مونوپروپیلن گلایکول چیست و چه کاربردی دارد؟

sanaz99

Member
مونوپروپیلن گلایکول با فرمول مولکولی C3H8O2 نوعی الکل آلی است که با نام های MPG و PG نیز شناخته شده و در صنایع گوناگون به صورت فراگیر مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده ویسکوز و غیرسمی با توجه به کاربردهای متنوعی که دارد، در سه حالت با سه درجه خلوص متفاوت به بازار عرضه میشود. به عبارت دیگر مونوپروپیلن گلایکول دارای سه گرید صنعتی، بهداشتی و خوراکی است.

جالب است بدانید که مونوپروپیلن گلایکول (mpg) همان پروپیلن گلایکول (MP) است و از نظر میزان خواص، با آن یکسان میباشد. ماده فوق از واکنش شیمیایی اکسید پروپیلن به دست می آید.monopropylene-glycol-500x500.jpg

کاربرد مونوپروپیلن گلایکول


از مهم ترین کاربردهای این ماده میتوان به تولید پلیمر اشاره نمود. مونوپروپیلن گلایکول برای تهیه انواع پلیمرها به کار رفته و همچنین از مواد اولیه مورد نیاز در فرایند تولید رزینهای غیراشباع میباشد.

به همین خاطر در تهیه انواع پلاستیک، لاستیک و مواد ساخته شده از آن ها، مونوپروپیلن گلایکول به کار میرود. به علاوه برای تهیه بسیاری از انواع ترکیب ها و مواد شیمیایی مونوپروپیلن گلایکول به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد.

همچنین ماده فوق در جذب آب و رطوبت بسیار موفق عمل میکند. به همین خاطر است که در آب و بسیاری از حلال های رایج دیگر به خوبی حل میشود. در بسیاری از ترکیب ها از مونوپروپیلن گلایکول برای جذب آب اضافی و تنظیم میزان رطوبت استفاده میشود.

به علاوه در محصولاتی که جذب و حفظ رطوبت در عملکرد آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است، کاربرد مونوپروپیلن گلایکول ضرورت پیدا میکند.

گرید صنعتی مونوپروپیلن گلایکول با میزان خلوص مورد نیاز به طور انبوه تولید شده و در صنایع مختلفی از جمله، محصولات غذایی، بهداشتی، دارویی و... مورد استفاده قرار میگیرد.

به علاوه جالب است بدانید که مونوپروپیلن گلایکول سمی نبوده و کاربرد آن در صورت رعایت نکات بهداشتی و ایمنی هرگز خطرناک و آسیب زننده نخواهد بود.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا