می خوام یه برنامه نویس خوب شم ولی نمیدونم برم سراغه چه زبونی لطفا کمک کنید

KING_TESLA

New Member
برای یا گیری کامل برنامه نویسی از چی باید شرو کرد و تا چه حد به اون وارد شد و به برنامه دیگه رفت
من رشتم برنامه نویسیه و تازه میخوام برم دانشگاه
کلی سمپل دیدم ایا باید اینارو یاد بگیرم یا اینکه فقط با زبونش اشنا شم!
مثلا یه برنامه نویسه حرفه ای میتونه یه برنامارو بدنو کوپی کردن از جای بنویسه؟
در حاله حاضر من Vb کار کردم و C#2008 Net رو هم نسب کردم یاد بگیرم
ممنون میشم یه لطفی کنید جوابه سوالامو بدین:oops:

آخرین ویرایش:

evt

Member
بحث انتخاب زبان در حال حاضر کمتر مطرح است . هر زبانی قابلیت های خاص خودش رو داره .
من با زبان های C# , vb , c++ , Pascal , action script3 , javascript , fortran تا حدود زیاد ی به دلیل رشته ام که نرم افزار بود کار کرده ام و می تونم بهت بگم که واقعا فرق زیادی بین زبون ها نیست . اما این ها رو از من داشته باش
1 - اگه از زبون های باز خوشت نمی آد برو سراغ محصولات ماکروسافت
2- اگه برای وب می خواهی برنامه بنویسی برو سراغ Flash Platform
3- اگه برنامه های سیستمی می خواهی بنویسی برو سراغ c++
4 - اگه میخوای منابع فارسی زیاد داشته باشی برو سراغ .net
5- اگه می خوای توی برنامه نویسی و شاخه های مختلف اون زیاد این شاخه به اون شاخه نپری و انسجام داشته باشی باز هم .net
6 - اگه میخوای از کشف چیز های جدید لذت ببری و از برنامه نویسی لذت ببری برو سراغ هر چیزی غیر از microsoft
حالا خودت میدونی
من هم یک زمانی مثل تو بودم ولی با توجه به آینده کامپیوتر ها که داره میره به سمت برنامه نویسی Cloud من Flash Platform رو انتخاب کرده ام.

evil_gates

اين نيز بگذرد ...
به نظر من قبل از اينكه سعي كني برنامه نويس خوبي بشي بايد سعي كني الگوريتم نويس خوبي باشي
اگه بتوني راه حل حل مسئله ها رو پيدا كني ديگه خيلي مهم نيست كه با چه زباني داري مي نويسي
همونطوري كه evt گفت فرق زيادي بين زبانهاي برنامه نويسي نيست چيزي كه يك برنامه نويس رو ماهر و قدرتمند مي كنه قدرت تجزيه و تحليلش از هدفيه كه مي خواد به صورت برنامه اجرا كنه
نميدونم تونستم منظورمو برسونم يا نه
ولي در كل براي شما كه مي خواي تازه شروع كني آرزوي موفقيت دارم و توصيه مي كنم اگه بتوني راه حل مسئله هات رو كشف كني نوشتنش با زبانهاي برنامه نويسي ديگه خيلي سخت نخواهد بود. پس رو اين زيرساخت كه پيش نياز اصلي برنامه نويسي هست زياد كار كن

Insomnia

کاربر فعال
برنامه نویس خوب شدن مساوی نیست با یک زبان خوب یاد گرفتن! کسی برنامه نویس خوبی است که قدرت حل مساله بالایی داره
برنامه نویس خوب شدن زمان بره ولی یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی کار حداقل یک ماهه(برای ابتدای کار) یعنی به اندازه یک برنامه نویس خوب زمان نمی خواد. هدفت هم که مشخص کردی انتخاب یک زبان هم کار مشکلی نخواهد بود کافیه هدفت از برنامه نویسی مشخص بشه.
موفق باشید

Blaster6

Member
راجع به سمپل ها
هر برنامه ای را یک برنامه نویس نوشته. پس شما اگر آن زبان را یاد بگیری می توانی برنامه را بنویسی.

انتخاب زبان برنامه نویسی را سرچ کن با کلمات جایگزین متعدد. بحثهای زیادی پیدا می کنی. که بهت کمک می کنه زبانت را انتخاب کنی. جدیدا دیگه زیاد این بحث طرفدار نداره.
به نظر من سی شارپ و دلفی دو گزینه برای انتخاب است.
که هر یک مشخصات خاص خود را دارد
اولی میکروسافتی دومی غیرمیکروسافتی
اولی اجرا روی دات نت فرم ورک دومی اجرا بدون آن
اولی بسته دومی کلاسها باز. منظور سورس کلاسها.
اولی شاید دور از سطح پایین دومی قابل ترکیب با اسمبلی
از نظر سرعت فکر می کنم دومی بسیار بیشتر باشد. سرعت اجرا و قدرت

در همگی دومی بهتره
ولی شاید از لحاظ کار بازاری اولی آماده تر(البته من فکر نمی کنم) یا شسته رفته تر ( استاندارد تر برای همکاری بین گروهی) باشد.

ضمنا برای دلفی هزاران برنامه نویس کامپوننت هایی تولید می کنند که به غنای زبان باز هم می افزاید.
اگر برای حال می خواهی دلفی شاید بهتر باشد. ولی برای سرعت و راحتی در یادگیری شاید سی شارپ بهتر باشد. ولی ممکنه اولش فقط این طور باشد ولی بعدش در مخمصه محدودیت های میکروسافت احساس خفگی بکنی.

ویژوال بیسیک را فکر کنم کنار بگذاری بهتر باشد. چون محصولات میکروسافت محدود گره حالا اگر تاریخ گذشته هم باشد و حمایت ازش نشه دیگه کلی دردسره. اگر می خواهی وی بی کار کنی همان سی شارپ (یا وی بی دات نت) فکر کنم بهتر باشد. کلا اگر کارت شسته رفته است و برنامه های ساده می خواهی بسازی با سی شارپ هم میشه ساخت و نیاز به قدرت زبان نداری.

آخرین ویرایش:

KING_TESLA

New Member
خیلی ممنون که تجربتونو در اختیارم گزاشتین
من میخوام یه برنامه نویس ویدوز شام برنامه هایه کاربردی بنویسم به نظرتون C#
بهتره یا دلفی با این Dvd اموزشی appdive
به جای میشه رسید یا هر چی دستم میادو بخونم
ممنون

evt

Member
ضمنا برای دلفی هزاران برنامه نویس کامپوننت هایی تولید می کنند که به غنای زبان باز هم می افزاید.
اگر برای حال می خواهی دلفی شاید بهتر باشد.
دلفی الان یک زبون مرده است و من نمی دونم توی ایران چرا اینقدر طرفدار داره . :?:

Blaster6

Member
خیلی ممنون که تجربتونو در اختیارم گزاشتین
من میخوام یه برنامه نویس ویدوز شام برنامه هایه کاربردی بنویسم به نظرتون c#
بهتره یا دلفی با این dvd اموزشی appdive
به جای میشه رسید یا هر چی دستم میادو بخونم
ممنون

من هم در مورد برنامه نویسی ویندوز گفتم. دلفی و سی شارپ هر دو برای برنامه نویسی ویندوزه. مقایسه هم کردم. من با منابع کاری ندارم. اگر علاقه داشته باشید بهرحال منبع هست برای هر دو.

دلفی الان یک زبون مرده است و من نمی دونم توی ایران چرا اینقدر طرفدار داره . :?:

دوست عزیز دلفی ورژن های جدیدش هم داره تولید میشه.معیار شما از اینکه میگید مرده چیه؟ دلفی 2007 را خودم نصب کردم و دارم و دلفی 2009 هم پشت ویترین مغازه هاست.

ویژوال بیسیک که مال سال حدود 2000 است هنوز ترکش نکرده اند.

از سویی سی پلاس هم خیلی خیلی قدیمی است. یا اسمبلی. ولی مرده محسوب نمیشه.

البته در مورد زبانهایی مثل دلفی و ویژوال بیسیک برخلاف سی و اسمبلی پشتیبانی مهمه. مثلا در مورد وی بی حمایت از دیتابیس های جدید مسئله ای است که باید حل بشه.

ولی در مورد سی و اسمبلی که سطح پایینه فکر کنم این پشتیبانی ها کمتر نیاز است.

در دلفی جدید فارسی هم پشتیبانی شده(و خیلی تکمیل های دیگه). و می دانید که با دلفی میشه برای دات نت فریم ورک هم برنامه نوشت. یعنی به روز می شود.

در ثانی وقتی من یک فایل exe از دلفی بگیرم دیگه اون هیچ وقت مرده نیست چون همیشه اجرا میشه. ولی در مورد شبه اگزه تولید شده توسط سی شارپ(چون دات نت فریم ورک می خواهد برای اجرا) ممکنه فردا بگن قدیمی ها با دات نت فریم ورک جدید اجرا نمیشن. شاید بگید مگه میشه؟ و بگید باید از ورژن قدیمی پشتیبانی بشه. ولی میکروسافت مگه کم از این قانون شکنی ها کرده؟
آیا شما وقتی برنامه ای از اینترنت دانلود می کنید میگه برو دات نت فریم ورک نصب کن؟ به ندرت چنین برنامه ای دیده می شود.

در مورد کار خودم باید بگم که من یک برنامه با سی شارپ نوشتم ولی وقتی خواستم به دوستان بگم دانلود کنند دیدم علاوه بر برنامه من باید بالای 30 مگا دات نت فریم ورک هم دانلود و نصب کنند. برای همین برنامه بعدی را با دلفی نوشتم. و همچنین از سرعت دلفی هم راضی بودم وگرنه ممکن بود بروم دنبال زبان دیگر.

آخرین ویرایش:

farhad110

Member
دلفی الان یک زبون مرده است و من نمی دونم توی ایران چرا اینقدر طرفدار داره
سلام
کمی در اشتباهید دوست عزیز. blaster عزیز توضیحات خوبی دادند. من هم مهمترین قدرت دلفی رو سرعت، کدباز بودن و همچنین پشتیبانی فوق العاده میدونم. مخصوصا این پشتیبانی از زمانی بیشتر و بهتر صورت گرفت که CodeGear تولید این محصول رو به عهده گرفت. قصد ندارم یه بحث قدیمی انتخاب زبان برنامه نویسی رو به بیراهه ببرم که البته در 99% موارد بدون نتیجه هست و فقط محلی برای این هست که هر کسی از علایق شخصی خودش دفاع کنه (مثل همینجا)
اتفاقا دلفی در ایران طرفداران زیادی نداره چون متاسفانه یا خوشبختانه آموزش در ایران و در مراکز فنی و حرفه ای با ویژوال بیسیک شروع میشه و نهایتا در دانشگاه ها به C# ختم میشه. بنابراین دانش آموختگان ما خواه ناخواه با یک انتخاب تحمیل شده روبرو هستند
خود من شخصا بر حسب اتفاق دلفی رو خوب یاد گرفتم وگرنه با vb و c# هم برنامه نویسی میکنم.
کلام آخر: بهترین زبان برنامه نویسی زبانی هست که شما با اون راحت هستید پس بعد از تصمیم گیری برای انتخاب زبان، از بین گفته های مختلف دوستان، یک زبان رو شروع کنید و تا کاملا خبره نشدید سراغ زبان های دیگه نرید
موفق باشید

ensaneazad

New Member
سلام
من آشنایی زیادی با برنامه نویسی ندارم اما اینو می دونم که وقتی یک مورد رو انتخاب کردی چشمت رو روی مطالب و زبانهای دیگر ببند و از این شاخه به آن شاخه نرو یک را رو پیش بگیر و با جدیت جلو برو حتی همین ورد که خیلی ها دست کم می گیرنش رو خیلی ها درست حسابی بلد نیستن سعی کن توی یک زمینه متخصص باشی
موفق باشی

azAtaZ

New Member
سلام
قبل از این ها یه سوال مهم تر هم هست؟
به چه دلیلی میخوای برنامه نویسی یادبگیری؟
1. اگه به خاطر پوز دادنه که باید گفت : نمیخواد یاد بگیری !
2. اگه به خاطر وقت پر کردنه به زودی ولش میکنی.
3. اگه به خاطر دوست داشتنه به شدت علاقتون بستگی داره هم چنین اینکه آدم دم دمی مزاجی هستی یا نه.
4. اگه به خاطر نیازه که کار کردن با وی بی یا دلفی یا سی شارپ برات فرقی نفوکوله
اگه گزینه ی سوم بالا هستی من میگم سی شارپ رو یاد بگیر چون شباهت های زیادی با PHP ، Java ، JavaScript و ...دارد هر چند که تمام زبان های برنامه نویسی شبیه به همند.
سی شارپ چون در دات نت .net میشه برای وب هم برنامه نوشت. در نوشتن Asp هم گزینه ی خوبی است.

saeed-n

Member
برای یا گیری کامل برنامه نویسی از چی باید شرو کرد و تا چه حد به اون وارد شد و به برنامه دیگه رفت
من رشتم برنامه نویسیه و تازه میخوام برم دانشگاه
کلی سمپل دیدم ایا باید اینارو یاد بگیرم یا اینکه فقط با زبونش اشنا شم!
مثلا یه برنامه نویسه حرفه ای میتونه یه برنامارو بدنو کوپی کردن از جای بنویسه؟
در حاله حاضر من Vb کار کردم و C#2008 Net رو هم نسب کردم یاد بگیرم
ممنون میشم یه لطفی کنید جوابه سوالامو بدین:oops:

:cool:سلام با ویژوال بیسیک شروع کن و توی c++ استاد شو :cool:

جدیدترین ارسال ها

بالا