نقش کافي‌نت‌ها در پازل فن‌آوري اطلاعات كشور کجاست؟

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6


تعدد کافي‌نت‌ها در سطح کلان شهرها روز به روز در حال گسترش است و به نظر مي‌رسد با توجه به امکانات موجود در کشور ايران و همچنين نرم‌افزارهاي ارائه شده در صورت بررسي و با يک برنامه جامع مي‌توان خلاءهاي اين مراكز را رفع و ساماندهي قابل قبولي را براي اين گروه مشاغل ايجاد كرد که قطعا مي‌تواند نقطه‌اي در پازل پيشرفت فعاليت‌هاي فن‌آوري اطلاعات کشور باشد.


به گزارش ایسنا، آغاز فعاليت کافي‌نت‌ها را مي‌توان به بيش از 10 سال قبل در محدود شهرهاي بزرگ مربوط دانست که تنها با تعداد کمي رايانه‌هاي ميزي، دسترسي اشتراکي را براي کاربراني که نيازمند سرويس‌هاي ارائه شده مبتني بر اينترنت که بيش‌تر استفاده‌کنندگان آن گردشگران بودند، فراهم مي‌كند.


بستر دسترسي اين سرويس‌دهنده‌ها معمولا از طريق خطوط Dial Up و با سرعت اندک بود بطوري که آن‌ها براي فراهم كردن سرويس براي چندين مشترک نيازمند اتصال به دو و يا چند خط تلفن بودند، به همين دليل استفاده کننده مجبور به پرداخت هزينه بسيار بالايي براي انجام فعاليت‌هاي خود بود و کاربر به ازاي استفاده از يک ساعت اينترنت در سال 78 هزينه‌اي برابر 1000 تومان و حتي بالاتر را پرداخت مي‌كرد همچنين به دليل هزينه بالاي فراهم آوردن تجهيزات، تاسيس‌کننده‌هاي آن نيز محدود بودند.


با گسترش شرکت‌هاي ارائه کننده سرويس‌هاي اينترنتي در شهرهاي بزرگ و همچنين آشنايي نسل جوان با رايانه و خدماتي محدود که از بستر اينترنت ارائه مي‌شد، گرايش به شبکه جهاني افزايش يافت، اما همچنان به دليل گران بودن هزينه اينترنت جهت اتصال مستقيم به سرويس دهنده و همچنين تعداد کم رايانه‌ها در بازار ايران، کافي‌نت‌ها بيش‌تر مورد استقبال نسل جوان براي آشنايي با شبکه جهاني قرار گرفتند و نقش مهم خود را به نمايش گذاشتند بطوريکه بيشترين دسترسي کاربران را به سرويس‌هاي اينترنت فراهم آوردند.


اما مهم‌تر کاربري بدون نظارتي بود که همان زمان نيز براي جوان و شايد نوجوانان ارائه مي‌شد که شايد نوعي تهديد براي اين جامعه جوان بود.


اتاق‌هاي اينترنتي عمومي در مناطق مختلف نسبت به وسعت كافي‌نت‌ها تاسيس شد همچنين رقابت ميان جوانان در يادگيري و فصل جديد ارتباطي در ميان آن‌ها باعث شد گرايش بيشتري به اين مراکز داشته باشند.


به تدريج هم آشنايي جامعه و هم ارائه سرويس‌ها گسترش يافت و در سال 84 سيستم جامع فيلترينگ در دروازه درخواست هاي اينترنت ايران قرار گرفت که اين نوعي کنترل براي تمام سرويس‌دهنده‌ها و به ويژه کافي‌نت‌ها محسوب مي‌شد.


با ارائه خطوط پرسرعت از طريق راه‌هاي مختلف به کافي نت‌ها و تمام کاربران و همچنين ارزان شدن آن در سال‌هاي اخير و ورود آسان قطعات رايانه، تعداد آن‌ها افزايش يافت آنقدر که امروز در هر خياباني از شهر بزرگي چون اصفهان حرکت مي‌کني اتاقي براي اتصال ارزان قيمت به اينترنت فراهم و يا حتي در مناطق مرکزي شهر بيش‌تر رستوران‌ها و کافي‌شاپ سرويس اينترنت را ارائه مي‌كنند.


کافي‌نت‌هاي امروز که صاحبان آن را بيش تر جوانان هستند مرکز ارائه انواع خدمات شده‌اند آنچنان که از پروژه‌هاي دانشجويي تا فروش کارت‌هاي شارژ و غيره را انجام مي‌دهند.


در همين رابطه رييس سازمان نظام صنفي رايانه‌يي اصفهان گفت: تمامي کافي‌نت‌ها بايد از اتحاديه مجوز فعاليت دريافت نموده و به عضويت اتحاديه درآمده باشند که متاسفانه تنها تعداد کمي از آن‌ها در وضعيت فعلي به اين امر عمل كرده‌اند.


کاظم آيت‌اللهي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا با اشاره به قوانين تعريف شده براي اين گروه شغلي اظهار كرد: تنها يک سري قوانين جزئي از جمله سوء پيشينه و ديگر منشورهاي اخلاقي براي آغاز فعاليت تعريف شده است که فرد مورد نظر ملزم به انجام آن در زمان فعاليت نيز مي‌باشد.


