مشکل رنگ چاپ سياه و سفيد در پلاتر

iranh00

New Member
سلام دوستان .
مشکل من، اينه که چاپ عکس رو توي حالت سياه و سفيد، بصورت رنگ سبز ميده بيرون .

اگه کسي توي کار چاپ عکس با پلاتر اچ پي 500 هست، کمکم کنه.
من ميخوام عکس سياه و سفيد چاپ کنم، روي کاغذ عکس، اما عکس رو حالت سبز رنگ (که سبزيش مشخص هست، طوري که ميشه تشخيص داد عکس سياه و سفيد نيست ) چاپ ميکنه و کمي کاغذ رو چروک ميکنه

- لازم به يادآوري هست که من تنظيمات پلاتر رو هم به اين صورت انجام ميدم :
آيا نيازي به تغييرات ديگه توي قسمت هاي 1 و 2 هست يا خير، اينو هم بگم که جوهرهاي پلاتر، اصل هست و البته از اين پکيج هايي که کنار پلاتر گذاشته ميشه و ميشه راحت شارژ کرد استفاده ميکنم .

مرحله اول .
107958.jpg

مرحله دوم .
107959.jpg

اضافه مي کنم که عکس ها هم به صورت زير در اومدن !
اين اصل عکس :
3816290639_64bc27890f_o.jpg

اينم خروجي چاپ !
107964.jpg

(حالا ممکنه يه خورده کوچولو سبزش کمتر باشه ، انتخابات تموم شده، اين دستگاه ما هنوز توي جو رنگ سبز هست ! :-? )

لطفا بگين چيکاري بايد کرد ؟

آخرین ویرایش:

iranh00

New Member
بايد بگم که ، من هر چي توي انجمن چاپ رو در مورد اين مشکل جستجو کردم ، تاپيک مختص به اين مبحث رو نديدم، و واسه همين مجبور شدم تاپيک جديد باز کنم، باز هم از مديران خواهش دارم اگه تاپيک مربوط بوده، اين تاپيک رو به اونجا انتقال بدن و من هم معذرت ميخوام .

فقط اين خيـــلــي فـوري هست.

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
دوست عزیز
مشکلی که شما باهاش روبرو هستید مشکلی رایج در پرینترهای جوهر افشان هست. دلایل مختلفی رو می شه برای این مشکل مطرح کرد. اما یکی از دلایل اصلی می تونه ضعف جوهر مشکی در این نوع پرینترها باشه. چرا که جوهر مشکی در این نوع پرینترها واقعا سیاه نیست! به همین خاطر پرینتر مجبوره برای چاپ محدوده قابل قبولی از سایه روشن ها و در واقع یک تصویر قابل قبول عملا از مرکب های دیگه هم استفاده کنه. پس می شه گفت پرینترهای جوهر افشان علی رغم ساده به نظر رسیدن تصاویر گری اسکیل با اونها در گیر می شن.

خب راهی که شما رفتی برای حل این مشکل به نظر منطقی ترین راهه ممکنه. البته بعضی از انواع پرینترها علیرغم اعمال تنظیمات نرم افزاری باز هم کاره خودشونو می کنن. منتها شاید بهتر باشه شما با مراجعه به سایت اچ پی و در میان سوالات و مشکلات رایج بگردی شاید بتونی جوابی بگیری.
به نظر می رسه این مشکل در هر پرینتری یک جور حل می شه و بهتره شما لزوما دنباله راه حلی برای مدل پرینتر خودتون باشن.

من اینجا راهی رو می گم نمی دونم چقدر به دردتون بخوره. ضمنا بازهم جستجو می کنم تا اگه مشگلت حل نشد حدالمکان شرمنده شما نشم.

شما بعد از تبدیل تصویرتون به مد گری اسکیل در فتوشاپ در همون منو به گزینه دوتن برو و بعد از پنجره ایی که باز می شه حالت منوتون رو انتخاب کن. بعد پرینت بگیر شاید افاقه کرد. حد المکان در این حالت سعی کن یک بار با اعمال تنظیمات رنگ سیاه در نرم افزار پرینتر و یک بار هم بدون اون پرینت بگیری.
ضمنا من نمی دونم شما مد رنگتون رو rgb گرفتی یا cmyk ! به هر حال رو هر کدوم گرفتی به کنار از اون یکی هم بگیر.

خب امیدوارم جوهرت تموم نشده به نتیجه برسی.
منظر جوابت هستم و باز می گردم برات

موفق باشی.

iranh00

New Member
با سلام و تشکر فراوان ...

میگم، کاربران منو تحویل نگرفتن و یهـو مدیر انجمن افتخار دادند ... ایول :D

آقا ، من يه چيزي ديگه الان متوجه شدم.

