مطالعه موردی یک استارتاپ ایرانی در حوزه کسب و کار آنلاین

iranmct

New Member
- استارتاپ Start-Up چیست ؟
 • استارتاپ در لغت به معنای شروع ناگهانی یک فرایند یا یک عمل است.
- شرکت استارتاپ (شرکت نوپا) Startup Company چیست ؟
 • در دنیای کسب‌وکار به شرکت‌ها یا مشارکت تازه متولدشده یا نوپا گفته می‌شود.
این قبیل کسب‌وکارها که در جهت ابداع یا بیان راه‌حل بهتر به دنبال یک مدل کسب و کار که دو عامل اساسی "قابلیت توسعه" و "تکرارپذیری" را داشته باشد، راه‌اندازی می‌شود. این شرکت‌های نوپا در فاز تحقیق و توسعه برای بازاریابی قرار دارند.زمان، عامل اساسی در سرنوشت این نوع ساختارهای کسب‌وکار است. زیرا که باگذشت زمان ایده اولیه آنان رنگ و بوی کهنگی گرفته و یا ممکن است:


 • رقبا آن را سریع‌تر به بازار ارائه نمایند.
 • توان و تمایل، فرد یا تیمی که بر روی آن مدل کار می‌نماید، به سمت صفر میل نماید.

- قابلیت توسعه : به این معنا که بتوان کسب‌وکار را بتوان نظر جغرافیایی، مالی، نیروی انسانی و سایر ابعاد، توسعه داد- تکرارپذیری: به این معنا که مدل کسب‌وکار را باید بتوان بارها و بارها تکرار نمود و درآمد را افزایش داد. یعنی محصول یا خدمت را بتوان به تولید انبوه رسید.

تکرارپذیری و توسعه‌پذیری یک مدل کسب‌وکار، امکان رشد سریع و رسیدن به سودآوری برای سازمان را فراهم می‌آورد.
برای درک بهتر مطلب به مطالعه موردی در خصوص "نت نظر دات کام" توجه نمایید:


چندی پیش جوانی در آلمان یک خلع در بازار کسب‌وکار ایران را احساس نمود. صورت‌مسئله‌اش این بود :

در ایران وب‌سایت جامعی که تعامل زنده با مخاطب داشته باشد و بتواند مانند یک مشاور حرفه‌ای در دنیای اینترنت عمل نماید، وجود ندارد.


NetNazar-logo.jpg
ایده نت نظر به دلیل تجربه شخصی مدیر این وب‌سایت به نام "حامد"، زمانی که برای یک مراسم عروسی به ایران سفر نموده، به ذهن وی رسید. زمانی که یافتن کسب‌وکارهای قابل‌قبول و شرکت‌های موردنظر برای وی سخت بود و زیرا به‌عنوان یک فردی که از خارج از آمده بود، کسب‌وکارهای ایرانی شهر خود را نمی‌شناخت و مجبور بود تا در مورد هر چیزی و هر کاری، اطلاعات خود را طریق خانواده و یا دوستان دریافت و یا به‌روزرسانی نماید.فعالیت‌های اقتصادی بسیار زیادی در ایران وجود دارد، ولی متأسفانه اطلاعات زیادی از آن‌ها در دسترس نیست. به این دلیل حامد تصمیم گرفت تا به کاربران کمک نماید تا کسب‌وکارهای موردنیاز خود را در هر زمان و مکان یافته و اطلاعات مرتبط با آن کسب‌وکار را در دنیای اینترنت فراهم نمایند تا در کوتاه‌ترین زمان، بهترین انتخاب را انجام دهند.برای دستیابی به این مهم، وی به دنبال تحقق ایده خود رفت و سایتی تحت عنوان "نت نظر دات کام" NetNazar.com را راه‌اندازی نمود.درواقع نت نظر خیلی بیشتر از آن چیزی است که گفته شد. نت نظر مکانی برای کاربران است که می‌توانند از طریق آن‌همه نوع کسب‌وکاری که در زندگی روزمره خود نیاز دارند را یافته و بررسی نمایند. برای همه انواع کسب‌وکارها از رستوران تا آرایشگاه، تا نمایشگاه اتومبیل، تا مطلب دکتر و وکیل یا کافی‌شاپ.نت نظر یک دایرکتوری جامع با توجه به موقعیت مکانی است.

در حال حاضر عمده تمرکز نت نظر بر روی کسب‌وکارهای تهران، پایتخت ایران است ولی تفکر جامع برای حل مشکلات و یافتن بهترین کسب‌وکارها در هر شهر و شهرستانی، یکی از اهداف آینده نت نظر است. نت نظر یافتن مشاغل و فعالیت‌های موردنیاز کاربر را تسهیل می‌کند، ساعات کاری آن‌ها را نمایش می‌دهد و امکان تماس با مشاغل و سرویس‌ها را برای کاربران را فراهم می‌کند.
نت نظر یک برنامه تحت وب بسیار سریع است که به کاربران امکان تماس سریع با سرویس موردنظر را می‌دهد، سرویسی که به دنبال آن می‌گردند، سرویسی که در دسترس است و نزدیک‌ترین به آن‌ها است.netnazar-map.jpg
بخش‌بندی مشتریان:نت نظر مشتریان خود را دودسته تقسیم نموده است :1- مشتریانی که تمایل به معرفی کسب‌وکار خود در سایت نت نظر دارند. این‌گونه مشتریان باید کسب‌وکارهایی باشند که برای کیفیت بالا ارزش قائل هستند و به دنبال ارزان‌ترین پیشنهاد نمی‌باشند. نت نظر به دنبال مشتریانی است که کیفیت بالای سرویسی که به آن‌ها ارائه می‌شود را درک نمایند. پس نت نظر خود را در بخش Luxury معرفی خواهد نمود.2- مشتریانی که تنها از سرویس‌های نت نظر به‌صورت یک کاربر ساده استفاده می‌نمایند که شامل کلیه کاربران ایرانی و غیر ایرانی خواهد بود.


نت نظر به دنبال همکاری با کسب‌وکارهایی است که تائید شده باشند و از طرف کاربران دیگر پیشنهادشده باشند. هر کسب‌وکاری که توسط نت نظر تبلیغ شود در پروسه سخت تأیید شدن توسط تیم نت نظر باید مورد تأیید واقع گردد. در این پروسه تیم نت نظر از مکان موردنظر بازدید کرده و عکس و فیلم تهیه می‌کند و از این طریق میزان اعتبار شرکت موردنظر را بررسی و تأیید می‌نماید که حتماً مشتری مدار بوده و برای مشتریان خود حس خوبی به ارمغان آورند.بیانیه نت نظر برای حضور و ارائه خدمات به مشتریان در این بخش از بازار :"ما بسته تبلیغی پیشنهادی خود را برای معرفی محصولات و خدمات مشتریانمان فراهم می‌نماییم و با توجه به نوع فعالیت مشتریان از رستوران و کافی‌شاپ گرفته تا دکتر وکیل و مدرسه، پیشنهاد تبلیغاتی خود را با توجه به موقعیت مکانی، و زمانی و نیز با توجه به درخواست موردنظر کاربران برای آن‌ها فراهم می‌نماییم. ما به رقابت سالم اعتقادداریم و به کیفیت ارزش می‌دهیم."


نت نظر چه سرویس‌هایی ارائه می‌دهد ؟
نت دو گونه سرویس ارائه می‌دهد.1- سرویس ثبت ویژه نت نظر است که درواقع صفحه ویژه‌ای برای مشتریان در وب‌سایت نت نظر است که در آن مشتریان یک صفحه کامل بدون تبلیغات مشاغل دیگر به همراه فرم تماس کامل برای کاربران، برای قرار گرفتن بهتر در رده‌بندی موتور جستجوی و بیشتر دیده شدن در جستجوها است. علاوه بر این‌یکی از اعضای گروه نت نظر برای گرفتن تعدادی عکس و فیلم از مکان و مصاحبه و نوشتن مطلب درباره مشتری به انگلیسی و فارسی به مکان آن رفته و بدین طریق سرویس ویژه را ارائه می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت صفحه‌ای به‌عنوان کارت ویزیت اینترنتی مشتریان با پشتیبانی گرافیکی، محتوایی و تبلیغاتی فراهم می‌کند.2- سرویس طراحی اختصاصی وب‌سایت با دامنه شخصی برای مشتریان است.
netnazar-chat.jpg

سیستم گفتگوی زنده با کارشناسان نت نظرروند بازاریابی تیم نت نظر چگونه است ؟

نت نظر روشی کاملاً مشخص را برای جلب نظر کاربران، ثبت ویژه کاربران و ارائه خدمات را دنبال می‌نماید.


هر شرکت برای همکاری با نت نظر وارد یک‌روند ۷ مرحله‌ای مطابق زیر می‌شود:


۱. جمع‌آوری همه‌جانبه اطلاعات:

جمع‌آوری اطلاعات برای تکمیل بانک اطلاعاتی در خصوص آن کسب‌وکار و دریافت نظر استفاده‌کنندگان خدمات و یا کالای آن کسب‌وکار.


۲. درج لینک بر روی نت نظر دات کام: در ابتدا صفحه رایگانی با استفاده از اطلاعات کسب‌شده برای مشتریان ساخته می‌شود.

۳. ملاقات حضوری: برای مشتریانی که متقاضی استفاده از سرویس نت نظر هستند، یک قرار ملاقات با تیم فروش نت نظر هماهنگ شده و در آن مسئول فروش نت نظر اطلاعات لازم را برای مشتری توضیح داده و قرارداد را امضا می‌کند و در ادامه اطلاعات لازم را برای ساخت صفحه ثبت ویژه برای کسب‌وکار موردنظر فراهم می‌کند.

۴. بستن قرارداد: همه اطلاعات مرتبط با قرارداد نوشته و امضاشده با مشتری در این مرحله ثبت می‌شود.


۵. بایگانی اطلاعات: همه مدارک، عکس‌ها، ویدیوها برای کاربر ویژه در یک پوشه دراپ باکس به ترتیبی مشخص ذخیره می‌شود.


۶. ویرایش و بهبود: همه فایل‌های ذخیره‌شده در داپ باکس شامل عکس، فیلم و مطلب توسط تیم نت نظر برای کاربر ویژه ویرایش شده و کیفیت آن‌ها تقویت می‌شود و در صفحه کاربر ویژه در نت نظر قرار می‌گیرد.


۷.پیگیری: نت نظر کاربر خود را پس از قرارداد بستن رها نمی‌کند بلکه با کاربر ویژه برای به‌روز کردن اطلاعات و تقویت کیفیت اطلاعات و صفحه شخصی در کنار شنیدن نظرات آن‌ها، در تماس خواهد بود. بار اول یک هفته پس از قرارداد، سپس یک ماه پس از قرارداد و درنهایت همیشه آماده شنیدن نظرات کاربران از طریق تلفن یا ایمیل خواهد بود.
در یک استارتاپ ممکن است افراد در کنار هم به‌صورت فیزیک کار ننمایند اما کار تیمی خوبی داشته باشند، موردی که در تیم نت نظر دیده می‌شود.


اعضای این تیم:

 • حامد فرهادیان(مدیرعامل) متولد هامبورگ در آلمان است. او در رشته مدیریت تجارت و تجارت آنلاین در لندن تحصیل‌کرده و تز دوران لیسانس خود را در مورد مفید بودن و اندازه‌گیری مدیاهای اجتماعی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط، نوشته است. حامد به سفر کردن در دنیا علاقه‌مند‌است و افق جهانی برای خود در نظر گرفته است. او مسلط به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، فارسی و فرانسوی است.
 • سیامک کشف الایات ( دانشجوی معماری) مدیریت تیم نت نظر و همچنین تهیه محتوا، پشتیبانی سئو، قرارهای تلفنی پاره‌ای از وظایف سیامک است و عضو اتاق فکر نت نظر است.
 • مهدی تمیزکار(دانشجوی شریف) و مسئول برگزاری قرارهای حضوری و ثبت اعضا و تسهیل امور اعضا و همچنین عضو اتاق فکر نت نظر است.
 • مهدی دهقانی(فارغ‌التحصیل شریف) و مسئول برگزاری قرارهای حضوری و ثبت اعضا و تسهیل امور اعضا است.
 • مصطفی احمدی (ساکن فیلیپین) و در تهیه محتوا، قرارهای تلفنی، ثبت و تسهیل امور اعضا در نت نظر فعال است.
 • علی خوش‌خبر (ساکن قبرس) و در تهیه محتوا، قرارهای تلفنی، ثبت و تسهیل امور اعضا در نت نظر فعال است.
 • مرجان خواجو (ساکن قبرس) و گرافیست تیم نت نظر و در پشتیبانی گرافیک و تصویر در نت نظر فعالیت می‌کند.
 • غزاله قدیانی(دانشجوی تهران) و امور عکاسی نت نظر را به عهده دارد.
 • تیم پشتیبانی چیمباوب: تیم چیمباوب در طراحی وب‌سایت اختصاصی برای مشتریان تلاش می‌کند. چیمباوب یک کمپانی با مدیریت مجازی است که ۱۲ عضو تمام‌وقت متخصص در طراحی وب از همه دنیا دارد. تیم چیمباوب بر روی پروژه‌های پیچیده برای کارفرماهایی کار می‌کند که می‌خواهند آینده وب را بسازند.

منبع : تیم مشاوران مدیریت ایران/ کسب و کار
 

جدیدترین ارسال ها

بالا