانات آن استفاده کنند. وعده داده شده اين سامانه در سه ماهه اول سال 2010 به بهره‌برداري عمومي مي‌رسيد.


تاخير ACH باعث شد مديران بانک مرکزي براي رفع بخشي از مشکلات، سقف استفاده از ساتنا را بردارند و هرچند اين سامانه به نسبت گران است، هم‌اکنون براي پرداخت‌هاي خورد نيز استفاده مي‌شود. هم‌اکنون تمامي بانک‌هاي دولتي و خصوصي به ساتنا متصل هستند و حتي برخي از بانک‌ها اين خدمت را روي اينترنت نيز عرضه کرده‌اند. گرچه يک بانک دولتي که معمولا در چنين خدمات جديدي همواره عقب‌تر از بقيه است، کار انتقال وجه را با 48 ساعت تاخير انجام مي‌دهد، اما مي‌توان گفت ساتنا تنها پروژه موفق دولت در سال 2009 است.


به موازات پيشرفت کند ACH و ساتنا، امضاي الکترونيکي نيز لاک‌پشتي راه خود را ادامه مي‌دهد. سرانجام در سال 2009 ايران اولين قدم در اين راه را برداشت و سيدمسعود ميرکاظمي- وزير سابق بازرگاني- در نامه‌اي به دستگاه‌هاي اجرايي، آن‌ها را ملزم به استفاده از امضاي الکترونيکي در مکاتبات خود کرد. دستگاه‌هاي دولتي نيز هم‌اکنون سرگرم راه‌اندازي مرکز مياني هستند اما به نظر مي‌رسد اين سرويس در ايران بيش از همه با مشکلات حقوقي روبه‌رو است. حقوقدانان کمي در ايران هستند که با IT و مسايل حقوقي آن آشنايي دارند و به همين علت هنوز درخواست‌هاي مختلف دستگاه‌ها براي استفاده از امضاي الکترونيکي، به نتيجه خاصي نرسيده است.


در کنار امضاي الکترونيکي، ايميل ملي نيز هنوز ارايه نشده و زمان مشخصي براي اين موضوع اعلام نشده است.


نگاهي کلي به پروژه‌هاي کلان فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران در سال 2009 نشان مي‌دهد ايران در اين سال قدم مهم و تازه‌اي بر نداشته و اگر سال گذشته ميلادي را از تاريخ فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران حذف کنيم، اتفاقي نخواهد افتاد.
منبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا