نحوه راه اندازي شبكه ساده ؟

سلام

من يك راهنمايي از شما در مورد راه اندازي يك شبكه ساده مي خواستم.

1- دو سيستم داريم هر دو ويندوز 98 و هر دو داراي كارت شبكه از يك نوع هستند. كارت شبكه هم از همين فيشهاي معمولي (اشتباه نكنم بهش ميگن آج :roll: 45) دارند. حالا ميخوام طوري اين دو سيستم با كارت شبكه به هم متصل بشن كه بتوان پوشه ها و چاپگرهاي شار در يك سيستم را در سيستم ديگري مشاهده كرد.
ساده ترين راه چيه؟ فقط با يك كابل رابط هر دو سر آن به كارت هاي شبكه سيستم متصل كافيه؟ تنظيمات ويندوز رو چطور انجام بدم كه هنگام ورود به ويندوز از كاربر رمز شبكه را درخواست كند.
اگه وقت نداشتيد فقط تا نمايش پوشه هاي شار در هر دو سيستم يك توضيح مختصر و مفيد بديد ممنون ميشم. براي ورودي رمز و بقيه خودم يه كاري ميكنم.
من با كابل رابط LPT همين كار رو انجام دادم ولي سرعت پايينه.

2- حالا اگه دو تا سيستم شده 3 تا يا بيشتر آيا بايد واسطه اي يا ترمينالي بين سه كابل كه از سه سيستم مياد باشه؟ اگه لازمه دقيقا بفرماييد كه نامش چيه و چطور بايد تهيه كرد؟

بازم ممنون.

saber83

Member
براي 2 تا سيستم با به كابل شبكه كه دو سر سوكت هاش به صورت cross پرچ شده باشه كافيه بعد بايد توي control panel >network بري به هر كدوم يه اسم بدي و يه work group مشترك بهد هم چك باكس file & printer sharing رو بزن همين ...
حالا هركدوم كه روش چيزي share باشه اونيكي ميبينه...
براي سه تا يا بايد winxp داشته باشي يا hub

saber83

Member
راههاي خيلي ساده هست كه ميشه بدون استفاده از هاب 3 تا سيستم را بهم وصل كرد!!!
اگه خواستين براتون ميگم

aryana

Member
براي سه تا يا بايد winxp داشته باشي

اصلا به ویندوز ربطی نداره عزیز
برای 3 تا یا بسشتر فقط کافیه برای اتصلال کامپوتر ها از هاب و کابل direct استفاده کنی

saber83

Member
شما كافيه رو يكي از سيستمها winxp يا win2000 داشته باشي اونوقت بدون نياز به هاب ميتوني 3 تا سيستم رو به هم شبكه كني...
اگه مفهوم نيست بيشتر توضيح بدم؟!!

از لطف همگي تشكر ميكنم.
نه فعلا ميخواستم دو سيستم رو به هم وصل كنم.
راستش اين راه هايي كه گفتيد يادداشت كردم تا برم اجرا كنم. يعني هنوز امتحان نكردم.
موقع راه اندازي ويندوز يك پنجره براي لاگ اين كردن شبكه مياد كه دو قسمت نام و پسورد داره. حالا وقتي كه من اين دو سيستم رو به هم با روشي كه گفتيد متصل و تنظيمات رو انجام بدم چطور فرمان اتصال رو بدم؟
يا وقتي كه ويندوز راه اندازي ميشه خودش تشخيص ميده؟ آيا بايد در ديالوگ كه براي شبكه اول ويندوز مياد چه نام و پسوردي رو وارد كنم؟ بايد نام كامپيوتر و پسورد يك پوشه شار كامپيوتر ديگه رو بدم يا چيز ديگه ؟ :roll: يا اصلا لازم نيست؟ خودش ميشناسه !؟
اگر همين يك مورد هم توضيح بديد ممنون ميشم.

اگر فرصتي داشتيد براي 3 سيستم بيشتر توضيح دهيد.
باز هم ممنون

aryana

Member
saber83 گفت:
شما كافيه رو يكي از سيستمها winxp يا win2000 داشته باشي اونوقت بدون نياز به هاب ميتوني 3 تا سيستم رو به هم شبكه كني...
اگه مفهوم نيست بيشتر توضيح بدم؟!!

آقا اصلا مفهوم نیست اصلا
شما لطف کن توضیح بده با cat-5 این کار رو چه طوری انجام میدی
و اتصالات فیزیکی کامپیوتر ها با چی انجام میشه
شاید یه چیزی یاد گرفتیم
ولی من میگم
شما داری اشتباه میکنی؟

saber83

Member
ببين دوست عزيز ، شما كافيه رو اون سيستمي كه winxp داره 2تا كارت شبكه بذاري بعد هر كدومو با يك سيم( cat-5 كه دو سرش به صورت cross سوكت خورده) به كامپيوتر هاي ديگه وصل كني.
بعد ازاين كار با يه تنظيم نرم افزاري ساده ميتوني اون كامپيوتري كه winxp داره و 2تا كارت شبكه روش نصب شده رو به عنوان bridge تعريف كني.
من از اين روشبراي چند جا استفاده كردم به خوبي هم جواب ميده
سوالي بود در خدمتم..

saber83

Member
Payam Moradi گفت:
از لطف همگي تشكر ميكنم.
نه فعلا ميخواستم دو سيستم رو به هم وصل كنم.
يا وقتي كه ويندوز راه اندازي ميشه خودش تشخيص ميده؟ آيا بايد در ديالوگ كه براي شبكه اول ويندوز مياد چه نام و پسوردي رو وارد كنم؟ بايد نام كامپيوتر و پسورد يك پوشه شار كامپيوتر ديگه رو بدم يا چيز ديگه ؟ :roll: يا اصلا لازم نيست؟ خودش ميشناسه !؟

باز هم ممنون

ببينيد شما وقتي اين نتظيم هارو بكني 2 كامپيوتر با هم ارتباط پيدا مي كنند، در اون قسمت كه user;password ازتون ميپرسه شما بايد يك user;password دلخواه كه قبلا براي اون ويندوز تعريف شده وارد كني كه معمولا با يك اينتر ساده يا كليك روي ok (اگر قبلا پسوردي معين نكرده باشي) رد ميشه، در واقع با اينكار شما به ويندوز اجازه ميدي كه از امكانات شبكه استفاده كنه
بعد با search كردن اسم كامپيوتر (با رايت كليك روي network neighberhood) ميتوني كامپيوتر ديگه رو ببيني البته قبل از اون بايد براي كامپيوترها اسم و work group ايتخاب كرده باشي و حتما يك فولدر يا درايو share شده روي سيستمها بايد باشه.

aryana

Member
saber83 گفت:
ببين دوست عزيز ، شما كافيه رو اون سيستمي كه winxp داره 2تا كارت شبكه بذاري بعد هر كدومو با يك سيم( cat-5 كه دو سرش به صورت cross سوكت خورده) به كامپيوتر هاي ديگه وصل كني.
بعد ازاين كار با يه تنظيم نرم افزاري ساده ميتوني اون كامپيوتري كه winxp داره و 2تا كارت شبكه روش نصب شده رو به عنوان bridge تعريف كني.
من از اين روشبراي چند جا استفاده كردم به خوبي هم جواب ميده
سوالي بود در خدمتم..

بابا ت دیگه کی هستی ( شاهکار کردی)
به ازای هر سیستم که اضافه میشه یه کارت میخواد
دوستمون گفت دوتا به بالا نگفت سه تا!!!؟؟؟؟ ( .................... )

saber83

Member
Payam Moradi گفت:
سلام

2- حالا اگه دو تا سيستم شده 3 تا يا بيشتر آيا بايد واسطه اي يا ترمينالي بين سه كابل كه از سه سيستم مياد باشه؟ اگه لازمه دقيقا بفرماييد كه نامش چيه و چطور بايد تهيه كرد؟

بازم ممنون.

اينم نقل قول دوستمون كه گفته 3 تا سيستم

من مقاله هاتون رو خوندم و منتظر قسمت هاي بعديشم

جدیدترین ارسال ها

بالا