روي کاغذ رول معمولي پلات کردم، با همون تنظيمات، منتها تنظيمات اوليه پلاتر رو من اينطوري انتخاب کرده بودم .
واسه کاغذ رول عکس کوتد ويونا 190گرمي عرض 106 سانتيمتر :
High-Gloss-Photo / Enhance Color

واسه کاغذ رول معمولي پلاتر عرض 90 سانتيمتر:
Bright Withe Inkjet Paper

بعدش ، همون عکس رو سياه و سفيد با کيفيت عالي و بدون هيچ ته رنگي چاپ کرد !
و حالا از گزینه پلاترم نوع کاغذ رو کوتد انتخاب کردم، هرچند که کاغذ من فتوگلاس (اسم کاملشو نمیدونم ) هست اما دیدم که داره کاملا مشکی چاپ میکنه، و من هم مود کارم رو اول Grayscale و بعدش CMYK انتخاب میکنم که از نظر رنگی مشکلی بوجود نیاد و مانیتور و دستگاه هم کالیبره شده .

و حالا هم مشکل من حل شده ... و من این مشکل رو توی خیلی از تاپیک ها و تالارها پیگیری کردم اما هیچ کدام به نوع کاغذ اشاره نکردند و من هم اون رو اصلا مهم نمی دونستم و حالا فهمیدم که نوع کاغذ مورد استفاده باید با تنظیمات کاغذ چاپگر یکی انتخاب بشه تا اگه تنظیمات درست رو انتخاب کرده باشید، عکستون ته رنگ نداشته باشه . . هرچند که کاغذ من، دقیقا با اون کاغذی که توی پلاتر انتخاب کردم یکی نیست، اما بالاخره مشکل حل شد .

اما یه مورد دیگه پیش میاد.
اونم اینه که وقتی میخواد چاپ کنه، یه مقدار از فایل من (که مثلا 35 مگابایت هست ) رو توی بافر پلاتر میفرسته، مثلا 15 مگابایت، بعد که میخواد شروع به چاپ کنه، یهو میزنه Out of Memory و عکس رو نصفه و نیمه و خراب چاپ می کنه .
اینو باید چه بکنم ؟ ممکنه من که DPI رو 300 زدم زیاد باشه ؟ و بهترین DPI واسه چاپ دیجیتال عکس (همین پلات) که مشکلی نیاد توی کیفیت چند میتونه باشه .
________________________________________________________________________________________​

* یه سوال خارج از بحث: قیمت تخته شاسی رو واسه عکس از کجا میتونم بگیرم و چطور میتونم ارزونترین تخته شاسی رو خودم درست کنم ؟

آخرین ویرایش:

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
خوشحالم که مشکلتون حل شد.

این موضوع آخری که گفتید رو باید بیشتر توضیح بدید. سایز عکستون چند هست؟

برای چاپ دیجیتال هم تا اونجایی که من میدونم ، حتی عکاسیها از رزلوشن 250 هم استفاده میکنن.

حتی من جایی رو دیدم که برای چاپ عکس دیجیتال در سایز 13*18 سانت از رزلوشن 200 هم استفاده کرد!

ولی اگر شما بگید که سایز کاری که میخواید چاپ کنید چقدره بهتر میشه کمکتون کرد.

iranh00

New Member
ممنون سارا خانوم

سايز کارم، هر ابعادي که ممکن هست، چون خودم پلاتر دارم قطعا ابعاد بزرگ مثلا 70×50 يا 100×70 يا 62×30 و ...

و بازم راجع به رنگ کار ...
من همين الان، واسه چاپ عکس تست کردم، اما بازم نتيجه نگرفتم، عکس رو که چاپ کردم، (باتنظيم کاغذ کوتد) سياه و سفيد ميزنه، اما به راحتي و با کشيدن يه انگشت روي کاغذ عکس، پاک ميشه درحالي که کاغذم ضد آب هست ./
اما وقتي روي حالت Photo paper تست ميکنم، اصلا پاک نميشه اما ته رنگ سبز رو ميزنه بازم ...

چيکار بايد کرد ؟

Mamalili

New Member
پلاتر 500 روی کاغذ عکس برای ساخت مشکی از 3 رنگ مجنتا ، سایان و یلو استفاده می کنه و اصلا از رنگ مشکی استفاده نمی شه !! برای اطمینان می تونی کاغذ عکس رو با انتخاب high glossy photo لود کنی و بعد trobleshoot کنی ، میبینی که فقط از 3 رنگ استفاده میشه .
حالا مشکل سبز شدن خروجی ، کاملا به جنس کاغذ عکس مورد استفاده مربوط میشه . اگه از مارک های دیگه استفاده کنی نتیجه های مختلف رو می بینی !!! ، پس مشکل پلاتر کاملا منتفیه !!!
من رو یه کاغذ عکس که مارک هم نداشت به رنگ فوقالعاده ای رسیدم ، نوع semi matt .
در آخر اگه کاغذی استفاده کردی که این مشکل رو حل کرد لطفا اینجا اعلام کن !!!
موفق باشی

iranh00

New Member
خوب در واقع من مشکلم حل شد .
دوستان، براي چاپ روي کاغذ عکس، و عدم وجود تداخل رنگ اون، از تنظيمات پلاتر، بخش کاليبره کاغذ، تنظيمات پيشرفرض رو انتخاب کنيد ( آخه واسه من Plain Paper) بود و اين همه مشکل درست شد .

براي توضيحات بيشتر، به اينجا مراجعه کنيد .

جدیدترین ارسال ها

بالا