[سوال] مشکل با لپ تاپ dell studio 1558 corei7

javadsys

New Member
با سلام خدمت دوستان
من حدود یکی سالی هست که این لپ تاپ رو خریدم اما جدیدا یکسری مشکل جدی پیدا کرده و نمیدونم چشه
مشکلاش اینه که بازی ها رو نمیتونه اجرا کنه و خیلی بازیها توش کند اجرا میشه حتی بازی pes 2012 رو وقتی گرافیکش رو low میزارم بازم بازی گیر میکنه و نمیشه باهاش بازی کرد در حال که گرافیک 1 گیگ هست و تا 3 گیگ share میکنه
مشکل بعدی که از اولی بدتره اینه که بعد از یکی دو ساعت کار کردن باهاش cpu یهو تا 80 الی 90 درصد پر میشه و در حد ذوب زیر لپ تاپ و تاچ پدش داغ میشه و یهو بدون هیچ اخطاری خاموش میشه
این مشکل کلافم کرده و نمیدونم به خاطر چیه این مشکل
وقتی یه بازی اجرا می کنم زودتر داغ میشه
ممنون میشم از دوستان راهنمایی کنند مشکل چیه
آیا مشکل به خاطر ویروس یا ویندوزه یا مشکل سخت افزاری دارم
با تشکر

the_king

مدیرکل انجمن
با سلام خدمت دوستان
من حدود یکی سالی هست که این لپ تاپ رو خریدم اما جدیدا یکسری مشکل جدی پیدا کرده و نمیدونم چشه
مشکلاش اینه که بازی ها رو نمیتونه اجرا کنه و خیلی بازیها توش کند اجرا میشه حتی بازی pes 2012 رو وقتی گرافیکش رو low میزارم بازم بازی گیر میکنه و نمیشه باهاش بازی کرد در حال که گرافیک 1 گیگ هست و تا 3 گیگ share میکنه
مشکل بعدی که از اولی بدتره اینه که بعد از یکی دو ساعت کار کردن باهاش cpu یهو تا 80 الی 90 درصد پر میشه و در حد ذوب زیر لپ تاپ و تاچ پدش داغ میشه و یهو بدون هیچ اخطاری خاموش میشه
این مشکل کلافم کرده و نمیدونم به خاطر چیه این مشکل
وقتی یه بازی اجرا می کنم زودتر داغ میشه
ممنون میشم از دوستان راهنمایی کنند مشکل چیه
آیا مشکل به خاطر ویروس یا ویندوزه یا مشکل سخت افزاری دارم
با تشکر

اینکه در اجرای بازی های مدرن کند باشه طبیعیه، چون کارت گرافیکی اش Intel GMA HD ئه که کارت گرافیکی
خیلی ضعیف و کم قدرتی است، درسته که از RAM سیستم بخش زیادی روی Share می کنه اما RAM زیاد بدون
قدرت پردازشی بالا تاثیر آنچنانی نداره.

اما اینکه داغ کنه و حرارت به اون حدی برسه که خاموش کنه، اصلا طبیعی و عادی نیست چون این مدل لپ تاپ
جزو اون مدل هایی است که در خنک کردنشون مشکلی ندارند.

1) مطمئن شوید که راه های تهویه رو سد نکرده اید و جریان هوا به خوبی از کانال های ورودی و خروجی عبور می کنه.
2) ممکنه فن یا فن های لپ تاپ گرد و خاک زیادی جذب کرده باشه و یا نیاز به روغن کاری داشته باشه.
3) اگر جریان هوای خروجی رو حس نمی کنید و یا صدای فن لپ تاپ را نمی شنوید احتمال سوختن فن یا ایرادی
در مدار های کنترل کننده سرعت فن هست.
4) ممکنه جدول سرعت فن بهم ریخته باشه. باطری لپ تاپ و آداپتور را جدا کنید تا چند دقیقه بدون هیچگونه منبع
جریان خاموش بمونه. زمانی که مجددا باطری رو در لپ تاپ قرار دادید و روشن اش کردید، جدول تنظیم کننده
سرعت فن از نو پر میشه.
5) چند حسگر حرارتی داخل لپ تاپ دمای بخش های مختلف رو بررسی می کنند، اگر این حسگر ها بدلیل ور آمدن
نوار چسب یا نکان های بدنه از جای اصلی شان جدا شده باشند ممکنه به بخش های خیلی داغ مثل heat sink
برخورد کنند که باعث اعلام شدن دمای خطرناک و خاموش شدن خودکار لپ تاپ بشه.

javadsys

New Member
1) مطمئن شوید که راه های تهویه رو سد نکرده اید و جریان هوا به خوبی از کانال های ورودی و خروجی عبور می کنه.
همه رو چک کردم و کاملا تمیز کردم اما تاثیری نداشت
) اگر جریان هوای خروجی رو حس نمی کنید و یا صدای فن لپ تاپ را نمی شنوید احتمال سوختن فن یا ایرادی
در مدار های کنترل کننده سرعت فن هست.
4) ممکنه جدول سرعت فن بهم ریخته باشه. باطری لپ تاپ و آداپتور را جدا کنید تا چند دقیقه بدون هیچگونه منبع
جریان خاموش بمونه. زمانی که مجددا باطری رو در لپ تاپ قرار دادید و روشن اش کردید، جدول تنظیم کننده
سرعت فن از نو پر میشه.

موارد رو چک کردم و مورد 4 هم انجام دادم بازم همون مشکل رو داره

5) چند حسگر حرارتی داخل لپ تاپ دمای بخش های مختلف رو بررسی می کنند، اگر این حسگر ها بدلیل ور آمدن
نوار چسب یا نکان های بدنه از جای اصلی شان جدا شده باشند ممکنه به بخش های خیلی داغ مثل heat sink
برخورد کنند که باعث اعلام شدن دمای خطرناک و خاموش شدن خودکار لپ تاپ بشه.

نه فکر نکنم حسگرها مشکل داشته باشه چون واقعا بدجور داغ میکنه وقتی دستم رو میزارم اون قسمت دستم می سوزه !

صدای فن هم میاد و خیلی هم با سرعت کار میکنه اما ظاهرا نمیتونه خنک کنه در ضمن من coolpad هم دارم ولی اونم جوابگو نیست

من الان پنکه با دور تند گذاشتم جلوش تا بتونم روشن نگهش دارم !!!

چه چیزی میتونه اینقدر دمای لپ تاپ رو بالا ببره ؟

the_king

مدیرکل انجمن
چه چیزی میتونه اینقدر دمای لپ تاپ رو بالا ببره ؟
چون لپ تاپ شما کارت گرافیکی جداگانه ای نداره، تنها cpu است که اینطور داغ میشه، ممکنه فن ای مخصوص cpu
داشته باشه که الان کار نمی کنه، باید ببریدش تعمیرگاه چک اش کنند.

javadsys

New Member
سلام
بالاخره امروز خودم دست به کار شدم و لپ تاپ رو باز کردم
چون بار اولم بود یخورده خرابکاری کردم اما با یخورده چسب حل شد :green:
بعد از باز کردم قطعات رسیدم به فنش دیدم کلی خاک و پرز فرش اون تو جمع شده و راه خروج هوا رو بسته
الان صدای فن خیلی کم شده و مثل قبل با سرعت کار نمیکنه و دماش خیلی کمه و اصلا حس نمیشه
ممنون از شما به خاطر راهنمایی هاتون
دوستانی که این مشکل رو دارن پیشنهاد میکنم یه سری به محل ورود و خروج هوا بزنن و پیشنهاد میکنم به یه کار بلد بسپارین این کار رو بکنه و خودتون نکنید بهتره
با تشکر از فراوان

جدیدترین ارسال ها

بالا