:::: نقد مسابقه Dark Art & abstract و يه چيز تازه !!

سلام
در مسابقه طرح هاي دارك ارت و ابستركت من ديدم بچهها كارهاي قشنگي گذاشتن. ولي مي دونين يه مشكلي كه هست همش مثل كار هايي كه قبلا ديده بودم نه اينكه بگم كار ها كپي بود نه منظورم اينه كه نو اوري كمي داشت .
بهنظر من استفادهاز الگو هاي ايراني و خصوپصا ايران باستان ميتونه كمك كنه كه طرح هاي ما با طرح هاي طراحان خارجي تفاوت اشكاري داشته باشه. و وقتي اونا رو ميبينيم تازه باشن. البته استفاده بچهها از عكسهاي خشن هم يه موردي بود كه من ديدم. دارك ارت نبايد فقط خشن باشه ميشه در حس لطيفي هم كار تازه بيرون داد.
نظر شما چيه؟

سايان جان اگه موافق باشي يه مسابقه طراحي و ساخت عكس با استفاده از الگوهاي ايراني و باستاني راه بندازيم تا بيشتر در اينترنت اب و رنگ ايراني رو ببينيم ؟؟!!

من حاضرم از سرور خوردم براي برنده ها فضاي رايگان به عنوان جايزه قرار بدم.
كار انتخاب رو هم ميزاريم به درصدي كه هر عكس مياره و نظر مديران انجمن؟
نظر شما چيه‌؟

اگه كوافق بوديد من اين كار رو شروع مي كنم.

در ضمن اين جور مسابقات يه حس همدلي و ارتباط بيشتري بين بچه هاي مجيد ان لاين ايجاد ميكنن.
با تشكر
موفق باشيد.

Ghamnevis

Well-Known Member
سلام سعيد جان..
فكر ميكنم براي نقد يكم زود بود ولي خوب حرفي را زديد كه من از قول مهرداد هم زدم !

تو اكثر كارهاي بچه ها چيز نويي نبود... همه و همه (كپي برداري نميگم !) قبلا بارها ديده شده بود..

خوب نميدونم چرا.. ولي بچه ها اكثرا فقط به زيبايي طرح ها فكر ميكنند.. در صورتي كه ايده خيلي مهمتر بود و هميشه خواهد بود...

طرحهاي ابستركت كه بچه ها گذاشتند هيچ چيز نويي نداشت...

در مورد نظر شما كاملا موافقم.. طرح جالبي هستش.. ولي الآن زمان مناسبي نيست.. همونطور كه با برگزاري اون مسابقه در اين زمان زياد موافق نبودم.. (نشانه و دليلش را هم ميتونيد با گشت زدن در 3 تا تاپيك ببينيد ! ) با وجود اينكه كلي ثبت نام كردند فقط چند درصد كارها را گذاشتند...

در مورد جايزه كه شما لطف داري (كيه كه بدش بياد :) ) ولي طرحهايي داريم كه داره روش صحبت ميشه تو انجمن مديران.. ميشه جوايز را از همين قسمت تامين كرد (هاست + دامين و يا حتي تبليغات يكماهه سايت يا بلاگ نفر برنده در انجمن!)

اما در مورد دارك آرت... بله.. باز هم متاسفانه اينجور فرض شده كه دارك آرت فقط بايد يك حس خشك و خشم و حتي وحشت را تلقين بكنه ;) ولي زمينه هاي كاري بسيار بيشتري داره...

من سعي ميكنم خودم چند نمونه درست كنم و بزارم.. (البته شهرام در اين زمينه يد طولايي داره ;) )

به هر حال اگر اجازه بديد اين مسابقه بعد از مسابقه هاي فعلي باشه ;)

(در مورد جايزه من خودم هم حاضرم تا 300 مگ هاست براي جايزه بزارم.. ;) )

مخلصم
سايان

FashisT

Active Member
آقا خوب شد كه اين تاپيكو زدي...:
اول بگم كه مسابقه همونطوري كه سايان گفت اونطوري كه فكرش رو ميكردم نشد..
درسته كه هول هولكي شد ولي پيش خودم گفتم (البته به سايان هم گفته بودم) بزار اين رو بزارم حالا هر چي عجله اي و زود تا ببينيم ميل بچه ها براي مسابقه چه جوره..؟
كه خب با توجه به امتحانات خوب بود ولي يه چيزي كه منو دلسرد كرد شل گرفتن بچه ها بود قول ميدم اگه جايزهاي در كارب ود همه تمام نيروشونو ميزاشتن...ولي چرا بايد به خاطر چيزي كاري كرد منم همون اولش گفتم مخالفم با جايزه ولي الان نظرم برگشته و فكر ميكنم كه باشه بهتره...
نميخوام بحثو عوض كنم پس:
خوب من اول فكر كردم تاريخ مسابقه رو اضافه كنم بعد فكرشو كردم كه بزارم اين همين جوري تموم بشه و بعد اونهايي كه كاراشون خوب هست معلوم بشن بعد...در هر صورت اين يك استارتي بود ولي با اين كه خيلي بي برنامه (البته تقصيره منه) و هول هولكي بود...
من براي مسابقه هاي بعدي با سايان موافقم يه خورده محدود تر و تخصصي تر.../
مثلا ايني كه شما گفتيد من فكرشم كردم...
ببينيد وقتي موضوعي باشه بهتر كار ميشه:
فكرهايي كه من كردم براي مسابقه هاي بعدي:
طراي تايپوگرافي با همون لوگو تايپ: ميشه در يك اسم يا يك سمبل و ... يك لوگو تايپ درست كرد كه من حتي به فكره اين افتادم كه براي خليج عربي كه خيلي هم تو اين مدت داغ بود اينو شروع كنم كه هم از نظر جو بيروني سايت مورد توجه بود هم داخلي و لي نشد گفتم بزار تموم بشه بعد يا حتي همين مجيد انلاين و... موضوع هاي ديگه.../
تصوير سازي: اينو كه ابتين و مصي چند تا كار كرده بودند رو...حتي من چند كارم كشيدم و اسكنم كردم ولي گذاشتم به موقع تا اينها رو بزارم در يك مسابقه تا همه روي اون كار كنند.
و.................
ببينيد فكر كنم من حدوده 4-5 ماهي هست كه دارك آرت رو شناختم و تو اين مدت هم فكر كنم بيش از 1000 تا كار ديدم (البته خارجي) و سايتهاي خارجي هم زياد به اين سبك يا مكتب پرداختند ولي متا سفانه جامعه ايراني اينترنت همه چيزو ميخواد فقط در حد يك اسم ياد بگيره و تا حالا يك مرجع كاملي از اين رو من نديدم(ما يك سايت آموزش گرافيك و اطلاع رساني گرافيك داخلي و خارجي نداريم چي برسه به يك سايت كه درباره دارك ارت توضيح بده :lol: )
من خودم خيلي دلم ميخواد درست كنم ولي فعلا درگيره يك هاست و دومين دربو داغون هستم كه بخرم ولي پولمو نميدن :cry:
زشتي درون زيبايي
يك كلمه از دارك ارته...
ما فكر ميكنيم هر چي دراكولا هست و خون و زامبي تو كار بياد ميشه دارك ارت...
دراك ارت نشان دادن بدي ها و زشتي ها و حتي حرفها و نظر هايي كه بر عكس بقيه سبكها در قالب يك جو نوا Noa ظاهر ميشه كه به غير از اعلام پوچي و بي محتوايي عقيده تو رو به فكري ميبره كه شايد چند دقيقه اي فكر كني كه اين داره چي ميگه؟؟؟؟
شايد به خاطر همينه كه من با اين سبك خو گرفتم شايد چون باهاش احساسه همزارپنداري ميكنم.....
به نظر من دارك ارت 50 درصدش تكنيك و 50 درصدش حرف
حرف: چيزي كه ما تو كارامون با تلسكوب همشايد به زور ديده بشه...
در هر حال ...
سايان همينجا من معذرت ميخوام كه كاري كه زياد رغبت به اونو نداشتي با بي فكري و بي توجهي به تو انجام دادم ولي بدون لازم بود...
در هر صورت شرمنده... :roll: :oops:
فاشيست...
همين...../
فعلا :arrow:

emad4000

Member
شرمنده

مي خواستم بدونم مسابقه بعدي كيه؟ ( = در چه زماني مي باشد؟ )

ممنون

Ghamnevis

Well-Known Member
خوب..
در وارد ابتدايي باهات موافقم و حرفي درش نيست...

در مورد موضوعات هم بعدا همونجا (;)) بحث ميكنيم...

در مورد سايت مخصوص گرافيك هم انشاالله (اگر تبليغ نشه !) سايت خود بنده كه با همكاري و همياري و همفكري مهرداد داريم ميزنيم...

در مورد هاست و دامين هم بزار همونجا باهم صحبت ميكنيم.. غصه خوردن نداره :)

توضيحات مكفي را شهرام داد در مورد دارك آرت...
من هم سعي ميكنم مقاله اي براتون آماده كنم كه ضمن تشريح كار آموزش هم داخلش گنجانده شده باشه (و يك عذر خواهي از آبتين و فرزان و سپهر ، چون قول داده بودم طريقه ساختن قالب براي بلاگ را آموزش بدم كه آماده است.. ولي سيستم پارسي بلاگ خيلي حساس هستش و كوچكترين ضعف ها را قبول نميكنه.. واسه همين طول كشيد.. دارم با مديرش صحبت ميكنم !)

و اما موضوعي خارج بحث تاپيك..
متاسفانه (چقدر اين چند روز اين واژه را به كار بردم !!) با اينكه در اين انجمن شرايط براي بحث و گفتگو و تبادل نظر فراهم هستش ولي ما فقط به قسمتي از اين امكانات توجه ميكنيم !
اينجا براي اين ساخته نشده كه ما صرفا چهار تا آموزش قرار بديم و به چند سوال جواب بديم يا در مورد يك طرح نظر بديم !!

بحث هايي از اين دست (نظير همين تاپيك) فكر ميكنم خيلي بيشتر از آموزشها مفيد واقع بشن...

سايان

سپاس

سلام
از همتون ممنونم كه پاسخ داديد دوستان !

اميدوارم از اين تاپيك راضي بوده باشيد و هر موقع هم نياز ديديد من مي تونم در بحث هاي بزرگ شركت كنم.
در ضمن همه امكانات شركت من هم براي مجيد ان لايني ها ست !

در مورد مسابقه بعدي با كمك هم و هماهنگي هم هر زماني كه صلاح ديديد اقدام مي كنيم
از سايان و فاشيست(چه اسم بدي) :roll: :oops: هم تشكر مي كنم.

پس من منتظر نظرات بعدي و اعلام امادگي شما دوستان عزيز هستم تا اقدام بعدي نتيجه بخش تر باشه .

در ضمن خليج فارس :cry:

موفق و شاد باشيد.

babakslt

Member
سلام تو اين مدت اندكي كه من با مجيد آن لاين آشنا شدم(ايها الناس من حدود سه ساله با مجيد آن لاين آشنا شدم) اين 3 يا چهارمين باره بحث به دارك آرت كشيده شده كه يه دفعه خودم مطرحش كردم و اون موقع وقتي ديدم شهرام و سايان رو كم آوردم بي خيالش شدم ولي امروز فكر مي كنم مي تونم بيشتر دارك آرت رو بفهمم.
دارك آرت و حتي نه فقط دارك آرت بله كلا گرافيك و باز هم كلي تر هنر به زندگي و ديد افراد از زندگي بر مي گرده(فكر كنم براي بچه هايي كه اون قبلي رو خونده بودن اين حرف ها تا حدي تكراري باشه) مثلا چند نمونه ي بارز بزنم: وقتي عوقتي يك انسان در محيطي آرام و بدون دغدغه ها ي فكري رشد مي كنه و به حدي از توان مي رسه كه مي تونه وارد هنر بشه(و فرض مي كنيم كه بشه) حاصل كار هنري اون نمي تونه يك هنر شاكي باشه يعني شما به موسيقي دوره ي كلاسيك اروپا دقت كنيد سبك هاي موسيقي از هم جدا هستند
موسيقي درباري كه آرام، ملايم و آرامش بخش(تاكيد مي كنم آرامش بخش) هستش ولي در مقابل موسيقي مردم اين ويژگي رو نداره نه اينكه مردم عادي(طبقه هاي مياني جامعه) به اين نوع موسيقي علاقه نداشته باشند نه ولي نوع و سبك موسيقيي آنها با اين نوع فرق دارد بسته به اينكه شرايط زندگي خوب و شاد است(مثل بعضي مناطق اسكاتلند يا فرانسه و آلمان) موسيقي(منظورم فقط رشته اي از هنر هستش كه گرافيك هم به هنر ختم ميشه) خاص آنها كه خود خلقش مي كنند ريتمي شاد و ضربي اداره كه بر مي گرده به ريشه هاي روانشناسي و تاثير رواني موسيقي(هنر) در افراد و اين موضوع اصلي ايست كه اثر بخشي هنر به اون بر مي گرده يعني افكاري كه يك فرد(عام يا خاص) در روبرو شدن با يك جلوه ي هنري با آنها مواجه مي شود و عكس العمل ها ي رواني اي كه نسبت به آنها بروز مي دهد(نه به صورت فيزيكي به صورت دروني) و اين باعث لذت بردن از يك طرح گرافيكي يا يك موسيقي يا يك بند شعر يا يك رمان يا بيان يك احساس عاشقانه مي شود....
حالا تمام ايناه را در نظر بگيريد تا برگرديم به دارك آرت(Dark art). خاب همونطور كه معني اين سبك بر مي آد كار هاي هنري معترض(به معناي خسته از يك روال يا يك موضوع كه ميل به تغيير آن دارند) و طرحهاي افكار وامانده(منظورم افكار پوچ گرا و نيستي پسند هست اگر كلمه ي خوبي براش پيدا نكردم معذرت) در اين دسته طبقه بندي مي شن.
يك انسان در طول روز فكر هاي مختلفي مي كنه مثلا خود شما حوقتي مي خواهيد چيزي بخريد با برخورد با فروشنده فكري(به ناخود آگاه) در شما به وجود مياد(يعني در ابتدا براي برقراري ارتباط شما با اون فرد مغز شما ظروع به تحليل رفتار هاي اون در چند لحظه مي كنه تا نوع برخورد شما رو باهاش تنظيم كنه و اين يك نتيجه گيري به وجود مي آره و فكري به وجود ميآد) حالا بياين امتحان كنيم روي ميز بشينيم و يك كاغذ و قلم برداريم و ببينيم آيا مي توانيم با چند جمله ي قاعده مند و خشك اين افكار را و عمق آنها را بيان كنيم؟! مثلا:
من امروز خانم جوان و زيبارويي را ديدم.(نقطه) احساسي درباره ي او در من به وجود آمد.(نقطه) من بعد از يك روز با او بودن احساس عميقي به عمق 76 درصد درباهره ي او احساس مي كنم.(نقطه. تمام)
اگر شما جاي من از درون وجود خود اين احساس را داشتسد آيا با نوشتن اين چند جمله ارضا مي شديد؟!

نه...نه نه نه جواب مصلم است چون پيچيدگي اي كه اينگونه زبان ساده(محاوره اي و قاعده مند) دارد به اندازه ي پيچيدگي عقل انسان نيست تا بتواند احساسات و افكار او را بيان كند پس قاعده ها مي شكنند و اينجا لحظه ي تول هنر است. ابتكار جرقه اي است كه آتشش هنر نام دارد.
بيان احساسات با كلمات و زبان به گونه اي كه آن احساس را متقل كند..... شعر متولد مي شود.
نواختن قطعه اي موسيقي به گونه اي كه بتواند غرور و عشق و فرياد و خواسته هاي بشري را كه مد نظر سازنده اش است بيان كند...... هنر موسيقي متولد مي شود
و غيره و غيره و غيره....

و سبك رپاليسم در گرافيك كه همانند پرده ي شبكيه چشم انسان(كه مات داريم هر روز ده ها ساعت ازش استفاده مي كنيم) به سو رپاليسم مي رسد و بنا به تفكر و نحوه ي تفكر افراد(كه بسيار پيچيده است) به دسته هاي ديگري تقسيم مي شود كه دارك آرت يكي از آنهاست كه براي من بسيار قابل احترام است....
دارك آرت:
هنري والا و در هر جامعه نشانگر تفكر خالق خود نسبت به دنياست(چرا كه ذات هنر اينگونه است اگر صادقانه باشد) و اين هنر تاريك و مرده است بيانگر حالاتي از ياس از پوچي از خرد شدن از تحمل فشار از نيستي و نابودي از فقدان و از صدها "از" ديگر. دليل ما و امثال ما هم كه به اين سبك علاقه منديم همين عوامل دروني است... ياس كه درجوامع جهان شوم از جمله ايران بسيار شايع است... نا اميدي و خودكشي دو ركن جدا نشدني از زندگي ماتست شايد كمتر كسي باشد در بين ما كه تا همين الان كسي در اطراف خود نشناسد كه خود كشي نكرده باشد. و اين دليلي است كه من و تو.. من و شما به اين سبك عشق مي ورزيم و از ديدن بعضي از كارهاي آن(كه بيانگر افكار و احساسات دورني ما نيز هست) لذت(به معناي عظيم لذت) ميبريم و هوس(يگانه قريضه ي نامهار نشدني انسان) ما را به سمت آن مي كشاند.. ما از ديدنش لذت مي بريم و درباره اش فكر مي كنيم و سپس بخاطر اين لذت، بخاطر بيان حرفهاي خود از طريق آن، دارك آرت تبديل به يك هوس مي شود براي ما.

لااقل براي من كه اينگونه شده. و همانگونه كه چون انسانم( و به انسان بودنم افتخار مي كنم چرا كه كاري جز اين نمي توانم بكنم) نياز به هوس دارم تا بتوانم زندگي كنم(هوس زندگي) كم كم بدون آنها احساس مي كنم آن خلايي كه با دارك آرت پر كرده بودم دارد دوباره خالي مي شود و من به نقطه ي اولم باز مي گردم.

...................................................................................................
معمولا اگر اينقدر زياد بنويسم معذرت خواهي مي كنم ولي اينبار جز معدود مفعاتي است كه اين كار را نمي كنم چون از گفته هاي خود راضيم و چيز بيهوده اي نگفتم.
تنها خواهشم اين است كه يك بار ديگر به دقت بخوانيد.. چرا كه اين قسمتي از حرفها و افكار من است كه تا كنون به كسي نگفته ام و حالا دارم آن را به شما مي گويم(هر چند تعدادتان زياد است ولي كساني كه اين موضوع را بفهمند اندكند) و از همين حالا دارم آن خلا را دوباره حس مي كنم

شايد وقتش باشد كه جايي برايش در وجودم خالي كنم.....

Ghamnevis

Well-Known Member
خوب بسيار خوشحالم كه به اين درك بالا رسيدي..

جز تصديق حرفهات كار ديگه اي نميتونم بكنم...

توضيحاتي كه دادي خيلي كامل و خوب بود.. تكاتي را جا انداخته بودي كه خوب فكر ميكنم نيازي هم بهشون نبود...

تشكر...

سايان

babakslt

Member
سايان جونم خودمم وقتي بعد از ارسال و دي سي شدن دوباره خوندمش ديدم يكم بايد بيشتر مي نوشتم ولي ترسيدم ويرايش كنم ديگه كسي حوصله ي حوندن نداشته باشه...
لطفا براي اينكه همه يكجا و خسته كننده نباشه تو هم بگو اونجاها رو. شايد منم واقعا نمي دونستم كه ننوشتم...

بگو..... لطفا...خواهش

فعلا

FashisT

Active Member
بابك خوب شروع كردي و خوب هم تموم..
با اينكه اصلا امشب اعصاب تق تق كيبردمو ندارم(با ايتكه خيلي هم دوستش دارم) ولي يه چيزايي رو بايد بگم.../
دركت از اين سبك تا حدودي و اگه بگم كاملا هم غلو نكردم درسته...
ولي نگرشت به اون يه كمي بحث رو به خارج از اين تاپيك كه هيچي به خارج از اين سايت ميبره..
هوس چيزي نيست كه آدم رو به پرواز ببره..
هوس چيزي كه هنوز تا حالا نميدونن خوبه يا بد و اونو با شهوت اشتباه ميگرن..و مرز موازي با هنر داره.../
ولي من با موس مخالفم همين(دليلم دارم ولي نميگم..:دي)
و پريدنت از رپال به سورپال يكم منو به ....
..........................
چون خودمم نميدنم چرا دارم مينويسم و چي دارم مينيويسم ديگه ادامه نميدم.../
...
شرمنده من يكم تو اين دو سه ماهه داغونم من ببخشيد.../
فعلا

mahdi zarei

Member
خب منم از دارك آرت هيچ تجارب و اطلاعاتي ندارم
ولي همونطور كه گفتم اون طرح رو واسه اين گذاشتم
كه تو مسابقه دست خالي نباشم اين چند وقته هم اصلا دل ذماغ طراحي رو ندارم !
حالا هي بگيد طرحت تكراري بود ضايع بود (شوخي)
راستي اگه ميشه يه چندتا منبع برا دارك آرت معزفي كنيد كه هم ايده بده و هم آموزش !!
يه خورده ما هم راه بيفتيم يه سهمي هم تو دنياي دارك آرت داشته باشيم !!

موفق

سلام
دوباره من وارد بحث مي شم.
يه پيشنهاد كوچولو ميدم و ميرم!

اگه مي خواين الگوي دارك ارت خوبي داشته باشين و يك طرح خوب اراپه بدين بايد بتونين چند دقيقه به يكي از دوران هاي سياه زندگيتون يا حتي يك لحظه غمگين مثل از دست دادن كسي يا چيزي برگزدين
تو اون لحظه متمركز بشين و اگه حافظه تصويري خوبي دارين ( حتما دارين كه گرافيست شدين) چيزي رو كه اون موقع مي ديديد يا حتي مي شنيديد رو به خاطر بيارين و يك موضوع كه به اون غم شما ربط داره با اون تصوير به راحتي تبديل به يه كار هنري ميشه
شايد سياه باشه شايد حالا كه زمان گذشته بي اهميت ولي يه چيز رو به خاطر داشته باشيد :
ممكنه الان براي يه كسي خاطره شما يه تجربه تازه باشه !
اين بايد مدل كار باشه تا كار ما به درد بقيه بخوره.
من دو تا طرح تا اخر هفته مي زارم كه به اين موضوع ربط داره . نميگم كامل و بينظيره ولي از اصل دارك ارت ( طبق مطالعات من ) فاصله چنداني نداره.
با اينكه طرح ساده اي شده ولي حرف داره.

براي بهتر طراحي كردن بايد بهتر ديد و كاملتر به مسايل اطراف فكر كرد.
دنيا براي ما نيست ما جزيي كوچك از اين دنيا هستيم
به هر چه رسيديم يك موهبت است و هر چه از دست داديم يعني زمان استفاده و مهلتمون تموم شده. به اين فكر كنيد و از غم ناراحت نشيد تجربه كسب كنيد.
هنر آرت مايه هوس تخيل نياز و تفكر بشر بود به علاوه ميل به جاودانگي و ارامش !!

موفق باشيد

سلام
سايان جان نميدونم از مسافرت اومدي يا نه اما تاريخ شروع مسابقه بعدب رو بزار تا اماده باشيم و تدارك ببينيم.
فاشيست شما هم نظرت رو بگو لطفا.
راستي لطفا در مورد ورژن تمام فلش سايت من هم نظر بديد. ممنون ميشم.
موفق باشيد.

جدیدترین ارسال ها

بالا