منظور از مفاهیم hd , full hd و رزولوشن

judaki

Member
سلام دوستان عزیز
دوستان یه سوالی تو ذهنم هست اینه که وقتی ما میریم یه تلویزیون مثلا 32 اینچ بگیریم میگن این فول اچ دیه و تلویزیون 42 یا بالاتر هم بگیرم دوباره همون هم فول اچ دیه
تا اون جایی که من اطلاع دارم سایز فول اچ دی 1920*1980 هست درسته؟ حالا اگر هر دوی این تلویزیونها دارای این تعداد یکسان پیکسل باشند پس تصویر توی تلویزیونهای بزرگتر بی کیفیت تر هست چون اندازه ی پیکسل ها توی اون ها بزرگتر میشه ولی تعدادشون ثابته درسته؟

سوال دیگه اینکه نسبت تناسب پیکسل ها دقیقا یعنی چی؟ همون 4.3 یا 16.9 ؟ منظور کشیدگی یه پیکسل هست یا مربعی یا مستطیلی بودنش یا مفهوم دیگه ای داره؟

ممنون از همگی

ehsan.1368

New Member
سایز فول اچ دی 1080*1920 یا همون 1080p و نسبت پیکسل ها مربوط به تراکم پیکسل هاست و با بزرگتر شدن سایز تلویزیون کیفیت افت نمیکنه چون اینا 2تا مقوله ی جدا از هم هستن.
4.3 و 16.9 هم نسبت ابعاد تصویر هست که اولی حالت مربعی داره و مربوط به پخش تلویزیون و دومی نسبت ابعاد تصویر سینماییه

judaki

Member
خیلی ممنون از راهنمایی تون ببخشید اشتباه تایپی بود منظورم همون تناسبی بود که شما گفتین

اگه امکان هست بیشتر توضیح بدید چون من هرچی فکر میکنم میبینم تلویزیون که بزرگتر بشه همون تعداد پیکسل هم به همون اندازه بزرگتر میشه و چطوری توی تصویر تاثیر نمیزاره؟

سوالی بعدی اینکه دوربین هایی که فول اچ دی هستند تعداد پیکسل های تصویرشون پس همون 1920*1080 هست حالا اینکه ما این رو توی یه تلویزیون 21 اینچ فول اچ دی نمایش بدیم یا یه تلویزیون 56 اینچی کیفیت تصویر فرق نمیکنه؟

ehsan.1368

New Member
اعدادی مثل 1280*720 یا 1920*1080 یا 2k یا 4kو... صرفا شاخصه هایی هستن برای نسبت پیکسل ها در یک محدوده ی مشخص.پس وقتی یه نمایشگر 1080p نمایش میده یعنی این شاخصه در تراکم پیکسل ها توی اون نمایشگر لحاظ شده.حالا چه نمایشگر یه تبلت هفت اینچی باشه چه یه تلویزیون 56 اینچی.HD و full HD صرفا شاخصه هایی هستند برای سنجش ابعاد پیکسل ها و نه یک عدد ثابت برای تمام نمایشگرها!

کیفیت هم علاوه بر این به عواملی مثل عمق و تراکم رنگ و
پیکسل ها بستگی داره.

hmdfar

New Member
سلام
اما به نظر من كه حرف دوستمون كاملا درسته و تو سايز بالاتر تلويزيون كيفيت پايين تره، همونطور كه وضوح تصوير يك گوشي 4 اينچي خيلي بيشتر از يك مانيتور 21 اينچ با همون وضوح هستش، در حقيقت شما بايد تراكم پيكسلي نمايشگر رو محاسبه كنيد

جدیدترین ارسال ها

بالا