نکاتی برای نوشتن نرمافزار های مدیریت محتوا

Jaf@r

Member
به نام خدا
به نظر من همینطوری نباید شروع به برنامه نویسی یک سی ام اس کرد که کاری اشتباست. من یه بار همچنین تجربه ای دارم که الان وقتی نگاه میکنم می بینم سرتا تا پا از لحاظaccessibility و قابلیت حمل به مشکل می خورم.
ضمن اینکه از همون ابتدا باید اصول مهندسی نرم افزار رو رعایت کنید و همچنین MVC و روش OO در برنامه نویسی.
البته مدیریت محتوا رو دو گروه می نویسن. یه عده برای یادگیری و یه عده برای تجارت و فروش که گروه دوم حتما باید با تجربه باشند و اصول مربوطه رو اجرا کنند.
نکته ای دیگری که به ذهنم می رسیه مستند سازی که از نون شب واجب تره که راه حلش Php documenterه
البته نباید از یک قالب ادمین یک دست که تمام ویژگیهای مورد نظر رو ساپورت کنه گذشت.
همچنین یه تسلط نسبی به کتابخانه های جاوااسکریپت روز از قبیل jquery, scriptaculous,mootools, و غیره هم واقعا این روزا به تولید مدیریت محتوای حرفه ای کمک میکنه.

amir01

Well-Known Member
چیزی که به ذهنم رسید قابل گفتن باشه...!
یکی از مهمترین بخش های یک سیستم خوب اینه که قابلیت نصب اتوماتیک داشته باشه. یعنی نیازی نباشه که کاربر خودش دیتابیس درست کنه، اس کیو ال هارو اجرا کنه و کانفیگ رو درست کنه. چون خیلی از کاربرها از این چیزا سر در نمیارن و دنبال یه سیستم میگردن که باهاش راحت باشن و سریع روی هاستشون نصب کنن.
موفق باشید...
یاحق...

mahdi-vb

Member
به نظر من همینطوری نباید شروع به برنامه نویسی یک سی ام اس کرد که کاری اشتباست. من یه بار همچنین تجربه ای دارم که الان وقتی نگاه میکنم می بینم سرتا تا پا از لحاظaccessibility و قابلیت حمل به مشکل می خورم.
ضمن اینکه از همون ابتدا باید اصول مهندسی نرم افزار رو رعایت کنید و همچنین MVC و روش OO در برنامه نویسی.
البته مدیریت محتوا رو دو گروه می نویسن. یه عده برای یادگیری و یه عده برای تجارت و فروش که گروه دوم حتما باید با تجربه باشند و اصول مربوطه رو اجرا کنند.
نکته ای دیگری که به ذهنم می رسیه مستند سازی که از نون شب واجب تره که راه حلش Php documenterه
البته نباید از یک قالب ادمین یک دست که تمام ویژگیهای مورد نظر رو ساپورت کنه گذشت.
همچنین یه تسلط نسبی به کتابخانه های جاوااسکریپت روز از قبیل jquery, scriptaculous,mootools, و غیره هم واقعا این روزا به تولید مدیریت محتوای حرفه ای کمک میکنه.

اگه میشه دوستان یه مثال عملی بزنن

armin90

New Member
شما اگه یه مثال عملی بزنید و کدها رو توضیح بدید (چه پرو!! D:) لطف بزرگی در حق ما کردید.

mahdi-vb

Member

دوستان خواهشا بحث رو ترک نکنید ! ادامه بدین و این مبحث های که تو پست دوستمون گفت بحث کنید ای بوک بدین مقاله و ..

farik

Well-Known Member
با سلام...
من به همه دوستاتنی که قصد شروع دارن پیشنهاد میدم که کدهای اسکریپت های کوچک رو مطالعه کنند تا با نحوه عملکردشون آشنا بشن این خیلی مهمه....

Jaf@r

Member
در مورد اون مورد قالب ادمین که گفتم همه ویژگی ها رو ساپورت کنه ؛ درواقع باید مواردی مثل
یک شکل و یکدست بودن ظاهر خطاها و اخطارها ، استفاده از یک شکل خاص برای نمایش . حذف و ویرایش رکورد ها ، قابل ارتقا بودن از این لحاظ که بشه بعدا امکانی رو به مدیریت اضافه میشه رو در قالب قرارداد.
همچنین در مورد کتابخانه های جاوااسکریپت، اگه با این کتابخانه ها آشنایی د اشته باشیم میتونیم هم برای افکت ها کاربردی و زیبا (scriptacoulus) و هم آژاکس و ولیدیشن و غیره با خیالی راحت به صورت یکدست و مطمئن در سرار cms ازشون استفاده کنیم.
در رابطه با این فرم ورکها اشنایی ساده کافیه به نظر من.

oop و mvc که مفهوم هستند و روش برنامه سازی و نویسی. در مورد اونا الی ماشاالله مقاله ریخته تو اینترنت.

Sociant7

Member
در مورد ایبوک :
profesional php5
publisher: Wiley

Object.Oriented.Programming.with.PHP5
publisher: PACKT

میتونید از سایت flazx.com دانلود کنید، واقعا عالی و آموزنده اند،

sunrise

Member
من دو سال پيش يک CMS البته براي استفاده شخصي نوشتم به نام SMP مخفف Smart Management Portal و علي رغم اينکه خيلي خوب نوشته شده چه به لحاظ قابليت گسترش چه به لحاظ سادگي در امر آپديت (حتي توسط کاربران ناشي) اما بازم ازش زياد راضي نبودم چرا که اصول اوليه خيلي خوب توش رعايت نشده، و فکر مي کنم بزرگترين اشتباه من اين بود که از اول با اين ديد نگاه کردم که اولين نسخه برنامه بايد همه چيز داشته باشه، يک مديريت بسيار قوي، گرافيک خوب و امکانات خوب که مسلما اين آرزوي هر برنامه نويسي هست که برنامه اي که مي نويسه خيلي خوب باشه از هر لحاظ اما گاهي اوقات افراطي عمل کردن هم باعث ميشه تا کار شما علي رغم اينکه زحمت زيادي براش کشيديد (علي الخصوص در زمينه ساخت CMS) اما نتيجه مطلوبي که ميخواين رو ازش نمي گيريد و به عقيده بنده اگه کارهايي که قرار هست براي ساخت يک CMS صورت بگيره قبل از اينکه به مرحله اجرايي در بياد بصورت کامل با استفاده از اصول مهندسي نرم افزار (شامل تجزيه و تحليل که باز خودش شامل زيرمجموعه هايي از قبيل بحث شناسايي هدف، ERP ، نمودارهاي DFD و ...) بررسي بشه و آخرين مرحله رو کدينگ کار انتخاب کنيد مي تونيد نتيجه مطلوبي رو داشته باشيد، همچنين همينطور که دوستمون هم اشاره داشتند بحث داکيومنت نيز بسيار بحث مهم و مورد اهميتي در زمينه برنامه نويسي مخصوصا برنامه هاي Open Source که قرار هست روزي به مرحله توسعه برسند تلقي ميشه و من خودم تجربه شيريني در ترم پاياني دانشگاه در همين مورد داشتم چون پروژه پاياني دانشگاه باعث شد تا من تجربه يک برنامه واقعا حرفه اي رو بدست بيارم و يک دو هفته از وقتم رو صرف تجزيه و تحليل سيستم کنم و بعد به سراغ کدنويسي کار برم (با PHP بود) و جذابيت ديگه اي که اين کار براي من داشت اين بود که در راستاي پيشروي کدهاي برنامه من داکيومنت اون رو هم آماده مي کردم (البته من از ابزار phpDocumentor براي تهيه API برنامه استفاده کردم که باز همين امر نکته خوبي رو به من آموخت و اون اين بود که اصول کامنت نگاري رو هم در فايل هاي .php برنامه و کدهاي .js برنامه بگنجونم) و خب نتيجه اي که ازش گرفتم يک خاطره شيرين از برنامه نويسي اصولي و حرفه اي بود و قطعا به من کمک کرد تا ديدم رو نسبت به برنامه نويسي تا اندازه اي تغيير بدم.

جدیدترین ارسال ها

بالا