مشکل با فرمت tiff

vahidk1990

New Member
با سلام خدمت دوستان عزیز.
دوستان می گویند که بهترین فرمت برای چاپ فرمت tiff است.من فایلی را با مد رنگ CMYK ایجاد می کنم و بعد از اعمال کار بر روی آن آن را با فرمت TIFF ذخیره می کنم.ولی فایل من در نمایشگر تصویر خود ویندوز رنگهاش به هم میریزه ولی در فتوشاپ با همان رنگ معمولی نمایش داده میشه.
اگر فایل را برای چاپ بدهم به همان شکلی که در فتوشاپ نمایش دیده میشود چاپ خواهد شد یا به همان شکلی که در windows picture viwer نمایش داده می شود؟

majid_a95

Active Member
با سلام خدمت دوستان عزیز.
دوستان می گویند که بهترین فرمت برای چاپ فرمت tiff است.من فایلی را با مد رنگ CMYK ایجاد می کنم و بعد از اعمال کار بر روی آن آن را با فرمت TIFF ذخیره می کنم.ولی فایل من در نمایشگر تصویر خود ویندوز رنگهاش به هم میریزه ولی در فتوشاپ با همان رنگ معمولی نمایش داده میشه.
اگر فایل را برای چاپ بدهم به همان شکلی که در فتوشاپ نمایش دیده میشود چاپ خواهد شد یا به همان شکلی که در windows picture viwer نمایش داده می شود؟

سلام . مشکلی نداره . توی ویندوز اینطوری نمایش داده میشه. چاپش مشکل نداره .
موفق باشی :rose:
یاعلی

Amir001

Member
همون طور که دوستمون گفتن به مشکلی نمیخوری . رنگ اصلی ، رنگی هستش که فتوشاپ نشونت میده.یه کوچولو هم اگه بتونی علم درصد رنگ رو یاد بگیری تو کارای چاپی کمک به سزایی بهت میکنه.

اما به رنگایی که کورل بهت نشون میده اصلا اعتماد نکن.
امروز سر این قضیه یه مشتریام منو تا دم مرگ برد.

اعتماد رنگ فقط فتوشاپ

majid27h

New Member
در رابطه با رنگ چاپ و نوع اون نكات زير رو بايد در نظر داشته باشي:
1- از رنگهايي استفاده كرده باشي كه توي برنامه مثلاً فتوشاپ علامت تعجب در قسمت جعبه رنگ نشون نداده باشه چون اونها فقط براي ديدن در دنياي مجازي مثل مانيتور يا بعضاً صفحات وب كاربرد داره
2- يكي از مهمترين مسائلي كه بايد يه طراح حتماً به اون توجه كنه داشتن يه مانيتور مناسب هستش متأسفانه عليرغم ادعاي شركتهاي سازنده مانتيتورهاي lcd يا led هيچكدوم از اينها رنگ واقعي چاپ رو نشون نمي دن. بهتره يه مانيتور crt رو اگه ممكنه انتخاب كني
3- در آخر هم پيشنهاد مي كنم حتماً قبل از ارسال كار به چاپخونه يه پرينت رنگي توي كاغذ گلاسه با سايز واقعي بگير و اشكالات كار رو اصلاح كن بعد بفرست بره براي چاپ چون پرينت رنگي حدوداً 60 تا 70 درصد رنگ چاپ رو نشون مي ده مخصوصاً اگه چاپ ديجيتال باشه
موفق باشي

rahmani

Member
- tiff یک زمانی بهترین فرمت بود مثل زمانی که پیکان بهترین ماشین بود. البته هنوز برای خیلی از کارها قابل قبول است.
- فتوشاپ برای نمایش رنگها بهترین نرم افزار است ولی این موضوع به مانیتور و تنظیمات و کالیبره کردن هم مرتبط است برای همین هم کالیبریتورها را میفروشند. مثل color Monky
- همین تنظیمات (کالیبریشن) برای پرینتر هم لازم است و برخی از پرینترها هم به هیچ وجه نمیتوانند معادل رنگ چاپ را پرینت کنند. این موضوع به قیمت پرینتر هم ربطی ندارد.
- بهترین و منطقی ترین راه دانستن درصد یا چک کردن آنها از روی یک کتاب رنگ معتبر است.
- در ضمن باید تنظیمات نمایش در فتوشاپ هم درست باشد.

Amin.Z

New Member
- tiff یک زمانی بهترین فرمت بود مثل زمانی که پیکان بهترین ماشین بود. البته هنوز برای خیلی از کارها قابل قبول است.
- فتوشاپ برای نمایش رنگها بهترین نرم افزار است ولی این موضوع به مانیتور و تنظیمات و کالیبره کردن هم مرتبط است برای همین هم کالیبریتورها را میفروشند. مثل color Monky
- همین تنظیمات (کالیبریشن) برای پرینتر هم لازم است و برخی از پرینترها هم به هیچ وجه نمیتوانند معادل رنگ چاپ را پرینت کنند. این موضوع به قیمت پرینتر هم ربطی ندارد.
- بهترین و منطقی ترین راه دانستن درصد یا چک کردن آنها از روی یک کتاب رنگ معتبر است.
- در ضمن باید تنظیمات نمایش در فتوشاپ هم درست باشد.

سلام،
1- دوست من يكم ميتوني درباره كاليبره كردن مانيتور به من توضيح بدي؟ من چند جا خوندم ولي نميدونم چجوري بايد اين كار رو بكنم.
2- ميتوني يه كتاب معتبر رنگ معرفي كني؟
3- در مورد تنظيمات نمايش Ps هم يكم توضيح ميدي؟
مرسي:wink:

rahmani

Member
در صورتیکه تمایل به سرمایه گذاری روی یک کالیبریتور را ندارید از این روش استفاده کنید ولی فراموش نکنید که تنها میتوانید تا حدودی مانیتور را هماهنگ با چاپ نمایید شاید حدود 65-85 درصد چون به هر حال مانیتور از قوانین رنگ افزایشی استفاده میکند در صورتیکه چاپ یک سیستم رنگ کاهشی است.
بسته به نوع مانیتور ممکن است بتوانید از پنلهای خود مانیتور و یا یکی از نرم افزارهای تنظیم کننده استفاده کنید تا بتوانید مقادیر R , G,B را کم یا زیاد کنید.در صورتیکه در برخی از مانیتورها فقط به دوتای این کانالهای رنگ دسترسی دارید که در کل فرقی هم نمیکند یعنی به جای زیاد کردن یک چانل که به آن دسترسی ندارید میتوانید دو چانل دیگر را کم کنید. به هر حال با دسترسی به مقادیر کانالها و مقدار گامای مانیتور ( سخت افراری یا نرم افزاری) سعی کنید روش زیر را پیاده کنید.

برای استفاده از حداکثر فضای رنگی RGB در هنگام تبدیل به محیط دیگر و همچنین در صورتیکه میخواهید از پرینترهای چاپ عکس و یا با کیفیت خوب استفاده کنید، تنظیم نمایش RGB را در فتوشاپ بر روی adobe RGB 98 قرار دهید. ( color settings )

یک صفحه CMYK سفید در فتوشاپ باز کنید و مقادیری که میتوان با چشم تشخیص داد را در بلوکهای جداگانه ایجاد کنید. این مقادیر میتوانند مقادیر 5 درصد از هر رنگ ( C %5, M5%, y5% ) در بلوکهای جداگانه و مقادیر خاکستری ترکیبی با رعایت gray balance (سایان 50 و مجنتا 41 و زرد 42 ) در یک بلوک و در بلوک دیگر فقط 60 درصد مشکی و مقادیر 100 درصدی هر رنگ و همچنین ترکیبات اول رنگها مثل قرمز و سبز باشند. حالا با باز بودن این صفحه به سراغ تنظیمات مانیتور بروید و بهترین مقادیر را برای مانیتور پیدا کنید . خصوصا در صورتیکی خاکستری ترکیبی به یک رنگ خاص متمایل شود میتوانید کانالها را طوری تنظیم کنید که رنگ طوسی داشته باشید.
در صورتیکه چشمتان به رنگها عادت ندارد میتوانید از یک کتاب رنگ در کنار دستتان استفاده نمایید.

rahmani

Member
در مورد تنظیمات color settings در بخش فتوشاپ مطلب خوب و کاملی وجود داشت که با کمی جستجو باید بتوانید آنرا پیدا کنید. در صورتیکه واقعا نتوانستید آنرا پیدا کنید شاید من دوباره در مورد این تنظیمات توضیح دهم.

جدیدترین ارسال ها

بالا