نكات ساخت يه پوستر

سلام
من يه سوال دارم ؟؟
نكاتي كه در مورد ساخت يه پوستر تبليغاتي بايد رعايت بشه چي هست ؟؟؟ :?:

toranj_1455

Member
سلام
اگه نكات براي طراحيه يه پوستر را ميخواي اين مورد سليقه اي هست و به ذوق و هنرمندي فرد و البته اطلاعات فرد از گرافيك بستگي داره ولي اگه نكاتي كه مربوط به مسايل چاپ و اين چيزا ميشه:
1. رزولوشن تصوير هست كه بايد روي 300 باشه.
2. تصوير بايد cmyk بشه كه توضيحات كامل بچه ها تو همين فروم هست.
3 . مانيتور بايد كاليبره بشه چون اون چيزي كه چاپ ميشه با چيزي كه ما تو مانيتور ميبينيم از لحاظ رنگ فرق ميكنه و با كاليبره كردن تفاوت را به حداقل ميرسونيم.
فعلا همينا يادم بود.
موفق باشي
عليرضا

تنظيمات مانيتور يا همون كاليبره كردن چه طوري يه؟؟؟
بي زخمت اندازه ها شم بگيد(اندازه استاندارد پوستر)

toranj_1455

Member
سلام
براي كاليبره كردن وقتي كه فوتوشاپ را نصب ميكني تو control panel يه برنامه ا ي اضافه ميشه به نام Adobe Gamma اين برنامه رو باز كن وقتي اومد بزار روي step by step و مراحل را طبق دستور العملي كه داده انجام بده.
--> يه پوستر انداره هاي مختلفي ميتونه داشته باشه... بستگي داره اوني كه سفارش داده چه اندازه اي ميخواد!!!!

rahmani

Member
پوستر

با سلام.

آقا ما نفهميديم شما نكات مهم براي اجرا را مي‌خواهيد و يا نكات مهم طراحي را؟

Attari

Member
سلام دوستان عزيز٬
به نظر من هم فرمايش و سوال آقاي رحماني عزيز كاملا منطقي هستش. منتها يك پيشنهاد دارم: بهتر نيست هر دو موردي رو كه جناب رحماني فرمودند در حد توان مطرح بشه تا مساله دوستمون كاملتر حل بشه؟

amin_joon

New Member
سلام
من فكر ميكنم جواب ها يه كم ايراد داره چون درسته كه طراحي پوستر يك كاره هنريه ولي قواعد خاص خودش رو داره
اول :تركيب بندي
دوم :شناخت رنگ
سوم :موضوع پوستر
چهارم :نحوه چاپ (سيلك،افست ،ديجيتال،...)
پنجم :تيراژ
و چند موضوع ديگر
درموردسايز كار نيز نكاتي مهم است ..
چون مهمترين چيز اين است كه پرت كار(دورريزكار)كم باشد پس سايز كار را با توجه به اندازه شيت تعيين ميكنيم كه بازهم نوع چاپ مهم است (سيلك،افست،...)
موفق باشيد

كاملا درسته آقا امين حرفشون كاملا درسته
حالا اگه لطف كنيد خودتون توضيحم بديد ممنون مي شيم

kami_mz

Well-Known Member
سلام. بعد از دو سال دوباره دارم درساي هنرمو مي خونم. آخ نمي دونيد چه كيفي داره.
بگذريم. اين مقاله اي كه مي خونيد كامل نيست. چون بايد چندتا مثال داشته باشه كه تا الان هر چي گشتم چيزي پيدا نكردم :oops: . ولي در اولين فرصت كه يافت شد ميذارم توش. در ضمن فقط در مورد طراحي پوستر با كامپيوتر نيست يه سري نكات كليه در مورد طراحي پوستر و انواع اون. اميدوارم كه خوب شده باشه. منتظر انتقادهاي شما هستم. تا درستش كنم.
#####################################################
پوستر و طراحي آن:
برحسب موضوع پوستر داراي مخاطب خاص يا عام است. ولي مهمترين زمينه آن جذب مخاطب است٫ كه نفش اصلي را در اين ميان رنگ و فرم پوستر ايفا مي كند. براي يك پوستر با مخاطب خاص مي توان با رنگ ها فرم هاي مناسب و به جا ايشان را از ميان جمعيت- حتي براي لحظه اي كوتاه- جذب كرد و به تماشاي پوستر فراخواند و پيام را انتقال داد. به عنوان مثال اگر پوستري براي معرفي دوره هاي آموزشي-هنري براي جوانان طراحي مي كنيد٫ با استفاده از رنگ هاي درخشنده(Vivid ) مي توان مخاطب خاص آن را جذب كرد. و صد البته مكمل اين رنگ ها٫ فرم و خط هاي به كار رفته در آن است. از نظر تبليغات پوستري موفقتر است كه با متني كوتاه٫ خلاصه٬ موجز و گويا پيام اصلي را برساند. اين متن هر چه كوتاهتر و گوياتر باشد٫ نتيجه بهتر خواهد بود. علت اين امر نيز به رسالت اصلي پوستر كه نصب در خيابان ها و معابر پر رفت و آمد است باز مي گردد. چون اولين هدف آن كشاندن رهگذران به سمت خود باقي گذاردن تاثير در ذهنشان دومين هدف پوستر است.
پس بايد به گونه اي از تركيبات بصري ( همچون رنگ٫ خطوط و ...) استفاده كرد كه نگاه بيننده پس از ديدن پوستر٫ جذب آن شده٫ بر روي شعار مورد نظر ثابت بماند.
بهترين محل براي نصب پوستر ميدان ديد-افق ديد- رهگذران است. اگر پوستري را بالاتر نصب كنيم كمتر ديده مي شود( به يك دليل واضح و بسيار روشن: كسي موقع راه رفتن بالاي سرش را نگاه نمي كند.) همچنين است نصب پوستر در ارتفاع پايين به علت گرفتن ديد عابران.
به جهت بزرگي اندازه٫ براي بهتر ديده شده بايد كمي از پوستر فاصله گرفت. پس كوچه هاي باريك و تنگ مكان مناسبي براي نصب نيست.
ابعاد استاندارد:
بسته به سليقه خود٫ سفارش دهنده و مكان نصب در هر ابعادي مي تواند باشد. ولي استانداردترين آن 50×70 و يا 70×100 و يا اندازه اي با همين نسبت هاست.
انواع پوستر از نظر نوع پيام:
1-خبري( Information posters )
2-هدايت كننده( Orientational posters )
3-تزييني( Decorative posters )

* پوستر خبري: حاوي خبر و پيامي مصور است٫ براي يك گروه يا تمامي افراد جامعه. اين پوسترها خبري را ( از هر زمان-گذشته٫حال يا آينده-) به مخاطب مي دهند.
شامل اطلاعاتي مختصر درباره آن رويداد هستند. مثلا پوستر يك جشنواره سينمايي از زمان٫ مكان٫ رويه ي جشنواره و چندمين دوره برگزاري آن خبر مي دهد.

*پوستر هدايت كننده: راهنماهاي مصوري براي مردم كه آن ها را به انجام كاري ترغيب يا از انجام آن نهي مي كنند. مانند پوسترهايي براي ترك سيگار و اعتياد به مواد مخدر طراحي شده اند و يا پوسترهايي كه اكنون در سطح شهرها براي ترغيب به واكسيناسيون ديده مي شوند.

*پوسترهاي تجاري:تصوير يك كالا يا محصول بازرگاني كه براي تبليغ آن كالا يا محصول به كار مي رود. همچنين براي تبليغ يك موسسه يا خدمات آن ها.

*پوسترهاي تزييني: براي تزيين و زيبايي بخشيدن به محل نصب يا شناساندن شخص يا محلي خاص به كار مي رود. به طور كلي بر سه قسمند:
1- نقش و رنگ( هر دو با هم يا جدا) بدون حروف براي تزيين.
2- نقش و رنگ٫ بدون حروف براي شناختن بهتر يك شخص معروف.
3- منظره يا نمونه هاي نقاشي.
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
گفتم كه كامل نيست. ببخشيد :wink:

جدیدترین ارسال ها

بالا