معرفی یک پروژه ی اوپن سورس ایرانی: Arta CMS

zxc_mehran

New Member
سلام دوستان.
arta200.png

ArtaProject.Com

آرتا، یک سیستم مدیریت محتواست (CMS) که به شما اجازه ی ایجاد و مدیریت وبسایت ها رو میده. آرتا دارای قابلیت انعطاف بالایی بوده و به راحتی قابل گسترش است و تحت PHP نوشته شده.

در طراحی این سیستم از هیچ فریم ورک آماده ای استفاده نشده و حتی فریم ورک آن (ArtaLib) نیز از پایه نوشته ی بنده است.

همچنین، دارای پشتیبانی ذاتی از زبان فارسی و تقویم هجری شمسی است و توسط آن به راحتی می توانید وبسایت های چند زبانه (Multilingual) را ایجاد و مدیریت کنین.

در طراحی آرتا از MVC استفاده کردم. همچنین در آرتا، یک سیستم Extension Installer قدرتمند طراحی شده که به مدیر وبسایت اجازه میده با چند کلیک ساده افزونه های مورد نظر خودش رو نصب کنه. تا کنون 10 نوع افزونه ی مختلف پیاده سازی شده.

در طراحی آرتا به مسائل Optimization نیز توجه خاصی شده و بهینه ترین Query ها استفاده شده اند، در کنار اینکه به صورت فراگیر از سیستم Caching استفاده شده.

در طراحی آرتا، به امنیت وبسایت توجه ویژه ای شده و سعی شده در مقابل انواع مختلف حملات، ایمن باشد.

به جرات می توان گفت، این سیستم، قابلیت رقابت با نمونه های خارجی را نیز خواهد داشت. البته گذر زمان نیز به این امر کمک خواهد کرد.

برای مشاهده ی سایز بزرگتر تصاویر بعلاوه ی شرح آنها به اینجا مراجعه کنید:

Screenshots of Arta | Arta Blog

نیازی به بیان امکانات سطحی مانند قابلیت گروه بندی کاربران و تعیین سطح دسترسی و تعیین قالب و پشتیبانی از گالری تصویر و امثال این ها دیده نمی شود. اجازه بدهید به بررسی نکات برجسته تر بپردازیم.

دیگر امکانات سیستم عبارتند از:
- استفاده از HTML5
- سیستم Cron مستقل از سیستم عامل
- قابلیت پیاده سازی WebService های XMLRPC
- قابلیت گسترش Library های موجود به صورت افزونه
- قابلیت استفاده از لایه ی FTP جهت مدیریت فایل ها
- قابلیت بکار گیری Subdomain ها به صورت ذاتی (Native)
- قابلیت ایجاد دو نوع URL بهینه سازی شده برای موتور های جستجو (SEF) با در نظر گیری زبان
- قابلیت ترجمه ی محتوای وبسایت به زبان های دیگر، به طوری که وبسایتی کاملاً چند زبانه خواهید داشت. حتی Comment های جداگانه برای زبان ها خواهید داشت.
- قابلیت Update کردن هسته با چند کلیک ساده با آرشیو بروز رسانی.
- قابلیت استفاده از Dependency برای افزونه های طراحی شده، به طوری که نصب کننده پیش از نصب افزونه، وجود پیش نیاز ها را چک خواهد کرد.
- قابلیت Update کردن افزونه های نصب شده با چند کلیک با استفاده از آرشیو آخرین نسخه ی همان افزونه.
- قابل ترجمه هسته و محتوا به زبان های دیگر
- قابلیت استفاده از SMTP
- استفاده از سیستم Caching به صورت جامع در تمام پروژه
- توانایی ایجاد تصاویر جلوگیری از فعالیت روبوت ها (CAPTCHA)
- پشتیبانی کامل از تاریخ هجری شمسی حتی با قابلیت فرمت بندی تاریخ خروجی و پردازش ورودی های هجری شمسی.
- سیستم Debugging
- پشتیبانی ذاتی از oEmbed
- کد گذاری رمز های عبور با متدی پیشرفته
- بروز رسانی خودکار موارد اضطراری، مانند باگ های امنیتی خطر ناک. (Urgent Updater)
- پشتیبانی از YQL
- پشتیبانی از UTF8
- پشتیبانی از OpenID
- قابلیت خروجی PDF
- موتور پردازش قالب (Template) سهل الاستفاده، در عین انعطاف.
و چندین امکان دیگر.
-

پروژه کاملاً اوپن سورس بوده و از تمامی دوستان اهل اوپن سورس دعوت به همکاری می کنم.

سورس های پروژه بر روی وبگاه BitBucket قرار گرفته و با Mercurial مدیریت می شوند. در صفحه ی دانلود، در مورد نحوه ی Clone کردن Repository توضیحات کافی وجود دارد.

طبق محاسبات انجام شده توسط Ohloh، تا کنون حدود 161,000 خط کد نوشته شده (بدون احتساب خطوط خالی).

برای اطلاعات بیشتر، به وبسایت مراجعه کنید.

ArtaProject.com

پس از ورود، در صورت تمایل، با کلیک بر روی عبارت "فارسی" در گوشه ی بالا می توانید وبسایت رو در فارسی ببینید.

تا کنون، سه نسخه ی بتا از آرتا عرضه شده و آخرین نسخه، 1.0.0b3 می باشد که احتمال زیاد، آخرین بتا خواهد بود و وارد فاز RC یا Stable خواهیم شد.
ویرایش: نسخه ی 1.0.0RC2 هم منتشر شد!

آرتا در شبکه های اجتماعی:
Arta on Facebook | +Arta

امیدوارم این نرم افزار براتون مفید واقع شه و بتونه گره ای از کار شما باز کنه.

آخرین ویرایش:

zxc_mehran

New Member
RC.jpg

با افتخار اعلام می کنم که فاز Beta ی آرتا پایان یافته و اولین نسخه ی RC آن عرضه شد.

قبل از انتقال به فاز RC، سه نسخه ی Beta از آرتا عرضه شده بود که در طی عرضه ی آنها، تعدادی باگ کشف شده و اصلاح شد. خوش بختانه، در طول فاز Beta، باگ حساسی یافت نشد که نیازی به اصلاح داشته باشد. شما هم اکنون می توانید آرتا نسخه ی 1.0.0rc1 را از طریق صفحه ی دریافت آرتا، تهیّه نمایید.
مطلب کامل: پیش روی به فاز RC | آرتا بلاگ
دانلود آخرین نسخه، 1.0.0RC1:
http://artaproject.com/download.fa-IR.html

از تمامی دوستان خواش دارم که ضمن معرفی آرتا به دوستان و همکاران خود، نسخه ی RC رو دانلود کرده و از جنبه های مختلف کارکردی آن را بررسی کنن و اگر به مشکلی برخوردند، همین جا منعکس کنن.

با تشکر از عنایت شما دوستان عزیز.

zxc_mehran

New Member
سلام دوستان.
1.0.0RC2

بلاخره نسخه ی 1.0.0RC2 هم منتشر شد! با امنیت و پایداری بیشتر از همیشه...

در این نگارش، مشکلات کلی و جزئی متعددی رفع شده ان. مهمترین تغییر اعمال شده، بر روی سیستم فیل تر ورودی انجام شده که به موجب اون، تقریباً از تمامی حملات XSS جلوگیری خواهد شد. بهینه سازی کارایی سیستم، اصلاح رابط کاربری، استاندارد سازی بعضی از ساختارهای کد و رفع برخی مشکلات کارایی سیستم، از دیگر تغییرات اعمال شده اند.

با توجه به تغییرات ایجاد شده در سیستم فیل تر ورودی، می توان امید داشت که این نگارش پایداری بیشتری نسبت به نگارش های پیشین داشته باشه؛ لذا ممکن است که این نگارش، آخرین نگارش ناپایدار باشه. اکنون کاربران محترم می تونن با نگرانی کمتری آرتا را بر روی محیط های آنلاین استفاده کنند.

به امید اینکه برای شما دوستان مفید واقع بشه.

برای جزئیات بیشتر در مورد تغییرات ایجاد شده، و آشنایی با یکی از کاربرد های دنیای منبع باز که در این نسخه از اون استفاده شده، به پست مربوطه در آرتابلاگ مراجعه کنین.

shnoit

Well-Known Member
سلام
یه سوال داشتم ایا روی لوکال نصب میشه ؟ من با xampp و mowes تست کردم نشد !

zxc_mehran

New Member
بله روی لوکال هم نصب میشه.
نشد؟ در حین نصب چه پیام خطایی دریافت کردید؟

shnoit

Well-Known Member
نه متاسفانه. من هم با xampp تست زدم هم با mowes !!
در مرحله سوم که اطلاعات دیتابیس اینارو میخوام وارد کنم با اینکه کامل اطلاعات رو ثبت میکنم اما بازم در گام بعد خطا میده و میگه ارتباط برقرار نشد ! یعنی اطلاعات با پایگاه داده انگاری مشکل داره !

اگه دمویی جیزی هست بزارین خیلی خوب میشه !

nimafire

find / -name Support > u
سلام
در ابتدا عرض کنم کار خوبی بود اما در هیچ شزایط و مرحله ای قابل مقایسه با نمونه های خارجی همچون دروپال جوملا و ... نیست. به چندین و چند دلیل .اگر حرفه ای هستید از این جمله ها بپرهیزیدچون شما راهی را شروع کردید که سال های زیادی است این سیستم ها در این راه هستند و هنوز بهترین و برترین و .... مشخص نشده است که ایرانی ها محصولات و حدمات خود را همواره بهترین و قابل مقایسه و .... یاد میکنند.

نمونه دمو و سورس برنامه را نیز در اختیار بگذارید تا امکان همکاری برای دولوپ برنامه باشد
سعی کنید سورس و پروزه را به sourceforge.net معرفی کنید
لینک به شبکه احتماعی را نیز حذف کنید زیرا به عنوان جرم مطرح شده است !

zxc_mehran

New Member
دوباره سلام دوستان.

نه متاسفانه. من هم با xampp تست زدم هم با mowes !!
در مرحله سوم که اطلاعات دیتابیس اینارو میخوام وارد کنم با اینکه کامل اطلاعات رو ثبت میکنم اما بازم در گام بعد خطا میده و میگه ارتباط برقرار نشد ! یعنی اطلاعات با پایگاه داده انگاری مشکل داره !

اگه دمویی جیزی هست بزارین خیلی خوب میشه !

بله همینطوره. همین معنی رو می ده. این پیام خطا دقیقا پس از fail شدن عملیات باز کردن کانکشن نشون داده می شه. همین اطلاعات کانکشن رو با یه اپلیکیشن دیگه تست کنید که معلوم شه مشکل از کجاست. در ضمن بعد از عبارت «موفقیت آمیز نبود» پیام دریافتی از سرور هم درج شده. شاید بشه با دونستن اون علت این مشکل رو فهمید.

سلام

در ابتدا عرض کنم کار خوبی بود اما در هیچ شزایط و مرحله ای قابل مقایسه با نمونه های خارجی همچون دروپال جوملا و ... نیست. به چندین و چند دلیل .اگر حرفه ای هستید از این جمله ها بپرهیزیدچون شما راهی را شروع کردید که سال های زیادی است این سیستم ها در این راه هستند و هنوز بهترین و برترین و .... مشخص نشده است که ایرانی ها محصولات و حدمات خود را همواره بهترین و قابل مقایسه و .... یاد میکنند.

نمونه دمو و سورس برنامه را نیز در اختیار بگذارید تا امکان همکاری برای دولوپ برنامه باشد
سعی کنید سورس و پروزه را به sourceforge.net معرفی کنید
لینک به شبکه احتماعی را نیز حذف کنید زیرا به عنوان جرم مطرح شده است !

بله حق با شماست. در حال حاضر به هیچ وجه قابل قیاس با نمونه های خارجی نیست. ابداً همچین حرفی زده نشده که آرتا در حال حاضر قابلیت رقابت با نمونه های خارجی رو داره.
بنده تا جایی که در توان ام بوده سعی کردم که سیستم به بهترین شکل ممکن طراحی بشه و پتانسیل پیشرفت رو داشته باشه. همانطور که گفتم، «
گذر زمان به این امر کمک خواهد کرد» اما در حال حاضر قطعاً حرفی برای گفتن وجود نداره به غیر از درخواست همکاری در توسعه ی پروژه از دوستانی که علاقه مند هستند.

متاسفانه به دلایلی، «فعلاً»امکان برپایی وبسایت دمو نیست؛ اما در آینده ی نزدیک برپا خواهد شد.
ورس پروژه در BitBucket موجود هست، به صورت Open و هر کسی می تونه repo ی اون رو fork یا clone کنه.
آدرس repo ی arta هم در این پست و هم در وبسایت پروژه (قسمت دانلود) ذکر شده.
بخاطر مشکلات تحریم و ساپورت نرم افزاری، در انتشار آرتا از BitBucket استفاده شده، که سرویسی مانند همان SourceForge و یا GitHub هست، با این تفاوت که از سیستم کنترل ورژن Mercurial هم پشتیبانی می کنه و خبری از مسائل و مشکلات مربوط به تحریم هم نیست.

در مورد قضیه ی لینک شبکه های اجتماعی هم گویا فعلاً به قطعیت نرسیده، همونطور که می بینیم هنوز خیلی از وبسایت های مطرح این کار رو انجام ندادن. ممنون از هشدار تون. اون هم برداشته خواهد شد.

shnoit

Well-Known Member
من ایشالله فردا اینا چک میکنم خبرو بهتون میدم و خطا رو قرار میدم.
مشکل نداشتن هاست این جور دردسرارو داره که باید تحمل کرد دیگه :دی

shnoit

Well-Known Member
مشخصات بانک اطلاعاتی

اتصال آرتا به بانک اطلاعاتی

Warning: mysql_errno(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in F:\Nader\Xampp\htdocs\arta\install\controller.php on line 211
خطا: اتصال به بانک اطلاعاتی موفقیت آمیز نبود.
پیام سرور: ""

الان دیگه خطا رو هم نشون میده.
زحمتی نیس خودتون روی لوکال تست بفرمائید. ببینین چطوریه شاید مشکل از طرف بنده باشه.

با تشکر

zxc_mehran

New Member
اون پیام Warning، ربطی به این مشکل نداره، چیز مهمی هم نیس. فقط یه اشتباه در نمایشه که در ورژنی که بعداً منتشر خواهد شد، اصلاح شده.
مشکل از اینه که PHP نمی تونه به MySQL کانکشن باز کنه. خود کد مشکلی نداره. خودم بارها تست کردم، همین الآن هم تکرار کردم، دوستان دیگه هم تست کردن تابحال مشکلی گزارش نشده.
احتمال زیاد مشکل از سرور شماست. اتفاقا دلیل رخ دادن اون warning هم همینه که PHP و MySQL در ارتباط مشکل دارن.

نمی دونم با PHP آشنایی دارید یا نه، در این مرحله در واقع تابع mysql_connect، مقدار false بر می گردونه. که نشون دهنده ی اینه که یا Username, Password, Database Name یا Host اشتباه هستن؛ یا سرور مشکل داره که حالا معلوم نیس مشکل از وب سرور هست یا پایگاه داده.

در ضمن در همون صفحه ی «مشخصات بانک اطلاعاتی»، یه سری نکات نوشته شده که بهتره اونها رو مطالعه بفرمایین.

برای اطمینان می تونین یه سیستم دیگه مثل جوملا یا دروپال یا وردپرس رو روی سرورتون تست کنین و ببینین که اون هم با Database مشکل داره یا نه، که به احتمال زیاد اون هم مشکل خواهد داشت.

در پایان، از این بحثا که بگذریم، اگر با Xampp مشکل دارین، Uniform Server یا همون UniServer می تونه جایگزین خوبی باشه.
و نکته ی دیگه اینکه اگر می خواهید آخرین ویرایش ها رو داشته باشید و منتظر انتشار نسخه ی جدید نباشید، می تونین به مخزن کد آرتا روی BitBucket مراجعه کنین و یه کپی شامل آخرین تغییرات رو ازش دریافت کنین (که شامل اصلاحیه ی اون «اشتباه نمایشی»، که در ابتدا گفتم هم میشه) ...

shnoit

Well-Known Member
ممنون و تشکر از پاسختون.
من روی سرور امتحان نکردم. قرار یجایی تستش کنم. امتحان کردم حتما جوابشو خدمت عرض میکنم.
بله من سیستم های دیگه رو روی لوکال نصب دارم و حتی جدید هم نصب کردم مشکلی نداشتم.

بعد از تست چنتایی هم پیشنهاد خدمتتون عرض میکنم. ( جسارت نباشه البته )

جدیدترین ارسال ها

بالا