وي افزود: سازمان نظام صنفي رايانه‌يي و در بخشي نيز دستگاه‌هاي دولتي بر اساس وظيفه تعريف شده، اجراي قوانين توسط کافي نت‌ها را کنترل مي‌كند.


رييس سازمان نظام صنفي رايانه‌يي اصفهان با اشاره به اينکه تمامي کافي‌نت‌ها بايد در نظام صنفي رايانه‌يي عضو باشند تصريح کرد: اگر دستگاه‌هاي دولتي همکاري كنند به زودي تمامي آن‌ها به عضويت سازمان در آمده و مراکز متخطي نيز تعطيل خواهند شد.


وي همچنين معتقد بر اين است که هيچگونه نظارت و کنترل کاربري بر کافي‌نت‌ها ارائه نشده و الزامي نيز براي وجود آن نيست. حجم زيادي از کنترل دسترسي، از جانب دولت تامين مي‌شود و نيازي به کنترل بيش از آن نيست، حتي کافي‌نت‌ها مي‌توانند از شبکه‌هاي مجازي اتصال بين‌المللي *** استفاده كنند چراکه خود اين شبکه‌ها نيز تا اندازه‌اي کنترل مي‌شود.


وي مي‌گويد پيش از آنکه فضاي مجازي را براي دسترسي جامعه عمومي دچار محدوديت کنيم بايد فرهنگ‌سازي استفاده از آن را در جامعه ارائه کنيم چرا که فضاهاي متفاوت ديگري از جمله فرودگاه‌ها، کافي‌شاپ‌ها نيز هستند و فردي که هدف اشتباهي را دنبال مي‌کند مي‌تواند از هرکدام از اين مراکز استفاده كند.


حال با در نظر گرفتن گفته‌هاي رييس نظام صنفي رايانه اي اصفهان نکته ديگر اينکه چرا هنوز با توجه به ارائه سرويس هاي پرسرعت خانگي، جوانان و نوجوانان و برخي افراد براي انجام امور خود همچنان به اين اتاق ها مراجعه مي نمايند؟ شايد جواب اين است که استفاده از سرويس هاي *** و محدوديت بيش از اندازه مخابرات باعث شده است که بسياري، اينترنت نيمه گران آزاد را به سرويس هاي خانگي ترجيح دهند.


حال اين سوال وجود دارد كه به عنوان نمونه اگر فردي با وجود تعداد زياد اين مراکز در سطح شهر از تعدادي کافي نت استفاده و به شکست‌هاي امنيتي اقدام كند، پس از پيگيري دستگاه‌هاي مربوط و کنترل شناسه چه کسي مي‌تواند پاسخگوي موارد مطرح شده باشد؟


يک کارشناس فن‌آوري اطلاعات معتقد است: اين گروه که آن‌ها را دفاتر ارائه خدمات عمومي مي‌نامند زير مجموعه اداره بازرگاني بوده و اين اداره وظيفه پيگيري نظارت بر آن‌ها را بر عهده دارد.


وحيد ماکنالي در گفت‌وگو ايسنا افزود: استانداري کميته‌اي را براي پيگيري تخلفات اينترنتي مشخص کرده که اداره ارشاد، شرکت مخابرات، اماکن و ديگر سازمان‌هاي دخيل موظف شده‌اند آئين‌نامه‌هاي لازم را تدوين و تصويب كنند که کافي‌نت‌ها نيز از جمله زيرمجموعه‌هاي موظف به انجام قوانين هستند.


وي با اشاره به قوانين جرائم رايانه‌يي بيان داشت: بر اساس اين قوانين همه سرويس‌دهنده‌ها وظيفه دارند گزارش سرويسي را که به کاربران ارائه مي‌كنند تا مدت شش ماه ذخيره و در صورت لزوم ارائه كنند که کافي‌نت‌ها نيز از جمله آن هستند اما متاسفانه اين مساله در هيچکدام از کافي نت‌هاي سطح شهر ارائه نمي‌شود.


به گفته اين کارشناس در صورت اجراي قوانين جمع‌آوري شده و تصويب نهايي آن که مي‌تواند از طرف وزارت کشور، سازمان بازرگاني يا ديگر نهادهاي مربوطه باشد، سازمان نظام صنفي رايانه‌يي در هر صورت موظف به اجراي قوانين است.


ماکنالي ادامه داد: روش نوع سرويس‌هاي ارائه شده از طرف شرکت‌هاي سرويس دهنده مي‌تواند روش مناسبي باشد که تمامي اين مراکز را شناسايي و آن‌ها را تحت پوشش نظارتي قرار دهيم.


وي در رابطه به گرايش جوان‌ها به کافي‌نت‌ها نيز گفت: سخت‌گيري‌هاي بيش از اندازه خانواده‌ها، رقابت‌هاي دوستانه، انگيزه هاي غيرعلمي و همچنين آزادي در کافي‌نت‌ها عاملي شده است که جوان‌ها محيط خانه را رها کرده و براي انجام فعاليت‌هاي خود به اين مراکز مراجعه كنند.


با تمام اين اوصاف با توجه به رويکردهاي اخير در جهت دولت الکترونيکي در صورت نبود اين مراکز قطعا بسياري از اقدامات انجام شده با مشکل مواجه مي‌شود.
منبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا